РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА ТАБЛИЦЕЮ. СКЛАДАННЯ НЕРІВНОСТЕЙ
Мета: формувати навички розв’язування задач на спосіб зведення до одиниці, складання нерівностей; удосконалювати знання таблиць множення і ділення, вміння використовувати їх на практиці; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пізнавальну активність, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте вираз до задачі 255.
35 : 7 • 2 = 10 (г.)
– Зачитайте рівності, в яких були допущені помилки (завдання 256).
65
90 – 9 = 81
21 – 8 = 13
100 – 0 = 100
60 – 3 = 57
20 – 6 : 2 = 17
2. Гра “Альпіністи”
3. Розв’язування “веселих задач”
– Папуга Кєша розповідав кожного дня своїм слухачам по 3 історії про свої пригоди. Так відбувалося протягом тижня. Скільки історій розповів папуга Кєша за тиждень?
– Мишенята робили коту Леопольду по 3 неприємності протягом дня. Скільки неприємностей від мишей мусив терпіти кіт протягом тижня?
4. Складання виразів та обчислення їх значень
– Ділене виражене різницею чисел 36 і 6, дільник – 6.
– Ділене –
– Ділене виражене часткою чисел 36 і 4, дільник – 3.
– Ділене виражене добутком чисел 6 і 4, частка – 3.
5. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1. Порівняйте.
2. Розв’яжіть задачу.
Для консервування купили 42 кг помідорів, а для салату на 35 кг менше. У скільки більше помідорів купили для консервування, ніж для салату?
Картка 2
1. Порівняйте.
2. Розв’яжіть задачу.
У відрі 35 огірків, а у мисці – у 7 разів менше. На скільки менше огірків у мисці, ніж у відрі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над розв’язуванням задач та складанням нерівностей.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Складання та розв’язування рівнянь (с. 37, завдання 258)
Х + 6 = 30
X • 6 = 30
– Чому в першому рівнянні виконуємо дію додавання? (Тому що сказано, що невідоме число треба збільшити на 6.)
– Чому в другому рівнянні виконуємо множення? (Тому що сказано, що невідоме число треба збільшити у 6 разів.)
2. Складання задачі за таблицею (с. 37, завдання 259)
– Складіть задачу за коротким записом.
Сильніші учні розв’язують задачу виразом, усі решта – по діях.
Розв’язання
35 : 7 • 9 = 45(кг)
Фізкультхвилинка
3. Творче завдання (с. 37, завдання 257)
– Спишіть, вставляючи потрібні знаки дій.
7 • 6 = 42
63 – 7= 56
48 : 6 = 8
7 + 6 = 13
63 : 7 = 9
48 + 6 = 54
4. Самостійна робота (с. 37, завдання 260)
– Доберіть потрібний знак: “>”, “<“, “=”.
– Скільки нерівностей отримали?
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 37, завдання 261)
– Накресліть коло радіусом 3 см.
– Побудуйте у ньому 2 трикутники зі спільною стороною та вершинами на колі.
6. Для кмітливих
Груша важча від яблука, але легша від апельсина. Яблуко важче від персика, а апельсин легший від ананаса.
Що найлегше? Що найважче?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Продовжіть речення: “На уроці ми повторили…”, “На уроці ми розв’язували…”.
– Як ви вважаєте, які риси характеру допомогли вам виконати завдання?
– Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 37, завдання 262; 263.