Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації
Урок № 34
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
Тема. Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації
Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про види мовленнєвої діяльності та особливості діалогічного мовлення, повправляти у складанні та розігруванні діалогів на задану тему в запропонованій ситуації спілкування; розвивати мислення, мовлення, пам’ять, комунікативні вміння, удосконалювати дикцію, правильне інтонування фрази, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
Обладнання: картки, уривок із тексту журнальної
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення мети та завдань уроку.
II. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.
V Робота з підручником.
Самостійне опрацювання таблиці “Загальні відомості про мовлення”.
III. Виконання вправ на застосування узагальнюючих правил.
V Вільний диктант.
Назвати види мовленнєвої діяльності, до яких ви вдалися у процесі роботи над вільним диктантом.
Важливою умовою успішного спілкування є оволодіння позитивно наполегливим стилем, який засвідчує самоусвідомлення мовцем власної гідності. Люди, які дотримуються такого стилю, мають виробити в себе
IV. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя.
Усне мовлення (говоріння) – ситуативно вмотивований і ситуативно зумовлений процес. Ситуація спричиняє мотив (мету) спілкування: у мовця виникає потреба щось з’ясувати, необхідність щось повідомити, до чогось спонукати. Мотив спричиняє найрізноманітніші вияви спілкування: запитання – відповідь; прохання – згода (відмова), пропозиція і згода (незгода), нерозуміння і пояснення тощо.
Таким чином, діалогічне усне мовлення передбачає розуміння співрозмовниками реальної ситуації спілкування, зорове сприйняття співрозмовниками одне одного (міміки, жестів), сприйняття інтонаційного оформлення мовлення.
Найчастіше діалог будується так: запитання – відповідь. Питальне слово репліки-стимулу (запитання) зумовлює зміст репліки – реакції (відповіді). Мета такого діалогу – з’ясувати ситуацію та уточнити її. Такий діалог називається діалогом-обміном повідомленнями.
У репліках такого діалогу використовуються слова: як, що, хто, чому, навіщо, куди? Часто вживаються слова адже так; виходить, що; чи не так; правда. Такі слова орієнтують співрозмовника на підтвердження або спростування висловленого.
Діалог, в якому висловлюється схвалення, захоплення, співчуття, сумнів, несприйняття або засудження когось або чогось, називається емоційно-оцінним діалогом.
У репліках такого діалогу використовується емоційно забарвлена лексика із значенням оцінки (чепуруха, нечупара, краля, страшко, герой, пустобрех, перекинчик, нерозлийвода, здіймиголова), емоційно наснажена фразеологія (золоті руки, камінне серце, пластилінова вдача, як свиня в апельсинах, кочергою носа не дістанеш), а також слова, утворені за допомогою суфіксів, що передають оцінку предмета або явища (хлопчичок, манюпусінький, дівчаточко, молодичка, гарнюля, бабище, паруб’яга, хамидло, збіговисько). Емоційність діалогу може підсилюватися вживанням вигуків (гей, ой-ой-ой, гайда, пумо тощо).
Якщо метою спілкування є спонукання співрозмовника до дії, створюється діалог-волевиявлення. У репліках такого діалогу вживаються дієслова у формі наказового способу, що означають пораду, побажання, пропозицію, наказ (замовкни, принеси, поділись, начувайся, схаменись). Для висловлення чемного наказу або пропозиції можуть вживатися дієслова у формі умовного способу (пропустив би, пішов би, допомогла б), категоричність наказу увиразнюється вживанням дієслів у неозначеній формі (встати, відповідати, мовчати). У репліці-відповіді зазвичай висловлюється згода чи незгода виконати прохання або наказ.
V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Скласти й розіграти діалог-обмін повідомленнями, що міг би відбутися між двома однокласницями (телефонна розмова), одна з яких через хворобу пропустила заняття в школі.
V Скласти й розіграти діалог-обмін повідомленнями, що міг би відбутися між тренером української молодіжної збірної команди з баскетболу (футболу, хокею) та гравцем-одинадцятикласником про перенесення часу й місця тренування.
V Скласти і розіграти діалог-волевиявлення, що міг би відбутися між учнем та його батьками про бажання хлопця взяти участь в обласному чемпіонаті з футболу (конкурсі бальних танців) напередодні випускних іспитів.
V Скласти й розіграти діалог-волевиявлення, що міг би відбутися між батьком одинадцятикласника та його вчителькою про необхідність ретельної індивідуальної підготовки учня до випускного письмового іспиту з мови.
V Скласти й розіграти емоційно-оцінний діалог, що міг би відбутися між батьком і матір’ю одинадцятикласника та п’ятикласниці після відвідання батьком – батьківських зборів у класі дочки, а матір’ю – батьківських зборів 11 класу.
VI. Пояснення вчителя.
Матеріал для вчителя
Навчаючи діалогічного мовлення учнів-одинадцятикласників, словесник має звернути увагу на додержання школярами норм українського мовленнєвого етикету2, підкреслюючи необхідність бути не просто чемним, а й толерантним, відчуваючи настрій співрозмовника.
Не завадить дати учням поради щодо психологічно грамотного спілкування, а також різноманітних засобів досягнення мети спілкування3.
Наприклад, можна звернути увагу старшокласників на таке твердження психологів: люди краще сприймають слова тієї людини, до якої в них виникли позитивні почуття (приязні, симпатії, дружби). Викликати у співрозмовника позитивні до себе почуття можна такими прийомами:
Якнайчастіше називати людину на ім’я (тобто в репліках діалогу вживати звертання – ім’я або ім’я та по батькові співрозмовника);
Контролювати вираз обличчя (прийом дзеркального відображення). Якщо при спілкуванні вираз обличчя одного із співрозмовників набуває виразу щирості, привітності, доброзичливості, інший учасник діалогу сприймає це як сигнал “Я твій друг”;
Якнайчастіше говорити співрозмовникові приємне. Компліменти завжди поліпшують настрій.
Не буде зайвим пояснити учням, що якнайсильніше враження справляє початок розмови. Щоб справити на співрозмовника гарне враження, психологи радять дотримувати так званого “правила 12”: перші 12 кроків назустріч співрозмовникові повинні бути впевнені й рішучі, а перші 12 слів – приємні.
Проте найбільше запам’ятовуються не перші, а останні хвилини спілкування, а також те, що протягом них було сказано. Тому незалежно від результатів розмови психологи радять закінчувати її на мажорній ноті.
Добираючи ситуації до мовленнєвих вправ, не варто нехтувати й міжпредметними зв’язками, пов’язуючи теми діалогів із матеріалом, що вивчається на уроках літератури, історії, права тощо.
VII. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Прочитати за особами уривок із журнальної публікації.
З якою метою діалоги використовуються журналістами? Схарактеризувати ситуацію спілкування, зробити висновки щодо ступеня досягнення мети кожним із співрозмовників у процесі спілкування. З’ясувати стиль поданого діалогу. Переказати діалог за особами, увиразнюючи сказане героями за допомогою невербальних засобів (міміки, жестів).
– Велику популярність вам принесли насамперед історичні романи. Певна річ, усі твори вам дорогі. Та праця над яким найбільше закарбувалась у пам’яті й душі?
– Найтяжче було з “Роксоланою”, бо довелося входити в ісламський світ, а найбільше душевне піднесення – це праця над романом “Я, Богдан”. Один з критиків звинувачував мене: як посмів ототожнитися з гетьманом Хмельницьким? А я ототожнювався не сам, а разом з усіма українцями: ось ми – Богдани, ми – єдині й неповторні у світі.
– Укладачі шкільних програм ваші історичні романи залишили поза увагою. Якби ваша воля, який свій твір ви запропонували учням бодай переглянути?
– Включати до шкільних програм твори тих чи інших письменників – це вбивати їх так само, як Дантес – Пушкіна. В українській школі обов’язково вивчати тільки Шевченка. Усіх інших – альтернативно. (З інтерв’ю з Павлом Загребельним4)
V Виконання та перевірка індивідуального завдання. (Учні готуються попарно. Варто заслухати 2-3 пари.)
КАРТКА
Прочитати нарис та уривок із статті5. “Перевтілившись” у журналіста, один учень має обміркувати й записати запитання для інтерв’ю з художником. Другий учень, “перевтілившись” у художника, має продумати відповіді на кожне із запитань. Удвох розіграти діалог-інтерв’ю для молодіжної передачі в умовах кіностудії (у так званому “живому ефірі”).
ФЕОДОСІЙ ГУМЕНЮК
Непростим був шлях Феодосія Гуменюка до визнання.
Спочатку його персональні виставки відбулися в Чехословаччині, тричі в Канаді, потім у Львові і, нарешті, у Києві.
Художник, який тривалий час живе за межами землі, де народився, зберіг вірність материнському слову й пісні. Ф. Гуменюк створив до щему рідний образ України. З його картин долинають голоси предків, віє духом козацьких вольностей. Його роботи передають таємничість обрядів, ярмаркову розмаїтість, розповідають про ніжність дівочого кохання і важку працю трудівників.
Дорога починається з першого кроку. Для Гуменюка – митця вона розпочалася з духмяних пахощів яблуневих садів Вінниччини, де він народився 6 вересня 1941 року. Життєва стежка привела його спочатку до Дніпропетровського художнього училища, потім – у Ленінград до Інституту живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна. До інституту, названого ім’ям художника, котрий так само народився в Україні, як і інші славетні живописці-земляки: Дмитро Левицький, Володимир Боровиковський, Архип Куїнджі. Там же, у колишній Петербурзькій академії мистецтв, навчався Тарас Шевченко.
Разом із однодумцями-земляками, закинутими у північну столицю, Гуменюк заходився піднімати пласти народної культури минулого. Особливий лад побудови народних картин, виняткова краса народного вбрання, а також фольклор: веснянки, гаївки, щедрівки, колядки – все це стало невичерпним джерелом натхнення. Наполегливій праці прислужилися багаті ленінградські наукові бібліотеки та Музей етнографії. Гаятися було ніколи: глибокий смуток за втраченим і спаплюженим вимагав рішучих дій. Логічним наслідком зусиль стало утворення товариства “Український авангард”. Назва, певна річ, була досить умовна, адже пошуки художників докорінно відрізнялись від подібного напрямку творчості як радянських, так і зарубіжних колег. На основі прадавніх, навіяних фольклором тем народжувалось новітнє формотворення… Засоби сучасного мистецтва надавали архаїчним мотивам неповторного звучання.
Більша частина створених Ф. Гуменюком за 30 років шедеврів розсіяна у приватних збірках – у Франції, Швеції, Канаді, США, Чехословаччині.
Мабуть, найвідоміша картина Гуменюка – створене у 70-х роках полотно “Вірність Україні”. Замріяна дівчина в намисті, з червоною стрічкою в косі та червоною книгою в руках на тлі яблуні з дозрілими яблуками, провісником ранку півнем, сприймається як уособлення повної сил і сподівань України. Великої змістової ваги набирає яблуко поруч із книжкою. Сприймаємо його як символ життєдайності – із зерен-думок виросте дерево нового життя…
Співуча, плавна й гнучка лінія домінує в картині “Мій край”. З ліній випливають і наповнюються кольором форми. Перед нами – мати-земля із снопом золотої пшениці, милий народу козак на білому коні з птахом. Козак із списом і червоний півень символізують неспокій. Та поруч – заступник Архангел Михайло – це відновлює рівновагу. Знизу ряджені – то свято. Лукаві маски, дзвоник, а праворуч – старий козак чи селянин з простягнутою до невмирущої землі-матері рукою. Коло замкнулося. Життя триває: у зернах, у надії…
Феодосій Гуменюк дає нам завжди своєчасний урок любові до рідної землі. Живучи за її межами, він демонструє національну гордість і гідність у найкращому розумінні слова.
Як же хотілося б, щоб видатний і відомий на весь світ український художник жив в Україні! Час виправляти помилки.
У Феодосія є мрія про спільну виставку з Опанасом Заливахою, Іваном Марчуком, Андрієм Антонюком. Дай Боже мрії здійснитися. Шануймо ж таланти нашої землі! (За Г. Ліиіченко)
…Ще в 1972-1976 роках Феодосій Гуменюк був викладачем Ленінградського вищого художньо-промислового училища імені В. Мухіної, а нині навчає майбутню зміну, ставши професором Національної Академії образотворчого мистецтва в Києві, де з 1993-го очолює майстерню історичного живопису. На початку 2001 року у виставковому залі Києво-Могилянської академії була розгорнута велика, ретельно підібрана експозиція найкращих творів єдиного цілісного явища під назвою “Феодосій Гуменюк та учні”.
Який же багатогранний цей коштовний камінь сучасної української образотворчості – школа історичного малярства Ф. Гуменюка!
До свого 60-ліття заслужений діяч мистецтв, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Феодосій Гуменюк підготував ретроспективну виставку – 50 акварелей про звичаї та обряди українського народу, ілюстрації до календаря “Славетне козацтво” та 50 малярських творів – від “Вірності Україні” 1971-го до найновіших.
Словник.
Ретроспектива – аналіз минулих подій, вражень; демонстрація кінофільмів, творів живопису тощо у часовій послідовності їх створення.
VIII. Пояснення вчителя.
Матеріал для вчителя
У процесі обговорення складених і розіграних школярами діалогів учитель може пояснити, що для пожвавлення діалогу варто використовувати різні види запитань, їх комбінацію. Завдяки цьому можна перехопити й утримати ініціативу або ж, “розговоривши” партнера, одержати від нього якнайбільше потрібної інформації.
Існує кілька способів ставити запитання. Закриті запитання – ті, на які можна відповісти лише “так” і “ні”. Слід намагатися ставити запитання, на які співрозмовник зможе відповісти ствердно. Негативні відповіді сприяють напруженості розмови. Подвійні закриті запитання звучать так: “Концерт відбудеться в суботу чи в неділю?” і дають можливість співрозмовникові зробити уточнення. Відкриті запитання вимагають пояснень, часом аргументації, тому відповіді на них здебільшого мають форму монологу. Вони загрожують втратою ініціативи в розмові. Переломні запитання порушують нові проблеми, допомагають визначити слабкі місця у позиції співрозмовника. Краще формулювати їх за допомогою дієслів минулого часу (“У чому полягали твої помилки в контрольній?”) – тоді співрозмовник відповідатиме більш охоче. Риторичні запитання мають на меті забезпечити підтримку (“Хіба я не правий? Хто зможе заперечити?”) Запитання для обмірковування спонукають до роздумів і коментарів. Мета – забезпечити взаємодовіру (“Ти вважаєш цей вчинок недоречним?”).
І, звичайно, необхідною умовою досягнення мети у спілкуванні є підкреслена чемність, тактовність, бажання зрозуміти і підтримати співрозмовника.
IX. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Скласти і розіграти діалог, що міг би відбутися між двома колишніми однокласницями, які зустрілися після довгої розлуки. Одна з них, тяжко перехворівши, постійно нагадує про свою недугу, прагне з’ясувати, як відбилася хвороба на її зовнішньому вигляді. Інша намагається підтримати співрозмовницю, не вдаючись, однак, до явних лестощів.
V Скласти й розіграти діалог між хлопцем та його старенькою сусідкою. Бабуся майже зовсім глуха, їй здається, що всі з Ті глухоти кепкують. Учень намагається заспокоїти й підтримати бабусю.
V Скласти й розіграти діалог, що міг би відбутися між двома випускниками школи: один із них, маючи посередні знання, вступив до престижного вузу, другий, золотий медаліст, провалився на вступних іспитах. Перший намагається підтримати товариша, другий – приховати образу.
X. Підведення підсумків уроку.
XI. Домашнє завдання.
“Перевтілившись” у журналіста, підготувати питання для інтерв’ю з однокласником, який “перевтілився” у вашого улюбленого письменника (співака, актора, спортсмена). У процесі підготовки спиратися на зібрану про співрозмовника інформацію.
_______________________________________________________
1 Див: Дороніна М. С. Культура спілкування ділових людей: Посібник для студентів гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997. – 192 с.
2 Див. Богдан С. Мовний етикет українців: традиції і сучасність. К.: Рідна мова, 1998.
3 Див: Дороніна М. С. Культура спілкування ділових людей: Посібник для студентів гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997. – 192 с.
4 Див: Україна.- 2000. – № 6.- С. 38-41.
5 Див.: Дніпро.- 1988.- № 10.- С. 137-138 (нарис подано у скороченому вигляді); Літературна Україна.- 2001.- 20 вересня.- С. 7.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ ВСТУП Урок № 4 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ Мета: узагальнити знання учнів про діалогічне мовлення, ситуацію спілкування; удосконалювати вміння вести діалог, дотримуючись правил мовленнєвого етикету; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, підвищувати культуру мовлення; виховувати повагу до співрозмовника, здатність поставити себе на місце іншої людини, ввічливість. Тип уроку: урок розвитку […]...
- Зв’язне мовлення. Загальні відомості про ситуацію спілкування та її складові. Створення власних висловлювань. Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 7 Тема: Зв’язне мовлення. Загальні відомості про ситуацію спілкування та її складові. Створення власних висловлювань. Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування Мета уроку: дати загальне уявлення про ситуацію спілкування, пояснити, що слід узяти до уваги та що необхідно спланувати перед тим, як уступити в спілкування, формувати вміння діалогічного […]...
- Діалог. Різновиди діалогів. Розігрування діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 69 Діалог. Різновиди діалогів. Розігрування діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування Пригадаймо 1. Що таке монолог? 2. Що таке діалог? 3. Що таке репліка? 4. Від чого залежить характер діалогу? 604 Розіграйте діалог (6-7 реплік) між людиною, яка шукає дорогу до музею в незнайомому місті, і перехожим. У діалозі використайте формули […]...
- Складання і розігрування діалогів до запропонованої ситуації ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 63 Складання і розігрування діалогів до запропонованої ситуації Пригадаймо! 1. Що таке діалог? 2. Із чого складається діалог? 3. Що таке репліка? Сенс телефонної розмови полягає в тому, щоб за короткий час повідомити все необхідне і почути відповідь. Цей технічний засіб спілкування для нас часто замінює живе спілкування. Чи правильно це? […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Складання діалогів СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 23 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Складання діалогів Мета: навчати учнів правильно спілкуватися, дотримуватись правил поведінки під час спілкування; виховувати культуру спілкування. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашньої вправи. II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ […]...
- Зв’язне мовлення. Складання діалогів зі звертаннями та вставними словами ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 37 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Складання діалогів зі звертаннями та вставними словами Мета: з’ясувати рівень оволодіння учнями таким видом мовленнєвої діяльності, як говоріння, рівень сформованості вміння складати, розігрувати діалог відповідно до мовленнєвої ситуації й мети спілкування, сформованості вміння додержувати правил спілкування, доречно вживати у репліках діалогу звертання […]...
- ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ. МОНОЛОГІЧНЕ ТА ДІАЛОГІЧНЕ СПІЛКУВАННЯ. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 2. ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ. МОНОЛОГІЧНЕ ТА ДІАЛОГІЧНЕ СПІЛКУВАННЯ. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ 477 І. Прочитайте крилаті вислови, у яких узагальнено народні погляди на культуру спілкування. Які правила спілкування можна сформулювати на їхній основі? 1. Що маєш казати – наперед обміркуй. 2. Не хочеш почути поганих і дурних слів – не кажи їх сам. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 14. ГОВОРІННЯ. СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДО ЗАПРОПОНОВАНИХ СИТУАЦІЙ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ. ПЕРЕГОВОРИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 24 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 14. ГОВОРІННЯ. СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДО ЗАПРОПОНОВАНИХ СИТУАЦІЙ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ. ПЕРЕГОВОРИ Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про діалогічне мовлення, поглибити знання про переговори як спосіб спілкування, удосконалювати навички складання діалогів до запропонованої ситуації; розвивати […]...
- СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 2. СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ Пригадайте – Що таке діалог? Яка роль діалогів у мовленні? – Які стилі мовлення можуть бути реалізовані у формі діалогу? 275.1. Прочитайте мовчки текст. Про яку професію в ньому йдеться? Знайдіть у тексті професійні слова. Поділіться своїми міркуваннями щодо прочитаного. Уранці в Павла Спаса брали […]...
- Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Уроки № 12, 13 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Складання діалогів. Контрольне читання мовчки Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про види мовленнєвої діяльності, пояснити особливості діалогічного мовлення, повправляти у складанні та розігруванні діалогів на задану тему в запропонованій ситуації спілкування; розвивати мислення, мовлення, пам’ять, комунікативні вміння, удосконалювати дикцію, правильне інтонування фрази, збагачувати й уточнювати словниковий запас […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 23 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ – ОБГОВОРЕННЯ САМОСТІЙНО ОБРАНОЇ ТЕМИ Мета: удосконалювати вміння вести діалог-обговорення певної теми, підвищувати культуру мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, риторичні здібності, критичне мислення; виховувати толерантність, дипломатичність, ввічливість. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. […]...
- Зв’язне мовлення. Монологічне й діалогічне мовлення. Основні правила спілкування (практично). Створення діалогів Урок № 3 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Монологічне й діалогічне мовлення. Основні правила спілкування (практично). Створення діалогів Мета: дати учням поняття про монологічне й діалогічне мовлення, ознайомити з основними правилами спілкування, формувати вміння складати й розігрувати діалоги відповідно до запропонованих ситуацій із дотриманням правил спілкування, вміння підтримувати діалог на певну тему, правильно інтонувати репліки […]...
- Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Урок 14 Тема. Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Мета: збагатити словниковий запас учнів словами ввічливості та формами ввічливого звертання; учити використовувати їх у власному мовленні; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе та шанобливе ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація […]...
- Стилістика діалогів і монологів – Стилі і форми мови Стилістика української мови Стилістика діалогів і монологів Усне й писемне мовлення поділяється на мовлення діалогічне (діалоги) і мовлення монологічне (монологи). Діалог (грец. dialogos – розмова, бесіда) – форма усного й писемного мовлення; розмова між двома особами. Кожне окреме висловлювання мовця в діалозі (окреме речення чи кілька речень) називають реплікою. Кожна з реплік у діалозі звернена […]...
- Поглиблення знань про культуру мовлення. Вправляння в етиці мовленнєвої поведінки. Складання діалогу “У магазині” Урок 17 Тема. Поглиблення знань про культуру мовлення. Вправляння в етиці мовленнєвої поведінки. Складання діалогу “У магазині” Мета: активізувати отримані знання з мовної культури, уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно і в парі; виховувати культуру мовленнєвого спілкування, повагу і любов до матері. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 47 Тема: Зв’язне мовлення. Контрольне читання мовчки. Створення діалогів Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння читати мовчки; формувати вміння складати й розігрувати діалоги відповідно до запропонованої мовленнєвої ситуації й мети спілкування, сприяти підвищенню рівня вправності діалогічного мовлення щодо його доцільності, логічності, лаконічності, виразності; формувати вміння правильно […]...
- Орієнтування в ситуації та людях – ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 10 ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Орієнтування в ситуації та людях Орієнтування в умовах спілкування передбачає вивчення особливостей зовнішнього середовища та врахування власного емоційного стану, а також стану співрозмовника. Якщо ви побачили, що співбесідник, скажімо, збуджений, спочатку треба допомогти йому заспокоїтися, бо інакше він вас не зрозуміє. Лише після цього […]...
- Зв’язок прикметників з іменниками в реченні. Складання діалогу. Доповнення тексту. Вимова й правопис слова гудзик Урок 58 Тема. Зв’язок прикметників з іменниками в реченні. Складання діалогу. Доповнення тексту. Вимова й правопис слова гудзик Мета: вчити встановлювати зв’язки між прикметниками та іменниками в реченні; закріплювати вміння ставити питання до слів – ознак предметів; збагачувати словниковий запас учнів; формувати вміння вести діалог в уявній ситуації; виховувати толерантність у співпраці. Обладнання: предметні малюнки […]...
- Діалог – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Діалог Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Пряма мова, що передає розмову більше ніж двох осіб, називається полілогом. Граматично полілог оформляється так само, як і діалог. Діалог складається з реплік (власне прямої мови – слів, звернених до співрозмовника). Кожна репліка пишеться з нового рядка і починається з тире. […]...
- Поняття надзвичайної ситуації,- Надзвичайні ситуації: визначення, причини, класифікація Безпека життєдіяльності 3. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ 3.1. Надзвичайні ситуації: визначення, причини, класифікація 3.1.1. Поняття надзвичайної ситуації Більшість людей вважають, що технічна цивілізація зменшила “ризик, пов’язаний із впливом на людину та економіку негативних процесів та явищ. Але аналіз нагромадженого емпіричного матеріалу свідчить, що сучасний світ залишається досить уразливим. Достатньо сказати, що лише за рік […]...
- Діалог. Розділові знаки в діалозі – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Діалог. Розділові знаки в діалозі Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Діалог складається з реплік – слів, звернених до співрозмовника. Коли виправиш? – Сину, коли ж ти двійку виправиш? – Та ніяк учитель журналу в класі не залишає… От тільки залишить – так […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ЗАПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ НА ЗАДАНУ ТЕМУ Мета: вчити учнів складати запитання і відповіді, об’єднуючи їх однією темою; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати інтерес до вивчення української мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Уроки творчості, натхнення уроки, Добра і радості, і мудрості глибокої, Усі шляхи тернисті перейти […]...
- Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Урок 35 Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про речення; вчити будувати речення різних тестів; розвивати мовлення дітей; виховувати культуру сосунків і спілкування. Обладнання:тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. […]...
- Надзвичайні ситуації соціального і соціально-політичного характеру. Надзвичайні ситуації воєнного характеру ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНА ПІДГОТОВКА ТЕМА: НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ §31. Надзвичайні ситуації соціального і соціально-політичного характеру. Надзвичайні ситуації воєнного характеру Які терористичні акти та війни відбувалися у світі протягом останніх років? Надзвичайні ситуації соціального і соціально-політичного характеру – це ситуації, пов’язані з протиправними діями терористичного та антиконституційного спрямування: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення й утримання […]...
- У чому полягає сутність і значення моделі IS – LM, запропонованої Дж. Хіксом? Історія економічних вчень ЕВОЛЮЦІЯ НЕОКЛАСИЧНОЇ ТЕОРІЇ XX ст. У чому полягає сутність і значення моделі IS – LM, запропонованої Дж. Хіксом? Проблему загальної рівноваги на ринку товарів і на ринку грошей розглядав Джон Хікс (1904 – 1989) у праці “Вартість і капітал” (1939 р.). Хікс – один із найбільш відомих західних економістів. Із сутністю його […]...
- СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА МАЛЮНКОМ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПОДАНОЮ РІВНІСТЮ ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0 Урок 47. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА МАЛЮНКОМ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПОДАНОЮ РІВНІСТЮ Мета: продовжити роботу над формуванням поняття “задача”; закріпити знання учнів про структурні елементи задачі та етапи роботи над нею; вчити складати задачі за малюнками і поданою рівністю, […]...
- Розподіл доходів відповідно до теорії граничної продуктивності Розподіл доходів відповідно до теорії граничної продуктивності – у працях західних науковців (Ж. Б. Сея, Дж. Б. Кларка, А. Маршалла, В. Уїкстід та ін.) проаналізовано взаємодіюміж створенням вартості та її розподілом між окремими факторами виробництва – працею, капіталом, землею. В теорії граничної продуктивності, як і концепції трьох факторів виробництва, всупереч положенням трудової вартості, стверджується, що […]...
- Робота над удосконаленням власного тексту. Вправляння у порівнянні художніх та науково-популярних описів. Контрольна робота: складання діалогу. (Вправи 42-45) Тема. Робота над удосконаленням власного тексту. Вправляння у порівнянні художніх та науково-популярних описів. Контрольна робота: складання діалогу. (Вправи 42-45). Мета. Закріпити здобуті знання про будову тексту; виробляти вміння поліпшувати, вдосконалювати власний текст; порівнювати художні та науково-популярні описи; розвивати відчуття краси мовного слова. Обладнання: картки-назви типів текстів, куб, картки для творчого списування. Хіт уроку I. Організація […]...
- Головні слова в реченні. Складання речень Урок 36 Тема. Головні слова в реченні. Складання речень Мета: ознайомити з головними словами в реченні, вчити знаходити їх у реченнях, будувати речення за поданими головними словами; розвивати мовні вміння дітей; виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання. Обладнання: малюнки зайчика і лисички. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Вихід із контакту – ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 10 ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Вихід із контакту Роль цього етапу індивідуальної бесіди – “останнього враження” – не менш суттєва, ніж першого, зокрема, для продовження спілкування в майбутньому. Тому прощаючись бажано бути доброзичливим, привітним, взагалі поводитися так, щоб виникло відчуття “ми”. Наприкінці бесіди доцільно виказати сподівання на подальше співробітництво, […]...
- Підготовка до бесіди як умова її результативності – ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 10 ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Підготовка до бесіди як умова її результативності При підготовці до індивідуальної бесіди аналізується ситуація, в якій вона відбуватиметься, вивчаються типові та індивідуальні особливості співбесідника, зокрема його інтереси та установки. Найчастіше під час проведення індивідуальної бесіди, зокрема ділової, намагаються одразу ж досягти мети, жорстко орієнтуючись […]...
- ПРО БЕЗПЕКУ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. БЕЗПЕЧНІ І НЕБЕЗПЕЧНІ СИТУАЦІЇ Урок 2. ПРО БЕЗПЕКУ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. БЕЗПЕЧНІ І НЕБЕЗПЕЧНІ СИТУАЦІЇ Мета: ознайомити учнів з поняттями “безпека”, “небезпека” і “безпека життєдіяльності”; учити реально оцінювати небезпеку, розвивати здатність орієнтуватися в небезпечних для життя і здоров’я ситуаціях; формувати вміння застосовувати правила безпечної поведінки в процесі розв’язання ситуативних завдань; виховувати обережність, винахідливість, уміння приймати рішення в небезпечних ситуаціях. Обладнання: малюнки […]...
- Додавання і віднімання трицифрових чисел. Складання виразів і знаходження їх значення. Складання і розв’язування задач за короткими записами (№№ 22-31) Тема. Додавання і віднімання трицифрових чисел. Складання виразів і знаходження їх значення. Складання і розв’язування задач за короткими записами (№№ 22-31). Мета. Удосконалювати обчислювальні навички, уміння складати вирази, знаходити значення буквених виразів, розв’язувати задачі, складати обернені задачі до даних; формувати вміння складати і розв’язувати задачі за короткими записами. Обладнання. Таблиця усних обчислень; картки для опитування; […]...
- Як відповідно до концепції Дж. Б. Кларка розподіляється дохід між виробничими факторами? Історія економічних вчень МАРЖИНАЛІЗМ. СТАНОВЛЕННЯ НЕОКЛАСИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ В ЕКОНОМІЧНІЙ ТЕОРІЇ Як відповідно до концепції Дж. Б. Кларка розподіляється дохід між виробничими факторами? Принцип граничних величин неокласики поширили на сферу виробництва. Американський економіст Джон Бейтс Кларк (1847-1939) використовував цей принцип (поряд з іншими) для вирішення проблеми розподілу “суспільного доходу”. Як визначити частку кожного фактора в продукті? […]...
- Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Урок 2 Тема. Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Мета: удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння складати розповіді за малюнками; виховувати в учнів культуру слухача й співрозмовника. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...
- Мовний етикет Тема 8. Особливості усного професійного спілкування 6. Мовний етикет У поняття культури мовлення входить і поведінка мовця – мовний етикет. Це найуживаніші слова та вирази, якими люди звертаються одне до одного, виявляючи ввічливість, пошану, стриманість, такт: вітання, вибачення, співчуття, поради, запрошення. Термін етикет походить від французького ярлик, етикетка. Він робить спілкування приємним та бажаним. Це […]...
- Доповнення діалогу. Складання усної розповіді за серією малюнків Урок 50 Тема. Доповнення діалогу. Складання усної розповіді за серією малюнків Мета: учити розрізняти власні та загальні іменники (без уживання термінів); удосконалювати вміння писати імена, по батькові та прізвища з великої літери; формувати навички грамотного написання диктантів; розширювати лексичний запас учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань […]...
- Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 84 Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Мета: – навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу […]...
- Від чого відповідно до теорії Дж. М. Кейнса залежить динаміка особистого споживання й інвестицій? Історія економічних вчень КЕЙНСІАНСТВО ТА ЙОГО ЕВОЛЮЦІЯ Від чого відповідно до теорії Дж. М. Кейнса залежить динаміка особистого споживання й інвестицій? Споживчий попит, а отже, особисте споживання, залежить від сукупного грошового доходу і від того, як витрачається цей дохід. Інакше кажучи, вони залежать від пропорції, в якій дохід розпадається на витрати на споживання і заощадження. […]...
- Біогеоценоз як екосистема, яка пристосовується до умов середовища та змінює його відповідно до своїх потреб Лісівництво РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ Лекція 1. СУТЬ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ 1.1 Біогеоценоз як екосистема, яка пристосовується до умов середовища та змінює його відповідно до своїх потреб Ліс є складним природним угрупованням, яке включає в себе не тільки рослини, але і частину зовнішнього середовища: фунт та повітря. Таке складне угруповання академік В. М. […]...