Скорочення звичайних дробів
Урок № 13
Тема. Скорочення звичайних дробів
Мета: закріпити знання учнів про скорочення дробів та спосіб застосування цих знань для розв’язування вправ на скорочення дробів; вдосконалювати вміння учнів виконувати скорочення дробів у комплексі з іншими, вивченими раніше перетвореннями звичайних дробів.
Тип уроку: застосування знань, навичок, умінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
1. Домашнє завдання можна перевірити, викликавши кількох учнів до дошки (заздалегідь або під час
2. Зошити у “слабких” учнів учитель перевіряє перед уроком або під час фронтальної роботи, давши їм картки-підказки.
3. Для “сильних” учнів передбачити картки із завданнями.
Картки для “сильних” учнів 1. Скоротіть дроби: ; ; ; ; ; ; . 2. Яку частину розгорнутого кута становлять: 30°, 45°, 60°, 90°, 120°, 135°, 150°? |
Усні вправи
1) Обчисліть:
2) Знайдіть НСД чисел: а) 3 і 9; б) 9 і 12; в) 4 і 6; г) а і 2а.
3) Скоротіть дроби: ; ; ; .
4) Виділіть цілу й дробову частину з неправильного дробу: ; ; .
5) Запишіть десятковий дріб у вигляді звичайного дробу: 0,1; 0,001; 0,23.
6) Поясніть, чому правильна рівність: ; .
ІІ. Вдосконалення вмінь
@ На цьому уроці бажано розв’язати комплексні вправи, які, крім скорочення дробів, передбачають виконання інших дій з дробами (перетворення десяткового дробу у звичайний; виділення цілої і дробової частин з неправильного дробу), додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками, робота з поіменованими величинами.
1. Скоротіть дроби та виділіть їх цілі частини: ; ; ; ; .
2. Запишіть звичайними нескоротними дробами: 0,4; 0,25; 0,05; 0,08; 0,65; 0,625; 75 %; 16 %.
3. Виконайте дію і результат запишіть нескоротним дробом: а) ; б) ; в) ; г) .
4. Виразіть у годинах і запишіть дробовим числом із нескоротною дробовою частиною: 90 хв, 130 хв, 270 хв, 310 хв, 5 год 12 хв.
@ Під час виконання вправ слід вимагати від учнів коментувати розв’язування і стежити за тим, щоб виконувався логічний ланцюжок: виконати дію з дробами > знайти НСД чисельника і знаменника > поділити чисельник і знаменник на їх НСД > записати нескоротний дріб.
ІІІ. Підсумок уроку
Навчальна самостійна робота (тестові завдання)
Варіант 1
1. Який із дробів після скорочення дорівнює ? 1) ; 2) ; 3) ; 4) .
2. Які з поданих дробів нескоротні? 1) ; 2) ; 3) ; 4) .
3. Числа якої з поданих пар позначаються на координатному промені однією точкою? 1) і ; 2) і ; 3) і ; 4) і .
Варіант 2
1. Які з поданих дробів можна спростити, поділивши чисельник і знаменник на одне й те саме число? 1) ; 2) ; 3) ; 4) .
2. Відшукайте нескоротні дроби: 1) ; 2) ; 3) ; 4) .
3. Числа якої з поданих пар позначаються на координатному промені однією точкою? 1) і ; 2) і ; 3) і ; 4) і .
IV. Домашнє завдання
1. Скоротіть дроби та виділіть для неправильних дробів їх цілі частини: ; ; ; ; ; .
2. Запишіть звичайними нескоротними дробами: 0,5; 0,8; 0,125; 0,24; 0,875; 85 %; 32 %.
3. Виразіть у гривнях і запишіть дробовим числом із нескоротною дробовою частиною: 125 к.; 440 к.; 732 к.; 7 грн 6 к.
4. Порівняйте дроби: і ; і ; і ; і .