Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні

Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 278-282).

Мета. Закріпити отримані знання про числівник, вчити визначати роль числівника у реченні, вживати числівники 50-80 у родовому відмінку. Розвивати вміння раціонально використовувати час.

Виховувати почуття цінності часу, інтерес до дослідницької роботи. Обладнання: пісочний годинник на 1 хвилину, підручник, зошит.

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.

Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх

очікувань від уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учні читають записані фразеологізми і пояснюють їхнє значення та правопис числівників.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Читання епіграфа до уроку.

“Найдорожча всюди на Землі золота хвилина” (Марія Чепурна).

– Мабуть, ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо говорити про час і його значення у житті людей. А тут без числівників нам ніяк не обійтися.

2. Проблемна ситуація.

– Які науки вивчають час? (Фізика, філософія.)

– Якою була найперша одиниця вимірювання часу? (День, доба.)

– Це відображено і в народних прислів’ях,

наприклад, про день (учні визначають основну орфограму – правопис не з дієсловами – і списують тільки ті прислів’я, які підходять під це правило).

– Не хвалися завтрашнім днем, бо не знаєш, що той день уродить.

– Не хвали день зранку, а хвали увечері.

– Який день, такий і пожиток.

– Якби не було ночі, то не знали б, що таке день.

– Чи існували у давнину прилади для виміру часу? (Так – сонячні годинники.)

– Як ви вважаєте, хвилина – це багато часу чи мало?

3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 279).

4. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу. Виконання вправи 280.

5. Дослідження.

– У якому відмінку вжито числівники 50-80 у рамочках? (У родовому.)

– Зверніть увагу, що у цих числівниках перша частина складного слова не змінюється.

IV. Фізкультхвилинка.

Учні досліджують, скільки стрибків вони можуть зробити за 1 хвилину.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Словникова робота.

Числівники записуються до словників. Звертається увага на відмінність вимови і правопису.

Інформація для вчителя (цікава інформація зі словом мільйон)

“Перший мільйон” – телевізійна гра, яка проводилася в Україні з 2000 до 2005 року. У цій грі переможець, який дасть відповіді на 15 запитань, міг отримати мільйон гривень. Кожне наступне запитання було складнішим за попереднє. За всю історію було тільки два переможці – Сергій Карабінський (червень 2003 р., отримав 1 мільйон молдавських лей) і Святослав Вакарчук (29 січня 2005 р., отримав 1 мільйон гривень).

Діаметр Сонця на 1 мільйон кілометрів більший, ніж відстань від Землі до Місяця.

Якщо помножити висоту піраміди Хеопса (146,21 м) на один мільйон, то одержимо відстань від Землі до Сонця в кілометрах (146 210 000 км). Це відкриття зробив дослідник піраміди абат Море.

2. Виконання вправи 281.

Учні списують текст, замінюючи числівники словами, визначають вид тексту.

3. Робота в зошиті.

VI. Підсумок уроку.

– Прочитайте текст вправи 282.

– З якими з цих одиниць вимірювання часу ми “зустрілися” на уроці?

Ера

Епоха

Тисячоліття

Століття

Індикт – 15 років

Десятиліття – 10 років

Рік

Пора року

Квартал – 3 місяці – 1/4 року

Місяць

Декада – 10 діб

Тиждень

Доба

Година

Хвилина

Секунда – 1/60 хвилини

– Правопис яких числівників відрізняється від вимови?

VII. Домашнє завдання.

1. Вправа 282 (записати текст, замінюючи числа числівниками, дібрати до нього заголовок).

2. Для тих, хто хоче знати більше: придумати завдання для однокласників про правопис числівників.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні