СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗАКІНЧЕННЯМИ ПРИКМЕТНИКІВ У РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ. СКЛАДАННЯ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА ОПОРНИМИ СЛОВАМИ
Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати вміння вживати прикметники у мовленні з описовою метою; виховувати уважність, старанність, наполегливість у вивченні рідної мови.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Уу Ук Дд Дн
Моя Україно, як я тебе люблю,
Твої зелені луги,
Дніпра ревучого славетнії пороги
І хвилі золоті твоїх шовкових нив.
– Підкресліть прикметники, визначте їх відмінок.
2. Вправа “Мозковий штурм”
– Що називають прикметники?
– На які питання відповідають?
– З якою частиною мови зв’язаний прикметник у реченні?
– Як змінюються прикметники?
– Як визначити відмінок прикметників?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вміння визначати відмінок прикметників у реченні та правильно вживати їх у власному мовленні.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
– Спишіть, розкриваючи дужки.
Тихий-тихий зимовий ранок. Нечутно ходить Дід Мороз і сам милується власного майстерністю. На кущах глоду порозвішував (тонка) мереживо. Гілки черемхи прикрасив (добірний) намистом. Немало трудився він і біля сосен. Торкнувся (запашна) глиці й (ніжне) серпанком оповив крони. І зараз усі сосни мов купаються в (білий) мареві. А верховіття тане в просторі (срібне) неба.
– У яких відмінках довелося вжити прикметники? Чому?
2. Коментоване письмо
– Спишіть, вставляючи закінчення прикметників.
– Визначте рід, число, відмінок прикметників.
– У першому, другому, п’ятому реченнях установіть зв’язок слів у реченні.
Ми пишаємося своїм рідн… краєм.
До пахуч… гречки летять бджоли.
Я давно не бачив рідн… міста.
Діти раділи літнь… дню.
Для шкільн… бібліотеки купили багато цікав… книг.
3. Фізкультхвилинка
4. Поетична хвилинка
– Прочитайте вірш.
– Доберіть до прикметників антоніми.
Струмку говорила ріка:
– Ти вузький, а я…
Ти мілкий, а я…
Про одне забула ріка,
Що вона почалась із струмка.
– Запишіть речення за схемою.
Струмок ____ і ____, а ріка ____ і ____.
5. Розвиток зв’язного мовлення. Робота над описом зовнішності людини
1) Пояснення вчителя.
– Під час опису зовнішності людини потрібно звернути увагу на характерні ознаки обличчя, статури, одягу, поведінки людини (мова, жести, міміка). Багато про людину можуть сказати такі деталі, як одяг, предмети інтер’єру, в якому вона знаходиться.
2) Приклади опису зовнішності людей у творах художньої літератури.
– Василькові дуже захотілося іноді підкрастися і швиденько скинути ті окуляри, щоб хоч раз побачити, які ж у неї очі. Вже аж наснилося: усміхнена, добра, а очі блакитні та лагідні, як у його мами… (О. Гурба).
– Дівчатка про щось перешіптувалися біля Наталки, хлопці навмисне розповідали одне одному про свої недавні пригоди, а на останній парті самотньо сиділа висока і дуже худа дівчинка з розкішним русявим волоссям, заплетеним у дві довжелезні коси, що спадали мало не до підлоги. Василько ніколи ще не бачив таких, хіба що у фільмах-казках. Чимось знайомим йому видалось обличчя дівчинки. Чи то уважні сірі очі, обрамлені пухнастими віями? Ось вона, напевне, відчуваючи його погляд, повернула голову, і відразу пухнасті вії стрепенулися, мов крильця метелика… (О. Гурба).
– Я вмився, переодягнувся. Глянув у дзеркало: щоки подряпані, на лобі гуля, наче оса вкусила, губи розпухли. І так стало соромно, мало не плачу… (Є. Кравченко).
– Та врешті доля змилосердилась над моєю бідою: на вулиці з’явився дід. Босоногий, у полотняних штанах і в такій же сорочці, з сивою бородою та вусами, пожовклими від тютюнового диму, він спокійно дибав вулицею, постукуючи товстою палицею по землі, наче пробував, чи вона під ним не завалиться (А. Дімаров).
– Хлопчик Вова не любив мити рук. І вмиватися теж не любив. Устане вранці й крутиться, щоб невмиваному до столу сісти. Ходив Вова завжди брудний. Він примудрявся замазати черевики навіть за найсухішої погоди. І зошити, і книжки у Вови теж були брудні й засмальцьовані. Словом, у першому “Б” класі, де вчився Вова, не було такого другого замазури…
– Куди ви мене ведете? – спитав Вова.
– До їхньої величності короля Бруднуля XII! – відповів найстарший і найбрудніший пацюк із сивими вусами й червоними очима. Навіть голос у цього пацюка здавався якийсь брудний… (М. Білкун).
3) Висновок.
– Усі ці описи розповідають нам не тільки про зовнішність людини (колір очей, волосся, зріст, форму носа, зачіску), а й обставини, в яких перебувають герої, події, які впливають на життя героїв. Так, наприклад, у третьому уривку герой оповідання дивиться на себе в дзеркало, і мало не плаче: подряпані щоки, гуля, розпухлі губи. Можливо, він з кимось побився.
У п’ятому уривку автор розповідає про замазуру. Автор не описує докладно зовнішність хлопця, але говорить про брудні руки, брудне взуття навіть у суху погоду. Отже, ми можемо змалювати в своїй уяві і портрет хлопця.
4) Самостійна робота учнів. Складання опису зовнішності свого друга чи однокласника.
Пам’ятка “Як створити опис зовнішності людини”
1. Описати обличчя, очі, ніс, губи, волосся.
2. Описати поставу, одяг.
3. Розповісти про вік людини.
4. Охарактеризувати індивідуальні риси характеру, вдачу.
5. Висловити власне ставлення до зовнішності людини.
5) Допоміжний матеріал.
Обличчя: бліде, довгасте, засмагле, майже з білими бровами, з ледь запалими щоками, з гострими вилицями, рожеволице, смагляве, овальне, повне, життєрадісне, розумне.
Очі: блакитно-зеленаві, виразні, втомлені, гарні, спокійно-серйозні, примружені, темно-сірі, холодні, великі, веселі, добрі, звичайні, карі, пронизливі, лукаві, лагідні, привітні, стомлені.
Погляд: уважний, гострий, проникливий, спокійний, байдужий, зацікавлений, підозрілий.
Ніс: великий, довгий, картоплиною, короткий, кирпатий, м’ясистий, рівний, з горбинкою, гострий, орлиний.
Вії: довгі, чорні, темні, світлі, густі, непомітні.
Губи (вуста): знебарвлені, повні, рожеві, чітко й химерно окреслені, міцно стиснуті, яскраві, рожеві.
Лоб: високий, низький, широкий, вузький, великий, маленький.
Рот: великий, широкий, маленький, красивий, чітко окреслений.
Волосся: голова в кучерях, як у золотому вінку, давно не стрижене, закручене кільцями; кучма поріділого, але ще буйного; світле, темне, русяве, каштанове, довге, коротке, із сивиною, сиве, густе, рідке.
Постава: високий, стрункий, тендітний, невисокий, середнього зросту, кремезний, огрядний, широкоплечий, худорлявий, спортивний, неповороткий, вайлуватий.
Одяг: строгий, темно-сірих тонів, однотонний, сірувато-темна сукня.
6) Заслуховування 2-3 робіт. Редагування написаного.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що повторили на уроці?
– Що цікавого дізналися?
– Спробуйте вдома скласти опис улюбленої тваринки або казкового героя.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Related posts:
- Аналіз диктанту. Спостереження за зміною закінчень прикметників у різних відмінкових формах Тема. Аналіз диктанту. Спостереження за зміною закінчень прикметників у різних відмінкових формах. (Вправи 224-228). Мета. Вчити спостерігати за змінюванням закінчень прикметників у різних відмінкових формах. Тренувати вміння визначати рід, число і відмінок прикметників за родом, числом і відмінком зв’язаних з ними іменників. Розвивати мовлення учнів, збагачувати їхній словник. Виховувати бережне ставлення до краси довкілля. Обладнання: […]...
- Аналіз контрольної роботи. Спостереження за зміною закінчень у різних відмінкових формах. (Вправи 182-186) Тема. Аналіз контрольної роботи. Спостереження за зміною закінчень у різних відмінкових формах. (Вправи 182-186). Мета. Закріпити вміння визначати відмінок прикметників у реченнях за питаннями, закінченням та відмінком іменника; удосконалювати навички вживання прикметників у реченні у тій формі, якої вимагають зв’язані з ними іменники. Обладнання: мовний матеріал, загадки, кросворд, книга В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”. […]...
- Інтегрований урок систематизації і узагальнення знань з теми “Зміна закінчень прикметників у різних відмінкових формах” Тема. Інтегрований урок систематизації і узагальнення знань з теми “Зміна закінчень прикметників у різних відмінкових формах”. (Вправи 234-239). Діалог (перевірна робота). Напередодні проводиться екскурсія в природу на уроці природознавства – до зимового лісу чи парку з метою спостереження за життям дерев взимку. Мета. Закріпити вміння визначати відмінок прикметників у реченнях за питаннями, закінченням або відмінком […]...
- Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини Урок 71 Тема. Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини Мета: вчити ставити питання до дієслів; формувати вміння складати опис зовнішності людини, добираючи найбільш влучні слова для вираження своєї думки; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати увагу, кмітливість, чуйність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 25) – Які слова […]...
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Урок 54. ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність, старанність, наполегливість у вивченні рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі за парти […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ УЖИВАТИ В МОВЛЕННІ ПРИКМЕТНИКИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати відмінок прикметників за закінченням і формою іменника; розвивати аналітичні вміння; виховувати спостережливість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сіроокі дівчатка, Ясноокі хлоп’ята, Заспокойтеся, сядьте, Час вже починати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Зз Рр Пп зв ри пт Звірі – в хащах лісових, Риби – в водах річкових, Птиці […]...
- ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ТЕМА 4. ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Типи мовлення: опис, розповідь, роздум. Вправа 593 Кажуть, що людину характеризує зовнішність. Можливо, хтось може не погоджуватися із цим, але спілкування з людиною неохайною, брудною задоволення не приносить. Тому що зовнішній вигляд – віддзеркалення внутрішнього стану. Про це, […]...
- Використання прикметників в описі зовнішності людини Тема. Використання прикметників в описі зовнішності людини. (Вправи 240-243). Мета. Ознайомити учнів із описом як з одним із типів мовлення, портретом – словесним та живописним. Вчити описувати, використовуючи прикметники в описі зовнішності людини. Обладнання: аудіозапис, репродукція картини О. Шилова “Моя бабуся”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Урок 69 Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: тлумачні словники. […]...
- ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, старанність, наполегливість. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 215, с. 96) – Прочитайте записані прислів’я. – Які закінчення ви вставили замість крапок? – Поясніть написання […]...
- Спостереження за вживанням прикметників у різних типах тексту Урок 60 Тема. Спостереження за вживанням прикметників у різних типах тексту Мета: удосконалювати вміння дітей визначати відмінок прикметника за закінченням і формою іменника, організувати спостереження за вживанням прикметників у різних типах тексту; розвивати аналітичні вміння, навички визначати граматичні форми; виховувати спостережливість. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Робота із вправою 231 2. Гра “Тест-контроль” […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Мета: – навчальна: пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності людини й переказувати його; – розвивальна: удосконалювати культуру писемного мовлення; розвивати увагу, спостережливість, сприяти збагаченню й уточненню […]...
- ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ Мета: вчити учнів відмінювати прикметники у множині; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст. Прикметники у називному відмінку множини спишіть разом з іменниками, від яких вони залежать. Придумайте […]...
- Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212) Тема. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212). Мета. Вчити школярів правильно вимовляти і вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи. Обладнання: експозиція дитячих квітів-розмальовок, таблиця “Почуття”, таблиця-ватман “Словничок”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Крісло автора”. Діти зачитують твори про мамині (бабусині) […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТИПИ МОВЛЕННЯ. ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання семикласників про типи мовлення, їх функції, удосконалити вміння розрізняти тексти-розповіді, тексти-описи і тексти – роздуми; ознайомити учнів з особливостями побудови опису зовнішності людини; – розвивальна: удосконалити вміння визначати тему й основну думку висловлювання, його належність до певного стилю; – виховна: за допомогою дидактичного матеріалу виховувати спостережливість, повагу, чемність […]...
- Закріплення вмінь уживати прикметники в мовленні в різних формах, використовувати прикметники з описовою метою Урок 59 Тема. Закріплення вмінь уживати прикметники в мовленні в різних формах, використовувати прикметники з описовою метою Мета: вчити відмінювати прикметники, вживати його в мовленні в різних формах, узгоджуючи з іменником в роді, числі й відмінку; розвивати мовлення дітей, уміння вживати прикметники у мовленні з описовою метою; виховувати старанність, наполегливість у навчанні, бажання вчитися. Обладнання: […]...
- Зв’язне мовлення Особливості будови опису зовнішності людини Зв’язне мовлення Особливості будови опису зовнішності людини. Усний вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами Опису зовнішності людини Мета : пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності […]...
- Дієслова, близькі та протилежні за значенням. Складання розповіді за серією малюнків та опорними словами Урок 69 Тема. Дієслова, близькі та протилежні за значенням. Складання розповіді за серією малюнків та опорними словами Мета: поглиблювати знання про дієслова; розвивати в учнів уміння добирати дієслова, близькі та протилежні за значенням; вчити вживати дієслова-синоніми у власному мовленні; збагачувати лексичний запас учнів; учити складати розповідь за серією малюнків, використовуючи опорні слова та вислови; виховувати […]...
- Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: художньому і науковому. (Вправи 160-162) Тема. Спостереження за вживанням прикметників у текстах різних стилів: художньому і науковому. (Вправи 160-162). Мета. Вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати мовленнєве чуття, культуру мовлення: виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до природи рідного краю. Обладнання: мовний матеріал, книга В. Нестайка “Казкові пригоди […]...
- Зв’язне мовлення Письмовий твір-опис зовнішності людини Уроки № 33, 34 Зв’язне мовлення Письмовий твір-опис зовнішності людини (за власними спостереженнями) Мета: На основі здобутих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння, зокрема вміння складати опис зовнішності людини за власними спостереженнями в художньому стилі та вводити такий опис до твору; виховувати повагу й увагу до людини; розвивати спостережливість, увагу, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПОРІВНЯЛЬНИЙ ОПИС ДЕРЕВ. СКЛАДАННЯ КАЗКИ ЗА ПОДАНИМ ПЛАНОМ І ОПОРНИМИ СЛОВАМИ “ГОРОБИНА І ЯЛИНА В ЗИМОВОМУ ЛІСІ” Мета: вчити учнів складати опис дерев, використовувати його для складання твору; розвивати мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; вдосконалювати вміння використовувати у мовленні синоніми, антоніми, епітети, порівняння; виховувати доброту, почуття взаємодопомоги, любов до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Бесіда за ілюстраціями із зображенням картин зимового лісу – Чи подобаються вам […]...
- Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Урок 7 Тема. Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність. Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ТЕМА 5. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Вправа 596 І. Стиль: художній. Заголовок до тексту виражає основну думку тексту. II. Описи зовнішності людей: 1. Цієї тихої ранкової хвилини з хати вийшла маленька дівчинка. У неї були блакитні очі, біле, мов спіла пшениця, волосся. 2. Він ішов їй […]...
- Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Урок 54 Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Мета: вдосконалювати вміння дітей визначати рід і число прикметників, узагальнити знання про рід і число прикметників; розвивати мовні вміння; виховувати любов до природи. Обладнання: картки індивідуального опитування ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Робота […]...
- Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником Урок 63 Тема. Спостереження за вживанням прикметників для всебічної характеристики предметів. Граматичний розбір прикметника у сполученні з іменником Мета: систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, ознайомити зі схемою морфологічного аналізу прикметника, вдосконалювати вміння визначати рід, число і відмінок прикметників; розвивати вміння вживати прикметники для всебічної характеристики предмета; виховувати почуття товариськості. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами Урок 105 Тема. Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами Мета: закріпити вивчене про тверді та м’які приголосні; формувати правильне уявлення про звуко-буквений склад слова; удосконалювати вміння проводити звуко-буквений аналіз слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до хліборобської праці. ХІД УРОКУ I. […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично) Урок 52 Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично) Мета: практично ознайомити дітей із ступенями прикметників, розширити уявлення дітей про прикметник, вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; розвивати мовлення дітей шляхом навчання доцільного використання прикметників у мові; виховувати патріотизм, любов до України. ХІД УРОКУ I. […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167) Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167). Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні. Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: – навчальна: формувати мовленнєво-комунікативні вміння усно складати твори – описи зовнішності людини в художньому стилі; – розвивальна: удосконалювати вміння розуміти логіку викладу, визначити тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення; підвищувати мовленнєву культуру семикласників; – виховна: виховувати повагу до членів суспільства. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів. – Фонетика. […]...
- СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЖИВАННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ: НАУКОВОМУ І ХУДОЖНЬОМУ Мета: вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою; розвивати зв’язне мовлення; вчити складати описи на запропоновану тему, дотримуючи мовних норм; розвивати спостережливість, творчу уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати і примножувати її. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Не гаймо часу, поспішаймо, Урок скоріш розпочинаймо. II. […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Урок 62 Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати у […]...
- Спостереження за роллю прикметників у загадках. Складання загадок Урок 61 Тема. Спостереження за роллю прикметників у загадках. Складання загадок Мета: вчити аналізувати будову загадки, визначити в ній роль прикметників; поглиблювати знання про слова – ознаки предметів; розвивати зв’язне мовлення, уміння влучно добирати слова для вираження думки; виховувати зацікавленість усною народною творчістю. Обладнання: предметні малюнки зайця-русака, зайця-біляка, вікна, сніжинки, ранця школяра. ХІД УРОКУ I. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТЕКСТУ-ОПИСУ ЗА ЗМІСТОМ МАЛЮНКА Мета: вчити учнів складати текст-опис з елементами зовнішності людини за змістом малюнка; збагачувати активний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, спостережливість; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ – Для того, щоб час пройшов немарно, починаємо плідно працювати, дотримуючи девізу уроку. Душу і […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА КАРТИНОЮ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: – навчальна: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу щодо опису зовнішності людини; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз твору-опису, критично ставитися до змісту створеного тексту художнього стилю. – виховна: виховувати почуття прекрасного вторами художньої літератури. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за словами Тема. Спостереження за словами – різними частинами мови та за службовими словами, до яких не можна поставити запитання. (Вправи 84-86). Мета. Актуалізувати знання учнів про самостійні частини мови та службові слова; закріпити вміння виділяти певну частину мови. Обладнання: сигнальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. – Прочитайте слова, дібрані до кожної […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами. (Вправи 171-173). Мета. Узагальнити знання учнів про граматичні ознаки прикметників та іменників і взаємозв’язок між ними; закріплювати знання про науково-популярні тексти. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку І. Організація класу. Дай знання нам, школо-мати, Найсильнішу зброю в руки. […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Урок 52. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. […]...
- Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 7 Тема: Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях Мета: повторити вивчене про прикметник, його граматичні ознаки (рід, число, відмінок); формувати вміння й навички правильного вживання голосних у відмінкових закінченнях прикметників; розвивати культуру усного й писемного мовлення, естетичні почуття, смак до точного та влучного слова, збагачувати словниковий запас учнів. Тип […]...
- Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний 187. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові закінчення в однині Відмінкові закінчення в множині Чол. рід Жін. рід Середи, рід Для всіх родів Н. в. Довгий шлях Довга ніч Довге поле Довг стежки Р. в. Довгого Довгої Довгого […]...
- ПРИКМЕТНИК. ГОЛОСНІ У ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ПРИКМЕТНИКІВ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §3. ПРИКМЕТНИК. ГОЛОСНІ У ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ПРИКМЕТНИКІВ 24. Прочитайте вірш. Визначте в його тексті прикметники, поставте до кожного з них питання. Від якого слова ви ставили питання до прикметника? ОСІННЯ ВИШИВАНКА Вишивають сірі журавлі Дощового неба скатертину. Вітерець безжальний до землі Жовту нахиляє горобину. Оселився дощик на гіллі, Облітає айстра […]...