СТАТТЯ
УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Урок 4. СТАТТЯ
Пригадайте
– Які основні ознаки публіцистичного стилю мовлення?
– Що таке замітка?
289. Мікрофон. На яку актуальну тему з життя вашого населеного пункту України чи світу ви хотіли б написати статтю, якби були журналістом? Про що йшлося б у висновку вашої статті?
290.1. Прослухайте з голосу вчителя або однокласника статтю. Виділіть у ній вступ, основну частину та висновок Визначте її тему, основну мету та адресата (на кого розрахована). У якому журналі (газеті, збірнику)
БАТЬКИ І ДІТИ: ЯК ПОРОЗУМІТИСЯ?
До мене на консультацію зверталися люди, які остаточно зіпсували стосунки зі своїми дітьми. Я пояснювала їм, що змінити таку ситуацію ніколи не пізно. Для цього потрібно змінитися самому, переоцінити й переосмислити свої вчинки, внутрішньо покаятися. Це відразу позитивно позначиться на спілкуванні з синами та доньками. А ще в них значно поліпшиться доля.
Батьки й діти – це дзеркала один одного. Тож ті недоліки, які ми бачимо в близьких, слід пошукати в собі. Потрібно заглянути всередину й запитати: “Що заважає мені бути щасливим? Чому
Що стосується дітей, то їм потрібно попри всі непорозуміння, спричинені батьками, вчитися з добротою, терпимістю і вдячністю ставитися до них. Приймати їх такими, якими вони є, й не засуджувати. Кожне нове покоління стоїть на новому щаблі світогляду. І на своєму рівні батьки зробили все, що могли. Потрібно бути вдячними їм за це. посилати енергію любові. Пам’ятайте: батьки є корінням. І псувати стосунки з ними – це означає “рубати гілля”, на якому сидиш. Не було б батьків, не було б і вас.
П. Ренуар. На терасі
Наша сім’я – це полігон для розкриття своєї духовності. Щоб це зробити, потрібно пройти процеси прощення й прийняття.
Не приймаючи своїх батьків, ми втрачаємо енергію роду, яка тече до нас саме через них, перекриваємо для неї шляхи. Це стосується й тестя, тещі, свекрухи, свекра.
Адже кожна сім’я – це родове дерево. Треба дбати про його відродження, розвиток, процвітання.
Вибудовуючи стосунки у власній сім’ї, не обов’язково спиратися на досвід батьків. Слід подумати, чого хочете саме ви, чітко усвідомити це і діяти, але при цьому залишатися в гармонії зі всіма, посилаючи любов.
І ще одне. Не відпрацьовані в сім’ї проблеми згодом проявляються в соціумі, приміром на роботі. Тож, щоб бути успішним в усіх сферах життя, спочатку потрібно стати успішним у своїй родині. Тому зранку, після звернення до своїх ангелів, пошліть подумки любов і вдячність своїй родині. Дуже дієвою в досягненні порозуміння й гармонії є така фраза: “Я люблю тебе. Мені дуже шкода. Вибач. Дякую тобі”. Нею подумки потрібно звертатися до людини, з якою виник конфлікт чи з’явилися якісь негативні почуття. Адже лише ми самі несемо відповідальність за все, що відбувається з нами (Із газети).
II. Поділіться з однокласниками своїми міркуваннями щодо порушеної в статті проблеми. Чи погоджуєтеся ви з автором? Як ви досягаєте порозуміння з рідними, друзями?
Поняття статті
Стаття – це публіцистичний або науковий твір порівняно невеликого розміру, у якому автор досліджує якусь значну і важливу суспільно-політичну, літературно-мистецьку, наукову чи іншу проблему.
Стаття характеризується глибоким аналізом фактів і явищ, їхнім узагальненням, розкриттям закономірностей у розвитку явищ, багатогранним дослідженням причинно-наслідкових зв’язків.
Етапи роботи
Робота над статтею складається з таких етапів:
– попередній збір інформації;
Групування матеріалу відповідно до тематики;
– визначення структури статті (складання плану);
– написання тексту.
Зверніть увагу
Під час написання статті слід пам’ятати про її основну мету, на кого вона розрахована, а також про профіль видання.
291. Мозковий штурм. Чим стаття відрізняється від таких жанрів публіцистики, як замітка і нарис?
292. Прочитайте вступні частини публіцистичних статей. Визначте за цими уривками, що стало інформаційним поштовхом до написання кожної статті та якій актуальній темі вон і присвячена. Виберіть один уривок і розкажіть, про що ви написали б в основній частині та у висновку цього матеріалу, Який заголовок дібрали б?
З наближенням річниці аварії на Чорнобильській АЕС дедалі більше політиків і журналістів згадують про трагічну долю тридцятикілометрової зони відчуження. Цю заборонену територію можна обговорювати з різних боків. Запитайте про неї в еколога – отримаєте розповідь про катастрофічні не лише для України та її сусідів, а й для всієї планети наслідки. Запитайте в політика – почуєте про розмір компенсацій і пільг, які держава щороку сплачує чорнобильцям. Запитайте в лікаря – отримаєте вражаючі дані про зростання онкозахворювань. Запитайте в етнолога – почуєте про втрату цілого унікального регіону – Українського Полісся, його самобутньої культури.
* * *
У понад 20 містах України вже вчетверте пройде акція “Всеукраїнський велодень”. Найгарячіше буде в столиці – центр Києва від Європейської площі перетвориться на живий ланцюг із тисяч велосипедистів, які об’єднаються в пробігу. Організатори свята – велоспільнота Києва разом з програмою Волонтери ООН в Україні. Щорічний парад збере прихильників двоколісного транспорту з метою пропаганди здорового способу життя й екологічної альтернативи авто, створені я цивілізованих умов для велосипедистів у містах України.
* * *
Днями планеристи десантувалися під стіни кримського парламенту в надії захистити гору Клементьева під Коктебелем у Криму від незаконного розпаювання та забудови. Місце вважається колискою міжнародного планеризму. Його названо на згадку про Петра Клементьева, котрий загинув тут під час випробувань нового планера. Поблизу цього місця в селі Відважному розташовувалася вища льотна планерна школа. У ній починали свій шлях майбутні генеральні конструктори Олег Антонов, Олександр Яковлев, Сергій Іллюшин.
* * *
Цими вихідними на Київському морі було ні пройти ні проїхати – люди ломами та сокирами рубали кригу й подекуди голими руками витягали десятки кілограмів сомів, коропів та окунів. Адже напередодні, щоб урятувати столицю від можливого затоплення, ГЕС різко спустила воду, тож тонни риби, що не задихнулася взимку від нестачі кисню, під самим берегом придавило товстим шаром льоду. Масштаби екологічної катастрофи поки що невідомі, однак експерти кажуть, що принаймні на п’ять років про риболовлю тут можна забути.
293. Виконайте завдання одного з поданих варіантів.
Варіант А. Напишіть статтю до шкільної стіннівки на актуальну тему зі шкільного життя. За бажанням проведіть у класі конкурс статей, а кращі з них запропонуйте для публікації в місцевій пресі чи на сайті вашого навчального закладу. Доберіть відповідний ілюстративний матеріал.
Варіант Б. Напишіть публіцистичну статтю на актуальну тему із життя вашого населеного пункту, України чи світу. За бажанням покажіть ваш матеріал рідним, друзям, знайомий Якщо отримаєте схвальні відгуки, запропонуйте свою статтю для публікації в засобах масової інформації.
Пам’ятка
Як писати статтю
– Вдумайтеся в тему, обрану для статті.
– Визначте адресата мовлення й мету висловлювання.
– Сформулюйте основну думку.
– Зберіть і систематизуйте необхідний матеріал. Доберіть переконливі докази для своїх тверджень (приклади із життя, висловлювання інших людей).
– Продумайте структуру статті (вступ, основну частину, висновок). Доберіть заголовок.
– Подбайте про мовленнєве оформлення: вживайте мовні засоби, характерні для відповідного стилю мовлення.
– Напишіть текст на чернетці, відредагуйте його, а потім перепишіть у чистовик.
294. Пошук в Інтернеті за словами “Як писати статтю” видає сотні посилань на відповідні інформаційні матеріали. Проте не менш важливо знати й “мінуси” плодів творчої праці. Підготуйте пам’ятку “Як не слід писати статтю”.
295. Мозковий штурм. Що спільного й відмінного між науковою і публіцистичною статтею?
296. Напишіть невелику науково-популярну статтю на довільну тему, співвідносну з профілем вашого навчання. Скористайтеся при цьому кількома інформаційними джерелами та оформіть список використаної літератури.
Проект
– Об’єднайтеся в групи. Підготуйте випуск стінної або електронної
Газети (журналу) одного з напрямків: суспільно-політичного, науково-популярного, пізнавально-розважального, культурологічного, спортивного.
– На першому етапі роботи над проектом обміркуйте, про що ви хотіли б розповісти у своїй газеті, придумайте їй назву, доберіть епіграф, рубрики тощо, а також розподіліть обов’язки в групі. Зверніть увагу на те, щоб у вашому виданні були вміщені матеріали різних жанрів, зокрема замітка, стаття, нарис тощо. Доберіть відповідний ілюстративний матеріал.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 30 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів самостійно створювати писемне висловлювання в публіцистичному стилі на морально-етичну тему; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, мисленнєві процеси; виховувати прагнення до самопізнання і саморозвитку, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 29 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) Мета: удосконалювати вміння будувати усне висловлювання на морально-етичну тему; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності; виховувати моральні якості, чесноти. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок навчального твору). ПЕРЕБІГ […]...
- Національна телекомпанія, Національна радіокомпанія Політологічний словник Національна телекомпанія, Національна радіокомпанія – державні телерадіоорганізації, що ведуть мовлення на загальнонаціональних каналах мовлення і підзвітні Верховній Раді України та Президенту України. Загальнонаціональний канал мовлення це канал, що транслює теле – та радіопрограми на більш як половину областей України. Україна: інформація і свобода слова: Статті, закони, постанови, нормативні документи. – К., 1997; Чинне […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 15. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ В ЖАНРІ СТАТТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 25 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 15. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ В ЖАНРІ СТАТТІ Мета: поглибити знання про особливості статті як жанру мовлення, удосконалювати вміння складати зв’язне монологічне висловлювання на морально-етичну тему в жанрі статті; розвивати павички грамотного письма, мовленнєво-комунікативні вміння, логічне […]...
- Тема, основна думка в текстах розповідях, описах, міркуваннях ТЕКСТ Тема, основна думка в текстах розповідях, описах, міркуваннях 17. Прочитайте текст. Перекажіть. Восени сонечка ховаються на узліссі або під горою, за великим камінням. Буває, що вони зимують у всіх на виду – на стовбурі дерева або на телеграфному стовпі. Їх поливає дощ, засипає сніг. Щоб не замерзнути, вони ще з осені втрачають воду, підсихають […]...
- УСНИЙ ТВІР-ОПОВІДАННЯ ПРО ВИПАДОК ІЗ ЖИТТЯ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 16. УСНИЙ ТВІР-ОПОВІДАННЯ ПРО ВИПАДОК ІЗ ЖИТТЯ ПРИГАДАЙМО. Що таке оповідання? 527 Пригадайте, які оповідання ви читали на уроках літератури. Хто автори цих творів? Визначте тему, основну думку та композиційні елементи (зав’язка, кульмінація, розв’язка) одного з прочитаних оповідань. Оповідання Оповідання – невеликий за обсягом прозовий художній твір, який описує один […]...
- Березневі статті 1654 р Березневі статті 1654 р.- договірні умови, на підставі яких було здійснено ухвалу Переяславської Ради 1654 р. про входження України до складу Росії та визначено автономне становище України в її складі. З 13 по 27.III. (за старим стилем) 1654 українське посольство на чолі з генеральним суддею С. Богдановичем-Зарудним і переяславським полковником П. Тетерею вело переговори з […]...
- Конституція України Конституція України – Основний Закон країни, який закріплює основи суспільного ладу, права і обов’язки громадян, державний устрій, систему та основні засади організації і діяльності державних органів та виборчу систему України. Чинна К. У. прийнята на позачерговій сесії Верховної Ради Української РСР дев’ятого скликання 20.IV.1978. Складалася з 171 статті, об’єднаних у 10 розділів: основи суспільного ладу […]...
- Неповторність кожної людини Мета. Формувати в дітей поняття про життя як найвищу цінність і неповторність; розвивати розуміння кожною дитиною своєї оригінальності, індивідуальності; усвідомити вплив здорового способу життя на розвиток людини і її досягнень; виховувати вміння поважати людей і бережно ставитись до власного життя. Обладнання. Підручник “Я у світі”, зошит, ілюстративний матеріал з теми, pdf-файли. Зміст уроку I. Організація […]...
- Державна митна служба Державна митна служба (государственная таможенная служба) – центральний орган виконавчої влади. Митну справу здійснюють регіональні митниці, митниці, спеціалізовані митні управління та організації, які утворюються у встановленому порядку. Держмитслужба є правонаступником ліквідованого Державного митного комітету України стосовно його зобов’язань, прав та обов’язків. Державна митна служба України була утворена на базі Державного митного комітету України з моменту […]...
- Права громадянина ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ & 15. Права громадянина Повтори те, що знаєш Як називається країна, у якій ти живеш? Кого називають громадянином? У якому документі записано права й обов’язки громадян України? Поділися своїми думками Для чого потрібні правила життя в суспільстві? Чи потрібно вивчати свої права й обов’язки? Скориставшись таблицею, пригадай, які права ти маєш як […]...
- Анотація УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Анотація Анотація – це стисла характеристика змісту книги, статті, рукопису тощо. Анотації на нові книги подаються на звороті титульної сторінки книги, у бібліографічних картках, у видавничих проспектах, В анотації наводяться відомості про автора, про тему та ідею твору, іноді про його цікаві епізоди. Анотація складається з двох […]...
- ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 2. ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ ПРИГАДАЙМО. Чим діалогічне мовлення відрізняється від монологічного? 583 ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ. Складіть і розіграйте за особами діалог (7-8 реплік) на тему “У незнайомому місті”, дотримуючись правил мовленнєвого етикету. Скористайтеся поданими нижче словами ввічливості. 584 ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ, Складіть і розіграйте за особами діалог (7-8 реплік) в офіційно-діловому стилі, […]...
- СПИСОК ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ ДОДАТКИ Додаток 4 СПИСОК ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ Літосфера Http://phot о. і. ua/user/323 465/2 69646/ Мінерали України. Фото з мінеральних музеїв України http://ukrmineral. org/ru/node/17 Українське мінералогічне товариство. Поштові марки мінералів України Http://www. fmm. ru/index. htm Мінералогічний музей ім. О. Ферсмана. Експозиція, систематична колекція Http://klopotow. narod. ru/minrrais/ Довідник найбільш поширених мінералів Http://www. geograf. com. ua/glossary/minerals Мінерали й гірські породи […]...
- Телерадіоорганізація Політологічний словник Телерадіоорганізація (редакція, студія, агентство, об’єднання, асоціація, компанія, радіостанція тощо) – юридична особа, зареєстрована у встановленому чинним законодавством порядку, яка має право виробляти та розповсюджувати телерадіопередачі та програми. Україна: інформація і свобода слова. Статті, закони, постанови, нормативні документи. – К., 1997; Чинне законодавство України. – К., 2003. Ю. Бондар...
- Життя людини Мета. Формувати в дітей поняття про життя як найвищу цінність; розвивати розуміння кожною дитиною своєї оригінальності, індивідуальності; усвідомити вплив здорового способу життя на розвиток людини і її досягнень; виховувати вміння поважати людей і бережно ставитись до власного життя. Обладнання. Ілюстративний матеріал і pdf-файл до теми. Зміст уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. III. […]...
- Основні символи держави Мета: Виховувати патріотичні почуття, повагу до символів держави. Сприяти формуванню національної свідомості; розширити й уточнити знання учнів про Україну як незалежну державу, про державні символи. Розвивати уяву, мислення, вміння аналізувати інформацію, висловлювати власну думку. Обладнання. Державні символи України, магнітофонний запис Державного гімну України, портрети П. Чубинського і М. Вербицького, карта України, виставка “Ми любимо свою […]...
- ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ ПРИГАДАЙМО. Що таке пейзаж? 596 І. Розгляньте репродукцію картини Федора Манайла “Золота осінь”. Уявіть себе в місцевості, зображеній художником, спробуйте відчути настрій митця, його думки. II. Дайте відповіді на запитання й виконайте завдання. 1. Про що ця картина? Яке враження створює полотно? Що відчуваєте, коли […]...
- Глухівські статті Глухівські статті – договірні умови про політичне і правове становище України в складі Росії, підписані царським урядом і гетьманом Лівобережної України Д. Многогрішним. їх було оприлюднено на козацькій раді 1669 р. у м. Глухові (звідси й назва). Г. с. складалися з 27 пунктів, якими регулювалися взаємовідносини України і Росії. Українській старшині вдалося домогтися деякого послаблення […]...
- ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 14. ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ ЗА КАРТИНОЮ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ПРИГАДАЙМО. Що таке пейзаж? 608 І. Розгляньте репродукцію картини Федора Манайла “Золота осінь”. Уявіть себе в місцевості, зображеній художником, спробуйте відчути настрій митця, його думки. II. Дайте відповіді на запитання й виконайте завдання. 1. Про що ця картина? Яке враження створює полотно? Що […]...
- МОВНИЙ “СУРЖИК”, ЙОГО ПРИЧИНИ. ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 4. МОВНИЙ “СУРЖИК”, ЙОГО ПРИЧИНИ. ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Мовознавчы студії 27. І. Опрацюйте статтю. З’ясуйте за словником, що означає слово суржик. Сформулюйте основну думку тексту. Чому “суржик” шкідливий для будь-якої мови? Сотні невольничих літ, упродовж яких знищували культуру українського народу, десятиліття панування тоталітарної Системи, коли […]...
- МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 3. МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мовознавчі студії 16. Прочитайте Статтю 10 Конституції України. Які обов’язки покладає на себе держава стосовно функціонування української мови? Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах […]...
- Суспільне телерадіомовлення Політологічний словник Суспільне телерадіомовлення – телерадіоорганізація зі статусом єдиної загальнонаціональної неподільної і неприбуткової системи масової комунікації. С. т. грунтується на представництві різних верств суспільства, які через своїх представників у Громадській раді забезпечують реалізацію програмної концепції та здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю телерадіоорганізації. Україна: інформація і свобода слова. Статті, закони, постанови, нормативні документи. – К., 1997; […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- Відображення в обліковій політиці принципу суттєвості БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ Розділ ХІІІ ПОЛІТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ПОДАТКОВИХ ВІДНОСИН 13.8. Відображення в обліковій політиці принципу суттєвості При визначенні облікової політики важливо звернути увагу на принцип суттєвості. Суттєва інформація – це інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Суттєвість інформації визначається відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського […]...
- ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗПОВІДЬ НА ОСНОВІ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 13. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗПОВІДЬ НА ОСНОВІ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ ПРИГАДАЙМО. Які особливості розповіді? Твір-розповідь – це повідомлення про якісь події в житті людини, класу, школи, сім’ї тощо. 516 І. Прочитайте розповідь. Виділіть її складові (початок, розгортання та завершення дії). Доберіть заголовок. Чи сподобалося вам це висловлювання? Якось в одного […]...
- Інформаційний суверенітет Політологічний словник Інформаційний суверенітет – володіння і розпорядження національними інформаційними ресурсами, які включають усю належну державі інформаційну інфраструктуру, інформацію-незалежно від змісту, форми, часу і місця її створення. І. с. забезпечується виключним правом держави на формування і здійснення національної інформаційної політики, власності на інформаційні ресурси, сформовані за державний кошт, створенням національних систем інформації, встановленням режиму доступу […]...
- ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 20. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ ТА НАУКОВОМУ СТИЛЯХ ПРИГАДАЙМО. Що означає описати тварину? Яка мета художнього опису? 538 ПОЗМАГАЙТЕСЯ. Об’єднайтеся в групи (за варіантами, рядами тощо). Учасник однієї групи називає ознаки тварини, а інша група має відгадати, про яку тварину йдеться. Виконайте завдання по черзі. Науковий опис Мета наукового […]...
- УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 17. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ ПРИГАДАЙМО, Чим розповідь відрізняється від опису? 530 Розкажіть, які казки чи оповідання про тварин ви читали. Чи були в цих творах описи тварин? Доберіть слова (словосполучення), за допомогою яких можна передати зовнішній вигляд однієї із цих тварин та […]...
- Правова норма Частина друга ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПРАВА ТА ПРАВОВІДНОСИН § 6. Поняття і структура системи права 2. Правова норма. Правові норми поділяють за спрямованістю на норми-заборони (вони встановлюють заборону на певні дії, наприклад забороняється перевезення літаками вибухових речовин); норми-приписи (установлюють обов’язки – громадянин зобов’язаний дотримуватися законів). Бувають матеріальні норми (установлюють заборони, обов’язки, права – громадянин має право […]...
- ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §37. ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА Розділ науки про мову, що вивчає походження та історичний розвиток слів, їхню “біографію”, називається етимологія. Часто походження слів доводиться відновлювати, звернувшись до споріднених мов. Тому етимологія вивчає ще й спорідненість слів з іншими словами нашої та інших мов. Походження слова можна з’ясувати за етимологічним словником або довідником. 524. Прочитайте текст […]...
- Великі відкриття і винаходи українців Мета. Розширити, уточнити знання учнів з історії винаходів українців; розвивати пізнавальні інтереси, допитливість, пам’ять. Виховувати працьовитість, наполегливість, бажання дізнаватися про навколишній світ. Обладнання. Ілюстративний матеріал з теми. Зміст уроку I. Організація класу. Продзвенів дзвінок, Починається урок. Будем працювать старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім класі діти – Просто молодці! II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників ІМЕННИК Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників 101. Прочитайте іменники. Добро, війна, радість, мир, герой, бруд, шум, тиша, крик, потворність, мовчання, чистота, купівля, продаж, краса, боягуз, зло, сум. – Доберіть антоніми до виділених іменників. Запишіть парами. Назвіть іменники-назви конкретних предметів. 102. Прочитайте іменники. Бажання, базіка, квартира, колір, маля, мир. – Доберіть до них синоніми з довідки. Довідка: […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ ПОВТОРЕННЯ В КІНЦІ РОКУ § 66. ЛЕКСИКОЛОГІЯ 560 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. ЧУМАЦЬКИЙ ШЛЯХ Широку світлу смугу посередині небосхилу в Україні називають Чумацьким Шляхом. Чумаки здавна возили з Криму сіль та рибу. Поволі чвалали курними степовими шляхами сірі воли, рипіли вози, погейкували погоничі. Багато днів їхали чумаки, багато ночей спали […]...
- Тема, основна думка, заголовок тексту ТЕКСТ Тема, основна думка, заголовок тексту 13. Прочитайте. Уранці Оля виглянула у вікно й не впізнала побаченого. Зелене листя на деревах змінилося на жовте, оранжеве й навіть коричневе. Сонце за вікном не світило так яскраво. Удень Оля пішла до парку. Осінь розмалювала його всіма барвами. Дівчинка йшла килимом із різнобарвних листочків. Вона набрала повний оберемок […]...
- Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова Повторення вивченого в початкових класах § 1 Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова – державна мова України 1 1.Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Українці називають маленьку дитину, яка не вміє говорити, “немовлям”. І хоч немовлята “не мовлять”, вони розрізняють звуки, упізнають голос мами. Діти більше люблять ніжний людський голос, аніж тишу […]...
- Що ми знаємо про звуки і букви ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про звуки і букви 113 1. Доповніть речення. 1. Голосні звуки: [а], [о], [у], [и], … . 2. Голосні звуки позначають букви: а, о, у, и, і, у, я, є… . 3. У слові стільки складів, скільки… . 4. Дзвінкі приголосні звуки: [б], [г], [г], [д] [д’], … . 5. […]...
- Право законодавчої ініціативи Право законодавчої ініціативи – право суб’єктів, закріплене конституцією або законом, вносити до парламенту проекти законів. Відповідно до Конституційного Договору між Верховною Радою України та Президентом України суб’єктами права законодавчої ініціативи у Верховній Раді України є: народні депутати України, постійні комісії Верховної Ради України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Верховний Суд України, Вищий арбітражний суд України....
- Конотопські статті 1672 р Конотопські статті 1672 р. – договірні умови між царським урядом і гетьманом І. Самойловичем. Обмежували гетьманську владу і ліквідовували компанійські полки, на які спирався гетьман....
- Решетилівські статті 1709 р Решетилівські статті 1709 р.- договірні умови самоврядування Лівобережної України. Складалися з 14 пунктів (“просительних статей”), з якими 17.VII.1709 гетьман І. Скоропадський звернувся в Решетилівці до Петра І, і відповідей царського уряду. Царський уряд 31.VII.1709 підтвердив феодальні привілеї козацької старшини, водночас закріпив право царських урядовців втручатися у справи місцевого управління. Було заборонено звільняти наказних гетьманів під […]...