Текст і його ознаки

Тема: Текст і його ознаки

Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Нам урок уже давно

Час розпочинати.

Будем знову мовлення

Наше розвивати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)

– Прочитайте виразно складені речення.

– Слідкуйте

за правильними наголосами.

2. Лексичний диктант

Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.

– Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)

– Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)

– Слово подяки. (Спасибі)

– Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)

– Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)

– Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)

– У будь-якій ситуації, коли прощаємось, говоримо… (прощавайте).

– Коли прощаються, бажають… (на все добре).

– Складіть речення з одним зі слів

диктанту.

3. Дидактична гра “Я міркую”

– Прочитайте речення, записані ліворуч.

– Про що ідеться в кожному реченні?

– Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування учнів.)

– Прочитайте речення, записані праворуч.

– Про що в них ідеться?

– Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)

У золоті осінні дні збираються Як настала холодна осінь,

Відлетіти у вирій журавлі. журавель почав збиратися в теплі

Вкривається багрянцем клен. краї та й каже куликові:

Хазяйнує Жовтень скрізь, де не – Куличе, рушай і ти зі мною! Коли б

Глянь. ти знав, які хороші сторони є на світі.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом. Будемо вчитися визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 70)

– Що називається текстом?

– Що таке тема тексту?

– Що є основною думкою тексту?

2. Попрацюймо разом (с. 10, впр. 13)

    Прочитайте дві групи речень.

Словник

– Поясніть значення слова сизий.

– У якій групі речення пов’язані між собою за змістом?

– Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?

– Про що автор розказує в цьому тексті?

– Спишіть текст. Підкресліть прикметники.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над загадкою

– В лісі вогник рудуватий

Шишки лускає завзято. (Білка)

2. Робота над текстом (с. 11, впр. 14)

– Прочитайте текст.

– Що нового дізналися про білку з цього тексту?

– Визначте тему, основну думку тексту.

– Спишіть останній абзац тексту.

– Підкресліть дієслова.

3. Переказ тексту про білку

4. Робота з теоретичним матеріалом (с. 11)

– Що називається заголовком?

– Яким має бути заголовок?

5. Добирання заголовка до тексту (с. 11, впр. 15)

– Прочитайте речення.

– Чи можуть бути ці речення заголовком до тексту про білку?

6. Робота з деформованим текстом

– Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.

Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилося влітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до лікарні. Раптом вона побачила лелеку.

– Визначте тему тексту. Доберіть до нього заголовок.

– Чого навчає цей текст? Яка його основна думка?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що цікавого дізналися на уроці?

— Які речення утворюють текст?

– Що таке тема, основна думка тексту?

– Що можна дібрати до тексту?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 11, впр. 16.

– Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.

– Доберіть заголовок до другого абзацу.

– У виділених словах підкресліть букви, як і позначають дзвінкі приголосні звуки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Текст і його ознаки