УТВОРЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ІЗ СОТЕНЬ, ДЕСЯТКІВ, ОДИНИЦЬ. НАЗВИ РОЗРЯДНИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧА НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: ознайомити учнів з утворенням трицифрових чисел із сотень, десятків, одиниць; формувати вміння розв’язувати задачі на спільну роботу; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Телефон” (додаток)
Ось вам, люба дітвора, “Телефон” – цікава гра.
Бачиш букви? Бачиш цифри? Приклади – це ключ до шифру! Хто розв’яже – розшифрує, Хто до нас телефонує?
4 | 7 | 8 | 9 | 40 | 51 | 87 |
В | Р | О | К | С | Б | А |
1-й ряд | 2-й ряд | 3-й ряд |
72 : 9 • 5 | (80 – 17) : 7 | 7 • 9 – 59 |
6 • 6 – 28 | (18 + 24) : 6 | 6 • 7 – 34 |
49 : 7 – 3 | 9 • 8 + 15 | 9 • 6 – 50 |
80 + 56 : 8 | 28 : 7 + 47 | (56 + 25) : 9 |
(Сова) | (Краб) | (Вовк) |
3. Усна
– Полічіть сотнями від 100 до 1000.
– Полічіть від 145 до 157, від 158 до 144.
– Полічіть “ланцюжком” від 125 до 147.
4. Фронтальне опитування
– У числі 196 назвіть сотні, десятки, одиниці.
– Назвіть найбільше трицифрове число.
– Назвіть найменше трицифрове число.
– Назвіть три наступних числа, починаючи від 145.
– Назвіть три попередніх числа, починаючи від 179.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці будемо вчитися утворювати трицифрові числа із сотень, десятків та одиниць, розв’язувати задачі на спільну роботу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Утворення трицифрових чисел (с. 59, завдання 397 (1)).
– Розгляньте малюнки пучків і паличок у підручнику.
– Що означає один великий пучок?
-Що означає один маленький пучок?
– Скільки паличок у кожному рядку?
2. Робота за нумераційною таблицею (с. 59, завдання 397 (2))
– Чи правильно позначено числами кількість паличок кожного рядка в нумераційній таблиці?
– Прочитайте їх.
– Чи називають пропущений розряд під час читання; написання? (Ні)
– Яким чином на письмі позначають відсутність одного з розрядів? (Нулем)
3. Первинне закріплення
1) Утворення трицифрових чисел із сотень, десятків, одиниць (с. 59, завдання 398).
– Запишіть утворені числа в зошит.
– Назвіть найбільше і найменше з цих чисел.
2) Вправляння у читанні чисел. Робота за таблицею розрядів (с. 60, завдання 400).
– Прочитайте числа кожного розряду.
– Назвіть трицифрові числа, які утворені розрядними числами і в таблиці підкреслено: однією рискою; двома рисками; хвилястою лінією.
– Назвіть кілька чисел, утворених розрядними числами, не підкресленими в таблиці.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задачі на спільну роботу (с. 60, завдання 401)
Аналіз умови задачі, під час якого на дошці вчитель записує коротку умову у вигляді таблиці.
За 1 годину | Час роботи | Загальна кількість | |
1 токар | 4 д. | ? | 42 д. |
2 токар | 3 д. | ? |
– Перед вами – задача на спільну роботу. У цій задачі є три взаємопов’язані величини: робота, виконана за годину, кількість годин та загальна кількість деталей (уся робота).
– Якщо один токар за годину виготовляє 4 деталі, а другий – 3, що ми можемо дізнатися? (Скільки деталей вони виготовляють разом за 1 годину.)
– А якщо ми будемо знати, скільки деталей вони виготовляють разом за 1 годину, і знаємо, що їм потрібно виготовити 42 деталі, що можемо дізнатися? (Скільки годин повинні працювати разом обидва токарі.)
– Запишемо розв’язання задачі.
1) 4 + 3 = 7 (дет.) – обидва токарі за годину
2) 42 : 7 = 6 (год)
Відповідь: за 6 годин.
– Складемо вираз до задачі: 42 : (4 + 3) = 6 (год).
2. Робота з іменованими числами
1) Повторення одиниць довжини (с. 59, завдання 399).
2) Робота з одиницями часу (с. 60, завдання 402).
Творча робота
– Коли закінчився попередній урок, якщо перерва тривала 20 хвилин?
3. Жартівлива задача
Буратіно вирішив зайти у дорожню таверну відобідати. До нього приєдналися кіт Базиліо та лисиця Аліса. Буратіно замовив юшку ціною 30 грн, смажене курча за 60 грн і квас за 10 грн. Скільки грошей витратив Буратіно? (100 грн)
– Чи наївся наш герой, якщо встиг з’їсти лише три шкоринки хліба?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Назвіть число, в якому 7 од. III розряду, 4 од. II розряду, 2 од. І розряду. (742)
– З яким видом задач ознайомилися на уроці?
– Як ви вважаєте, чи корисно працювати спільно? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 60, завдання 403; 404.