ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ: ПОСЛІДОВНИЙ, ПАРАЛЕЛЬНИЙ (ПРАКТИЧНО)
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із видами зв’язку речень у тексті; розвивальна: розвивати увагу, гнучке мислення; виховна: виховувати прагнення до досконалості в різних видах мовлення.
Внутрішньопредметні зв’язки: мова, мовлення, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Емоційне налаштування
> Виразно прочитайте вірш. Визначте тему і основну думку.
ПРИЧАРОВАНА
Сквером жінка миловидна
Йде зі школи з дітками:
Східний тип (з обличчя видно),-
Порівнялись швидко ми.
Усміхається: – Так пряжить
Тижнями останніми,
Що мої малята кажуть:
Наче в Єревані ми!
Взагалі ми з Зангезура
Свій вірменський рід ведем.
В нас, як каже ваш Сосюра,
Щастя зоряний едем.
Що не слово, то такою
Мовою співучою!
Ідемо попід густою
Липою квітучою:
– Як,- питаю,- ви, вірменка,
Нашу мову вивчили?
– А читаючи Шевченка!
Мабуть, це пришвидшило!
“Кобзаря”
Час у ночі крадучи.
“Стажувалася” в бабусі
У селі Безрадичі.
Як співали молодички
“Продай, милий, сиві бички”,
Часом підпрягалася,-
Від душі сміялася…
– Що ж найперше стало вабить?
Є ж якась основина?
– Українська пісня, мабуть,-
Нею причарована!
Д. Білоус
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Співпраця вчителя і учнів
- Що нове в темі сьогоднішнього уроку? Про які види зв’язку речень у тексті сьогодні дізнаємось?
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Аналіз текстів
> Прочитайте два тексти. У якому з них послідовний зв’язок речень, у якому – паралельний?
Текст 1
УЧИТЕЛЬ
Просте, звичайне слово, яке щодня повторюємо і ми, і наші діти. А скільки воно таїть у собі найкращих, незабутніх спогадів! Скільки пов’язано з ним вдячних перемог і звершень у кожної людини! Учитель навчив нас писати й читати перше слово – мама. Потім такі, як земля, сонце, народ, праця. І не тільки навчив писати й читати ці слова, а й допоміг збагнути їх глибинний зміст, прищепив нам відповідальність обов’язку, допоміг поступово знаходити своє місце в житті.
Ми тоді ще були дітьми і, може, не одразу розуміли всю велич першої науки в першого свого вчителя. Але минали роки, і кожен з нас усе більше й глибше усвідомлював велику ціну й коштовний скарб, що його нам дарував учитель у першій початковій школі. Учитель привчив нас, малих, не тільки до науки, а й до праці, вів до ясного світла, яке потім осявало нам усі шляхи й дороги в складному, але багатогранному житті (За В. Кучером).
Текст 2
РІДНА ЗЕМЛЯ
Надвечір сонце сідало за далекі темно-фіолетові горби. Високо над горбами стояло серпневе сонце. Дурманно пахтіли прив’ялі трави, квіти, верби, і тіло обняла млість, а ноги обважніли.
Юрко зупинився.
Перед ним глибокою балкою пророслась левада, а за нею темною зеленню лисніли картоплі. Перед левадою горби відійшли від річки, і над берегом послався невеликий, густо засвічений білою ромашкою луг. Юрко ніби вперше оце побачив свою землю в зеленому квітучому вінку, і стільки радості давала вона йому, стільки сили (В. Козаченко).
Робота з текстом
> Прочитайте текст. Що нового ви дізналися про синтаксичні одиниці?
В українській мові часто окремі речення (складні і прості) тісно пов’язуються між собою за змістом і будовою і складають одне синтаксичне ціле. Тоді в ньому ці речення зв’язані або паралельно, або ланцюжком. Наприклад: Вранці виплило сонечко на погідне небо оглянути, що зробила ніч з землею. Вітер стих, чистий свіжий сніг сріблом сяв під блакитним наметом неба. Земля наче вбралась на Різдво в білу сорочку (М. Коцюбинський).
У цьому тексті зв’язок речень паралельний. Події в ньому відбуваються одночасно.
Прочитайте другий текст. У ньому події розвиваються послідовно. Це ланцюжковий зв’язок речень у тексті.
Незабаром Хома з’явився на виклик. Він прибув не сам, а в супроводі цілого почту місцевих селян. Словаки вже запросто кликали його на ім’я, як свого односельчанина, і, розмахуючи руками, клялися, що обрали б Хому своїм приматором, якби він залишився тут (О. Гончар).
Робота за підручником (теоретична частина і вправа) ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Пояснювальний диктант із додатковим завданням
ШЕВЧЕНКО З НАМИ
Народна мудрість каже: розділена радість – подвійна радість. І якщо в твоєму домі щаслива подія, родичі, друзі, близькі й далекі сусіди йдуть до тебе, приносять добре слово, щирий дарунок, незрадливе тепло сердець.
Так було в останні дні травня, в урочисті святкові дні, коли український народ відзначав черговий ювілей свого славетного сина, одного з найгеніальніших поетів землі Тараса Григоровича Шевченка.
Це благородне високе почуття, що піднесеність душі й розуму по-братерському розділили представники літератури сорока трьох народів і народностей світу. Адже Шевченко творчістю своєю запалив яскраве сонце, а сонце не може належати одному народові. Воно світить для всіх (3 журналу).
> Який зв’язок речень у тексті? Поясніть розділові знаки, постановку яких ви вже вивчали.
Коментоване письмо
> Після запису визначте вид зв’язку речень у тексті.
А через усю Україну, посеред щедротних степів і ланів широкополих бандурно пливе Дніпро-Славутич, мов та оспівана народом голуба стрічка в русій косі, спадаюча аж до пояса,- історичний символ і образ України.
Люблю, нене, твою рахманну землю і стихію Чорного моря, яке котило краями гомін волі. Люблю твої веселі доли і засіяні верховини Карпат, що сягають зір, розлогі ниви і зажурені діброви, тихі, як молитва, озера і бистрії ріки, сиві міста і села в квітучих вінках садів, мову і пісні, що споконвіку живуть у серці твоєму, і людей – творців і мучеників твоєї вічності (Я. Гоян).
Пошукова робота
Підберіть текст із підручника будь-якого шкільного предмета. Визначте вид зв’язку речень у ньому.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Творчий диктант
> Допишіть речення. Користуючись підручником, наведіть приклади.
Вид зв’язку речень у тексті буває…. 2. Послідовний – це коли…. 3. При паралельному зв’язку…. Робота з інтерактивною дошкою
> Прочитайте тексти і визначте в них вид зв’язку речень.
Текст 1
Українська мова мене не тільки вабить як письменника, вона дивує й захоплює. Перш за все вражає її синонімічне багатство, різноманітність діалектних форм, її ясна, повноголоса тонічність – її, одне слово, безмежність. Українська мова для мене – це море, в якого немає дна й берегів і яке настільки багатоманітне й невичерпне, що ніколи не встановити межі при пізнанні її феномена. Вона може звучати на найрізноманітніших регістрах: по-простацькому й найвишуканіше, нею легко віддавати найтонші настроєві гами, надається вона й до найповажнішого інтелектуального мислення й творення. В неї рухомий наголос і її важко ввібрати в канонічні форми граматичних догм, бо вона жива, мінлива, плинна і неодно – вимірна. Словниковий її запас так само незміренний. На її основі гарно творяться неологізми, бо вона не бажає носити на собі мундира канонічності, отже, має найбільшу перспективу розвитку в часі, вона натурально з’єднує в собі пласти архаїчні й модерні, вбирає в себе слова інтернаціональні, а водночас не тратить і множинності слів питомих. З нею просто й надійно, бо вона – душа моєї нації (В. Шевчук).
Текст 2
КВІТИ ВЕСНИ
Життя квітів починається з пролісків.
Пролісок – квітка ніжна, але смілива і нетерпляча. Сьогодні це біло-зеленаво-жовтуватий хвостик. Завтра це біло-зелена гостриця. Післязавтра це вже довгий зелений листок з тоненькою стрілкою всередині. Ще за день брунька на кінці стрілочки розквітає враз твердою білою кашицею. І квітів визорює так густо, що земля знову стає біла і зимна від рясного холодного цвіту.
І негайно ж заквітовує ряст. Це вже весна. Квіти рясту фіалкові – теплі і сонячні. І хоча тіло квітки ще тверде, напружене, готове до опертя холоду й негоді – її дух вже ніжний, теплий, весняний. Вона вже пахне.
Потім з’являється жовтий козелець. Це вже повна весна. Квітка гаряча, як сонце. Вона м’яка і ніжна.
І тоді рясно вибухає фіалковий цвіт. Густим килимом вкривають теплу землю фіалки. Вони пахнуть ніжно, радісно і хвилююче. Випростовує свої м’які волохаті пелюстки тихий сон. Стрімко зводяться легкі тремтливі дзвіночки. Все затоплює, все захоплює, все укриває невідступний швидкий барвінок (Ю. Смолич).
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Розмірковування над видами зв’язку речень у тексті
Який, на ваш погляд, вид зв’язку речень у тексті зустрічається частіше?
Рефлексія
Чи усвідомлено я сприймаю або створюю текст щодо видів зв’язку речень у ньому?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконати вправу за підручником.
> Підібрати два тексти з різними видами зв’язку речень і записати.
Related posts:
- ЗАСОБИ ЗВЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ Мета: вчити учнів використовувати лексичні засоби для зв’язку речень у тексті; розвивати вміння зв’язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей), слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння; виховувати повагу до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, А старанно працювати. […]...
- Спостереження над засобами зв’язку речень у тексті. Лексичні засоби зв’язку речень у тексті. Навчальний діалог. (Вправи 25-28) Тема. Спостереження над засобами зв’язку речень у тексті. Лексичні засоби зв’язку речень у тексті. Навчальний діалог. (Вправи 25-28). Мета. Поглибити знання учнів про текст; вчити використовувати лексичні засоби зв’язку речень у тексті Обладнання: плакати або індивідуальні картки з уривками текстів (казки В. Сухомлинського, В. Нестайка “В країні Сонячних Зайчиків”). Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТЕКСТ, ЙОГО СТРУКТУРНІ ОСОБИСТОСТІ, МОВНІ ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВЯЗКУ В ТЕКСТІ. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: повторити, узагальнити й поглибити знання про структуру тексту, види зв’язку речень у тексті, тему й основну думку; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння працювати з текстом, визначати тему й основну думку висловлювання, знаходити мовні засоби зв’язку речень у тексті, ділити текст на абзаци; – виховна: спонукати до осмислення значення рідної мови в соціально-політичному […]...
- Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Урок 25 Тема. Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі. […]...
- ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ & 4. ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ 25. Поміркуймо разом! 1. Прочитайте виразно вірш. Яка його головна думка? ЄДИНА УКРАЇНА Нехай ніхто не половинить, Твоїх земель не розтина, Бо ти єдина, Україно, Бо ти на всіх у нас одна. Одна від Заходу до Сходу Володарка земель і вод – Ніхто не ділить […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- МОВНІ ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. “ВІДОМЕ” ТА “НОВЕ” В РЕЧЕННЯХ ТЕКСТУ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 4. МОВНІ ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. “ВІДОМЕ” ТА “НОВЕ” В РЕЧЕННЯХ ТЕКСТУ ПРИГАДАЙМО 1. Що таке займенники, прислівники, сполучники? 2. Які слова називають синонімами? 486 Утворіть з поданих речень текст, замінивши в другому реченні іменник товариш займенником, а в третьому – синонімічним іменником. Простежте, як займенник та синоніми допомогли […]...
- Речення. Види речень за метою висловлювання Тема. Речення. Види речень за метою висловлювання. (Вправи 58-62). Мета. Повторити вивчений у попередніх класах теоретичний матеріал про види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні та окличні). Формувати вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно. Розвивати усне й писемне мовлення, творчі здібності учнів. Обладнання: таблиця “Види речень”, диск до підручника, […]...
- Види речень за метою висловлювання Тема: Види речень за метою висловлювання Мета: розширити знання учнів про види речень за метою висловлювання; вчити правильно ставити розділові знаки в кінці речення; формувати навички правильного інтонування речень; розвивати вміння аналізувати, співставляти; виховувати любов до мови. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Працюватимем […]...
- Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Урок 35 Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про речення; вчити будувати речення різних тестів; розвивати мовлення дітей; виховувати культуру сосунків і спілкування. Обладнання:тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. […]...
- ЗМІСТ І БУДОВА ТЕКСТУ. СКЛАДНЕ СИНТАКСИЧНЕ ЦІЛЕ. АКТУАЛЬНЕ ЧЛЕНУВАННЯ РЕЧЕННЯ. СПОСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 26 ЗМІСТ І БУДОВА ТЕКСТУ. СКЛАДНЕ СИНТАКСИЧНЕ ЦІЛЕ. АКТУАЛЬНЕ ЧЛЕНУВАННЯ РЕЧЕННЯ. СПОСОБИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ Мета: ознайомити учнів з поняттями “складне синтаксичне ціле”, “актуальне членування речення” та способами зв’язку речень у тексті; розвивати вміння робити якісний конспект лекції; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного […]...
- Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 22 Тема: Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень Мета: ознайомити учнів з класифікацією речень за метою висловлювання, дати поняття про спонукальне речення; уточнити поняття про окличне речення; формувати вміння правильно інтонувати речення; виховувати любов до рідного краю, до рідної […]...
- Речення. Види речень за метою висловлювання. Звуко-буквений аналіз слів Тема. Речення. Види речень за метою висловлювання. Звуко-буквений аналіз слів. (Вправи 426-430). Мета. Узагальнити вивчене про речення, повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова, правила перенесення слів із рядка в рядок. Розвивати навички інтонування розповідних, питальних і спонукальних речень (окличних і неокличних), речень з однорідними членами. Виховувати пошану до рідної мови. Обладнання: таблиця “Види речень за метою […]...
- Зв’язне мовлення. Мовленнєві помилки й недоліки (практично). Види помилок, допущених у переказі. Аналіз письмового переказу ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Мета: підвести підсумки письмових учнівських робіт, відзначити позитивне у їх виконанні, вказати основні види помилок, допущених у письмовій роботі, проаналізувати допущені типові помилки та недоліки учнівських творчих робіт; спрямувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок, належним чином їх проінструктувавши. Обладнання: таблиця. Хід уроку І. Повідомлення мети і завдань уроку. ІІ. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Урок 118 Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Мета: повторити вивчене про слово; систематизувати знання про речення, його види за метою висловлювання та інтонацією; закріпити знання учнів про корінь слова, удосконалювати вміння добирати споріднені слова; виховувати повагу до людей робітничих професій, любов […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ Мета: продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі мерщій сідайте, діти! Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50-53) Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50-53). Мета. Повторити вивчене про речення; продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні та спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння впізнавати ці речення в усному мовленні, знаходити їх у тексті і складати самостійно. Обладнання: таблиця “Речення”, прислів’я. Хід уроку І. Організація класу. […]...
- Види складних речень Урок № 17 Тема. Види складних речень Мета: повторити вивчене про складне речення, удосконалювати вміння складати схеми складних речень, пояснювати розділові знаки у складних реченнях: розвивати логічне мислення, мовлення, пам’ять. Тип уроку: урок повторення та систематизації здобутих знань. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ І. Повідомлення теми та мети уроку. ІІ. Повторення ключових моментів. V Робота з […]...
- ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ РОЗДІЛ З РЕЧЕННЯ З РОЗДІЛУ ТИ ПРИГАДАЄШ: ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ Мороз своїм пензлем розмалював вікна. Червона калино, чого в лузі гнешся? Читайте, друзі, збагачуйте свої знання! ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА ІНТОНАЦІЄЮ: НЕОКЛИЧНІ ОКЛИЧНІ Максим прочитав вірш Лесі Українки. Як виразно він його прочитав! – Підмет і присудок – основа речення. З […]...
- Орфограма (практично). Орфографічний словник. Орфографічна помилка (практично), її умовне позначення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 61 Тема. Орфограма (практично). Орфографічний словник. Орфографічна помилка (практично), її умовне позначення Мета: – навчальна: поглибити знання про орфограми та орфографічні словники; – розвивальна: розвивати орфографічну пильність, уміння працювати з довідковою літературою; – виховна: виховувати культуру усного й писемного мовлення, почуття прекрасного. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикографія, синтаксис, мова і мовлення. Міжпредметні […]...
- Аналіз контрольної роботи. Види речень за метою висловлювання та інтонацією Урок 17 Тема. Аналіз контрольної роботи. Види речень за метою висловлювання та інтонацією Мета: актуалізувати знання дітей про речення, розширити їх уявлення про види речень за метою висловлювання та інтонацією, вчити визначати вид речення, правильно його записувати і читати, знаходити у тексті й складати самостійно; розвивати мовні вміння дітей, їх мислення й мовлення; виховувати бажання […]...
- Види простих речень. Тематичне тестування Урок № 11 Тема. Види простих речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види простих речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Види простих речень Урок № 10 Тема. Види простих речень Мета: повторити та узагальнити знання учнів про поділ речень на двоскладні та односкладні, поширені та непоширені, повні і неповні, а також про речення, ускладнені звертаннями, вставними словами (словосполученнями), словами-реченнями та вигуками. Тип уроку: урок узагальнення і систематизації здобутих знань. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети […]...
- Види складних речень. Тематичне тестування Урок № 18 Тема. Види складних речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види складних речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ, ІНТОНАЦІЄЮ, ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Мета: повторити вивчене про види речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні та другорядні члени речення; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; сприяти вихованню любові до природи. ХІД УРОКУ І. […]...
- Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Урок 19 Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити […]...
- Орфограма (практично). Ознайомлення з орфографічним словником. Орфографічна помилка (практично) ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 55 Тема: Орфограма (практично). Ознайомлення з орфографічним словником. Орфографічна помилка (практично) Мета: дати поняття про орфограму, формувати вміння визначати орфограми в словах, пояснювати правопис слів відповідними орфографічними правилами, добирати слова з певними орфограмами; виховувати пошану до традицій предків; розвивати логічне мислення, вміння виділяти головне, аргументувати свою думку, ілюструвати її […]...
- Види речень РЕЧЕННЯ & 8. Види речень Мені наснився тихий сад Василь Стус 58. 1. Розглянь малюнок і прочитай вірш. В сивому тумані, В сині димовій – Яблука рум’яні, Груші медові. Вміє одаряти Сотнями дарів Осінь, щедра мати, Всіх трудівників! Максим Рильський 2. Скільки речень у вірші? Які це речення за метою висловлювання? 3. Постав запитання до […]...
- Абзац. Роль абзаців у тексті Тема: Абзац. Роль абзаців у тексті Мета: формувати уявлення учнів про абзац та його оформлення на письмі; закріплювати уявлення про засоби зв’язку частин тексту; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність під час оформлення письмових робіт. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось […]...
- Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Урок 28 Тема. Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Мета: розширити уявлення учнів про речення; розпочати ознайомлення з типами речень за метою висловлювання; ознайомити учнів з розповідними реченнями, їх характерними ознаками, оформленням на письмі; розвивати вміння визначати розповідні речення в мовленні, правильно записувати їх за інтонаційними ознаками; виховувати любов і […]...
- СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ Урок 5. СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. […]...
- Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 14 Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення Запам’ятаймо! Види речень за метою висловлювання Розповідні Питальні Спонукальні Висловлюють повідомлення, розповідають про щось Знову щедро сонце світить. Висловлюють Запитання Знову сонце щедро світить? Висловлюють наказ, вимогу, заклик, прохання, побажання, пораду тощо Сонце, […]...
- Зміст і будова тексту. Складне синтаксичне ціле. Актуальне членування речення. Способи зв’язку речень у тексті НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §10. Зміст і будова тексту. Складне синтаксичне ціле. Актуальне членування речення. Способи зв’язку речень у тексті Україно моя, мені в світі нічого не треба, тільки б голос твій чути і ніжність твою берегти. А. Малишко Мандруємо україною 183.1. Прочитайте. Визначте тему й основну думку тексту. Доберіть варіанти заголовка й […]...
- Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Урок 7 Тема. Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність. Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання […]...
- ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §11. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ 99. Розгляньте таблицю. Що впливає на вибір виду речення за метою висловлювання при спілкуванні? З якою інтонацією вимовляють речення кожного виду? ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ Розповідні Містять повідомлення про факт дійсності, явище, подію. Інтонація понижується в кінці речення. Слово гріє […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ ОДНОСКЛАДНИХ І ДВОСКЛАДНИХ, ПОШИРЕНИХ І НЕПОШИРЕНИХ, ПОВНИХ І НЕПОВНИХ, УСКЛАДНЕНИХ І НЕУСКЛАДНЕНИХ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 9 ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ В МОВЛЕННІ ОДНОСКЛАДНИХ І ДВОСКЛАДНИХ, ПОШИРЕНИХ І НЕПОШИРЕНИХ, ПОВНИХ І НЕПОВНИХ, УСКЛАДНЕНИХ І НЕУСКЛАДНЕНИХ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ. ІНТОНУВАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ Мета: повторити відомості про односкладні й двоскладні, поширені й непоширені, повні й неповні, ускладнені й неускладнені прості речення та […]...
- Складнопідрядні речення займенниково-співвідносного типу – Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень Складнопідрядні речення займенниково-співвідносного типу Займенниково-співвідносними називають такі складнопідрядні речення, у яких підрядна частина пояснює співвідносний займенник головної частини. Хвала Тому, хто людям у приполі несе слова, подібні хлібу й солі, і співи, гідні слави сіяча (М. Рильський). Хто має розум, Той не їде зимою возом (Народна творчість). Яка […]...
- Складнопідрядні речення з підрядними наслідковими – Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень Складнопідрядні речення з підрядними наслідковими Підрядні Наслідкові частини виражають наслідок дії, який логічно випливає зі змісту всієї головної частини. Вони поєднуються з головною частиною за допомогою сполучника так що і стоять у реченні після головної частини. Погода стояла тепла і сонячна, Так що шибки на вікнах аж миготіли […]...
- Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень За значенням і будовою складнопідрядні речення поділяються на три основні види: А) з підрядними Означальними частинами; Б) з підрядними З’ясувальними частинами; В) з підрядними Обставинними частинами різних типів (місця, часу, умови, причини, мети, ступеня і способу дії, допустові, наслідкові). Окрему групу становлять складнопідрядні речення займенниково- Співвідносного Типу....
- ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 10. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ Про роль у мові розповідних, питальних і спонукальних речень, про окличні речення та взагалі про інтонацію ПРИГАДАЙМО. 1. Які є види речень за метою висловлювання? 2. Чим окличне речення відрізняється від неокличного? 79 Прочитайте речення вголос. Чи з однаковою інтонацією ви […]...