Відмінювання порядкових числівників
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ЧИСЛІВНИК
§35. Відмінювання порядкових числівників
310. Прочитайте словосполучення. Поясніть, від чого залежать рід, число й відмінок числівника двадцятий.
Двадцятий кілометр, двадцята година, двадцяте число, до двадцятого року, після двадцятого місяця.
Порядкові числівники змінюються за числами, родами (в однині) й відмінками.
311. Письмово провідміняйте словосполучення перший весняний день, третя і остання зустріч. Зробіть висновок про відмінювання порядкових числівників.
Порядкові числівники
312. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви й розкриваючи дужки.
1. (Третій) рік він с..дить у (другий) класі, до книжки, до уроків не пp.. женеш (Панас Мирний). 2. Іван був (дев’ятнадцята) дитиною в гуцул..с..кій родині Палійчуків. (Двадцята) і останньою була Анничка (М. Коцюбинський). 3. Гості (перший) дня – золото, (другий) дня – срібло, (третій) дня – мідь, хоч додому їдь. 4. Без (сьома) клепки в голові. 5. Дбає про нього, як пес про (п’ята) ногу (Нар. творчість).
Складені порядкові числівники пишуться
313. Спишіть текст, замінюючи цифри словами.
За часів князювання Володимира Святославовича в 980-1015 роках Київська Русь досягла значного розвитку. У державі давно назрівала потреба заміни язичництва християнством. Ще в 70-х роках IX століття князь Аскольд відвідав Візантію, прийняв нову релігію і поширював її на Русі. У 882 році князь Олег захопив Київ, зруйнував християнські храми й віднови в язичництво. Княгиня Ольга 957 року охрестилася у Візантії. Ольжин син Святослав не підтримував поглядів матері. У 980 році Володимир Святославович зробив спробу відновити язичництво, а влітку 988 року “охрестив Русь”, тобто проголосив християнство державною релігією (Із довідника).
Порядкові числівники, що закінчуються на – сотий, – тисячний, – мільйонний, – мільярдний, пишуться разом: п’ятитисячний, двохсотий, двадцятимільйонний, трьохмільярдний.
Орфограма Написання разом, порядкових числівників на – сотий, – тисячний, – мільйонний, – мільярдний
314. Усно провідміняйте словосполучення 2000 рік, 2003рік, 2014рік.
315. Утворіть від поданих кількісних числівників порядкові. Складіть із ними словосполучення.
Сім, одинадцять, чотирнадцять, п’ятдесят п’ять, шістдесят, дві тисячі, п’ятдесят п’ять мільйонів, два мільярди.
Якщо порядковий числівник входить до складу назви свята чи видатної події, то він пишеться з великої букви: Восьме березня, Дев’яте травня.
Якщо порядковий числівник написаний цифрою, то з великої букви пишеться наступне за числівником слово: 8 Березня, 9 Травня.
316. Попрацюйте в парах. Складіть і запишіть три-чотири речення, що містять назви свят.
317. Перекладіть текст українською мовою і запишіть.
Археологи еще в тысяча девятьсот восьмом году обнаружили на Старокиевской горе остатки небольшой крепости. Относят их к пятому-шестому векам – времени славянского князя Кия. С той поры Киев постепенно развивается. Древнейшее упоминание о городе приведено в летописи восемьсот шестьдесят второго года, когда тут княжили Аскольд и Дир. В девятом веке Киев объединил вокруг себя полян, древлян, северян, уличей и тиверцев. В начале десятого века ему подчинялись почти все восточнославянские племена (Із довідника).
Обнаружить – виявити
Остаток – тут: залишок
Упоминание – згадка
Подчиняться – підпорядковуватися
Почти – майже
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ВІДГУК ПРО ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР
Свої враження від прочитаної книги, переглянутого кінофільму чи телепередачі, прослуханої радіопрограми можна висловити у формі відгуку.
У відгуку передають враження, які справляє твір мистецтва, дають оцінку героям.
Відгук можна написати у вигляді листа, статті в газету, щоденникових записів.
318. І. Виразно прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку.
ЛЕЛЕЧИЙ СУД
Якось восени я йшов полем і побачив: на великому лузі зібралося багато лелек. Вони утворили коло, а в колі тім з опущеною головою стояв один, красень, і слухав стрекотливу, тривожну мову своїх побратимів. Коло то звужувалося, то знову розширювалося, одні поступалися місцем іншим. Була саме пора відльоту лелек, і вони, певно, так я думав, зібралися на цьому лузі з навколишніх сіл і гаїв, щоб звідси разом рушити в далеку путь. Спочатку я гадав, що в центрі стоїть їхній ватаг, але невдовзі відкинув цей здогад. По якомусь невловимому знаку всі лелеки піднялись, а він залишився, він навіть побоявся підвести голову. Вони зробили над ним прощальне коло і полетіли.
Крилата зграя
Лелека не стрекотав, не бився об землю, не просив прощення чи помилування. Він стояв, убитий горем. Тільки тепер я здогадався, що відбувся лелечий суд, можливо, найсправедливіший і водночас найжорстокіший з усіх судів. Осуджений не рухався, не ворушився, аж поки його побратими зникли з виднокола. Потім уже він піднявся і полетів у протилежний бік. Його покинули, йому заборонили летіти з ними, і він залишився в самотині…
Згодом лелеку підібрали діти, не знаючи про те, що він учинив злочин, відігріли, привчили до іншого життя, назвали його X а лимоном.
Лелеки щовесни прилітали, виводили діток, знову відлітали, а Халимон усе жив самітником і більше ніколи не піднімався в небо.
Зовсім випадково я довідався, за що покарали лелеку. Може, то просто людська вигадка, а може, правда – не знаю. Мені розповіли, що того літа в сусідньому селі під час грози блискавка підпалила хату, на якій багато років жили лелеки. Господар хати майже з вогню виніс дітей і дружину. Лелека ж, рятуючи себе, одразу полетів геть од пожежі, забувши про свою родину. На виручку прилетіли інші лелеки, але було вже пізно – мати з двома маленькими нелітками загинули у вогні. Лелека все літо ховався, а коли настала пора відльоту, він тихенько пристав до зграї. Але там його упізнали й осудили на вічну самотність (В. Земляк).
II. Поміркуйте, який епізод з тексту відповідає поданій фотоілюстрації.
III. Складіть план стислого переказу оповідання.
319. І. Прочитайте відгук шестикласниці про оповідання Василя Земляка “Лелечий суд”.
Хто з нас у дитинстві не захоплювався казками про тварин? Коли я була маленькою, мріяла підслухати розмову Лисички-Сестрички та Вовчика-Братика. Мабуть, саме казки, які розповідала бабуся, навчили мене любити тварин. Тож книга Василя Земляка “Маленькі оповідання”, яку порадила прочитати вчителька природознавства, зворушила до глибини душі. Тут дуже цікаві розповіді про різних птахів: гусей, ластівок, горобців. Найбільше мені сподобалося оповідання ” Лелечий суд “.
У цій невеликій розповіді йдеться про те, що герой-оповідач став свідком незвичайної події впору відльоту птахів. Здавалося, лелеки оточили свого ватажка й виконували прощальний танець. Несподівано крилата зграя піднялася в небо, а той, кого вважали ватажком, став вигнанцем. Це був лелечий суд, що прирік птаха на самотність. Мені було дуже шкода Халимона, який більше ніколи не знявся в небо разом зі зграєю.
Лелечий суд насправді був справедливим. Побратими жорстоко покарали птаха за боягузтво й байдужість. Він злякався пожежі, залишив свою родину на страшну смерть у полум’ї.
Оповідання змушує нас задуматися над дуже важливими проблемами, пам’ятати про те, що необдуманість учинків і боягузтво можуть призвести до трагедії.
II. Розгляньте пам’ятку. Чи відповідає твір учениці всім зазначеним вимогам?
Як писати відгук про літературний твір
1. Ще раз перегляньте літературний твір. З’ясуйте, чи все вам зрозуміле.
2. Визначте тему, адресата й мету висловлювання.
3. Поміркуйте, в якій формі краще написати відгук.
4. У вступній частині не забудьте зазначити назву твору та автора.
5. Подумайте, чим вас найбільше зворушив твір, які герої сподобалися.
6. Зазначте, які висновки ви зробили, прочитавши твір.
Related posts:
- ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 56. ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про відмінкові форми порядкових числівників, залежність їх від іменників, а також про позначення дат і годин ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 473 Розгляньте зразок відмінювання словосполучення з порядковим числівником. Зробіть висновок, чи всі слова відмінюємо в складеному порядковому числівнику та чи залежить рід і […]...
- Відмінювання і правопис порядкових числівників ЧИСЛІВНИК § 57 Відмінювання і правопис порядкових числівників Запам’ятаймо! Порядкові числівники мають форми роду й змінюються як прикметники твердої групи, а числівник третій – як прикметник м’якої групи. Відмінкові закінчення порядкових числівників чоловічого й середнього роду збігаються, за винятком форм називного і знахідного відмінків. Відмінок Число Однина Множина Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід Н. […]...
- Відмінювання порядкових числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання порядкових числівників 1. Числівники, що мають закінчення – ий, відмінюються як прикметники твердої групи: Перший (перша, перше), другий, четвертий, п’ятий, шостий, сьомий, восьмий, дев’ятий, десятий, одинадцятий, двадцятий, сотий, тисячний, мільйонний; числівник Третій (третя, третє) відмінюється як прикметник м’якої групи. 2. У складених порядкових числівниках відмінюється остання складова […]...
- Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226) Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226). Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, […]...
- Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки. Числівник Один у сполученні […]...
- Відмінювання числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Відмінювання числівників Кількісні числівники, що означають цілі числа, змінюються за відмінками так: Р. Д. Зн. Ор. М. Два двох двом два, двох двома на двох П’ять п’яти, п’ятьох п’яти, п’ятьом п’ять, п’ятьох п’ятьма, п’ятьома па п’яти, на п’ятьох Р. Д. Зн. Ор. М. П’ятдесят п’ятдесяти, – ьох п’ятдесяти, – ьом […]...
- Правопис складних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Правопис складних числівників Разом пишуться: А) складні кількісні числівники: Одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам); Б) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: Дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний. Окремо пишуться: А) складені кількісні та порядкові числівники: […]...
- Групи числівників за будовою – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Групи числівників за будовою За будовою числівники поділяються на прості, складні та складені. Прості Числівники складаються з однієї кореневої основи. До них належать: – назви чисел першого десятка (Один – десять), числівники Сто, тисяча, мільйон, мільярд, нуль; – числівники, утворені за допомогою суфікса – дцять: Одинадцять, двадцять, тридцять; […]...
- ПИТАННЯ ДО КІЛЬКІСНИХ І ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Мета: навчати учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Запишіть прислів’я, поясніть їх значення. – От погода: один день блисне, […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 55. ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про те, як відмінюємо чисельник і знаменник дробового числівника та про особливості відмінювання збірних числівників ПРИГАДАЙМО. Як відмінюємо порядкові числівники? 464 Розгляньте зразки відмінювання дробових числівників. Визначте, яку частину в них відмінюємо як відповідний кількісний числівник, а яку – як порядковий. Зробіть висновок про […]...
- Розряди числівників за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Розряди числівників за значенням За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на Кількісні (відповідають на питання Скільки?) і Порядкові (відповідають на питання Котрий?). Кількісні числівники змінюються тільки за відмінками, але не мають роду й числа, крім числівників Один (який має форми родів – одна, одне і числа множини […]...
- Будова числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що вказує на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? Числівники поділяють на дві групи: кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають кількість предметів, відповідають на питання скільки? й можуть бути: – власне кількісними (два, п’ять, вісім, тридцять шість); […]...
- Правопис та відмінювання числівників Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 4. Правопис та відмінювання числівників Відмінювання числівників – Числівник один відмінюється за родами, числами та відмінками, як займенник той (подібно до прикметників): один, одного, одному, Н/Р. в., одним, на одному/на однім. – 3, 4, кілька, багато та всі збірні відмінюються за зразком відмінювання числівника 2 […]...
- Особливості відмінювання числівників ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Особливості відмінювання числівників Числівник характеризується великою системою відмінкових парадигм. Кількісні числівники змінюються за відмінками, а порядкові – за відмінками, родами і числами. У системі кількісних числівників можна виділити групу числівників, що мають особливі форми тільки називного – знахідного відмінків: збірні, […]...
- Відмінювання кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання кількісних числівників Числівник Один, одно (одне), одна відмінюється так: Чол. і середн. рід Жін. рід Множина Н. Один, одне (одно) ОднА ОднІ Р. ОднОго ОдніЄї (одної) ОднИх Д. ОдноМу ОднІй ОднИм Зн. Одне (одно) ОднУ = Н. або Р. Ор. ОднИм ОдніЄю (одною) ОднИми М. …одноМу (однІм) […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Морфологія та орфографія. Числівник § 54. ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Про типи відмінювання кількісних числівників та особливості їх уживання в непрямих відмінках ПРИГАДАЙМО. Які є відмінки числівників? 451 Розгляньте зразки відмінювання числівників один, два, три, чотири. Розкажіть про їхні закінчення в родовому та орудному відмінках. У яких відмінках можливі паралельні форми? Числівник […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК § 38. ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Кількісні числівники виражають поняття числа, тому форм однини та множини, так само, як і роду, вони не мають (крім числівників один і два). Отже, кількісні числівники змінюються тільки за відмінками. 429. Прочитайте прислів’я. Визначте числівники, з’ясуйте число і рід кожного. 1. Одна ластівка весни не робить. 2. […]...
- Відмінювання власне кількісних числівників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК §36. Відмінювання власне кількісних числівників Числівник один змінюється за числами, родами (в однині) й відмінками. 320. Розгляньте таблицю. Розкажіть за нею, як відмінюється числівник один. Відмінок Однина Множина Чоловічий і середній рід Жіночий рід Н. Один одне (одно) Одна Одні Р. Одного Однієї (одної) Одних Д. Одному Одній Одним Зн. Яку […]...
- Відмінювання збірних, дробових і неозначено-кількісних числівників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК §37. Відмінювання збірних, дробових і неозначено-кількісних числівників 336. Розгляньте таблицю. Розкажіть за нею, як відмінюються дробові числівники. В чому особливості відмінювання чисельника, в чому – знаменника? Н. Одна восьма П’ять десятих Р. Однієї восьмої П’яти десятих Д. Одній восьмій П’яти десятим Зн. Одну восьму П ‘ять десятих Ор. Однією восьмою П’ятьма […]...
- Відмінювання і правопис кількісних (власне кількісних, збірних і неозначено-кількісних) числівників ЧИСЛІВНИК § 56 Відмінювання і правопис кількісних (власне кількісних, збірних і неозначено-кількісних) числівників Запам’ятаймо! У сучасній українській мові кількісні числівники мають різні типи відмінювання. Типи відмінювання кількісних числівників І тип відмінювання Числівник один має форму чиста й змінюється за родами. Числівники один, одна, одно (одне), одні відмінюються як прикметники твердої групи. Відмінок Число Однина Множина […]...
- Дробові числівники – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Дробові числівники Дробові числівники складаються з двох частин, перша з яких є кількісним числівником, а друга – порядковим, і відмінюються, відповідно, як кількісні й порядкові числівники: Двом третім, трьома п’ятими; ділити на одну двадцяту. Половина (1/2), третина (1/3), чверть (1/4) відмінюються як звичайні іменники. Числівники Півтора (карбованця, відра), […]...
- Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Урок 75 Тема. Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Мета: систематизувати, закріпити й узагальнити знання учнів про числівники; розвивати мовні вміння; виховувати інтерес до вивчення природи, шанобливе ставлення до неї. Обладнання: картки із словниковими словами, словники синонімів та антонімів. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Фронтальна перевірка вправи 23. – Виберіть кількісні […]...
- Ordnungszahlwörter. Порядкові числівники – Das zahlwort. Числівник Німецька мова Das zahlwort. Числівник Ordnungszahlwörter. Порядкові числівники Порядкові числівники утворюються від кількісних таким чином: кількісний числівник + суфікс – te Від 20: кількісний числівник + суфікс – st Винятки Der zweite der vierte der sechste der siebente der sechzehnte der siebzehnte Der zwanzigste der hundertste der tausendste der achthundertzweiundneunzigste Der erste der dritte der […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників ЧИСЛІВНИК Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників 258. Прочитайте й відгадайте загадки. 1. Дві дощечки, дві сестрички несуть мене з гори. 2. Однією ручкою всіх зустрічає, а другою проводжає. 3. Має сім шкір, витискає сльози всім. 4. Що за птах, що на вісьмох ногах? – Випишіть числівники, що відповідають на питання скільки? Змініть їх […]...
- Числівники кількісні і порядкові – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Числівники кількісні і порядкові Кількісні числівники означають кількість або число і відповідають на питання Скільки?: Чотири, шістнадцять, п’ятдесят сім, дев’ятеро, тридцятеро, дві третіх, три цілих і п’ять десятих тощо. Порядко̍ві числівники означають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання котри̍й?: Одинадцятий, сто сорок п’ятий, дві тисячі перший. Кількісні Числівники змінюються за […]...
- Числівники прості, складні й складені – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Числівники прості, складні й складені За будовою числівники поділяються на Прості, складні й складені. Простими є числівники, що в сучасній мові мають один корінь. До них належать такі групи числівників: 1) Власне-кількісні числівники: Один – десять; одинадцять – дев’ятнадцять; двадцять, тридцять, сорок, сто; 2) Збірні числівники: Двоє – двадцятеро; тридцятеро; обоє, а […]...
- Уживання числівників з іменниками – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Уживання числівників з іменниками 1. Числівники Два, три, чотири вживаються з іменниками чоловічого роду у формі називного відмінка множини та іменниками жіночого і середнього роду у формі родового відмінка однини: Два учні, дві газети, два озера; три стільці, три школи, три поля; чотири уроки, чотири книги, чотири слова. […]...
- Зразок розбору числівника – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Зразок розбору числівника Один у другого питає: Нащо нас мати привела? Т. Шевченко 1. Один – числівник, відповідає на питання Скільки?, означає кількість предметів. 2. Початкова форма – оДин. 3. Кількісний, означає ціле число. 4. Простий, чоловічий рід, однина, називний відмінок. 5. У реченні виступає підметом. Питання для […]...
- РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 53. РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про цілі, дробові й збірні кількісні числівники, а також про культуру мовлення 439 Порівняйте числівники в колонках. Які з них означають кількість частин від цілого, а які – кількість предметів, яку сприймаємо як одне ціле? Зробіть висновок, чим дробові числівники відрізняються від збірних. Розряди кількісних числівників […]...
- ПРАВОПИС І ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ ТА ЗАЙМЕННИКІВ Мета: – навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології та орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в числівниках і займенниках; – розвивальна: розвивати творчі вміння доречно й правильно використовувати числівники й займенники в монологічному та діалогічному мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за братів […]...
- Сполучення числівників з іменниками ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Сполучення числівників з іменниками Правило Приклад Один узгоджується з іменником у роді, числі, відмінку Один рік, одна година, одне правило Кількісний іменник раз у сполученні з числівником та іменником половина має форму рази Якщо цей дробовий числівник виражений десятковим дробом, […]...
- СИНТАКСИЧНІ ПАРАМЕТРИ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 5. СИНТАКСИЧНІ ПАРАМЕТРИ ЧИСЛІВНИКІВ На противагу іменникам і прикметникам, лексичне значення яких корелює з відповідною синтаксичною функцією (пор.: назва предмета – синтаксична функція підмета, назва статичної ознаки – синтаксична функція атрибута, означення), числівники, вказуючи на кількісну визначеність чого-небудь, тобто належачи до класу ознакових слів, не мають своєї первинної, диференційної, синтаксичної функції. Як ознакові слова, […]...
- Морфологічні особливості кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Морфологічні особливості кількісних числівників 1. Кількіснічислівники не мають категорії роду, числа, крім числівників Один, два, обидва, півтора, тисяча, мільярд, нуль. 2. Числівник один має ознаки прикметника: змінюється за родами й числами (Одна, одне, одні), відмінками (Одного, одної). 3. Числівники Два, обидва мають ознаки роду тільки в сполученні з […]...
- Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Урок 73 Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати […]...
- Відмінкові форми окремих числівників ЧИСЛІВНИК Відмінкові форми окремих числівників 262. Прочитайте текст. Верблюди мають довжину понад 2 метри. Дорослий верблюд важить 700 кілограмів. Та його маса залежить від того, коли він останній раз пив воду. Верблюди відкладають до 45 кілограмів жиру у своїх горбах. Це дає їм змогу отримувати за необхідності майже 50 літрів води. Коли верблюд довго не […]...
- СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 4. СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ Числівники української мови з-поміж інших класів слів виділяються своєю специфічною структурою. Вони являють собою приклад системи, закритої для поповнення новими утвореннями. Продуктивний словотвір у звичайному розумінні числівникам не властивий. Сучасні числівники – це результат різних історичних процесів і змін, яких зазнали окремі корені іменникового, прикметникового, займенникового та прислівникового походження. Тому […]...
- Порядкові числівники – Числівник Самостійні частини мови Числівник Порядкові числівники Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання котрий? котра? котре? котрі? Порядкові числівники (крім перший і другий) утворилися від основ кількісних числівників: три – третій, двадцять – двадцятий. Усі порядкові числівники мають ті самі закінчення, що й прикметники твердої групи. Виняток: числівник третій має закінчення […]...
- Вимова і правопис числівників Тема. Вимова і правопис числівників. (Вправи 272-277). Мета. Вчити правильно вживати числівники у мовленні, записувати числівники п’ятдесят, п’ятсот, шістнадцять, шістдесят, шістсот, мільйон, спостерігати за змінюванням числівників за відмінками. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати мовні явища. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного під час групової роботи. Обладнання: диск до підручника, таблиця відмінювання числівників, збірка українських прислів’їв […]...