Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
Урок № 59
Тема: Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [ е ] , [ и ] , [ о ] в коренях слів
Мета: поглибити знання учнів про правила вимови й позначення на письмі наголошених і ненаголошених голосних, формувати навички вимови й написання ненаголошених [е], [и], [о] в коренях слів; закріплювати навички визначення орфограми “сумнівний ненаголошений голосний” та вміння обrрунтовувати орфограму відповідним правилом; формувати вміння записувати
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Робота біля дошки. Записати слова. Поділити їх на склади та на частини для переносу. У виділених словах визначити орфограми. Записати ці слова фонетичною транскрипцією.
Підземелля, під’їзд, джміль, яма, армія, відряджати, об’їжджати, роз’яснення, пізнього, ранній, наввипередки, наддніпрянський, Закарпаття.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ.
Бесіда.
– Як вимовляються в українській мові голосні звуки в наголошених складах?
– Які звуки вимовляються виразно і в ненаголошених складах? ([а], [у], [і], [о])
– Як вимовляються ненаголошені голосні [е] та [и]? Навести приклади.
– Звук [о] перед наголошеним [у]? Навести приклади.
Зробити звуковий запис поданих слів (обов’язково вказавши місце наголосу). Вказати голосні звуки, що вимовляються нечітко. Пояснити причину нечіткої вимови.
Голубити, розумничка, село, повернутися, зимовий.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 136 – 137).
V. Виконання вправ на закріплення.
Прочитати вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки. Які голосні у ненаголошених складах вимовляються чітко? Які – нечітко?
Босий хлопець
Сіно косить
Роса росить
Босі ноги.
От Кіндрат, так Кіндрат!
Зуб зламав об мармелад!
Всіх скоромовок не перемовиш, не перевискоромовиш.
Народна творчість.
Прочитати слова, голосні звуки вимовляючи відповідно до правил української орфоепії.
Олена, Олександр, кіт, брат, подруга, сестра, мати, батько, студент, університет, Володимир, спортсмен, музикант, художник, географ, геолог.
Фонетичний диктант. Записати слова (речення) фонетичною транскрипцією.
1. Зимовий, зелений, голубка, кожух, читати, крижаний, пенал, кочерга, медаль.
2. Де кисіль, там я сів, де пиріг, там я ліг. З кривого дерева крива тінь. Вбери в кожух пенька, то стане за панка.
Народна творчість.
Словниковий диктант. У кожному зі слів вказати сумнівний голосний, усно дібрати перевірне слово (за потреби скориставшись таблицею на с. 137). Позначити в словах орфограму “сумнівний ненаголошений голосний”.
Вишневий, перезимувати, крижаний, небесний, зупинитися, зернистий, впливати, помиритися, висипаний, верхівка.
Подані слова записати в колонку, підкреслити букву, що позначає сумнівний голосний. Дописати до кожного слова самостійно дібране перевірне слово.
Червоний, липневий, глибокий, здивований, крикливий сивина, дверцята, медичний, випиляний, листуватися, записати, розумниця, зупинити, впливати, сливовий, вишневий.
Записати слова, вставляючи пропущені букви. Змінити слова так, щоб сумнівний ненаголошений голосний випав.
Чов..н, груд..нь, січ..нь, віт..р, тижд..нь, хлоп..ць, зброєнос..ць, селез..нь, дур..нь, пал..ць, виш..нь.
Попереджувальний диктант. Позначити в словах орфограму “сумнівний ненаголошений голосний”.
1. Пливуть, пливуть кудись снігів тумани… (В. Сосюра.) Димок легкий, крило голубки в студенім небі пропливуть. (П. Воронько.) У долині село лежить, понад селом туман дрижить. (І. Франко.) Вже неминуче буде сніг з хвилини на хвилину. (М. Вінграновський.) Зима десант на білих парашутах висаджує. (Є. Гуцало.) Вітер снігом б’є в обличчя, засипає снігом дах. І ведуть між себе січу хуртовини у степах. (Н. Забіла.) Не зупиняйся, друже, в хуртовині, як і в житті. (П. Воронько.) Мете, мете метелиця, метелиця не та. Метелик за метеликом над квітами зліта. (А. М’ястківський.) Знов починається весна, знов починаються дива!.. (А. Костецький.) Шишки на тім’я кидають білиці. Мохи кошлаті, як зелений лев. Стоять дерева. На пахучій глиці лежить туман од дихання дерев. (Л. Костенко.) Шелестять тополі на світанні. Скільки в тому шелесті краси! (П. Воронько.) Журавлі високі пролітають, ледве видно птахів із землі. Журавлів я з вирію стрічаю і прошу перо у журавлів. Хай з небес перо високе кинуть, хай мене благословлять крилом, щоб писалось слово журавлине журавлиним з вирію пером. (Є. Гуцало.)
2. Посіяла мати в своїй колисковій зернини добра і тепла. (Б. Дегтярьов.) В материнській колисанці надлюдське терпіння. А любов така велична, що й кінця не знати. Як життя, вона одвічна і свята, як мати. Мати життям прикриває життя, коли в небезпеці її дитя. (П. Воронько.) Відро защебетало у криниці. (Є. Гуцало.) Зірка упала в криницю! Гляньте, лежить на дні!.. Ніхто не хотів подивиться. Люди такі чудні! (П. Воронько.) Перш ніж виплисти під місяцем на берег, русалки дивляться в дзеркальних коропів. (Л. Костенко.) Дніпро блищить синьою хвилею, і човни по березі розкидані, а там і перевіз. За малу годинку перебігти можна, бо недалечко. (Марко Вовчок.)
Розподільний диктант. Слова із сполученнями – ере-, – еле – та зі сполученнями – ри-, – ли – записати в дві колонки.
Береза, криниця, кришити, пелена, кривавий, очерет, берег, глитати, обережний, глибокий, Берегиня, блищати, кривий, дерево.
Диктант із коментуванням. Виділені слова записати фонетичною транскрипцією. Позначити в словах орфограму “сумнівний ненаголошений голосний”.
Хвилюється широкий лан зелений. Мохнатий джміль із будяків червоних спиває мед. Бездумні роси на траві поблідлій живуть життям ритмічним і легким. Ластівка крилом розтинає тінь. Людські сни переписує місяць на широких небес полотно.
З тв. М. Рильського.
Навчальний диктант. Позначити в словах орфограму “сумнівний ненаголошений голосний”.
1. Раніше почало вставати сонце, щиріше доглядати землю. Поринули весняні води, задзюрчали струмочки, заклекотали в ярах, розіллялись широкою повіддю. З-під снігу зазеленіла травиця й звеселила жайворонка. Звився жайворонок високо під чисте небо і заспівав про те, що мертва земля ожила знов, що сонце зраділо щастю землі і стало ласкавим. (За М. Коцюбинським; 48 сл.).
2. Березень. Ранок року. Після тривалого зимового сну прокидається жива природа. Серед дерев однією з перших відгукується на поклик і ласку весни білокора красуня береза Тому-то й перший весняний місяць назвали на Україні її ім’ям
Береза милує зір завжди. Та найкрасивіша вона напровесні, коли розвинуться ніжні зелені і ще липкі листочки. Береза – окраса нашого краю.
(За Г. Смиком; 52 сл.)
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
П. 18, вправа 376.
Related posts:
- Вимова наголошених і ненаголошених голосних і позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 31 Вимова наголошених і ненаголошених голосних і позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] у коренях слів Запам’ятаймо! 284 1. Прочитайте слова, дотримуючись правильної вимови. Гайдамака, холодно, караван, розумний, коло, галас, молоко, салат, полонина, гарячий, солодко, голубка, каюта, вологий, лопух, карусель, подружжя, покотитися, каструля, зозуля, боротьба, дарма, лоскотно, […]...
- ВИМОВА ГОЛОСНИХ. ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ НЕНАГОЛОШЕНИХ [Е], [И] В КОРЕНЯХ СЛІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 28. ВИМОВА ГОЛОСНИХ. ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ НЕНАГОЛОШЕНИХ [Е], [И] В КОРЕНЯХ СЛІВ Про чітку вимову наголошених голосних, особливості вимови ненаголошених звуків [е], [и], [о], а також про те, коли в слові слід писати букву е, а коли – и ПРИГАДАЙМО Як перевірити написання букв е, и в коренях слів? 218 […]...
- Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §25. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі 262. Перепишіть пари слів, у кожному слові виділіть корінь і позначте місце наголосу. Вимовте слова. Весело – веселка; широко – широкий; голуб – голубка. Поспостерігайте: чи однаково вимовляються наголошені та ненаголошені звуки [е], [и], [о]? Зробіть висновок: чи впливає […]...
- Голосні наголошені й ненаголошені, їх вимова і позначення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Голосні наголошені й ненаголошені, їх вимова і позначення на письмі У наголошених складах усі голосні вимовляються чітко і на письмі передаються відповідними літерами. Наприклад: кн жка – книжка, л Бідь – лебідь, м Ре – море, л То – літо. В українській мові також чітко вимовляються голосні і в ненаголошених складах: […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Урок 84 Тема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Мета: з’ясувати спосіб творення голосних звуків і позначення їх на письмі буквами я, ю, є, ї; сформувати вміння визначати кількість складів за […]...
- Наголос. Наголошені й ненаголошені голосні, їх вимова, позначення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 27. Наголос. Наголошені й ненаголошені голосні, їх вимова, позначення на письмі 1. Яка функція наголосу в мові? 2. Чи всі слова наголошуються? 3. Чи в усіх словах наголос падає на той самий склад, наприклад, на перший чи другий? Вимовляння одного складу в слові з більшою силою голосу називається наголосом (рос. […]...
- Позначення на письмі ненаголошених [е], [и] та [о] перед складом із наголошеним [у] в коренях слів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 60 Тема. Позначення на письмі ненаголошених [е], [и] та [о] перед складом із наголошеним [у] в коренях слів Мета: – навчальна: поглибити знання про способи визначення написання ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; – розвивальна: розвивати мислення, увагу, аналітичні здібності, фонематичний слух; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення, […]...
- Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Урок 89 Тема. Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Мета: формувати вміння правильно вимовляти й писати слова з ненаголошеними голосними е, и в корені слова; вчити розпізнавати слова, які треба перевіряти; вчити добирати перевірні […]...
- Ненаголошені голосні е, и, о в коренях слів ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Голосні наголошені й ненаголошені, їх вимова і позначення на письмі Ненаголошені голосні Е, и, о в коренях слів 1. У складах із буквами на позначення ненаголошених Е, и, о пишеться та сама буква, що й під наголосом: ЗачЕСати – чЕٰШе, злегЕНька – лЕٰГше, затЕМнити – тЕٰМний, вИШневий – вИٰШня, примИРити – […]...
- Ненаголошені голосні, їх вимова і позначення на письмі УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Ненаголошені голосні, їх вимова і позначення на письмі В українській мові ненаголошеними голосними називаються такі, що складають ненаголошені склади, їх вимова є нечіткою й невиразною. Тому ненаголошені є, и, о наближаються до близьких за вимовою звуків, , . У складах з ненаголошеними Є та И пишеться та сама […]...
- Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі 1. Шиплячі приголосні звуки, , , вимовляються твердо: Ни Е, Елест, Ні. Вони частково пом’якшуються перед та при подовженні перед Ю, я: Інка, Ість, Ні Ю. 2. Губні приголосні, , , , та задньоротові, , , також не бувають м’якими і можуть напівпом’якшуватися […]...
- Фонетичний розбір слова – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Фонетичний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Склади (відкриті чи закриті). Наголос. 3. Голосні звуки, їх вимова і позначення на письмі. 4. Приголосні звуки (дзвінкі чи глухі, тверді чи м’які), їх вимова, позначення на письмі. 5. Кількість звуків і букв. Зразок розбору […]...
- Ненаголошені голосні в коренях слів ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ § 3. Ненаголошені голосні в коренях слів 34. Спишіть вірш Григорія Паламарчука, вставляючи пропущені букви. Виділіть корінь у словах з пропущеними буквами. Як ви перевірятимете написання ненаголошених [е], [и] в корені слова? ЧОМУ В..СЕЛИКАМИ ЗВУТЬСЯ ЖУРАВЛІ Тому в..селиками звуться журавлі, Що прилітають до в..селої з..млі, Що теплий день приносять на […]...
- Вимова і правопис слів з ненаголошеними [е], [и] в коренях. Ненаголошені [е], [и], які перевіряються наголосом РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 19. Вимова і правопис слів з ненаголошеними [е], [и] в коренях. Ненаголошені [е], [и], які перевіряються наголосом 175. Небо ясне, степ – як море, трава зеленіє, льон синіє, гречка пахне, пшениця жовтіє. 176. Тепліє – те? пло, Вишне? вий – ви? шня, Темніє – те? мно, Клено? вий – кле? […]...
- Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом Мета: вчити учнів правильно вимовляти і писати слова з ненаголошеними [е] та [и] в коренях; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: […]...
- Ненаголошені Е та И в коренях слів – Орфографія Українська мова Орфографія Ненаголошені Е та И в коренях слів Написання ненаголошених перевіряємо наголосом: Буква Е пишеться: 1. Якщо при змінюванні неясний звук випадає: палець – пальця, шевця – швець. 2. Якщо при змінюванні неясний звук чергується з І: осені (осінь), каменя (камінь). Винятки: сидіти, звисати, злипатися. 3. В сполученнях – ере-, – еле-: перейти, […]...
- Наголошені та ненаголошені голосні. Визначення наголосу в словах. Добір спільнокореневих слів. Складання розповіді за малюнками Урок 86 Тема. Наголошені та ненаголошені голосні. Визначення наголосу в словах. Добір спільнокореневих слів. Складання розповіді за малюнками Мета: уточнити знання про особливості наголошеного складу і роль наголосу в мовленні; розвивати вміння знаходити у слові наголошений склад; ознайомити зі схемою звуко-буквеного аналізу слів; виховувати працелюбність, чемність, повагу до українських традицій. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично) Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 57 Тема. Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично) Мета: – навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнів про написання ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів; формувати орфографічні й орфоепічні вимоги ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів; – розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно […]...
- Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 39 Тема. Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі Мета: закріпити знання учнів про приголосні звуки, їх вимову та написання, виробляти вміння і навички правильно вимовляти приголосні звуки, записувати їх у транскрипції; розвивати пам’ять, увагу; виховувати старанність. Обладнання: підручник, орфоепічні словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів Тема: Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів Мета: формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні звуки можуть змінюватися (чергуватися) під час змінювання слів або добирання споріднених; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати доброзичливість. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §3 Голосні звуки. Позначення їх буквами 50. Попрацюйте разом! 1. Вимовте різні голосні звуки. 2. Поміркуйте, чому вони мають таку назву. 3. Порівняйте свої міркування з правилом. Звуки [a], [о], [у], [а], [и], [і] – голосні, тому що: утворюються за допомогою голосу; під час їх вимови повітря через рот проходить […]...
- Написання слів іншомовного походження – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Написання слів іншомовного походження 1. И пишемо: А) у загальних назвах після Д, т, з, с, ц, ж, ч, ш, р перед буквами на позначення приголосних (крім Й): дисцИПліна, тИРан, візИТ, бравісИМо, піанісИМо, фортИСИМо, цИЛіндр, піцИКато, шИФр, рИТм (але лекторІЙ); Б) у географічних […]...
- Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Урок 98 Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправи 133 2. Відновлення таблиці Дієслова теперішнього […]...
- Ненаголошені голосні звуки [е], [и] ЗВУКИ І БУКВИ Ненаголошені голосні звуки [е], [и] 9 1. Прочитайте вірш. Листя падає додолу. Засинає гай і поле. Анатолій Камінчук – Визначте наголошений звук у підкресленому слові першого речення. Як він вимовляється? Наголошені звуки [е], [и] вимовляються чітко, виразно: степ, крила, числа, пера. – Прочитайте підкреслені слова в третьому реченні. У словах вербі, листочок, […]...
- ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ Й ГЛУХІ. ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ їх НА ПИСЬМІ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §26. ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ Й ГЛУХІ. ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ їх НА ПИСЬМІ Приголосні звуки утворюються поєднанням шуму та голосу або тільки з шуму. Шуми утворюються, коли струмінь видихуваного повітря наштовхується на створені язиком, губами та зубами перепони. Приголосні звуки, які утворюються з голосу й шуму, називаються дзвінкими. Наприклад: [б], [д], […]...
- Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 88 Тема. Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими випадками чергування голосних звуків о-а, е-и, е-і; домогтися засвоєння ними цих правил, навчити правильно писати голосні у словах; прищеплювати учням повагу до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 11 ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ М’ЯКОГО ЗНАКА Мета: повторити знання десятикласників про позначення на письмі голосних і приголосних звуків, складні випадки правопису м’якого знаку; формувати правописні вміння; удосконалювати вміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 58 Тема. Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Мета: – навчальна: поглибити знання про способи визначення написання ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; – розвивальна: розвивати мислення, увагу, аналітичні здібності, асоціативну уяву; – виховна: виховувати культуру усного й писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, синтаксис, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: художня […]...
- Правила вживання м’якого знака – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Правила вживання м’якого знака 1. М’який знак (Ь) пишеться в українських словах: А) після букв на позначення м’яких, , , , , , , , що закінчують склад: Заздалегідь, нежитЬ, мазЬ, просЬБа, гедзЬ, місяць, сілЬ, промінЬ; Б) після букв на позначення м’яких приголосних […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Голосні наголошені й ненаголошені, їх вимова і позначення на письмі Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Є слова, у яких написання Е, и, о не можна перевірити правилом. Правопис таких слів треба запам’ятати. До них належать: Абрикоса, апельсин, бобіна, вимпел, директор, дистанція, качан, кишеня, котушка, кочерга, кремезний, левада, либонь, медаль, минулий, […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ АПОСТРОФА СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 13 ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ АПОСТРОФА Мета: повторити знання десятикласників про позначення на письмі голосних і приголосних звуків, складних випадків правопису апострофа; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- Подовжені м’які приголосні, позначення їх на письмі двома однаковими буквами. Навчальний диктант. Засвоєння форм луг Урок 109 Тема. Подовжені м’які приголосні, позначення їх на письмі двома однаковими буквами. Навчальний диктант. Засвоєння форм луг – луже, друг – друже Мета: мати уявлення про подовжені м’які приголосні звуки; ознайомити з позначенням двома однаковими буквами подовжених м’яких приголосних; сформувати вміння диференціювати подовжені й неподовжені м’які приголосні; вчити складати звукові моделі слів з подовженими […]...
- Голосні звуки – Фонетика Фонетика Голосні звуки Голосні звуки: , , , , , . За способом творення їх поділяють на звуки високого підняття ( , , ), середнього підняття ( , ) та низького підняття ; переднього ряду ( , , ) та заднього ряду ( , , ); лабіалізовані голосні (ті, у творенні яких беруть активну участь […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32 Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Запам’ятаймо! Написання слів, які не можна перевірити наголосом, треба перевіряти за орфографічним словником. Такі слова потрібно запам’ятовувати. Наприклад: апельсин, чемодан, календар. 294 Запишіть слова з ненаголошеними голосними, які не можна перевірити наголосом. Запам’ятайте їх правопис. Абрикоса, апетит, бензин, бузина, кишеня, вінегрет, кермо, левада, […]...
- Правила вживання апострофа – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Правила вживання апострофа Апостроф уживається перед Я, ю, є, ї: 1) в українських словах: А) після Б, п, в, м, ф, якщо перед ними немає інших букв на позначення приголосних (крім Р), які належали б до кореня: Голуб’я, п’ють, на верхів’ї, сім’єю, мереф’янський; […]...
- Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §4 Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади 58.1. Прочитай уривок із тексту. Наголос живе у слові. Він оформлює звучання слова, відмежовує його від інших слів у реченні. Правильне наголошування слів створює красу рідної мови (За Іваном Вихованцем). 2. Спиши останнє речення. Постав наголос у словах. Слово про слово Наголос […]...
- Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я М’якість приголосних на письмі позначається буквами Ь, і, є, ю, я: Культура, шануються, всі, спектаклі, сине, усю, мовленню, листя, вечірня....
- Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 27 Тема. Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі Мета: поглибити знання учнів про тверді й м’які приголосні, формувати навички правильної вимови твердих та м’яких приголосних, розвивати фонематичний слух, культуру усного й писемного мовлення; виховувати в учнів повагу до старших. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. […]...
- ГОЛОСНІ ЗВУКИ Мета: повторити вивчений матеріал про голосні звуки; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень, списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Назвіть “сусідів”. – Назвіть […]...