ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ пре-, при-, прі
БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ
§39. ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ пре-, при-, прі-
551. Прочитайте слова, визначте в них префікси. Як вимовляються ненаголошені голосні в префіксах? Вимовте слова відповідно до правил орфоепії. Зробіть звуковий запис слів.
Прегарний, прийти, премудрість, присісти, предобрий, приліпити.
ОРФОГРАМА: літери е, и у префіксах пре-, при-: прегарний, премудрість, прилетіти, присушений
552. Від поданих слів за допомогою префікса пре – утворіть нові слова, запишіть їх. Якого значення
Добрий, мирний, спокійний, тихий, міцно, сильно, чудово.
Вимовте утворені слова відповідно до правил орфоепії.
– Поясніть написання утворених слів. Позначте в них орфограму “літери е, и у префіксах пре-, при-“.
553. Перепишіть, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Виділіть у словах префікс при-.
1. Пр..летів журавель з невідомих земель (А. Малишко). 2. Рушники вишивані пр..крашають оселі (А. Коник). 3. Пахне морем і озоном від пр..тихлої землі (М. Рильський). 4. Вечір пр..нишк за вікном примороженим (В. Ковалівська). 5. Тільки виткнулась трава придорожня (М. Василенко).
Яких значень
Вимовте ці слова у відповідності до правил орфоепії.
554. Додавши до слів префікси пре – або при-, запишіть утворені слова у дві колонки.
..дунайський, ..великий, ..чудово, ..лягти, ..азовський, ..морський, ..будувати, ..хороший, ..мружити, ..гарячий, ..вітати, ..дивний, ..клеїти, ..дорожний, ..зелений, ..єднати.
Поясніть відмінність у значенні та написанні префіксів пре-, при-.
555. Перепишіть, уставляючи на місці крапок пропущені літери. Позначте в словах орфограму “літери е, и у префіксах пре-, при-“.
1. У мами рука і легка, і пр..красна, а серце гл..боке, як сивий Дніпро (В. Крищенко). 2. Материнське серце щастя пр..верта (М. Гірник). 3. Батьківська пр..мудра школо! Жити вчила ти мене (Д. Павличко). 4. Я б співала пісень пр. .чудових до ранку! (3. Бебешко).
Визначте речення, ускладнені звертанням та однорідними членами, поясніть у них розділові знаки.
556. Перепишіть, уставляючи на місці крапок дібрані з довідки та поставлені в потрібній формі слова з префіксами пре-, при-.
Заманулося раку-небораку… вареників. Пішов він до сусідки позичити кисляку та солі. Поки ходив, минув… день, надворі посутеніло. Додому рак… поночі. Тільки двері…, спіткнувся, розлив кисляк і розсипав сіль.
– Отаке з… роботи виходить! – розгнівався рак.
ДОВІДКА
Предовгий. Пресмачний. Приплентатись. Прешвидкий. Привідкрити.
Позначте в словах орфограму “літери е, и у префіксах пре-, при-“.
557. Прочитайте словникову статтю. Поясніть відмінність між прізвищем і прізвиськом.
ПРІЗВИЩЕ – ПРІЗВИСЬКО
Прізвище. Найменування особи, набуте при народженні або вступі в шлюб, що додається до імені людини і передається від покоління до покоління; на прізвище, під чужим прізвищем.
Прізвисько. Найменування, яке іноді дається людині (крім справжнього прізвища та імені) і вказує на певну рису її характеру, зовнішності, діяльності, звичок.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
З префіксом прі – пишуть такі слова: прізвище, прізвисько, прірва.
558. Перепишіть, уставляючи пропущені літери.
1. Наше пр..звище – це не сухий паспортний знак. Це ж..ве слово, пам’ять роду. І якщо одне пр..звище н..се в собі історію роду, то всі разом вони складають історію народу. І пр..звища ж у нас козацькі: Отава, Паливода (П. Загребельний). 2. Українське с..ло вигадливе на пр..звиська. Пр..чепить кличку – і носи на здоров’я усе ж..ття (В. Мичко). 3. Влучні й дотепні пр..звиська приклеювалися і до сивочубого козарлюги, і до малого бе..штанька (3 підручника).
Які цікаві українські прізвища ви знаєте?
Розкрийте значення стійкого словосполучення опинитися перед прірвою. Поясніть написання слова прірва.
559. Перепишіть, добираючи з дужок потрібну літеру.
1. Ті, що шукають пр(е, и)мудрість, знайдуть (Нестор Літописець). 2. Творити лихе, пр(е, и)мовчувати добре є зло (Д. Туптало). 3. Славні воїни із казки пр(е, и)гадалися мені (М. Познанська). 4. Отаман пр(е, и)тримав лівицею шаблю (Ю. Мушкетик).
5. Козак Мамай під явором пр(е, и)сів у долині. Хай мушкет відпочиває, хай шабля спочине (О. Кононенко). 6. То човнами козаки пр(е, и)славні з синього дніпрового лиману у широке море випливали (М. Пригара). 7. Вузька стежка тулилася до скель, щоб не впасти у пр(и, і)рву, в якій мчала швидка гірська річка (О. Іваненко).
Чи подобаються вам українські народні казки? Роздивіться зображення. Упізнайте героїв казок. Розкажіть про них, уживаючи слова з префіксами пре-, при-, прі-.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ ЧИТАННЯ
ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ПОЄДНАННЯМ РІЗНИХ ТИПІВ МОВЛЕННЯ
560. Прочитайте. Визначте тему та головну думку тексту.
Коник
Це був дрібний, миршавий коник. Ніхто не знав, як його звати. Мабуть, він жив без імені. Був просто Коником.
Його господар козак Сашко Шостак чомусь цього зашмульганого Коника ні на якого іншого не міняв. Це було дивним.
В одному з боїв турок черкнув Коника ятаганом по морді. Так сіконув, що одне око опинилося в Коника на лобі, а друге сповзло униз і зупинилося біля ніздрі. Такі ті очі й зосталися.
Тепер Коник стояв на березі й дивився такими очима на свого господаря, що плив річкою. Сашко був у розвідці і тепер повертався до своїх. Пливти було важко.
Коли на Сашка сіла ворона, Коник засмикав скособоченими очима, задер попелястого хвостика і кинувся у воду.
Як собака, він бахкав копитами, іржав і повискував. Доплив, став до Сашка боком. Козак обійняв коня за шию. Коник розвернувся і потягнув господаря до берега.
За М. Вінграновським.
Лексичне значення слова ятаган з’ясуйте за тлумачним словничком.
– Доберіть синоніми до слів миршавий, попелястий.
– Складіть і запишіть план тексту. За планом напишіть переказ.
Знайдіть на обкладинці підручника та його сторінках зображення казкових і реальних коней. Розкажіть про те, яке сподобалося вам найбільше. Які казки про коней ви пам’ятаєте? Розкажіть.
Катерина Штанко. Дивокінь
Related posts:
- НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 53. НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ- Про правила написання букв е, и, і на позначення сумнівних голосних у префіксах 429 Прочитайте подані парами слова. Чи виразно в них звучать ненаголошені е, и в префіксах? Який префікс можна замінити словом дуже? Зробіть висновок, як можна перевірити написання префіксів пре-, при. […]...
- Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 57 Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі- Запам’ятаймо! У префіксах пре-, при – ненаголошені голосні [е], [и] вимовляються невиразно. Щоб уникати помилок, префікси пре-, при – треба розрізняти за значенням. Слова з префіксом прі – потрібно запам’ятати. Префікс Значення Приклади Пре- Вища міра ознаки (можна замінити прислівником дуже) Превеликий, преспокійно, […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 56 Вимова і написання префіксів роз-, без- Запам’ятаймо! У префіксах роз-, без – завжди вимовляється дзвінкий звук і пишеться буква з: розписка, розбити, беззахисний, безтурботно. Для полегшення вимови при збігові кількох приголосних до префікса роздодається голосний [і]: розігнутись, розіслати. 529 1. Запишіть слова, зашифровані в “чарівних колах”, запам’ятайте їх Правопис. 2. […]...
- Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) 368. Прочитайте. Словосполучення якої з колонок вимовляються легше і звучать милозвучніше? Чому? Працею згрієшся Написав знову Трапилось з мною Відбулось з ним Працею зігрієшся Написав ізнову Трапилось зі мною Відбулось із ним Як ви розумієте вислів милозвучність […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 83 Тема. Вимова і написання префіксів роз-, без – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів роз-, без-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати пізнавальний інтерес до мови; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: підручник, текст словникового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Вимова і правопис префіксів роз ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів роз – (розі-), без- Кінцевий приголосний префіксів роз-, без – вимовляють по – різному залежно від початкового звука кореня слова. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Префікси роз-, без – завжди пишуть із буквою з-: розписати, розшукати, безмірний, безжально. ОРФОГРАМА: літера з у […]...
- Вимова і написання префіксів з-, с БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 82 Тема. Вимова і написання префіксів з-, с – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів з-, с-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати чесність, доброту. Обладнання:підручник, текст вибіркового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашнього завдання. II. […]...
- Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 60. Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі- 592. Прочитайте слова. Зверніть увагу, чи чітко вимовляються префікси пре-, при-. Як вимовляється префікс прі-? Презлий, препоганий, премудрий, приклеїти, придумати, причинити, прірва, прізвище, прізвисько. Префікс пре – вживається на означення збільшеної якості: Його можна замінити словас дуже. Префікс пре – […]...
- Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 99 Тема. Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі – Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про префікси як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їхнього виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їхню роль у словах, удосконалювати навички правопису; – розвивальна: […]...
- Написання префіксів пре-, при-, прі – БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Написання префіксів Пре-, при-, прі- 1. Префікс Пре – вживається для вираження найвищого ступеня вияву ознаки (його можна замінити прислівником дуже): ПреБагато, ПреКрасно, ПреЧудовий, ПреПоганий. 2. Префікс При – вживається в словах, що означають: А) наближення: ПрИвезти, ПрИїхати, ПрИтягти, ПриКінцевий; Б) приєднання: ПриБити, прикріпити, ПриЧепити, […]...
- Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Урок 3 Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Написання префіксів з – (зі-, с-), роз-, без – БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Написання префіксів З – (зі-, с-), роз-, без- 1. Префікс С – пишемо перед К, п, т, ф, х, які позначають глухі приголосні: СКомпрометувати, СПідлоба, СТворений, СФормульований, СХвалення. 2. Префікс З – (іноді Із-) пишемо перед буквами, які позначають усі інші приголосні (глухі і дзвінкі) […]...
- Вимова префіксів з Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 73 Тема. Вимова префіксів з – (зі-, с-), роз-, без – Мета: – навчальна: поглибити знання учнів про правопис прислівників; формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння; – розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу; – виховна: виховувати ціннісне ставлення до батьківської любові, вихорувати […]...
- Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 84 Тема. Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати вміння та навички творення нових слів за допомогою префіксів пре-, при-, прі-, правильного написання цих префіксів; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. […]...
- Вимова і написання префікса з БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 55 Вимова і написання префікса з – (зі-, с-) Запам’ятаймо! Перед дзвінкими приголосними префікс з – вимовляється дзвінко, а перед глухими наближається у вимові до парного глухого [с]. Буква с пишеться перед літерами к, п, т, ф, х: сказати, список, створити, сформувати, схопити. }х легко запам’ятати у вислові Кафе “Птах”. В […]...
- Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок. Навчальний діалог. Вимова й написання слова вулиця Урок 52 Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок. Навчальний діалог. Вимова й написання слова вулиця Мета: розширити й поглибити знання учнів про вживання великої літери; вчити правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок; учити складати діалог із дотриманням мовних нормативів та правил етикету; розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування. […]...
- Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Урок 12 Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Мета: продемонструвати учням, що мова – живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути […]...
- Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Урок 49 Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Мета: ознайомити учнів з іменниками на позначення власних і загальних назв (без уживання термінів); навчити розрізняти їх, писати з великої літери імена, по батькові та прізвища; розвивати вміння групувати слова за певними ознаками; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ […]...
- Написання префіксів з Тема: Написання префіксів з – (с-). Перевірна робота. Аудіювання Мета: перевірити аудіативні навички учнів; вправляти школярів у вимовлянні і написанні префіксів з – і с-; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати інтерес до навчання. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав […]...
- Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Урок 91 Тема. Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Мета: вчити правильно визначити, які слова треба перевіряти за орфографічним словником; формувати навичку правильного ним користування; збагачувати активний словниковий запас учнів; вчити складати розповідь за […]...
- Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Урок 96 Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість […]...
- Вимова й написання слів із подовженими м’якими приголосними ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 35. Бимова й написання слів із подовженими м’якими приголосними 366. Прочитайте прислів’я. Зверніть увагу на вимову та написання виділених слів. Визначте рід цих слів. 1. Вчення – велика сила. 2. Біле насіння у чорну ріллю кидають. 3. Життя прожити – не ниву вижати (Нар. творчість). Є слова, у яких м’які […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Урок 42 Тема. Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Мета: проаналізувати результати контрольної роботи; ознайомити дітей зі словами, які означають назви предметів, їх характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розширити уявлення учнів про різноманітність професій. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз контрольної роботи III. Актуалізація […]...
- Сила голосу і швидкість мовлення. Слова ввічливості. Ситуативні діалогічні вправи. Вимова й написання слів бібліотека, змагання Урок 15 Тема. Сила голосу і швидкість мовлення. Слова ввічливості. Ситуативні діалогічні вправи. Вимова й написання слів бібліотека, змагання Мета: продовжити знайомити дітей із правилами культури мовлення; удосконалювати вміння складати діалоги, дотримуючись правил культури мовлення; розвивати й збагачувати лексичний запас учнів; виховувати вміння співпрацювати в парі. Обладнання: етимологічні, тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Вимова та написання закінчення ПРИКМЕТНИК Вимова та написання закінчення – ій у прикметниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках 212. Прочитайте словосполучення, правильно вимовляючи закінчення прикметників у давальному і місцевому відмінках. Н. в. Д. в. М. в. Довга дорога Синя стрічка Щира дружба Довгій дорозі Синій стрічці Щирій дружбі (на) довгій дорозі (на) синій стрічці (у) щирій дружбі […]...
- Вимова і написання слів із подовженими м’якими приголосними ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 53 Тема. Вимова і написання слів із подовженими м’якими приголосними Мета: закріпити здобуті учнями знання про написання слів з подвоєними буквами; збагачувати словниковий запас школярів; прищеплювати інтерес до сучасної науки. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Урок 45 Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Мета: ознайомити учнів з числом іменника (без уживання термінів); вправляти у змінюванні слів – назв предметів за числами, визначенні числа наведених слів; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати інтерес до […]...
- Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Урок 9 Тема. Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі. Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Урок 7 Тема. Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність. Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання […]...
- Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 77 Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом Мета: – навчальна: поглибити знання учнів про вживання апострофа; формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова з цією орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння; – розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, розвивати аналітичні вміння; – виховна: виховувати повагу до […]...
- Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Урок 102 Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Мета: поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність. ХІД УРОКУ I. […]...
- Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани Урок 65 Тема. Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани Мета: ознайомити учнів з лексичним значенням слів, які відповідають на питання що робити? що зробити?; формувати вміння впізнавати серед інших частин мови слова, що називають дії предметів; збагачувати словниковий запас учнів; навчити правильно вимовляти й писати […]...
- Вимова й написання найуживаніших прикметників на ПРИКМЕТНИК Вимова й написання найуживаніших прикметників на – ський-, – цький, – зький- 220. Прочитайте текст. Дунай – це найбільша й найдовша річка Європи. Вона бере свій початок у німецьких горах й упадає в Чорне море. Жителі Європи називають Дунай “рікою дружби”, адже вона протікає територією десяти країн. Могутня річка прикрашає й напуває німецькі, австрійські, […]...
- Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові 3. Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Більшість префіксів, що вживаються в українській мові, мають правописні особливості. Їх пишуть за певними орфографічними правилами, і вони є орфограмами. 1. Перед буквами, що позначають голосні та дзвінкі й […]...
- Дзвінкі та глухі приголосні. Вимова й написання слова космонавт Урок 101 Тема. Дзвінкі та глухі приголосні. Вимова й написання слова космонавт Мета: дати уявлення про диференціацію приголосних за способом творення, за дзвінкістю – глухістю; вчити розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну грамотність; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 188) […]...
- СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ. ЗВУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ БУКВ я, ю, є, ї та щ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ ЛІТЕРАМИ г і г ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §22. СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ. ЗВУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ БУКВ я, ю, є, ї та щ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ ЛІТЕРАМИ г і г Літера 7 завжди позначає два звуки – [й і]: їжак [й і ж а к], їсти [й і с т и ]. Літери я, ю, є на письмі можуть […]...
- Вимова та написання закінчень ПРИКМЕТНИК & 29. Вимова та написання закінчень – ій у прикметниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини Вишита сорочка, як душа моя… Євген Безкоровайний 258. 1. Прочитай поетичні рядки. Яке значення має для українців вишита сорочка? Вишита сорочка, як душа моя, Веселково сяє, радістю буя. Хрестиком – узори, гладдю – кольори, Бо найкраща […]...
- Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Урок 5 Тема. Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Мета: вчити ділити для переносу слова зі збігом приголосних звуків; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка в рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова, до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний […]...
- Написання слів іншомовного походження – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Написання слів іншомовного походження 1. И пишемо: А) у загальних назвах після Д, т, з, с, ц, ж, ч, ш, р перед буквами на позначення приголосних (крім Й): дисцИПліна, тИРан, візИТ, бравісИМо, піанісИМо, фортИСИМо, цИЛіндр, піцИКато, шИФр, рИТм (але лекторІЙ); Б) у географічних […]...
- Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §25. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі 262. Перепишіть пари слів, у кожному слові виділіть корінь і позначте місце наголосу. Вимовте слова. Весело – веселка; широко – широкий; голуб – голубка. Поспостерігайте: чи однаково вимовляються наголошені та ненаголошені звуки [е], [и], [о]? Зробіть висновок: чи впливає […]...