Виявлення лугів і кислот у розчинах за допомогою індикаторів
Розділ 3 Вода
29 Виявлення лугів і кислот у розчинах за допомогою індикаторів
Матеріал параграфа допоможе вам:
> з’ясувати, які речовини називають індикаторами;
> навчитися виявляти луги і кислоти в розчинах за допомогою індикаторів.
Розчини лугів і кислот здатні змінювати забарвлення особливих речовин – індикаторів1. Ці речовини було спершу виявлено в плодах і квітках рослин, лишайнику. Нині використовують індикатори, які виготовляють на хімічних заводах. Вони ефективніші за природні й краще зберігаються.
До
У хімічних лабораторіях використовують водні розчини метилоранжу і лакмусу, водно-спиртовий розчин фенолфталеїну і так звані індикаторні папірці. Це – смужки спеціального паперу, просоченого розчином індикатора. Найчастіше користуються універсальними індикаторними папірцями
Мал. 82. Універсальні індикаторні папірці
Кислоти у водних розчинах змінюють забарвлення не всіх індикаторів (фенолфталеїн залишається безбарвним) і не так, як луги (мал. 83).
1 Термін походить від латинського слова indico – вказую, визначаю.
Мал. 83. Забарвлення індикаторів у розчині кислоти (а), воді (б), розчині лугу(в)
Зміна забарвлення індикатора є наслідком його реакції з лугом або кислотою. Рівняння таких реакцій не наводимо, оскільки формули індикаторів і продуктів їх хімічних перетворень досить складні.
Нерозчинні у воді основи та кислоти не діють па індикатори і тому не можуть бути виявлені ними.
ЛАБОРАТОРНИЙ ДОСЛІД № 5
Випробування водних розчинів лугів і кислот індикаторами
Вам видано розбавлені розчини натрій гідроксиду і нітратної кислоти, розчини індикаторів – лакмусу, фенолфталеїну, метилоранжу, а також універсальні індикаторні папірці. Яке забарвлення має розчин кожного індикатора, індикаторний папірець?
Налийте у три пробірки по 1 мл розчину лугу. У будь-якій пробірці змочіть скляну паличку розчином лугу і доторкніться нею до універсального індикаторного папірця. Якого кольору набуває папірець?
Тепер з’ясуйте, як змінюється забарвлення інших індикаторів у розчині лугу. Для цього в одну пробірку із цим розчином додайте 1-2 краплі розчину лакмусу, у другу – стільки ж крапель розчину фенолфталеїну, а в третю – метилоранжу. Що спостерігаєте?
У три інші пробірки налийте по 1 мл розчину кислоти і проведіть експеримент, аналогічний щойно описаному.
Насамкінець нанесіть краплю води на універсальний індикаторний папірець за допомогою скляної палички. Чи змінилося його забарвлення?
Результати спостережень запишіть у таблицю:
Рідина | Забарвлення індикатора | ||
Універсального | Фенол-фталеїну | Метил-оранжу | Лакмусу |
Вода | |||
Розчин лугу | |||
Розчин кислоти |
Зіставте забарвлення кожного індикатора в розчинах лугу і кислоти.
Яким індикатором не можна виявити кислоту?
ВИСНОВКИ
Речовини, які змінюють забарвлення в розчинах лугів і кислот, називають індикаторами. Найважливіші індикатори – універсальний, лакмус, фенолфталеїн, метилоранж.
Індикатор у розчині кислоти набуває іншого забарвлення, ніж у розчині лугу.
?
211. Які речовини називають індикаторами? Наведіть приклади цих речовин. Що являє собою універсальний індикатор?
212. Чи можна розрізнити воду і розчин кислоти за допомогою:
А) лакмусу;
Б) фенолфталеїну?
213. Які індикатори і за наявності яких сполук у розчині набувають схожого забарвлення?
214. Чи можна використати індикатор для розпізнавання двох твердих оксидів, один з яких є сполукою металічного елемента, а інший – сполукою неметалічного елемента? Якщо можна, то – завжди чи лише в певних випадках (яких)? Як ви проведете відповідний експеримент?
НА ДОЗВІЛЛІ
Індикатори в рослинах
Індикатор лакмус відомий давно. Його виготовляли із деяких видів лишайнику. Багато речовин, які змінюють забарвлення за дії лугів і кислот, міститься в ягодах, овочах, квітах. Ці речовини можна виявити, провівши прості експерименти. Висушіть по кілька ягід чорниці, ожини, чорної смородини, бузини, чорноплідної горобини. Потім приготуйте із них відвари, прокип’ятивши у скляній чи емальованій посудині ягоди кожного виду зі 100-150 мл води протягом кількох хвилин. Отримані рідини після охолодження профільтруйте. (Візьміть до уваги, що за кілька днів вони починають псуватися.)
Налийте по 20-30 мл кожної рідини у дві склянки. До однієї порції рідини додайте невеликий об’єм розчину кальцинованої соди (ця сполука частково взаємодіє з водою з утворенням лугу), а до іншої – 10 крапель лимонного соку або трохи оцту. Які виготовлені вами рідини змінюють забарвлення за дії розчину, що містить луг, і розчину кислоти, а які – лише в одному випадку (якому)?
Аналогічні експерименти можна провести із соками столового буряку, червонокачанної капусти, відварами висушених забарвлених квітів, а також рідинами, отриманими після заварювання зеленого і чорного чаю, каркаде (суданської троянди).
Результати експериментів запишіть у зошит. Підготуйте коротке повідомлення про ваше дослідження.