ВПЛИВ КЛІМАТУ НА ФОРМУВАННЯ І РОЗПОДІЛ ВОД СУХОДОЛУ. ВОДИ СУХОДОЛУ. НАЙБІЛЬШІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ
Розділ II
МАТЕРИКИ
Урок № 34
Тема. ВПЛИВ КЛІМАТУ НА ФОРМУВАННЯ І РОЗПОДІЛ ВОД СУХОДОЛУ. ВОДИ СУХОДОЛУ. НАЙБІЛЬШІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ
Мета: розкрити особливості внутрішніх вод Південної Америки, залежність їх від клімату та рельєфу; продовжити формування уміння роботи з картами атласу та текстом підручника; продовжити формування уміння застосовувати раніше набуті знання в стандартних та нових ситуаціях; виховувати культуру спілкування, самостійність, розвивати навички роботи з додатковими джерелами географічних знань.
Тип
Обладнання: фізична карта Південної Америки, контурні карти, атласи, підручники, слайди для мультимедійної дошки – ілюстрації пейзажів річок, озер та водоспадів Південної Америки.
Опорні та базові поняття: клімат, гідросфера, види суходолу, річка, озеро, підземні води, болота, роль клімату у формуванні й розподілі вод суходолу.
Географічна номенклатура: річки: Амазонка, Парана, Оріноко; затока Ла-Плата, водоспади: Анхель, Ігуасу, озера: Маракайбо, Тітікака.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів, їх підготовка до уроку, організація уваги.
II. Актуалізація
Прийом “Аукціон”
Учні називають вже відомі їм географічні об’єкти материка, показують їх по карті та одним реченням дають їх характеристику.
Прийом “Бліцопитування”
– Назвіть основні риси рельєфу Південної Америки.
– Який океан відіграє найважливішу роль у зволоженні клімату материка? Чому?
– Чому пасати приносять до Південної Америки більше вологи, ніж до Австралії та Африки?
– Поясніть причини виникнення пустелі Атакама на західному узбережжі Південної Америки.
– Що таке “внутрішні води”? Від чого залежить їх поширення?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом “Здивую всіх”
Учитель. Велика вологість клімату Південної Америки обумовлює значні запаси внутрішніх вод материка, який за цим показником займає перше місце у світі. Найбільші запаси внутрішніх вод материка припадають на річки. Вам вже відомо, що в Південній Америці протікає найповноводніша річка світу – Амазонка. Про її грандіозність свідчать такі факти: у нижній течії її глибина сягає 100 м (для порівняння – глибина Азовського моря 14 м) кожної секунди Амазонка приносить води у 180 разів більше від Дніпра. Але це не всі “рекорди”. Саме в Південній Америці знаходиться найбільший водоспад світу!
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом “Мікрофон”
– Зробіть передбачення, чому Південна Америка має густу річкову сітку?
– Річки Південної Америки відносять до басейнів яких океанів?
– Що є головним вододілом для річок материка?
– Басейн якої річки може зрівнятися з площею Австралії?
2. Прийом “Географічна лабораторія”
Завдання. За картами атласу “Водний режим річок” встановіть залежність між характером живлення і стоком річок.
3. Прийом “Мандрівка”
Повідомлення учнів про озера та водоспади материка.
4. Прийом “Географічний вернісаж”
Учні або вчитель коментують ілюстрації пейзажів річок, озер та водоспадів Південної Америки.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Прийом “Творча лабораторія”
Завдання (робота за варіантами)
I варіант. Визначте, які географічні об’єкти мають координати:
72° з. д. 10° пд. ш. (оз. Маракайбо)
55° з. д. 26° пд. ш. (вдсп. Ігуасу)
63° з. д. 6° пд. ш. (вдсп. Анхель)
58° з. д. 34° пд. ш. (гирло Парани)
69° з. д. 16° пд. ш. (оз. Тітікака)
II варіант. Побудуйте порівняльні діаграми довжини річок Південної Америки за даними:
2. Практична робота № 8. Нанесення на контурну карту географічних об’єктів
3. Прийом “Мікрофон”
– Чому Амазонка має багато приток?
– Чому Амазонка завжди повноводна?
– Назвіть інші великі річки Південної Америки. Покажіть їх на карті.
VI. Підсумок уроку
Прийом “Роблю висновок”
Заключне слово учнів.
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати відповідний матеріал підручника.
– Підготувати додатковий матеріал про рослинний та тваринний світ Південної Америки, сучасні екологічні проблеми.