ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ МНОЖЕННЯМ І ДІЛЕННЯМ. СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ДІЛЕННЯ З ПРИКЛАДІВ НА МНОЖЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 59. ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ МНОЖЕННЯМ І ДІЛЕННЯМ. СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ДІЛЕННЯ З ПРИКЛАДІВ НА МНОЖЕННЯ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: навчати учнів використовувати зв’язок дій множення і ділення для розв’язування прикладів; формувати вміння складати приклади на ділення з прикладів на множення; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, вміння узагальнювати, аналізувати, групувати; виховувати акуратність, допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 75, завдання 466; 467)
Завдання 466
– Яка довжина смужки та її частин? Прочитайте умову, питання та розв’язання задачі.
Завдання 467
– Прочитайте вирази з однаковими відповідями; у відповідях яких є цифра 5; у відповіді десятків на 1 менше, ніж одиниць; відповідь складається з 4 дес. 8 од.
2. Гра “Чий маршрут довший?”
3. Складання і розв’язування задач на множення і ділення
2) Посадили 12 тюльпанів в 2 ряди порівну. Скільки тюльпанів посадили в кожному ряду?
Перевірте за малюнком.
3) Гра “Невідоме число”.
– Отже, що означає в усіх цих схемах верхній квадратик? (Скільки всього, загальна кількість)
– Якою дією ми знаходимо в цих задачах загальну кількість? (Множенням)
– Чому ви вибрали множення, а не додавання, адже раніше ми користувалися тільки додаванням, якщо потрібно було дізнатися, скільки всього? (Складаємо однакові числа – замінюємо множенням.)
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Знайдіть “зайве” число.
10; 18; 4; 14; 24; 16; 8; 6; 12.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про взаємозв’язок між множенням і діленням.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 75-76)
Завдання 468
Учні пригадують назви чисел дій множення і ділення і читають подані рівності.
Завдання 469. Колективне опрацювання матеріалу
– Поясніть, які рівності складено за малюнками.
Висновок. З кожного виразу на множення двох різних множників можна скласти два вирази на ділення. Якщо добуток поділити на один з множників, то дістанемо другий множник.
Завдання 470
Учні пояснюють, як з виразу на множення склали два вирази на ділення. Читають їх.
Завдання 471. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Завдання 472
Після складання короткої умови і плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
Завдання 473
– Скільки всього білих грибів вони знайшли?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
1-й варіант – 1-й рядок.
2-й варіант – 2-й рядок.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
– У шашковому турнірі кожен з трьох учнів – Ілля, Максим і Славко – захищав честь свого класу. Один з них навчався в 2-А, другий – у 2-Б, і третій – у 2-В класі. Першу партію грали Ілля учень 2-А класу. Другу – Максим і учень 2-В класу. Ілля в цей час відпочивав. У якому класі навчався кожен з хлопчиків?
Відповідь:
Ілля | Максим | Славко | |
2-А | – | + | – |
2-Б | + | – | – |
2-В | – | – | + |
– У багатоповерховому будинку між поверхами по 20 сходинок. Скільки сходинок потрібно пройти, щоб піднятися на третій поверх? (40 сходинок)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Як пов’язані дії множення і ділення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 76, завдання 474; 475.