Як музика передає характери людей? Музичний портрет
Урок 11.
Як музика передає характери людей? Музичний портрет
Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про виражальні можливості музики. Познайомити з прикладами “музичних портретів”. Дати поняття “реприза”. Розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, музично-образне мислення, творчу уяву, вокально-хорові навички, уміння розмірковувати про музику. Засобами мистецтва виховувати культуру поведінки і спілкування, збагачувати слуховий досвід учнів.
Очікувані результати: учні наводять приклади вираження в музиці різних характерів
Обладнання: _________________________________________
Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.
Домінанти уроку:
– музика виражає характери людей;
– засоби виразності музики.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком ___,
Кількість присутніх на уроці ___,
Відсутніх ___.
1.3. Перевірка
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під звучання білоруської народної пісні “Савка і Гришка”.
2.2. Розспівування. Поспівки “Дзвінкий дзвінок”, “Знову дзвінок”.
2.3. Продовження роботи над білоруської народною піснею “Перепілонька”.
2.4. Бесіда за темою уроку.
2.5. Поспівка “Різні діти” (муз. Д. Кабалевського).
2.6. Виконання пісні О. Білаша “Непосида”.
2.7. Виконання в русі білоруської народної пісні “Савка і Гришка”.
2.8. Слухання п’єси Д. Кабалевського “Три подружки”.
2.9. Розучування української народної пісні “Я коза ярая”.
2.10. Знайомство з українською народною піснею-грою “Не сваріться”.
2.11. Узагальнення матеріалу.
2.12. Вихід із класу під мелодію пісні “Я коза ярая” (або за вибором учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Бесіда за темою попереднього уроку.
3.2. Розспівування. Поспівки “Дзвінкий дзвінок”, “Знову дзвінок”.
3.3. Продовження роботи над білоруською народною піснею “Перепілонька”.
3.4. Поспівка “Різні діти” (муз. Д. Кабалевського).
3.5. Виконання пісні О. Білаша “Непосида”.
3.6. Виконання в русі білоруської народної пісні “Савка і Гришка”.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна співбесіда з учнями.
Усі люди різні за характером. У музичних творах також виражаються різні характери людей. Учні наводять приклади (“Непосида” О. Білаша та ін.). Музика, що прозвучить на уроці, навчить учнів краще розуміти виразні можливості музики у створенні “музичних портретів”, а також різні характери людей.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда з учнями за темою уроку.
5.2. Слухання п’єси Д. Кабалевського “Три подружки”.
5.3. Розучування української народної пісні “Я коза ярая”.
5.4. Ознайомлення з народною піснею-грою “Не сваріться”. Проведення гри.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Що нового про музику дізналися учні на уроці?
6.2. Які характери людей виразили музичні твори?
6.3. Які засоби виразності допомогли передати “музичні портрети”?
6.4. Як можна виразити ці характери пластичними рухами?
Музика виражає внутрішній світ людини, її настрої і почуття, передає різні характери людей. У цьому допомагають засоби музичної виразності – мелодія, темп, лад, тембр, динаміка тощо.
6.5. За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Усвідомлення виражальних можливостей музики допомагає нам глибше зрозуміти її образний зміст. Завдяки музиці ми краще розуміємо людей і життя.
8. Вихід із класу
Під мелодію пісні “Я коза ярая” (або за вибором учителя).