ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ (аналіз розв’язання). СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ ТА ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ
Мета: провести аналіз розв’язання задач з буквеними даними; формувати вміння використовувати знання табличного множення і ділення на практиці; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба (с. 32, завдання 216)
3. Фронтальне опитування
1) Розв’яжіть рівняння.
1 варіант 86 – х = 49
2 варіант 86 – х = 75
– Як знайти
2) Розв’яжіть задачу, записуючи розв’язання виразом.
У п’яти однакових банках 15 л соку. Скільки літрів соку в 7 таких банках?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із задачами з буквеними даними; будемо вдосконалювати вміння складати вирази і знаходити їх значення; розвиватимемо вміння використовувати знання табличного множення і ділення на практиці.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 32, завдання 217)
– Знайдіть значення виразу k : 7, якщо k набуває таких значень: 14; 21; 28; 42; 63.
Якщо k = 7, то k : 7 = 14 : 7 = 2 – коментує вчитель.
Усі
2. Пояснення нового матеріалу (с. 32-33, завдання 219)
– Прочитайте першу задачу.
– Скільки гарбузів зібрали з однієї грядки? (З однієї грядки зібрали 6 гарбузів.)
– Скільки гарбузів зібрали з другої грядки? (З другої грядки зібрали а гарбузів.)
– Про що можна дізнатися за цими даними? (Скільки гарбузів зібрали з двох грядок.)
– Що зробили з цими гарбузами? (Усі гарбузи поклали порівну в два ящики.)
– Що означає поклали? (Поділили)
– Про що запитується в задачі? (Скільки гарбузів поклали в один ящик?)
– Як дізнаємося про кількість гарбузів в 1 ящику? (Масу всіх гарбузів поділимо на 2 ящики.)
– Складемо план розв’язання.
1) Скільки всього гарбузів зібрали з двох грядок?
2) Скільки гарбузів поклали в 1 ящик?
– Розгляньте розв’язання в підручнику та поясніть, що знайшли кожною дією.
– Прочитайте другу задачу.
– Розгляньте розв’язання задачі та поясніть, що знайшли кожною дією.
Висновок. Якщо умова задачі містить буквене дане, відповідь записують у вигляді виразу. Значення букви може змінюватися – це змінна величина.
3. Первинне закріплення
– Розв’яжіть другу задачу, якщо k = 4.
(4 + 4 • 3) : 2 = 8 (кг)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с, 33, завдання 220)
– Прочитайте задачу.
– Розв’яжіть задачу за планом.
– Скільки яблук у кошику?
– Скільки всього кілограмів яблук разом у кошику і мішку?
– Запишіть розв’язання задачі в зошити (один учень працює біля дошки).
1) а : 6 (кг) – у кошику
2) а + а : 6 (кг) – усього кілограмів яблук
Відповідь: а + а : 6 – усього кілограмів яблук разом у кошику і мішку.
2. Розв’язування задачі двома способами (с. 33, завдання 221)
Аналіз задачі, складання схем розв’язання.
1-й спосіб | 2-й спосіб |
Самостійне розв’язування одним зі способів.
– Який спосіб для вас легший? Чому?
3. Самостійна робота (с. 32, завдання 218)
– Складіть і розв’яжіть рівняння.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 33, завдання 222)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим працювали на уроці?
Гра “Множники загубилися”
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 33, завдання 223; 224.