Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230)

Тема. Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230).

Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник як частину мови; закріпити вміння правильно вимовляти числівники і граматично записувати їх; розвивати інтерес до живої природи.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання (вправи 226, завдання 4).

1. Бесіда.

– Прочитайте складені запитання.

– Яке запитання несе цікаву

інформацію?

2. Вибірковий диктант.

– Випишіть з тексту числівники. Назвіть серед них порядкові числівники.

Вісім ляльок дерев’яних,

Кругловидих та рум’яних,

В різнобарвних сарафанах

На столі у нас живуть,

Всіх матрьошками зовуть.

Перша лялечка товста,

А всередині – пуста!

Навпіл ляльку огрядну

Розділити можна.

В ній побачили другу

Лялечку порожню.

Ти матрьошку цю відкрий –

Третя вистрибне, як стій.

Половинку відгвинти,

Наглухо приперту,

І зумієш ти знайти

Лялечку четвергу.

Вийми цю і подивись:

Справді, є тут п’ята

Лялечка

пузата.

А у п’ятій просто

Заховалась шоста.

А у шостій сьома,

Як у себе вдома.

А у сьомій – глянь-но,

Восьма – і остання!

С. Маршак

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Сьогодні у нас завершальний урок з теми “Числівник”, тому будьте уважні і ставте запитання з теми.

IV. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Робота з індивідуальними картками.

Картка 1

– Спиши. Числа запиши словами.

Морський хижак косатка, довжина якої може сягати 11 метрів, має велику зубасту пащу. Ця косатка вирізняється надзвичайною ненажерливістю. Одного разу в її шлунку знайшли 13 дельфінів і 14 морських коників.

Картка 2

– Спиши. Числа запиши словами.

Тривалість життя листків різна. Так, у сосни хвоя живе 2-3 роки, ялини – 5-7 років і опадає неодночасно. Тому всі хвойні дерева і кущі цілий рік зелені. Листки брусниці живуть 1-4 роки.

Картка З

– Утвори числівники, що відповідають на запитання який? котрий?.

1, 7, 15, 16, 69, 100, 200, 1000.

Картка-цікавинка

– Випиши числівники разом із залежними словами. Числівники записуй словами.

Тобі цікаво буде знати, що…

А) Відстань від Землі до Сонця – 150 млн кілометрів. Туристу довелося б іти до нього 3500 років. На автомобілі турист їхав би до Сонця 200 років. На реактивному літаку летів би 20 років. На ракеті космонавт летів би кілька місяців. А сонячний промінь пролітає цю відстань за 8 хвилин.

Б) Людина робить за рік 7 млн кроків, а за 70 років – майже 500 млн.

Це означає, що за своє життя людина могла б 9 разів обійти навколо Землі по екватору чи прогулятися до Місяця.

2. Вправа-цікавинка.

Доки кілька учнів працюють з індивідуальними картками, всі інші виписують найзахоплюючіші для себе цікавинки із заздалегідь записаних на дошці. Числа записують словами.

Чи знаєте ви, що:

– Сіра мухоловка прилітає з кормом до гнізда 300-400 разів на день.

– Морські птахи щодня з’їдають до 1000 кілограмів.

– Протягом доби новонароджений кит-малюк випиває 400 літрів молока.

– 500 укусів бджоли викликають смерть людини.

– Бджола за день запилює 7000 квіток.

– Щосекунди бджола робить 200 змахів крилами.

(Макогон О. Г. Цікаві відомості про тварин. – К. : Радянська школа, 1968.)

3. Каліграфічна хвилинка

Тем ємпе ер ер ату температура

– Запам’ятайте! Температура – словникове слово. Орфограма – ненаголошені є в корені слова.

4. Колективне виконання вправи 227.

А) Ознайомлення зі змістом вправи. Визначення мети тексту. (Мета тексту – в його заголовку.)

Б) З’ясування значення невідомих слів.

В) Відшукування числівників у тексті і правильні постановки запитання до них.

Г) Письмове коментоване виконання вправи за зразком.

Г) Цікавинки для дитинки (до малюнка вправи 227).

Чому білий ведмідь не мерзне

У білого ведмедя під шкірою відкладається великий шар жиру. Він зменшує питому вагу тіла тварини, тому ведмідь добре плаває. Завдяки жировому шару ведмідь легко переносить низьку температуру води і повітря, не голодує. Жиром змазана його шерсть, тому вона не намокає у воді і не вкривається льодом на морозі. Шерсть і підшерстя у ведмедя надзвичайно густі. (Макогон О. Г. Цікаві відомості про тварин. – К.: Радянська школа, 1968.)

Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились,

П’ять! Шість! Всі веселі

Летимо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять! Десять! Відпочили

І за парти дружно сіли.

5. Хвилинка спілкування.

6. Тренувальна вправа (вправа 228).

А) Рубрика “Слово про слово”.

Меню? – набір страв для сніданку, обіду, вечері.

Ви? рій – теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.

Б) Читання тексту, добір заголовка.

В) Списування тексту (числівники записати словами).

Г) Розвиток мовлення.

– Складіть усну розповідь про ластівку за фотоілюстраціями і запитаннями (с. 117).

7. Ознайомлення з числівниками, що означають загальну кількість, але не називають числа (за вправою 229).

А) Читання тексту, словникова робота.

Б) Списування тексту і підкреслення числівників.

В) Уточнення у вправі числівників, які не називають числа. (Багато, безліч, чимало, мало, трохи, кілька, стільки.)

8. Пояснювальний диктант.

Наша держава посідає перше місце за величиною і п’яте – за кількістю населення в Європі. Її територія займає площу 604 тисячі квадратних кілометрів. Якби зі сходу на захід йшов мандрівник і проходив би щодня 20 кілометрів, то він йшов би 90 днів.

І вся ця земля, де проживає родина у майже 43 мільйони людей, називається Україною.

9. Завдання для кмітливих.

1) Запишіть словами лише ті числа, сума яких дорівнює 100 (записуйте парами).

16, 70, 84. 60, 40, 59, 41, 37.

2) На місці крапок поставте, де треба, знак м’якшення.

Сімдесят.., шістдесят.., п’ятдесят.., дев’ятнадцят.., п’ят..сот, міл..йон, міл. ярд, вісімдесят.., с..омий, тр..ома, чотирнадцят.. .

V. Підсумок уроку.

– Які слова належать до числівників?

– На які питання відповідають числівники?

– Відгадайте загадки, де вживаються числівники.

– Коли у людини буває стільки очей, скільки у році днів? (2 січня.)

– Йшла бабця до Львова,

Назустріч їй три діди,

А в дідів по лантуху,

А в кожному лантусі по коту.

Скільки разом йшли до Львова? (Одна бабця.)

– Коли 2 і 2 бувають більше чотирьох? (Коли з них складено 22.)

– Уявіть, що ви капітан космічного корабля. У вашому розпорядженні команда з шести членів екіпажу. Кожному з них 25 років. Скільки років капітану космічного корабля? (Стільки, скільки й вам, адже ви – капітан корабля.)

VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 118 – запитання і завдання для повторення, вправа 230.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників. (Вправи 227-230)