ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА У ДЕКІЛЬКА РАЗІВ. ВПРАВИ І ЗАДАЧІ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 5
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 85. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА У ДЕКІЛЬКА РАЗІВ. ВПРАВИ І ЗАДАЧІ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 5
Мета: ознайомити учнів із розв’язанням простих задач на зменшення числа у декілька разів; закріпити знання таблиці множення числа 5; розвивати пізнавальну діяльність учнів, навички самостійної роботи й об’єктивного оцінювання своїх знань і умінь; виховувати доброзичливість у спілкуванні між учнями, почуття дружби, взаємодопомоги.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 100, завдання 656; 657)
Завдання 656
– Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 657
– Якої довжини відрізки ви накреслили?
2. Усна лічба
1) Гра “Так. Ні”.
На дошці – приклади: 5 • 6; 5 • 3; 5 • 5; 5 • 7; 5 • 9; 5 • 4. Учитель демонструє картки з числами. Якщо число є відповіддю, учні хором говорять “так”, потім читають приклад 5 • 6 = 30.Якщо число не є відповіддю, говорять “ні”.
2) Перевірка техніки обчислень за 1 хв (із наступною взаємоперевіркою).
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
…;
– Продовжіть ряд чисел “уперед” до 30; “назад” до 0.
4. Математичний диктант
– Частку чисел 12 і 4 збільшіть на 49.
– Знайдіть дільник, якщо ділене 20, частка 4.
– Знайдіть частку, якщо ділене 24, дільник 4.
– Частку чисел 32 і 4 зменшіть на 4.
– Синові 8 років, батько на 20 років старший за сина. Скільки років батькові?
– З однієї яблуні зібрали 18 кг яблук, а з іншої – на 4 кг менше. Скільки яблук зібрали з другої яблуні?
– Висота берези 9 м, а будинок – на 3 м вищий. Яка висота будинку?
– На полиці 16 книг, а на столі – 4. На скільки менше книг на столі, ніж на полиці?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 5.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 101-102)
Завдання 658-659. Колективне опрацювання матеріалу
Учні розглядають малюнок і читають записи, вивчають правила.
Щоб збільшити число в 4 рази, його треба помножити на 4.
Щоб зменшити число в 3 рази, його треба поділити на 3.
Завдання 660. Практична робота
1) Намалюйте у першому рядку 4 кружечки, а в другому – в 5 разів більше.
2) Намалюйте у першому рядку 6 кружечків, а в другому – в 2 рази менше.
Завдання 661. Колективне розв’язування задачі Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Один учень працює біля дошки.
Завдання 662
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні відповідають на друге питання: “На скільки гривень більше коштує книжка, ніж альбом?”.
Завдання 663. Коментоване розв’язування кругових прикладів
Завдання 664*. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
Завдання 665
Учні повторюють умову задачі за кресленням. Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Знаходження значень виразів
2. Розв’язування задач
1) У майстерні відремонтували 18 тракторів, а комбайнів – у 2 рази менше. Скільки всього машин відремонтували в майстерні?
2) У перший день посадили 27 саджанців, у другий – у 3 рази менше, а в третій – стільки, скільки в перший і другий разом. Скільки саджанців посадили в третій день?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Три лелеки стали в ряд. Відстань між сусідніми лелеками – 6 м. Якою є відстань між крайніми? (12 м)
2) Вовк і Заєць – сусіди по дачі. Довжина спільної сторони дачі 24 м. Цю сторону Заєць загородив парканом, закопуючи через кожні 4 м стовп. Скільки всього знадобиться стовпів? (7)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 102, завдання 666; 667.