ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ
Мета: повторити правило знаходження частини числа; закріпити вміння розв’язувати задачі на знаходження частини числа за значенням його дробу; вчити виконувати письмове ділення; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра “День – ніч”
3. Математичний диктант
– Запиши числа: 399; 601; 800; 289.
– Збільш кожне на одиницю.
– Збільш знову
– Збільш знову отримані числа на 100.
– Запиши найменше трицифрове число.
– Запиши число попереднє числу 400.
– Запиши число наступне до числа 899.
– Запиши число 892 у вигляді суми розрядних доданків.
Відповіді: 399; 601; 800; 289. 400; 602; 801; 290. 410; 612; 811; 300. 510; 712; 911; 400; 100; 399; 900; 892 = 800 + 90 + 2.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота. Знаходження частини числа (завдання 62)
– Яка довжина відрізка АВ? (10 см 8 мм)
– Яку частину становить відрізок АК? (1/3 відрізка АВ)
– Як знайти третю частину від числа 10 см 8 мм? (Потрібно 108 мм розділити на 3.)
– Яка довжина
2. Робота над задачами
Завдання 63 (колективно з коментуванням кожної дії)
1) 480 : 3 = 160 (кг) – збільшилася маса бичка;
2) 480 + 160 = 640 (кг) – стала маса бичка.
Завдання 65
Після детального аналізу та запису короткої умови учні самостійно розв’язують задачу з подальшою взаємоперевіркою. Один учень працює за дошкою.
1) 126 • 3 = 378 (ос.) – відвідало виставку в другий день;
2) 126 + 378 = 504 (ос.) – всього відвідувачів;
3) 504 : 6 = 84 (ос.) – четверокласників відвідало виставку.
3. Фізкультхвилинка
4. Ділення на одноцифрове число (завдання 64)
Робота в парах. Розв’язування прикладів на ділення зі взаємоперевіркою
175 : 5 = 35
875 : 5 =175
468 : 9 = 52
184 : 8 = 23
336 : 6 = 56
5. Робота над задачею (завдання 66)
Взаємоперевірка – в парах.
1) 52 : 2 = 26 (км) – на годину проходив теплохід по озеру;
2) 124 : 4 = 31 (км) – на годину проходив теплохід по річці.
– Змініть питання таким чином, щоб задача розв’язувалася у три дії.
– На скільки більше кілометрів на годину проходив теплохід річкою, ніж по озеру?
– Чому по річці теплохід проходив більшу відстань, ніж по озеру? (Допомагала течія.)
6. Повторення назв результатів арифметичних дій. Розв’язування рівнянь (завдання 68)
На дошці – таблиця.
Учні повторюють назви результатів дій. Усно розв’язують рівняння, пояснюючи вибір дії.
X + 2 = 140 | X • 2 = 140 |
X = 140 – 2 | X = 140 : 2 |
X = 138 | X = 70 |
Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок. | Щоб знайти невідомий множник, потрібно добуток розділити на відомий множник. |
X : 4 = 140 | 640 : x = 40 |
X =140 • 4 | X = 640 : 40 |
X = 560 | X = 16 |
Щоб знайти невідоме ділене, потрібно частку помножити на дільник. | Щоб знайти невідомий дільник, потрібно ділене розділити на частку |
7. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 67
1) 12 : 3 = 4 (фломастери) – в Олі;
2) 4 + 12 = 16 (фломастерів) – у Толі.
Гра “Кмітливчики”
– До кошика з грушами поклали 10 яблук. Потім узяли половину всіх фруктів. Після цього в кошику залишилося 17 фруктів. Скільки груш лежало в кошику?
1) 17 • 2 = 34 (фрукти) – лежало в кошику спочатку;
2) 34 – 10 = 24 (груші) – лежало в кошику.
– У потязі 11 вагонів. Якщо рахувати з голови потяга, вагон має восьмий номер. Яким буде номер цього вагона, якщо рахувати з хвоста? (Четвертий)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 69; 70 (с. 13).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чого вчилися?
– Що особливо сподобалося?