ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНОЮ. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНОЮ
Мета: повторити і закріпити правило знаходження числа за його частиною; вчити розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною, виконувати ділення на одноцифрове число; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
40 збільш на 60; зменш на 2; зменш на 50; зменш у 8 разів; збільш на 700; збільш на ЗО; зменш на 200; збільш на 4; зменш на 500; зменш у 8 разів; збільш на 40; зменш у 5 разів.
(100; 98; 48; 6; 706; 736; 536; 540; 40; 5,45; 9)
– На які числа можна розділити число 640? Наведіть приклади. (На 2; 10; 64; 4; 40; 20; 8; 80)
– Запишіть усі можливі трицифрові числа за допомогою цифр 6; 4; 0. Цифри не повинні повторюватися. (640; 604; 406; 460)
2. Математичний диктант
– Запиши число, в якому 7 сот., 8 дес, 2 од.; 6 сот., 5 дес, 7 од.; 2 од. III розряду, 7 од. II розряду, 5 од. І розряду; 4 од. III розряду, 9 од. II розряду, 7 од. І розряду.
– Знайти добуток чисел 16 і 3.
– Знайти частку чисел 60 і 4.
– Число 80 збільшити в 5 разів.
– Число 1000 зменшити в 2 рази.
– Частку чисел 54 і 6 збільшити на 110.
Відповіді: 48;
3. Зарядка для очей
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо, як знаходити число за його частиною, будемо розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною, закріплювати вміння письмово ділити трицифрове число на одноцифрове.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота. Знаходження числа за його частиною (завдання 71)
– Яку частину відрізка АС становить відрізок АВ? (1/5 частина)
– Скільки таких п’ятий частин є в цілому відрізку АС?
– Яка довжина однієї п’ятої частини відрізка АС? (22 мм)
– Як знайти всю довжину відрізка АС? (Слід узяти 5 разів по 22 мм. 22 • 5 = 110 мм)
2. Колективна робота над задачею (завдання 72)
– На скільки частин розділена смужка?
– Яка довжина четвертої частини? Виміряйте в міліметрах. (22 мм)
– Як знайти всю довжину смужки? (Слід узяти 4 рази по 22 мм. 22 • 4 = 88 мм)
(Учні перевіряють результат вимірюванням.)
3. Практична робота (завдання 73)
– Як знайти довжину відрізка? (20 мм • 5 = 100 мм = 10 см)
Учні креслять відрізок завдовжки 10 см, на ньому – відрізок ОМ завдовжки 20 мм, який становить 1/5 всього відрізка.
Взаємоперевірка в парах.
4. Самостійна робота над задачею (завдання 74)
Учні самостійно розв’язують задачу з подальшою взаємоперевіркою в парах.
35 • 3 = 105 (потягів)
Творча робота над задачею
Учні змінюють питання таким чином, щоб у розв’язанні з’явилася ще одна дія.
Скільки потягів на червоній та синій лініях?
1) 35 • 3 = 105 (п.)
2) 105 – 35 = 70 (п.)
5. Фізкультхвилинка
П’ять журавликів щодня Прилітали, мов рідня. Нумо, спробуємо, діти, | (Ноги на ширині стопи, руки опущені.) |
Їх усіх перелічити: Один, два, три, чотири, п’ять. | (Змахувати прямими руками вгору-вниз, підтягуючись на пальцях ніг.) |
П’ять журавликів щодня Їли разом, мов рідня. | (Ноги на ширині плечей, руки за головою.) |
Спробуйте іще раз, діти, Їх усіх перелічити: Один, два, три, чотири, п’ять. | (Нахилятися вперед, опускаючи голову до колін і відводячи руки назад-вгору.) |
6. Ділення на одноцифрове число
Завдання 75 (з коментуванням)
Завдання 76
Діти розв’язують приклади з перевіркою множенням. На дошці записані числа – відповіді до прикладів.
– Знайдіть “зайве” число.
106; 208; 305; 108.
7. Робота над задачами
Завдання 77
Колективне складання короткої умови задачі.
Пшениця – 828 кг
Відходи – 1/6
Борошно – ? кг, пакети – ? по 2 кг
– Чи зможемо ми одразу відповісти на питання завдання? (Ні. Ми не знаємо, скільки було борошна.)
– Що необхідно знати, щоб дізнатися, скільки отримали борошна? (Потрібно дізнатися кількість відходів.)
Учні самостійно розв’язують задачу з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює біля дошки.
1) 828 : 6 = 138 (кг) – склали відходи;
2) 828 – 138 = 690 (кг) – борошна;
3) 690 : 2 = 345 (п.) – з борошном вийшло.
Завдання 78 (самостійно з наступним коментуванням)
1) 150 • 4 = 600 (л) – соку всього;
2) 600 : 2 = 300 (б.)
Творча робота над задачею
– Розв’яжіть задачу, змінивши ємкість банок на трилітрові.
1) 150 • 4 = 600 (л) – соку всього;
2) 600 : 3 = 200 (б.)
8. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок” (завдання 79)
Відповідь: 3 розпили.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 80; 81 (с. 14).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
– Що запам’ятали?