ЗВУКИ МОВИ Й ЗВУКИ МОВЛЕННЯ
ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ
§20. ЗВУКИ МОВИ Й ЗВУКИ МОВЛЕННЯ
216. Виразно прочитайте вірш.
Звуків дуже е багато,
У природі все звучить.
Свище вітер, грім завзято
В темнім небі гуркотить.
Навесні співає пташка
І струмочок жебонить.
Джміль гуде, дзвенить комашка,
Все по-своєму звучить!
Знайте всі, мої шановні,
Не забудьте це, бува:
У людей є звуки мовні,
Що складаються в слова.
Звуки, зібрані у слово
Ще в далеку давнину,
Утворили рідну мову
Українську чарівну.
Надія Красоткіна.
Чим
– Поясніть відмінність між звуком та буквою.
Нас оточує безліч природних звуків: шум вітру, шелест гілля й листя, дзюрчання води, щебет пташок, дзижчання комах, гуркіт автомобілів, шум кроків тощо. Такі звуки утворюються механічним коливанням повітря. Кількість звуків у природі не обмежена.
Усне спілкування між людьми здійснюється за допомогою звуків мовлення. Такі звуки утворюються складними рухами органів вимовляння.
Наша мова звукова. Слова складаються зі звуків.
Звук – найменша неподільна
Як і будь-які звуки, звуки людського мовлення є результатом коливання повітря, що сприймається слухом. Звуки саме людського мовлення вивчає розділ науки про мову, який називається фонетика.
Щоб передати, як звучить слово, використовують звукопис. Кожен звук у такому записі позначають узятою в квадратні дужки літерою. Наприклад: [а] [у], [о], [д], [м], [ш].
Слова передають звукописом так: [клас], [сл о в о]. Позначення місця наголосу є обов’язковим.
217. Вимовте вголос подані звуки. Чи означає щось окремо взятий звук? З поданих звуків утворіть якнайбільше слів. Вимовте ці слова.
[о], [р], [и], [а], [м], [т]
Чи залежить значення слова від порядку звуків? Свою думку підтвердіть прикладами.
Окремо взяті звуки мовлення нічого не означають. Проте поєднуючись між собою та розміщуючись у певному порядку, звуки мовлення утворюють слова з тими чи іншими значеннями.
Звук ми чуємо і вимовляємо. Звуки мовлення слугують для утворення, розпізнавання та розрізнення слів мови.
Н а п р и к л а д: [с о н] – [с и н]; [с а д] – [с а м].
Отже, звуки мовлення можна порівняти із цеглинками, з яких вибудовується мовлення.
218. Прочитайте загадку, відгадайте її. Відгадки запишіть літерами та передайте звукописом.
Всього чотири звуки в слові,
А зміст його міняють початкові:
З [г] – буде чорна птиця дика,
З [п] – інша, горда і велика,
З [к] – уже напій пахучий буде,
Що для людей готують люди;
З [л] – виріб, дошка з стояками,
Де спочиваємо ми з вами.
Коли ж там [с] поставлю я,
То буде вже людське ім’я.
Які це слова?
За Д. Білоусом.
219. Прочитайте вголос записані парами слова. Якими звуками вони різняться? Як вплинула заміна одного звука іншим на значення слова? Що означає кожне зі слів?
Гай – рай; дід – лід; сад – суд; жити – жати; бук – бак; качан – казан; шила – мила; гриб – грип.
Вимовте звуки, заміна яких змінила значення слів кожної пари.
– Поясніть, чому людську мову називають звуковою.
Чи всяке поєднання звуків є словом? Свою думку підтвердіть прикладами.
220. Прочитайте. Визначте слова, вимова яких розрізняється одним звуком. Як змінилося від заміни звука значення слів?
1. Спить старий сердитий сом, сниться сому сьомий сон (А. Камінчук). 2. Сом під лататтям задрімав. Не сум, а сон його здолав. 3. Явір гнеться над водою, ятір сохне під вербою.
Значення виділених слів з’ясуйте за Тлумачним словничком.
– Поясніть розділові знаки.
221. Прочитайте. Укажіть слова, через які спотворився зміст прислів’їв. Назвіть звуки, заміна яких спричинила зміну значення слова.
1. Чоловік розуму вчиться увесь бік. 2. Видно зайця по мухах. 3. Морока в ворони просить оборони. 4.1 бувалий рис у пастку попадається. 5. Тим мак страшний, що ззаду очі. 6. Ще жодне шило крука не відмило.
Якими літерами позначають на письмі звуки, які потрібно замінити? Назвіть ці літери.
– Поясніть різницю між звуком і літерою.
222. Прочитайте. Слова, вимова яких розрізняється одним звуком, випишіть з речень парами – літерами та звукописом.
1. Маленький гриб під граб заліз і огляда тихенько ліс. 2. Розболілись в зайця зуби, з болю в зайця спухли губи (М. Стельмах). 3. Вкрита травами гора, збоку – лисяча нора (В. Гринько). 4. А вусатий колосок подає свій голосок (Т. Коломієць). 5. Ми не знали, що баран може з’їсти наш банан (Є. Гуцало).
Поясніть, як вплинула заміна звука на значення слова.
223. Відгадайте шаради. Що означають літери, записані в квадрат – них дужках?
1. Краплями криштальними трави укриваю, сонце на світанні першою вітаю, а зміни-но звук на самім початку – наготуєш до зими сіна у достатку (Т. Чумак). 2. З [д] скликаю всіх до себе: друзі, м’яч, погода – рай! З [т] – мене писати треба – вибирай! (С. Павленко). 3. Тече собі, хвилюється, навколишнім милується, А [р] на [п] змінити – почне пекти й варити (Н. Могила).
224. У поданих словах замініть окремі звуки так, щоб утворилися нові слова. Вимовте слова зі зміненими звуками.
Корона, миша, чайка, риска, піч, сум, вулики.
Дві утворені пари слів {на вибір) уведіть у самостійно складені жартівливі речення.
225. Додаючи або віднімаючи один звук на початку чи в кінці слова, утворіть інше слово. Новоутворені слова запишіть. Вимовте їх.
Курок, буква, лід, мак, башта, край, гра, їжа, міх, рука, окомір, линок, буря, кома.
У звуковому записі знак м’якшення не вживають, адже звука він не позначає. Знак м’якшення вказує на пом’якшення попереднього приголосного звука в слові: гетьман [г е’ т’ м а н].
У звуковому записі на м’якість приголосного звука вказує скісна риска [‘] після літери: синь [с и н’], на пом’якшеність – вказує знак [‘]: сіль [с’ і л’],
Подовжену вимову звука (на письмі вона передається подвоєними літерами) у звуковому записі позначають двокрапкою – [:]: сонний [сон:ий].
226. Зробіть звуковий запис поданих слів.
День, ліс, льон, тінь, сонний, цінний, джура, джунглі, дзвінок.
Значення виділеного слова з’ясуйте за тлумачним словничком.
227. Зробіть звуковий запис поданих слів.
Мідь, лань, тінь, олень, денний, останній, джем, дзьоб, дзенькіт.
Визначте серед поданих слова, які від заміни одного звука змінюють значення.
228. Прочитайте подані слова ззаду наперед. Чи змінилося їхнє значення? Такі слова називають паліндроми, або слова – перевертні. Доберіть і запишіть 3-4 паліндроми.
Дід, око, коток, Пилип, радар, мадам.
Зберіть у довідниках чи в Інтернеті інформацію про слова-паліндроми. Розкажіть про такі слова у класі. Знайдіть паліндроми на малюнку.
Related posts:
- ЗВУКИ МОВИ І ЗВУКИ МОВЛЕННЯ. ЗВУКИ ГОЛОСНІ ТА ПРИГОЛОСНІ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ О мово рідна! Здаєшся звуком сопілки в полі, шептанням збіжжя на різних нивах, шелестом верб, калини, тополі… І. Кращу Ви знатимете: – звуки мови і звуки мовлення; – особливості вимови голосних і приголосних звуків. Ви вмітимете: – розрізняти в словах тверді й м’які, дзвінкі та глухі приголосні, ненаголошені й наголошені голосні; […]...
- Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Говорячи, спілкуючись між собою, ми користуємося певними звуками. Ці звуки називаються Звуками мовлення. Звуки мовлення відрізняються від інших звуків природи насамперед тим, що звуки мовлення творить людина і служать вони для розпізнання окремих слів і їхніх форм. Так, слова Бак, бик, бук різняться звуками, , (Бак – закрита металева […]...
- Звуки мовлення. Голосні звуки. Звукове значення букв я, ю, є, ї ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ 1. Пригадайте, як називається розділ мовознавчої науки, в якому вивчаються звуки мови. 2. Що вивчає орфоепія? 3. У якому розділі мовознавчої науки вивчаються правила написання слів? 4. Що розглядає графіка? § 21. Звуки мовлення. Голосні звуки. Звукове значення букв я, ю, є, ї 222. Прочитайте і перекажіть текст. Людину від народження […]...
- Голосні і приголосні звуки – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Голосні і приголосні звуки Усього в українській мові 38 звуків. Не всі звуки мовлення творяться однаково. Так, одні утворюються лише за допомогою голосу. Їх називають Голосними звуками. У нашій мові 6 голосних звуків. Голосні звуки: , , , , , . Інші 32 звуки утворюються за допомогою голосу і […]...
- Звуки мови і звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 48 Тема: Звуки мови і звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки Мета: ознайомити учнів із предметом вивчення таких розділів науки про мову, як фонетика і графіка; поглибити знання про звуки мови, про поділ їх на голосні й приголосні; формувати вміння передавати слова фонетичною транскрипцією, розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, […]...
- Звуки мови. Голосні та приголосні звуки ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 23 Звуки мови. Голосні та приголосні звуки Пригадаймо! 1. Як називається розділ мовознавчої науки, у якому вивчаються звуки мови? 2. Що вивчає орфоепія? 3. Що таке графіка? 4. У якому розділі мовознавчої науки вивчаються правила написання слів? 213 1. Прочитайте текст. Як ви розумієте зміст другого речення? Мова – то […]...
- ЗВУКИ МОВЛЕННЯ. БУКВИ Мета: повторити вивчені матеріали про звуки і букви; вдосконалювати навички письма вивчених букв, слів, речень, списування рукописного і друкованого шрифту; розвивати мовлення учнів; виховувати естетичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Звук [с]”. Цю гру можна проводити із будь-яким звуком. […]...
- Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень Урок 1 Тема. Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень Мета: ознайомити учнів зі структурою підручника, з умовними позначеннями; замотивувати дітей до вивчення рідної мови; з’ясувати рівень знань учнів про звуки мовлення, букви; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати любов […]...
- Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами Урок 105 Тема. Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами Мета: закріпити вивчене про тверді та м’які приголосні; формувати правильне уявлення про звуко-буквений склад слова; удосконалювати вміння проводити звуко-буквений аналіз слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до хліборобської праці. ХІД УРОКУ I. […]...
- Творення звуків – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Творення звуків Звуки мовлення творить людина. Для цього в її організмі є Мовний апарат, до якого входять легені, ротова порожнина, язик, піднебіння, зуби, губи, носова порожнина, гортань і голосові зв’язки. Джерелом мовних звуків є Голос і шуми. Голос виникає тоді, коли під тиском видихуваного повітря голосові зв’язки, які знаходяться […]...
- Дзвінкі і глухі приголосні звуки ЗВУКИ І БУКВИ Дзвінкі і глухі приголосні звуки 21 1. Прочитайте текст. Була собі в річці А в жабки зелена А в шапці підкладка зелена – Така, як стрічка у мене. І носить ту шапку жабка, Бо то її найкраща шапка. Галина Кирпа – Спишіть підкреслені слова. Вимовте однакові приголосні звуки в цих словах; вимовте […]...
- Аналіз перевірної роботи. Звуки і букви. Алфавіт. Складання речень Урок 81 Тема. Аналіз перевірної роботи. Звуки і букви. Алфавіт. Складання речень Мета: дати уявлення про роль звуків у розпізнаванні лексичного знання слів; розвивати вміння розрізняти звук і букву; поглиблювати знання учнів про звуко-буквений склад слів; виховувати чіткість у мовленні, акуратність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз перевірної роботи III. Актуалізація опорних знань 1. […]...
- Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Букви, що позначають голосні звуки ЗВУКИ І БУКВИ Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Букви, що позначають голосні звуки 5 1. Спишіть скоромовку, записуючи пропущену букву. Ск..р..м..вки ск..р..м..влю Із велик..ю люб..в’ю, Щ..би л..вкі ск..р..м..вки Збагатили рідну м..ву. З журналу – Яку букву ви вписали? Який звук вона позначає? Як утворилося слово скоромовка? Вивчіть скоромовку напам’ять. 2. Прочитайте текст, […]...
- Тверді і м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є ЗВУКИ І БУКВИ Тверді і м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є 25 1. Відділіть слова й прочитайте прислів’я. БезвербиікалининемаУкраїни. – Прочитайте текст. Кожна держава має свої символи. Калина – це сим вол України, символ батьківської хати. – Спишіть текст. Назвіть звуки в підкреслених словах. Поділіть ці слова на склади для […]...
- Класифікація приголосних звуків – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Класифікація приголосних звуків Приголосні звуки утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму. Приголосні, що складаються з голосу і шуму, називаються Дзвінкими ( , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ), а ті, що утворюються лише […]...
- ГОЛОСНІ Й ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §23. ГОЛОСНІ Й ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ 240. Роздивіться малюнок. Покажіть на ньому ротову й носову порожнини, губи, зуби, піднебіння, язик, нижню щелепу. Покажіть гортань. Зверніть увагу на розташування голосових зв’язок. Поміркуйте і скажіть: що утворюють органи вимовляння? Органами вимовляння творяться звуки мовлення. Саме за способом творення та особливостями звучання звуки мови поділяють […]...
- Тверді і м’які приголосні – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Тверді і м’які приголосні Приголосні звуки української мови бувають Тверді і м’які. Їхня вимова розрізняється положенням язика в ротовій порожнині. Тверді приголосні вимовляються без додаткового наближення спинки язика до твердого піднебіння, а м’які утворюються в результаті такого наближення. До Твердих належать, , , , , , , , , […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §3 Голосні звуки. Позначення їх буквами 50. Попрацюйте разом! 1. Вимовте різні голосні звуки. 2. Поміркуйте, чому вони мають таку назву. 3. Порівняйте свої міркування з правилом. Звуки [a], [о], [у], [а], [и], [і] – голосні, тому що: утворюються за допомогою голосу; під час їх вимови повітря через рот проходить […]...
- Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 54 Тема: Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) Мета: удосконалювати навички визначати звукове значення літер ї, є, ю, я; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Звуки мовлення та знаки письма”; розвивати пам’ять, уміння аналізувати й систематизовувати здобуті знання, виділяти головне; виховувати […]...
- Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв – Позначення звуків мовлення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Позначення звуків мовлення на письмі Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв Кожна буква українського алфавіту здебільшого передає один звук. Однак повної відповідності між звуками і буквами немає. Для передачі на письмі шести голосних звуків в українському алфавіті існує десять букв, шість із яких (А, о, у, е, и, і) завжди […]...
- ГОЛОСНІ ЗВУКИ Мета: повторити вивчений матеріал про голосні звуки; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень, списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Назвіть “сусідів”. – Назвіть […]...
- Класифікація голосних і приголосних звуків – Звуки мови – Фонетика Українська мова Фонетика Звуки мови Класифікація голосних і приголосних звуків Голосні (6): , , , , , . Голосні – це звуки людської мови, основу яких становить голос. Приголосні (32): дзвінкі: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ; глухі: […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ МОВЛЕННЯ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §21. ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ МОВЛЕННЯ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ 229. Прочитайте прислів’я, витлумачте значення кожного. 1. Азбука – до мудрості дорога. 2. Азбука – то драбина до знань. 2. Спочатку “аз” та “буки”, а потім підуть і науки. 4. Слово – вітер, письмо – грунт. Що вам відомо про походження слів азбука, абетка, […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Урок 84 Тема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Мета: з’ясувати спосіб творення голосних звуків і позначення їх на письмі буквами я, ю, є, ї; сформувати вміння визначати кількість складів за […]...
- Ненаголошені голосні звуки [е], [и] ЗВУКИ І БУКВИ Ненаголошені голосні звуки [е], [и] 9 1. Прочитайте вірш. Листя падає додолу. Засинає гай і поле. Анатолій Камінчук – Визначте наголошений звук у підкресленому слові першого речення. Як він вимовляється? Наголошені звуки [е], [и] вимовляються чітко, виразно: степ, крила, числа, пера. – Прочитайте підкреслені слова в третьому реченні. У словах вербі, листочок, […]...
- Закріплення знань про тверді та м’які приголосні звуки. Усний переказ тексту “Перепілка” Урок 108 Тема. Закріплення знань про тверді та м’які приголосні звуки. Усний переказ тексту “Перепілка” Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; закріпити вміння позначати на письмі м’якість приголосних звуків літерами і, я, ю, є, ь; удосконалювати знання та вміння учнів щодо поділу для переносу з рядка в рядок слів […]...
- ГЛАСНЫЕ ЗВУКИ. ОБОЗНАЧЕНИЕ ИХ НА ПИСЬМЕ ЗВУКИ И БУКВЫ. СЛОГ. УДАРЕНИЕ УРОК 27 ГЛАСНЫЕ ЗВУКИ. ОБОЗНАЧЕНИЕ ИХ НА ПИСЬМЕ 144 Произнеси звуки. Какой звук “лишний”? [а] [у] [б] [и] [ы] [э] [о] – Как называются остальные звуки? Что ты уже знаешь о гласных звуках? Сколько их в русском языке? Запомни! В русском языке шесть гласных звуков. Для обозначения их на письме […]...
- Вимова звуків, що позначаються буквами г і г – Позначення звуків мовлення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Позначення звуків мовлення на письмі Вимова звуків, що позначаються буквами г і г У переважній більшості слів української мови вживається літера Г, що позначає дзвінкий гортанний звук : Говорити, погода, гоління, гуркіт. Літера Г Уживається в словах значно рідше. Вона передає на письмі задньоротовий зімкнений (проривний) приголосний звук, властивий обмеженій кількості […]...
- Приголосні звуки. Приголосні тверді й м’які ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 22. Приголосні звуки. Приголосні тверді й м’які 235. Пригадайте, як творяться приголосні звуки. Прочитайте і скажіть, якими звуками (голосними чи приголосними) різняться слова в кожній парі. Ніч – піч, жити – жати, компанія – кампанія, море – горе, мило – мало, калина – малина. 236. Запишіть слова у два стовпчики: […]...
- Дзвінкі й глухі приголосні звуки ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §6 Дзвінкі й глухі приголосні звуки 111. Попрацюйте разом! 1. Чітко вимовте звуки парами. 2. Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос І шум. 3. Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу. Дзвінкі приголосні – це звуки, які утворюються за допомогою голосу і шуму. Глухі […]...
- Звуки [г], [г’] Урок 25 Звуки [г], [г’] Учимся правильно произносить слова с согласными звуками [г], [г’] 178. Прислушайся, как произносит учитель звук [г] в скороговорке. Произнеси скороговорку. Гремит гроза пока грозна. Какой звук нужно произносить на месте буквы г? 179. Прочитай. Переведи слова на украинский язык и произнеси. Отличается ли произношение звука, который обозначен буквой г, в […]...
- ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ Мета: повторити вивчений матеріал про приголосні звуки; закріпити навички письма під диктовку, списування з друкованого тексту; розвивати зв’язне мовлення; розширювати словниковий запас; виховувати допитливість, спостережливість, любов до української мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми, мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Заміни букву, щоб вийшло слово”. З о […]...
- Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §4 Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади 58.1. Прочитай уривок із тексту. Наголос живе у слові. Він оформлює звучання слова, відмежовує його від інших слів у реченні. Правильне наголошування слів створює красу рідної мови (За Іваном Вихованцем). 2. Спиши останнє речення. Постав наголос у словах. Слово про слово Наголос […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32. ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Про те, як при творенні слів чи зміні їхньої форми замість звуків [г], [к], [х] з’являються інші приголосні ПРИГАДАЙМО На які звуки змінюються приголосні [г], [к], [х] в іменниках перед закінченням [і]? 253 Прочитайте. Простежте, які зміни відбулися в коренях слів кожної групи. На основі спостереження […]...
- Звуки и буквы. Гласные и согласные звуки Урок 8 Звуки и буквы. Гласные и согласные звуки Учимся различать звуки и буквы, гласные и согласные звуки 48. Повтори за учителем четко, быстро, без ошибок. У осы не усы, не усищи, а усики. Какие звуки, а на письме буквы в выделенных словах меняют значение слова? Какой звук – твердый или мягкий – обозначает буква […]...
- Голосні й приголосні звуки УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Голосні й приголосні звуки У звуковій системі української мови 38 звуків: 6 голосних та 32 приголосних, які позначаються 33 літерами українського алфавіту. Голосні – це звуки, під час вимови яких струмінь повітря не натрапляє на перешкоди в ротовій порожнині, вони утворені за допомогою голосу. В українській мові це: […]...
- Тверді і м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §7 Тверді і м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення 127. 1. Прочитай слова і склади з ними речення. Лан – лань. 2. Назви звуки, якими відрізняються слова лан і лань. Якою буквою позначено м’якість звука [н’]? Буква “знак м’якшення” (ь) разом із попередньою буквою позначає на письмі м’який […]...
- Звуки і букви. Голосні й приголосні звуки ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 26 Тема. Звуки і букви. Голосні й приголосні звуки Мета: познайомити учнів з такими розділами науки про мову, як фонетика, орфоепія, графіка, орфографія; розширити знання школярів про звуки мови, про поділ їх на голосні й приголосні; виробляти навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки; виховувати в учнів чуйність, доброзичливість, […]...
- Звуки і букви. Абетка (алфавіт) ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §1. Звуки і букви. Абетка (алфавіт) 1. Попрацюйте разом! 1. Послухайте вірш. КРАСИВА ОСІНЬ ВИШИВАЄ КЛЕНИ Красива осінь вишиває клени Червоним, жовтим, срібним, золотим, А листя просить: – Виший нас зеленим! Ми ще побудем, ще не облетим. Ліна Костенко 2. Що робила осінь? Про що попросило листя в осені? 3. […]...
- Звуки [дж], [дз], [дз’], позначення їх буквосполученнями дж, дз. Перенос слів із буквосполученнями дж, дз. Складання усного опису джмеля за поданими запитаннями Урок 97 Тема. Звуки [дж], [дз], [дз’], позначення їх буквосполученнями дж, дз. Перенос слів із буквосполученнями дж, дз. Складання усного опису джмеля за поданими запитаннями Мета: вчити правильно вимовляти слова з записувати їх під диктовку, переносити з рядка в рядок; закріплювати навичку правильного звуко-буквеного аналізу слів із буквосполученнями дж, дз; розвивати логічне мислення при відгадуванні […]...