ЧИСЛО І ЦИФРА 4. УТВОРЕННЯ ЧИСЛА ПРИЛІЧУВАННЯМ 1. ПОНЯТТЯ “ЧЕТВЕРТИЙ”. РОЗТАШУВАННЯ ПРЕДМЕТІВ НА ПЛОЩИНІ Й У ПРОСТОРІ (“БЛИЖЧЕ-ДАЛІ”). НАПИСАННЯ ЦИФРИ 4
ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 17. ЧИСЛО І ЦИФРА 4. УТВОРЕННЯ ЧИСЛА ПРИЛІЧУВАННЯМ 1. ПОНЯТТЯ “ЧЕТВЕРТИЙ”.
РОЗТАШУВАННЯ ПРЕДМЕТІВ НА ПЛОЩИНІ Й У ПРОСТОРІ (“БЛИЖЧЕ-ДАЛІ”). НАПИСАННЯ ЦИФРИ 4
Мета: ввести поняття “четвертий”, ознайомити учнів з написанням цифри 4; повторити розташування предметів на площині і у просторі (“ближче – далі”)-, розвивати мислення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Гра “Назви число”
На дошці записаний ряд чисел 1; 2; 3.
– Назвіть число, яке стоїть у ряду після 2; 1. Стоїть у ряду перед числом 3; 2. Назвіть “сусідів” числа 2.
2. Гра “Чарівні кружечки”
На дошці – червоний, жовтий, зелений, синій кружечки.
– Якого кольору кружечок стоїть першим ліворуч? Який кружечок третій ліворуч? другий праворуч? другий ліворуч? Яким за порядком стоїть синій кружечок ліворуч? праворуч?
3. Гра “Будь уважний”
Учитель протягом 1-2 с демонструє картки з предметами (не більше 5). Діти повинні запам’ятати і відповісти, скільки предметів вони
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовча робота
– Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нове число і нову цифру.
– Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання, поставлене у ньому.
Якось четверо хлоп’ят Вчотирьох пасли телят.
Раптом один з пастушків Розмову про лічбу завів:
– Скільки ніжок у стола?
– Скільки лапок у кота?
– Хто готовий відповідь нам дати,
Всім число це назвати?
– Сьогодні на уроці ми будемо вивчати число і цифру 4.
2. Робота за підручником (с. 24)
Завдання 1
1) Бесіда за малюнком.
– Розгляньте малюнок. Скількох звірів зустрів бик? Який він по порядку? Як можна утворити число 4? Якою цифрою позначають число 4?
2) Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 4.
Ось 4 жартівливо
Випинає лікоть вліво.
Завдання 2
– Розгляньте малюнок. Назвіть номери спортсменів, що наближаються до фінішу. Скільки їх? Хто ближче до фінішу? Хто далі?
Завдання 3
– Скільки було склянок? Скільки мама випила? Скільки склянок залишилося? Скільки залишилося повних склянок?
– Розгляньте потяг. Який новий пасажир сів у потяг? Назвіть “сусідів” числа 2, числа 3.
3. Робота з набірним полотном
– Скільки кошенят ліворуч? Скільки кошенят праворуч?
– Як утворили число 4?
4. Порівняння чисел.
– Зараз ми будемо порівнювати число 4 із числами, вивченими раніше. (На магнітній дошці – 4 зайчики і 3 морквини.)
– Скільки зайчиків? Скільки морквин? Кого (чого) більше? Чому? (Тому що одному зайчикові не дісталося однієї морквини.)
– Отже, більше 4 зайчики або 3 морквини?
– Вимовляємо: 4 більше 3. (Запис на дошці: 4 > 3.)
– Порівняємо 4 білочки і 2 грибочки.
– Скільки білочок? Скільки грибочків? Кого більше? Чому?
– Що більше – 4 білочки або 2 грибочки?
– Вимовляємо: 4 більше 2. (Запис на дошці: 4 > 2.)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в зошиті. Написання цифри 4
1) Пояснення вчителя.
– Цифра 4 складається з трьох паличок. Починають писати першу паличку трохи правіше за середину верхньої сторони клітини і ведуть її до центра клітини. Відірвавши ручку від паперу, пишуть третю паличку, яка починається трохи вище за середину правої сторони клітини, і ведуть похилу лінію до середини нижньої сторони клітини.
2) Написання цифри 4 в повітрі.
3) Написання цифри в зошиті.
4) Порівняння чисел кожної пари та запис у зошиті.
4 > 2
4 = 4
2 < 4
4 > 1
2. Гра “Живі четвірки”
– Поміркуйте, на що схожа цифра 4. Наприклад, на людину, яка відвела руку. Спробуємо зобразити це. Встаньте, відведіть праву руку вбік, при цьому зігніть в лікті. Отже, весь наш клас перетворився на живі четвірки.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яку цифру і число вивчали на уроці?