ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ НА 10; 100; 1000
Мета: вдосконалювати вміння учнів читати, записувати і порівнювати багатоцифрові числа, розв’язувати задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків; ознайомити з правилом множення на 10; 100; 1000; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
– Добуток чисел 6 і 20 збільшити у 5 разів; збільшити на 80; зменшити на 200; зменшити у 80 разів; знайти добуток отриманого
Робота в групах. Хто першим вгадає слово?
Градус – ним вимірюють кути, температуру, щільність нафти, міцність спирту тощо.
3. Математичний диктант
– Запишіть числа, що містять: 572 од. II класу і 863 од. І класу; 50 од. II класу та 5 од. І класу; 6 од. II класу і 172
– Напишіть два числа; одне, яке слідує за числом 10 000; інше, яке передує йому.
– Запишіть цифрами числа: сім тисяч двісті; тридцять три тисячі вісім; сто п’ять тисяч вісім.
– Запишіть найменше п’ятицифрове число, найбільше шестицифрове.
Відповіді: 572 863; 50 005; 6172; 10 001; 9999; 7200; 33 008; 105 008; 10 000; 999 999.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення з правилами читання й запису багатоцифрових чисел
Завдання 283
Учні аналізують правило читання і запису багатоцифрових чисел.
Завдання 284 (усно)
Завдання 285,286
Учні записують числа цифрами.
Діти працюють у зошитах, один учень біля дошки коментує запис чисел.
Завдання 287 (робота в парах)
Перевірка – методом “Мікрофон”.
2. Ознайомлення з прийомами множення і ділення на 10; 100; 1000
Завдання 288
Учні розглядають записи на дошці й роблять висновок.
Пояснення:
2 • 10 = 10 • 2 = 20; 3 • 100 = 100 • 3 = 300; 3 • 1000 = 1000 • 3 = 3000
Завдання 289
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Обчислення виразів
Завдання 290 (робота в парах, метод “Мікрофон”)
Завдання 297 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою)
На дошці записані відповіді: 60 000; 4; 3600; 80; 1800; 8100.
2. Робота над задачами
– За день у саду зібрали 740 кг яблук. Частину яблук розклеїли у 26 ящиків, по 10 кг у кожний, а решту розклали в більші ящики, по 12 кг у кожний. Скільки всього використали ящиків?
Розв’язання
1) 26 • 10 = 260 (кг) – розклали в менші ящики;
2) 740 – 260 = 480 (кг) – розклали в менші ящики;
3) 480 : 12 = 40 (ящиків) – розклали в більші ящики;
4) 40 + 26 = 66 (ящиків)
Відповідь: усього використали 66 ящиків.
– У ящики по 10 кг і 5 кг розклали 400 кг огірків. Ящиків, які вміщують по 5 кг, було 24. Скільки знадобиться ящиків, які вміщують 10 кг?
Розв’язання
1) 5 • 24 = 120 (кг) – в ящиках по 5 кг;
2) 400 – 120 = 280 (кг) – в ящиках по 10 кг;
3) 280 : 10 = 28 (ящ.)
Відповідь: знадобиться 28 ящиків, які вміщують 10 кг.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 293 (с. 46).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими правилами ознайомилися сьогодні на уроці?
– Наведіть приклади їх застосування.