ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 18. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ
220. Прочитайте записані в дві колонки речення. Визначте в реченнях першої колонки дієприкметники. У реченнях другої колонки визначте дієприкметники й залежні від них слова.
Намальовані квіти не пахнуть. Квіти сріблені росою. | Квіти, намальовані фарбами, не пахнуть. Квіти, сріблені росою, дивляться на шлях (В. Сосюра). |
– Якими розділовими знаками виділено на письмі дієприкметники із залежними від них словами?
– Прочитайте
– Визначте в реченнях другої колонки слова, які пояснюють дієприкметники разом із залежними від них словами.
Дієприкметник із залежними від нього словами називають дієприкметниковим зворотом.
У реченні дієприкметниковий зворот завжди є означенням: Блищало небо, засіяне зорями (І. Нечуй-Левицький).
Дієприкметниковий зворот, який стоїть після означуваного (пояснюваного) слова, на письмі виділяють комою (або комами): Вгорі цвіте блакить, усіяна хмарками (Т. Масенко).
В усному мовленні такий дієприкметниковий зворот виділяють
Дієприкметниковий зворот, що стоїть перед означуваним словом, комами (комою) на письмі зазвичай не виділяють: Сплять сивиною закутані гори (Б. Дегтярьов).
221. Прочитайте прислів’я. Визначте в кожному реченні дієприкметниковий зворот та означуване ним слово. З’ясуйте: стоїть дієприкметниковий зворот після цього слова чи перед ним.
1. Наука – то криниця, викопана голкою. 2. Роботу, відкладену на майбутнє, прокленуть нащадки. 3. Не смачний хліб, чужим ножем краяний. 4. Здобутий працею камінь м’якший від дарованого бублика. 5. Позиченими в сусіда зубами кістки не розгризеш. 6. Сорочку, викроєну за чужими порадами, носитимеш уночі.
– Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи.
222. Перепишіть. Підкресліть у реченнях члени речення. З’ясуйте місце дієприкметникових зворотів стосовно пояснюваних ними слів. Обгрунтуйте розділові знаки.
1. У рідний край, грозою вмитий, ведуть усі шляхи на світі (М. Стельмах). 2. Цвіте земля, задивлена в свободу (Л. Костенко). 3. Раз добром нагріте серце вік не прохолоне (Т. Шевченко). 4. А думи, в серце перелиті, і після тебе будуть жить (М. Луків). 5. Існують прекрасні дороги, націлені на перемоги (П. Осадчук).
– Позначте в словах вивчені орфограми.
223. Прочитайте прислів’я, визначте в кожному дієприкметниковий зворот. Поясніть, чому звороти не виділені комами. Перебудуйте речення так, щоб звороти потрібно було виділити комами. Чи змінився завдяки такій перебудові зміст речень?
1. Марно втраченого дня не повернеш. 2. Насильно розкрита троянда втрачає аромат. 3. І тисяча мудреців не дістане кинутий дурнем у криницю камінь. 4. Нажита трудом копійка, збережеться довше легкого карбованця.
– У записаних реченнях підкресліть дієприкметникові звороти. Якими членами речення вони є?
– Записані речення прочитайте, правильно їх інтонуючи.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
224. Перепишіть, уписуючи на місці крапок дібрані з довідки дієприкметникові звороти. Розставте розділові знаки.
1. … нарід дуже схожий на граніт. 2. Шматок хліба… смачніший од м’якої булки… . 3. Троянда… втрачає аромат. 4. У коня… доля огіркова.
ДОВІДКА
Дружно спаяний; насильно розкрита; неправдою нажитої; зароблений працею; купленого за огірковою ціною; нажита мозолями.
225. Складіть речення за запропонованою схемою і запишіть її.
226. Перепишіть, розставте пропущені розділові знаки. Дієприкметникові звороти підкресліть як члени речення.
Художниця Наталія Бугайчук змалку захоплена народною творчістю. Свої роботи вона виконує нею винайденим способом. Зображення Наталія вирізьблює на шпаклівці нанесеній на полотно. За намальованим ескізом художниця робить рельєф, а потім ретельно його розфарбовує.
Найбільше Наталію цікавлять образи використовувані українцями на означення сил природи. Персонажам отриманим у спадок від предків дівчина надає сучасного звучання. Різьба по шпаклівці припала їй до душі бо дозволяє надати образам об’ємності вдихнути в них життя.
З Житомирського інформаційного порталу
Художні роботи Наталії Бугайчук
– Обгрунтуйте вживання розділових знаків.
Назвіть почуття, які викликають у вас роботи молодої художниці. Витлумачте ці почуття. Зверніться до Словничка назв почуттів.
– Опишіть зображене на полотні двома-трьома реченнями. Використайте дієприкметникові звороти.
Досить часто дієприкметниковий зворот відділений від означуваного ним слова іншими словами. У цьому разі зворот теж виділяють комами: Дух степовий приніс я із собою, настояний на квітах (Г. Кривда).
Якщо два чи більше дієприкметникові звороти стоять поруч, розділові знаки ставлять між ними так само, як між однорідними членами речення: Геній – це великий талант, помножений на каторжну працю, поділений на безжалісну втому (Античний вислів).
227. Перепишіть, розставляючи розділові знаки. Накресліть схему першого речення.
1. Я у степу край Дунаю свою хату маю густим лісом обсаджену красним цвітом прикрашену (Народна творчість). 2. Тепле ніжне літо волошками повите посріблене дощами живе в очах у мами (А. Костецький). 3. У тиші настояній духом гречаним напахченій визрілим чаром городнім сиджу перед дідом (П. Перебийніс).
– Складіть речення, ускладнені двома дієприкметниковими зворотами, що стоять упідряд (усно).
228. ПОПРАЦЮЙТЕ В ПАРАХ! Перепишіть, розставляючи розділові знаки. Підкресліть у тексті дієприкметникові звороти.
В опублікованому’ британським виданням переліку з двадцяти двох найгарніших європейських станцій метрополітену названа станція київського метро “Золоті Ворота”.
Станція є справжнім історичним довідником мозаїчним літописом середньовічної України. Високі склепіння масивні світильники круглі арки ці деталі інтер’єру стилізовані під легендарні князівські часи.
Стіни прикрашають викладені яскравою мозаїкою панно. Арки при вході до екскаваторних тунелів оздоблені портретами київських князів.
Автори збудованої в 1989 році станції київського метро “Золоті Ворота” відзначені Державною премією України.
З сайту “Українська правда”
Інтер’єри станції метро
– Укажіть речення, у яких присудки виражені дієприкметниками.
– Розкажіть про вид транспорту, естетичне оформлення якого вам сподобалось. У відповіді вживайте дієприкметники прикрашений. оздоблений, оформлений та ін.
– Поспостерігайте за мовленням своїх однолітків і дорослих. Як часто вони вживають дієприкметникові звороти? Про що це, на вашу думку, свідчить?
Дієприкметники і дієприкметникові звороти широко вживаються в текстах художнього та публіцистичного стилів. Властивість дієприкметника передавати ознаки предмета за дією є виразним художнім засобом.
У розмовно-побутовому стилі дієприкметники та дієприкметникові звороти вживаються рідко.
ПОРІВНЯЙТЕ:
У художньому стилі | У розмовно-побутовому стилі |
Так шепоче серед ночі вітром збуджена трава (Олександр Олесь). Медом яблуко налите зачепилось на гіллі (В. Крищенко). | Уночі шумить трава. Медове яблуко зачепилося серед гілля. |
229. Перепишіть, розставляючи розділові знаки. Назвіть ужиті в реченнях художні засоби.
1. Прийшла зима, снігами вбрана (І. Франко). 2. Стоять налиті сонцем дні (М. Луків). 3. Ще спить земля, укутана снігами. Мовчать в льоди заковані річки. 4. Палає райдужно довкола дощами скроплена земля (Д. Луценко).5. Місяць тихо озирає землю, стомлену сном (Б. Грінченко). 6. Добру віщують погоду скупані в сонці хмарки (М. Луків). 6. У снігу по коліно стоїть з хати винесена ялинка (Н. Волотовська).
– Визначте вжиті в реченнях дієприкметникові звороти. Обгрунтуйте вживання розділових знаків.
230. Прочитайте речення. Виділені частини складних речень замініть дієприкметниковими зворотами. Перебудовані речення запишіть, звороти підкресліть. Поясніть уживання розділових знаків.
1. Спасибі матерям за доброту й любов, яку вони залишили нам на все життя. 2. Вивчаймо вітчизняну історію, досліджуймо діла й долі людей, які загубилися в минулому. 3. Зимова ніч опустилася на місто, яке стомилося денною працею. 4. Вірте кожному слову, яке ви від мене почули!
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ
231. Прочитайте текст. Визначте його тему й головну думку. Хто адресати тексту? Чи можна уявити його надрукованим у суспільно-політичних ЗМІ? Проголошеним як виступ у радіо – або телепередачі суспільного змісту?
Коли запитають, чи ви патріот, ви знітитесь і скажете: “Не знаю, хай судять інші”. Любов до батьків та рідної землі – почуття такі високі й безкорисливі, що про них воліють мовчати. Але не всі. Є люди, які демонстративно, публічно заявляють про свою любов і б’ють себе руками в груди.
Чи сумісні з патріотизмом такі почуття, як нетерпеливість, черствість, заздрість, пиха, нечемність, шукання користі, гнів, неправдивість або зневіра? Якщо сумісні – значить, патріотизм не справжній.
Слово “патріотизм” асоціюється з моральними поняттями, зокрема з порядністю. Громадянська порядність і патріотизм – це одне й те ж. Словесний патріотизм нічого не вартий. Має бути діяльний патріотизм, який себе не афішує, але виявляється на кожному кроці.
Немає другого Дніпра і не буде іншої Батьківщини… Батьківщина. То є ваш дім, і він буде таким, яким ви його зробите. І ви свій дім повинні наповнювати духовністю.
За Є. Сверстюком
– Як ви розумієте вислів “громадянська порядність”? Поясніть.
– Поясніть різницю між патріотизмом словесним і діяльним. Наведіть приклади із сучасного життя.
Чому автор тексту закликає наповнювати рідний дім. тобто батьківщину, духовністю? Чому бездуховність порівнює з пліснявою?
– 3 опорою на подану нижче таблицю доведіть, що текст створено в публіцистичному стилі.
232. Розгляньте таблицю.
ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ
ПРИЗНАЧЕННЯ (ФУНКЦІЯ) | Повідомлення і вплив на слухача або читача |
СФЕРА ВЖИВАННЯ | Суспільно-політичне життя суспільства |
ОСНОВНІ ВИДИ (ЖАНРИ) ВИСЛОВЛЮВАНЬ | Виступ на зборах, мітингах, публікації в суспільно-політичних журналах і газетах (стаття, нарис, інтерв’ю та ін.), виступ у радіо – та телепередачах суспільного змісту |
ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ | Інформативність, логічність, фактографічність, точність, образність, піднесеність, емоційність, експресивність, відверта оцінність |
МОВНІ ОЗНАКИ | Суспільно-політична лексика, емоційно забарвлені слова, оцінні слова, риторичні запитання і звертання, окличні речення |
– Поміркуйте: що спільного публіцистичний стиль має з науковим? Для цього зверніться до таблиці “Науковий стиль”.
– Які риси єднають публіцистичний стиль із художнім? Назвіть ужиті в тексті емоційно забарвлені слова.
233. Прочитайте. Лексичне значення виділених слів з’ясуйте за Тлумачним словничком. Визначте стиль висловлювання. Свою думку обгрунтуйте. Звіртеся з поданою нижче таблицею.
Сьогодні у вирі злету українського патріотизму важко не помітити фальшиву сестру патріотизму – шароварщину. Вона скрізь: у телебаченні, побуті, а найстрашніше – у мізках.
Шароварщиною називають культуру низької якості, яка спекулює на національних мотивах. Суть національної ідеї підміняється певними зовнішніми національними атрибутами. Це поверхневе трактування української національної культури, що зводиться до таких понять: одяг – це шаровари, їжа – передовсім сало і вареники, пісня – “Несе Галя воду”, танець – гопак, зброя – шабля, козак – дебелий дядько з шаблею знову-таки в тих самих шароварах.
Шароварщина – це відсутність смаку, що маскується Ми шануємо минувшину, пишаємося своєю історією, бережемо культурні надбання. Проте час не стоїть на місці. Українці – сучасна європейська нація. Українці працелюбні й освічені, налаштовані на стрімкий розвиток, відкриті до всього нового.
Спроба нав’язливого поєднання майбутнього з минулим цілком може прищепити несприйняття всього українського, недовіру до гідного майбутнього українського народу.
Шароварники самі грають роль щирих українців і закликають робити те саме інших. Проте грати роль українця і бути українцем – різні речі. Справжній українець нікого не наслідує, нікого з себе не вдає, він є сам собою. Він не грається в історію, він її творить.
Українці знають, шанують і бережуть своє коріння. Водночас вони мають посісти гідне місце в колі народів світу.
Із журнали
Визначте стиль тексту. Свою думку доведіть. Звіртеся з таблицею.
– Поясніть вислів “щирий українець”. Чому останнім часом він набув іронічного забарвлення? Яким ви уявляєте сучасного молодого українця?
– Витлумачте вислів філософа Дж. Сантаяни “Ногами людина має врости в землю своєї батьківщини, а очі її нехай оглядають увесь світ”.
– Складіть і запишіть план тексту.
– Усно перекажіть текст за планом.
234. Прочитайте. Визначте тему та головну думку тексту. З’ясуйте його стиль, свою думку доведіть.
Патріотизм – це дуже глибоке і раціональне поняття. Якщо ми хочемо, щоб наша країна мала патріотичний дух, треба, щоб у кожного був привід для гордості.
Звичайно, ми багато чим можемо пишатися. Наприклад, прекрасною архітектурою багатьох українських міст. Але це нам дано у спадок. Важливо, щоб свій привід для гордості створив кожен з нас, це справа індивідуальна.
Я завжди наводжу власний приклад. Коли ми почали займатися музикою, якісної української рок-музики не було. Звучання рокових пісень українською здавалося не таким гарним, як виконання тією ж англійською, рок-пісні українською видавалися чимось штучним. Але в нашого гурту була амбіція: якщо є така нація, є така країна, то чому не можна цього зробити? І ми крок за кроком до цього йшли, і ми це зробили! Це стало предметом гордості не тільки для мене чи моїх колег, а й для великої кількості українців! Це мій особистий, персональний приклад того, як самому можна створювати привід для гордості.
Ми повинні зрозуміти, що ця земля є наша не лише тому, що ми тут народилися, а й тому, що ми створили щось для неї самі.
Треба потихеньку, помаленьку робити СВОЮ справу. Як у Біблії написано: “з ранку до вечора працюй”. Усе! Хто, як не ти?
Саме таким чином можна побудувати новий, справжній патріотизм української нації.
За С. Вакарчуком
– Поміркуйте: якою ви уявляєте СВОЮ справу в майбутньому? Який “привід для гордості” хотіли б створити? Відповідаючи, дотримуйте публіцистичного стилю.
Як ви гадаєте, чи є музикант Святослав Вакарчук успішною людиною? Свою думку обгрунтуйте.
– Розкрийте зміст крилатого вислову “В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля”. Дотримуйте публіцистичного стилю.
Related posts:
- Дієприкметниковий зворот – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Дієприкметниковий зворот Відокремлення комами дієприкметникових зворотів Дієприкметниковий зворот – це дієприкметник із залежними від нього словами. Дієприкметникові звороти, які стоять після означуваного слова, відокремлюються комами. Навіть діти, занепокоєні батьківською тривогою, довго не засинали (А. Головко). Але: Навіть занепокоєні батьківською тривогою діти довго не засинали. Дієприкметникові звороти, що стоять […]...
- Дієприкметниковий зворот – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Дієприкметниковий зворот Дієприкметник разом із пояснювальними словами утворює дієприкметниковий зворот. На письмі в реченні дієприкметниковий зворот може виділятися комами (чи комою): – якщо зворот стоїть після означуваного слова (слова, до якого відноситься), наприклад: – якщо зворот стоїть перед особовим займенником і належить до нього (або стоїть перед іменником, має обставинний відтінок […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ § 19. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ Вправа 188 Розірваний → розірваний контракт → розірваний компанією контракт. Намальований → намальований портрет → намальований художником портрет. Побілілий → побілілий дах → побілілий від снігу дах. Вправа 190 І. Спишіть. Підкресліть дієприкметникові звороти відповідно до їхньої синтаксичної ролі в реченні. II. У першому, другому, третьому та п’ятому реченнях дієприкметниковий зворот […]...
- Дієприкметниковий зворот УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Дієприкметниковий зворот Дієприкметник разом із залежними від нього словами називається Дієприкметниковим зворотом. Наприклад: На шляху розвитку кожної мови позначились історичні події, пережиті її народом (В. Антоненко-Давидович). Дієприкметниковий зворот, що стоїть після пояснюваного слова (у нашому прикладі – події), відокремлюється від інших частин речення комою або, якщо після нього […]...
- Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 16 Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. Дієприкметниковий звороту реченні виконує роль поширеного означення: Хліба, змиті дощем, яскраво зеленіли (О. Гончар). Дієприкметниковий зворот в усній мові виділяється паузою, а на письмі відокремлюється комами. Відокремлення звороту залежить від його […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ. ВІДОКРЕМЛЕННЯ КОМАМИ ДІЄПРИКМЕТНИКОВИХ ЗВОРОТІВ (ПІСЛЯ ОЗНАЧУВАНИХ ІМЕННИКІВ) Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з поняттям дієприкметниковий зворот, виробляти уміння й навички знаходити їх у реченнях; – розвивальна: формувати вміння відрізняти одиничні дієприкметники від дієприкметникових зворотів у висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологічних зворотів, до складу яких входять […]...
- Порівняльний зворот – Просте речення Словосполучення Просте речення Порівняльний зворот Порівняльний зворот – це обставина способу дії, яка приєднується до головного слова порівняльними сполучниками як, немов, ніби, наче, неначе, немовби, немовбито, мов; через порівняльний зворот образно характеризуються дія чи якісна ознака предмета: Порівняльні звороти відокремлюються комами. Комами не відокремлюються порівняльні звороти, які входять до складу присудка: Повітря неначе прозорий граніт… […]...
- Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів (після означуваного іменника) Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів (після означуваного іменника). Мета: Дати поняття про дієприкметниковий зворот, формувати вміння визначати його в реченнях, правильно інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами та вживати у таких реченнях розділові знаки; виховувати любов до природи; розвивати логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладання: Підручник. Хід уроків І. Підготовка […]...
- Дієприслівниковий зворот – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Дієприслівниковий зворот Дієприслівник, як і інші форми дієслова, може мати залежні від нього слова: Вихопившись (куди?) на узвишшя, кінь розкотисто заіржав, радіючи (чому?) молодій Своїй силі (В. Чемерис). Дієприслівник разом із залежними від нього словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні виконує роль поширеної обставини. В усному мовленні […]...
- Дієприслівниковий зворот – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Дієприслівниковий зворот Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові Дієприслівниковий зворот – це дієприслівник із залежними від нього словами. Дієприслівниковий зворот відокремлюється в реченні комами незалежно від місця. Набігавшись за день та нахвилювавшись, Кузька лягає біля багаття, кладе голову на передні лапи й не кліпаючи дивиться на вогонь […]...
- Порівняльний зворот – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Порівняльний зворот Порівняльний зворот – це обставина способу дії, яка приєднується порівняльними сполучниками як, мов, немов, наче, ніби, що та ін. Ще зорі стояли тихі та прозорі, як перші маки молоді (А. Малишко). Стояло, мов зачароване, передгроззя (М. Хвильовий). Я, ніби губка, наливався нездоровою […]...
- Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИСЛІВНИК & 22 Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові ! Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот. Дієприслівниковий зворот, як і окремий дієприслівник, у реченні виступає обставиною. В усній мові й одиничний дієприслівник, і дієприслівниковий зворот, як правило, виділяються паузами, а на письмі відокремлюються комами. Відокремлення […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 26. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ 311. Прочитайте речення. Визначте дієприслівники. Які дієприслівники мають залежні від них слова? Які дієприслівники таких слів не мають? 1. Переночувавши, Хмельницький удосвіта рушив назустріч ворогам (Літопис Самійла Величка). 2. Богун підводиться поволі, свій люд і край рятуючи з неволі (А. Малишко). 3. Степом широким, припавши до гриви, месник летів […]...
- Означення – Просте речення Словосполучення Просте речення Означення Означення – це другорядний член речення, який називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? Узгодженими є означення, які стоять у тому ж роді, числі та відмінку, що й означуване слово: Знов вершиною рясною Розшумілася сосна. Вершиною (якою?) рясною (ж. p., одн., О. в.). Узгоджені означення можуть виражатися: – […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 24. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ Естонською каже щось чаєчка, Злітаючи в небо своє… Для мови, якої навчаюся. Підгрунтям лиш рідна стає. А. М’ястківський ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівник із граматично залежними від нього словами називається дієприслівниковим зворотом. В усному мовленні, як правило, дієприслівниковий зворот виділяється паузами: підвищення тону й відповідне наголошення цієї групи […]...
- Синтаксичний розбір простого речення – Просте речення Словосполучення Просте речення Синтаксичний розбір простого речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне, вид односкладного), за наявністю другорядних членів (поширене, непоширене). 4. Визначити, ускладнене речення чи ні. Якщо ускладнене, то чим (звертання, однорідні члени, […]...
- Синтаксичний розбір простого речення – Другорядні члени речення Українська мова Синтаксис Другорядні члени речення Синтаксичний розбір простого речення 1. Просте речення (тип речення). 2. Загальна характеристика: двоскладне, односкладне; ускладнене, неускладнене; повне, неповне; поширене, непоширене. 3. Характеристика граматичної основи: – підмет (простий чи складений, морфологічний аналіз підмету); – присудок (простий дієслівний, складений іменний, складений дієслівний, морфологічний аналіз присудка). 4. Другорядні члени речення (група підмета): […]...
- Синоніміка обставин. Порівняльний зворот. Його функції в реченні СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 29. Синоніміка обставин. Порівняльний зворот. Його функції в реченні 319. 1. Я Машинально (сп. д.) збираю цвіт яблуні і прикладаю холодну Од роси (прич.) квітку До лиця (місця). 2. Вони збиралися Круг візка (місця), як чорний, бджолиний Рій (порів. зв.). 3. Виходить дівчина Із хати (місця) води З криниці (місця) Набирати (мети). […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. КОМИ ПРИ ДІЄПРИСЛІВНИКОВОМУ ЗВОРОТІ ТА ОДИНИЧНОМУ ДІЄПРИСЛІВНИКОВІ § 28. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. КОМИ ПРИ ДІЄПРИСЛІВНИКОВОМУ ЗВОРОТІ ТА ОДИНИЧНОМУ ДІЄПРИСЛІВНИКОВІ Вправа 279 Вправа 280 І. Стиль: художній. Тип: розповідь. Заголовок: Здобич Вправа 281 Обережно ступаючи, зігнувши довге тіло, затаївши подих, наставивши її над линком, вхопивши за зябра, розглядаючи здобич. Вправа 282 1. Соняшники повиходили до самої дороги, ростуть на вільному місці, і, дивлячись на […]...
- Проблема взаємодії мови і культури, мови і соціуму МОВА, ІНДИВІД, СУСПІЛЬСТВО § 2. Проблема взаємодії мови і культури, мови і соціуму 10. Мова, культура, відродження, мовні права, семантика мови, народ, лексика, фразеологія, екзотизми, асоціативні зв’язки, старослов’янська мова, засоби комічного, мовний етикет, самобутність. 11.1. Загальнолюдська скарбниця духовності, чуттєвий зв’язок, колисанки, монотонний тихесенький наспів, пестливі лагідні слова, муркотливий котик, сон дрімота, Сонко, Дрімота. II. 1) […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові Тема: Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові. Мета: закріпити поняття про дієприслівниковий зворот, закріплювати вміння вирізняти дієприслівникові звороти в реченнях, правильно інтонувати речення з дієприслівниковими зворотами, визначати синтаксичну роль зворотів; формувати пунктуаційну грамотність, виховувати повагу до історичного минулого народу, повагу до усної народної творчості; розвивати логічне мислення, пам’ять. Тип уроків: Комбіновані уроки […]...
- ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ § 21. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Вправа 210 I. Зібрати – зібраний, подолати – подоланий, обстругати – обструганий, атакувати – атакований, зупинити – зупинений, загородити – загороджений, розщепити – розщеплений, обставити – обставлений, захистити – захищений, оголосити – оголошений, змолотити – змолочений, змолоти – змелений, підперти – підпертий, взути – взутий, розкрити – розкритий, огорнути – […]...
- Стилістика речень з відокремленими членами Стилістика української мови Стилістика речень з відокремленими членами Одним із часто реалізовуваних способів вираження думки є речення з відокремленим членом (членами) речення, серед них і з уточнюючим відокремленим членом. Відокремлення в реченні – це своєрідне смислове та інтонаційне виділення в ньому одиничного або поширеного (дво – чи кількаслівного) члена речення. Комунікативно раціональне використання речень з […]...
- Питання для самоконтролю – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Питання для самоконтролю 1. Що таке дієприкметник? 2. Які граматичні категорії мають дієприкметники? 3. Що таке дієприкметниковий зворот? Як він виділяється на письмі? 4. Як відмінюються дієприкметники? Наведіть приклади. 5. Як утворюються активні й пасивні дієприкметники? 6. Розкажіть про написання не з дієприкметниками. 7. У чому полягає різниця […]...
- Що ми знаємо про речення ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про речення 115 1. Доповніть речення. 1. Речення виражає… . 2. Речення, у якому про щось розповідається, називається… . 3. У кінці розповідних речень ставиться… . 4. Речення, у якому про щось запитується, називається… . 5. Речення, у якому висловлюється спонукання до дії, називається… . 6. У кінці спонукального речення […]...
- Дієприкметникові та дієприслівникові звороти, особливості їх вживання у документах Тема 6. Синтаксичні особливості професійного мовлення 2. Дієприкметникові та дієприслівникові звороти, особливості їх вживання у документах Звичайно дієприкметниковий зворот передає зміст цілого означального підрядного речення; з цієї точки зору його можна умовно розглядати як скорочений (“згорнутий”) варіант такого речення. Оскільки поширене означення тісніше, ніж підрядне речення, пов’язується з означуваним словом, усе висловлення набуває більш чіткого […]...
- Другорядні члени речення Українська мова Синтаксис Другорядні члени речення Додаток (відповідає на питання непрямих відмінків). Буває прямий (відповідає на питання знахідного відмінка без прийменника: бачити його) та непрямий (відповідає на питання всіх інших відмінків: ). Означення (відповідає на питання який? чий?). Буває угоджене (пов’язане з означуваним словом зв’язком узгодження: ) і неузгоджене (пов’язане з означуваним словом зв’язком керування […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЯ ФРАЗЕОЛОГІЯ У лексиці української мови поряд з окремими словами вживаються стійкі словосполучення і навіть цілі речення (вислови), що за своїм змістом дорівнюють одному слову і можуть замінятися синонімом. Наприклад: Клювати носом – куняти, п’ятами накивати – утекти, пустити червоного півня – підпалити, ні пари з уст – мовчати, грати першу скрипку – бути найголовнішим, як […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- Арабізм Політологічний словник Арабізм – слово або мовний зворот, які запозичені з арабської мови; мовний зворот, побудований за зразком арабської мови. М. Головатий...
- Відокремлені члени речення ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 5. Синтаксичні структури діловодства Відокремлені члени речення Відокремлюються додатки, що мають значення виключення або виділення і починаються словами: крім, окрім, за винятком, зокрема, особливо, наприклад, на відміну від. Відокремлюються з обох боків комами обставини, виражені дієприслівниками і дієприслівниковими зворотами. Не відокремлюються, як правило, одиничні дієприслівники, якщо вони вказують на спосіб дії […]...
- Поширення речень словами та словосполученнями РЕЧЕННЯ Поширення речень словами та словосполученнями 63. Прочитайте текст. Електричка виїхала з підземки метро й зупинилася на березі Дніпра. Дощ Затарабанив у вікна вагона. Комфорт вагона й негоду розділяли скляні вікна та двері. Я стою біля дверей і дивлюся на вечірні вогні. Вони миготять за вікном. Дощові краплини вдаряються об шибку й розтікаються врізнобіч. Гра […]...
- Повторення й узагальнення вивченого про слово СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Повторення й узагальнення вивченого про слово 83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть. Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич. Блиснула на сонці козацька шабелька […]...
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 58 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 58 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 195, с. 100) – Прочитайте записані речення. – Які букви ви вставили замість крапок? – Поясніть написання закінчень прикметників. – У якому відмінку прикметники чоловічого і середнього роду можуть мати дві форми? (У місцевому відмінку) – Наведіть приклади з вправи. (На величезному – на величезнім; […]...
- Що ми знаємо про текст ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про текст 116 1. Спишіть текст, уписуючи пропущені букви. НАРОДЖЕННЯ КРАСИ Був холодний весняний ранок. запилюжений асфал..т репнув. У цю трі..ину протислася мален..ка рослинка. Тендітне стебел..це, мален..ка жовта квіточка. Візерунчасті зелені л..сточки. Десь над нею пропливали тро..нди, а..стри, тюл..пани, півоні.. та ще якіс.. квіти. А квіточка росла. За Мариною Марієнко […]...
- ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §11. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ 99. Розгляньте таблицю. Що впливає на вибір виду речення за метою висловлювання при спілкуванні? З якою інтонацією вимовляють речення кожного виду? ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ Розповідні Містять повідомлення про факт дійсності, явище, подію. Інтонація понижується в кінці речення. Слово гріє […]...
- Сполучення йо, ьо ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 42 Сполучення йо, ьо Сполучення йо в українській мові вживається для позначення на письмі звуків [й], [о] і пишеться на початку слова й складу: Йо-сип, міль-йон. Сполучення ьо позначає звук [о] і м’якість попереднього приголосного. Його пишуть у середині складу: по-льо-вий, сьо-год-ні, дьо-готь, дзьоб. 385 Прочитайте слова. Визначте кількість звуків […]...
- Речення за метою висловлювання та інтонацією. Повторення вивченого РЕЧЕННЯ Речення за метою висловлювання та інтонацією. Повторення вивченого 50. Прочитайте текст. Дотримуйтеся потрібної інтонації. Ми відпочиваємо на лісовій галявині під розлогою* липою. Усі їдять солодкі кавуни. На траві з’явилася акуратно складена купка шкаралупи. Хтось із дітей поглядає на кущ. Он туди її можна викинути. Схаменіться, подумайте, що ви збираєтеся робити! Хіба вам не буде […]...
- Однорідні члени речення. Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ Однорідні члени речення. Головні та другорядні однорідні члени речення 67. Прочитайте текст. Перекажіть. Жила колись дівчинка. Тато її був лісником. Мама допомагала йому в роботі. Проте почалася жорстока війна. Лісник пішов боронити рідний край. Мама з донькою замість нього доглядала ліс. Якось потрапили вони під холодний березневий дощ. Застудилася дівчинка й занедужала. Мама її […]...