Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів (після означуваного іменника)
Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів (після означуваного іменника).
Мета: Дати поняття про дієприкметниковий зворот, формувати вміння визначати його в реченнях, правильно інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами та вживати у таких реченнях розділові знаки; виховувати любов до природи; розвивати логічне мислення, пам’ять.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладання: Підручник.
Хід уроків
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
* Виразно прочитати
Квіти сріблені росою. Серце дівоче від людського ока заховане. Копійка нажита трудом. | Квіти, сріблені росою, дивляться на шлях. (В. Сосюра.) Серце дівоче, від людського ока заховане, повне краси і снаги. (М. Копійка, нажита трудом, збережеться довше легкого карбованця. (Нар. творч.) |
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
* Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 18-19).
Виконання вправи 40.
І V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
* Прочитати c проектовані через кодоскоп (заздалегідь записані на дошці) речення, правильно їх інтонуючи. Визначити дієприкметникові звороти. Пояснити вживання розділових знаків у реченнях.
І. Послухай, як трава росте, напоєна дощами. (П. Осадчук.) Так шепоче серед ночі вітром збуджена трава. (Олександр Олесь.) Запахли сонцем яблуні в садах, од кореня натруджені по віти. (О. Довгий.)Медом яблуко налите зачепилось на гіллі. (В. Крищенко.) Сяйвом переповнені плоди мерехтять, палають, не згасають. (Є. Гуцало.)
ІІ. А геній, виграний у кріпацтва в лотерею, стоїть в недосяжних висотах зорею! (М. Самійленко.) Усіх слов’ян добру і правди учать залізом куті строфи “Кобзаря”. (Л. Дмитерко.) Поет в землі стає корінням густого лісу, званого Народ! (В. Коротич.) І сонцем весь осяяний стояв Тарас Шевченко на горі Чернечій. (В. Швець.)
* Переписати речення, заздалегідь записані на дошці (спроектовані через кодоскоп), уставляючи пропущені літери й розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Підкреслити дієприкметникові звороти.
І. І пахне раннім сонцем і м..дком з..мля, ле..ким с..рпанком оповита. (Д. Луценко.) На заході ро..падаються останні в..шневі згустки, залишені сонцем. (М. Стельмах.) Навіки полюбив я білі хати, завихорені цвітом в..шняки і матіол в..чірні аромати (Д. Луценко.) Хліб ч..рствий, порізаний по скибі, все ж соло..кий з доброї руки. (А. Малишко.). Спасибі Вам, мамо, за всю доброту і пісню, залишену в спадок. (Д. Луценко.)
ІІ. Небо, збіліле від спеки, вже сивіє, мов поп..ліє. (Леся Українка.) В душі – Карпати, синявою вкриті. (Д. Павличко.) Сплять с..виною закутані гори. (Б. Дегтярьов.) Гілля, ро..чахнуте на груші, ле..ку навіює п..чаль. (І. Доценко.) І ч..брецями день затоплений спустився низько до трави. (М. Стельмах.) Ніч, осяяна цвітом яблуні, затуман..на, мов роса. (Д. Павличко.) Біля хати сторож..ю стояли обнизані гудзиками насіння в..соченні мальви. (М. Стельмах.)
* Попереджувальний диктант. Дієприкметникові звороти підкреслити.
І. Мені ще й досі берег сниться, залитий сонячним огнем. (В. Сосюра.) А більш од усього люблю я в партері, залитому світлом, сидіти в юрбі. (Л. Первомайський.) Спокоєм повиті сплять простори нив. (В. Сосюра.) З золота зіткане сяєво ллється. (М. Рильський.) Встають стежки, заплетені в тернини. (Д. Луценко.) Давно вже море ночі залило натомлене денним трудом село. (М. Рильський.) Ткану зорями теплу хустину ніч на тихе село одягла. (Т. Масенко.)
ІІ. А вирізана з верболозу гілка, як Україна, з нами розмовля. (Є. Гуцало.) Народжене у муках слово запам’ятається чи ні? (Л. Дмитерко.) Я в людей попрошу тільки віри в кожне слово, почуте від мене. (Л. Костенко.) Запам’ятати хочеш кожне слово, почуте десь зненацька, випадково. (Л. Дмитерко.) Із правдою розлучені слова кудись біжать по сірому перону. (Л. Костенко.) Є постаті, в минулому забуті. (Д. Павличко.)
ІІІ. Бриніла тиша, плетена зірками. (І. Драч.) До колосків, налитих туго, моя прихилена душа. (О. Довгий.) Тепле ніжне літо, волошками повите, посріблене дощами, живе в очах у мами. (А. Костецький.) І дихає на мене давниною огорнутий легендами курган. (М. Нагнибіда.) Прощай усе: поля, діброви, Дніпро широкий, бір сосновий, убраний в раннюю росу! (М. Старицький.) І русий заєць, за ніч посивілий, майнув узори ткати в липняку. (І. Доценко.) На дорогу вибіг охлялий за зиму заєць, стрибнув раз, вдруге, нашорошив вуха і аж залопотів у кущах. (М. Стельмах.)
*Робота з підручником. Виконання вправи 43 (І).
* Диктант з коментуванням.
І. Безмежний степ, укритий снігом, спав. (М. Старицький.) Зимовий вітер хилить вільху на скуту кригою ріку (Д. Кремінь.) Вечір, що встав над селом, яблука, вмиті росою, синім укрив рукавом. (В. Сосюра.) На зорях настояну воду Десна разом з небом несла. (М. Сіренко.) На рівне плесо тихої Десни ляга туман, простелений на луки. (О. Довгий.) А з хмар, розкритих широко і синьо, несуть привіт весняні журавлі. (В. Сосюра.) Вночі всі будинки стали подібними, як люди в однакових пальтах, що заснули, вистунчені вздовж вулиць. (В. Коротич.)
ІІ. Наука – то криниця, викопана голкою. Вбиті в голову знання – то полова. Дружно спаяний нарід дуже схожий на граніт. Роботу, відкладену на завтра, прокленуть нащадки. Не смачний хліб, чужим ножем краяний. Здобутий працею камінь м’якший від дарованого бублика. Позиченими в сусіда зубами кістки не розгризеш. Сорочку, викроєну за чужими порадами, носитимеш уночі. Зло, завдане чужому теляті, окошиться на твоїй корові. В коня, купленого за ціною огірків, доля огіркова.
Народна творчість.
ІІІ. На цій землі, знекровленій од ран, розтерзаній ікластими хортами, жадану волю вимріяв Богдан, за неї в Берестечко йшов полками. (Д. Луценко.) Що ж то ниво, лихом збита, потом, кровію полита, нині сталося з тобою? (М. Старицький.) Веселий день давно вже одгорів, і даль доносить пісню журавлину, а я іду у морі ліхтарів, закоханий в безсмертну Україну. (В. Сосюра.)
* Навчальний диктант. Підкреслити в тексті дієприкметникові звороти.
Люди стояли півколом біля призьби. Серед гурту сидів сліпий кобзар, біля нього примостився хлопчик. Сухими руками кобзар перебирав струни почорнілої від давності кобзи.
У пісні мовилося, як варив козак пиво. Хто тільки не приходив його пити! Був турчин, був татарин, заходив шляхтич. Усі лежать мертві з тяжкого похмілля. А козацька шабля, вкрита іржею, висить у коморі. Нікому витягнути її з піхов та вияснити гартовану сталь.
Пісня хвилювала, тривожила. З такою піснею, навічно в серце вкарбованою, можна піти й на смерть. (За Ю. Мушкетиком; 80 сл.)
V. Підбиття підсумків уроку.
V І. Домашнє завдання. П.4, вправа 42.
Related posts:
- ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ. ВІДОКРЕМЛЕННЯ КОМАМИ ДІЄПРИКМЕТНИКОВИХ ЗВОРОТІВ (ПІСЛЯ ОЗНАЧУВАНИХ ІМЕННИКІВ) Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з поняттям дієприкметниковий зворот, виробляти уміння й навички знаходити їх у реченнях; – розвивальна: формувати вміння відрізняти одиничні дієприкметники від дієприкметникових зворотів у висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологічних зворотів, до складу яких входять […]...
- Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 16 Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. Дієприкметниковий звороту реченні виконує роль поширеного означення: Хліба, змиті дощем, яскраво зеленіли (О. Гончар). Дієприкметниковий зворот в усній мові виділяється паузою, а на письмі відокремлюється комами. Відокремлення звороту залежить від його […]...
- Дієприкметниковий зворот – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Дієприкметниковий зворот Відокремлення комами дієприкметникових зворотів Дієприкметниковий зворот – це дієприкметник із залежними від нього словами. Дієприкметникові звороти, які стоять після означуваного слова, відокремлюються комами. Навіть діти, занепокоєні батьківською тривогою, довго не засинали (А. Головко). Але: Навіть занепокоєні батьківською тривогою діти довго не засинали. Дієприкметникові звороти, що стоять […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ § 19. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ Вправа 188 Розірваний → розірваний контракт → розірваний компанією контракт. Намальований → намальований портрет → намальований художником портрет. Побілілий → побілілий дах → побілілий від снігу дах. Вправа 190 І. Спишіть. Підкресліть дієприкметникові звороти відповідно до їхньої синтаксичної ролі в реченні. II. У першому, другому, третьому та п’ятому реченнях дієприкметниковий зворот […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 18. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ 220. Прочитайте записані в дві колонки речення. Визначте в реченнях першої колонки дієприкметники. У реченнях другої колонки визначте дієприкметники й залежні від них слова. Намальовані квіти не пахнуть. Квіти сріблені росою. Квіти, намальовані фарбами, не пахнуть. Квіти, сріблені росою, дивляться на шлях (В. Сосюра). – Якими розділовими знаками виділено […]...
- Дієприкметниковий зворот УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Дієприкметниковий зворот Дієприкметник разом із залежними від нього словами називається Дієприкметниковим зворотом. Наприклад: На шляху розвитку кожної мови позначились історичні події, пережиті її народом (В. Антоненко-Давидович). Дієприкметниковий зворот, що стоїть після пояснюваного слова (у нашому прикладі – події), відокремлюється від інших частин речення комою або, якщо після нього […]...
- Дієприкметниковий зворот – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Дієприкметниковий зворот Дієприкметник разом із пояснювальними словами утворює дієприкметниковий зворот. На письмі в реченні дієприкметниковий зворот може виділятися комами (чи комою): – якщо зворот стоїть після означуваного слова (слова, до якого відноситься), наприклад: – якщо зворот стоїть перед особовим займенником і належить до нього (або стоїть перед іменником, має обставинний відтінок […]...
- Порівняльний зворот – Просте речення Словосполучення Просте речення Порівняльний зворот Порівняльний зворот – це обставина способу дії, яка приєднується до головного слова порівняльними сполучниками як, немов, ніби, наче, неначе, немовби, немовбито, мов; через порівняльний зворот образно характеризуються дія чи якісна ознака предмета: Порівняльні звороти відокремлюються комами. Комами не відокремлюються порівняльні звороти, які входять до складу присудка: Повітря неначе прозорий граніт… […]...
- Порівняльний зворот – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Порівняльний зворот Порівняльний зворот – це обставина способу дії, яка приєднується порівняльними сполучниками як, мов, немов, наче, ніби, що та ін. Ще зорі стояли тихі та прозорі, як перші маки молоді (А. Малишко). Стояло, мов зачароване, передгроззя (М. Хвильовий). Я, ніби губка, наливався нездоровою […]...
- Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові Тема: Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові. Мета: закріпити поняття про дієприслівниковий зворот, закріплювати вміння вирізняти дієприслівникові звороти в реченнях, правильно інтонувати речення з дієприслівниковими зворотами, визначати синтаксичну роль зворотів; формувати пунктуаційну грамотність, виховувати повагу до історичного минулого народу, повагу до усної народної творчості; розвивати логічне мислення, пам’ять. Тип уроків: Комбіновані уроки […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 26. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ 311. Прочитайте речення. Визначте дієприслівники. Які дієприслівники мають залежні від них слова? Які дієприслівники таких слів не мають? 1. Переночувавши, Хмельницький удосвіта рушив назустріч ворогам (Літопис Самійла Величка). 2. Богун підводиться поволі, свій люд і край рятуючи з неволі (А. Малишко). 3. Степом широким, припавши до гриви, месник летів […]...
- Означення – Просте речення Словосполучення Просте речення Означення Означення – це другорядний член речення, який називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? Узгодженими є означення, які стоять у тому ж роді, числі та відмінку, що й означуване слово: Знов вершиною рясною Розшумілася сосна. Вершиною (якою?) рясною (ж. p., одн., О. в.). Узгоджені означення можуть виражатися: – […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- Вставні слова (практично); виділення їх на письмі комами ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 35 Тема: Вставні слова (практично); виділення їх на письмі комами Мета: закріпити знання про вставні слова та вживання розділових знаків у реченнях зі вставними словами; формувати вміння розпізнавати вставні слова, з’ясовувати їхню роль у реченні, правильно інтонувати речення зі вставними словами, вживати вставні слова в мовленні, вживати розділові […]...
- Поняття про відокремлення – Речення з відокремленими членами СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення з відокремленими членами Поняття про відокремлення Відокремленими називаються другорядні члени речення, що виділяються за змістом та інтонаційно. Відокремлення – це один із засобів смислового виділення або уточнення частини висловлювання. Завдяки відокремленості означення (узгоджені та неузгоджені, а також прикладки), додатки й обставини набувають більшого значення, підкреслюються. Відокремлені члени речення у вимові виділяються […]...
- Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Виділення їх на письмі комами ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 3 4 Тема: Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами (практично). Виділення їх на письмі комами Мета: дати поняття про вставні слова та сполучення слів, формувати вміння визначати їх у реченні, з’ясовувати їхню роль, розставляти розділові знаки у реченнях зі вставними словами, доречно й правильно вживати вставні слова у […]...
- Узагальнювальне слово перед однорідними членами. Двокрапка після узагальнювального слова ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 30 Тема: Узагаль нювальн е слово перед однорідними членами. Двокрапка після узагальн ювальн ого слова Мета: пояснити вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати речення з узагальнювальними словами, розставляти розділові знаки у таких […]...
- Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИСЛІВНИК & 22 Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові ! Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот. Дієприслівниковий зворот, як і окремий дієприслівник, у реченні виступає обставиною. В усній мові й одиничний дієприслівник, і дієприслівниковий зворот, як правило, виділяються паузами, а на письмі відокремлюються комами. Відокремлення […]...
- Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181) Тема. Вправи на визначення відмінка прикметника у реченні за відмінком іменника. Контрольна робота: списування. (Вправи 179-181). Мета. Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях, виховувати шанобливе ставлення до Батьківщини. Обладнання: вірші, прислів’я про Батьківщину, запис “Пісні про рушник” на сл. А. Малишка, індивідуальні картки з текстом пісні. Хід уроку I. […]...
- Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 44 Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора Мета: закріпити знання учнів про пряму мову, закріплювати вміння й навички правильного вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою, повправляти у дотриманні правильної інтонації в реченнях із прямою мовою; розвивати логічне […]...
- Речення двоскладні й односкладні – Речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Речення двоскладні й односкладні У залежності від складу граматичної основи прості речення розподіляються на Двоскладні й односкладні. У двоскладних реченнях є підмет і присудок. Засне Долина. На калині і Соловейко Задріма (Т. Шевченко). В односкладних реченнях є тільки один головний член, який співвідноситься або з підметом, або з присудком. Шум акацій… […]...
- Дієприслівниковий зворот – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Дієприслівниковий зворот Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові Дієприслівниковий зворот – це дієприслівник із залежними від нього словами. Дієприслівниковий зворот відокремлюється в реченні комами незалежно від місця. Набігавшись за день та нахвилювавшись, Кузька лягає біля багаття, кладе голову на передні лапи й не кліпаючи дивиться на вогонь […]...
- Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Тема: Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Мета: вчити учнів дотримувати правил правопису слів з апострофом після префіксів, переносу слів із префіксами; розвивати навички каліграфічного письма; виховувати культуру оформлення письмових робіт, охайність. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент […]...
- Види речень за метою висловлювання. Розділові знаки в кінці речення – Речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Види речень за метою висловлювання. Розділові знаки в кінці речення Речення – це синтаксична одиниця мови, що інтонаційно оформлена і виражає закінчену думку про факт чи явище дійсності, які є реальними, бажаними чи можливими за певних обставин. Залежно від мети висловлювання речення бувають Розповідними, спонукальними або Питальними, а в кінці речень […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 24. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ Естонською каже щось чаєчка, Злітаючи в небо своє… Для мови, якої навчаюся. Підгрунтям лиш рідна стає. А. М’ястківський ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівник із граматично залежними від нього словами називається дієприслівниковим зворотом. В усному мовленні, як правило, дієприслівниковий зворот виділяється паузами: підвищення тону й відповідне наголошення цієї групи […]...
- Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91) Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91). Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови; розширити уявлення про лексичне значення іменника (слова з абстрактним значенням). Обладнання: таблиця “Іменник частина […]...
- Букви е, о після ж, ч, ш ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 37 Букви е, о після ж, ч, ш Запам’ятаймо! 339 Перепишіть прислів’я та приказки, вставляючи пропущені слова з довідки. Поясніть написання цих слів. Де багато… , там нема… . Не вчи… їсти хліба… . Хату жінка за три кути держить, а… за… . … душу і милом не відмиєш. Краще […]...
- Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника Урок 58 Тема. Вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника Мета: продемонструвати учням тісний морфологічний зв’язок прикметника з іменником, вчити визначати відмінок прикметника у реченні за допомогою відмінкової форми іменника; розвивати мовні вміння, словарний запас учнів; виховувати любов до рідного краю. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА Урок 29. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника в реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру письмового мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал нам дав – Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Урок мови починаймо. […]...
- Складносурядне речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Складносурядне речення Складносурядним називається речення, що складається з двох і більше простих речень, незалежних одне від одного. Прості речення з’єднуються в складносурядні речення за змістом, за допомогою інтонації або сполучників: 1. Шумлять поля, палають жаром домни, в садах плоди звисають важко з віт (В. […]...
- Додаток 3 Словник заміни дієприкметникових форм українськими відповідниками – ДОДАТКИ ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА ДОДАТКИ Додаток 3 Словник заміни дієприкметникових форм українськими відповідниками (За матеріалами: Караванський С. Пошук українського слова, або боротьба за національне “я”. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2001. – С. 176-196) Із синонімічного ряду українських форм для ділового тексту краще вибирати нейтральні слова чи сполучення слів. У словнику вжито такі умовні скорочення: Д! […]...
- Додаток 1 Переклад типових мовних зворотів – ДОДАТКИ ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА ДОДАТКИ Додаток 1 Переклад типових мовних зворотів Бухгалтерская отчетность бухгалтерська звітність Вкладчик средств вкладник коштів Государственный заказ державне замовлення Денежные средства кошти Денежный рынок грошовий ринок Итого разом Кредитно-расчетное кредитно-розрахункове Обслуживание обслуговування Местный бюджет місцевий бюджет Наличие недостатков наявність недоліків Начислить проценты нарахувати (відсотки) процента Незаконченное строительство незавершене будівництво Недоброкачественность недоброякісність Продукции […]...
- Морфологічний розбір іменника – Іменник Українська мова Частини мови Іменник Морфологічний розбір іменника 1. Початкова форма (називний відмінок однини). 2. Морфологічні ознаки: – назва, загальна, власна; – істота, неістота; – рід (чоловічий, жіночий, середній); – число (однина і множина; тільки однина; тільки множина). – відміна (група (для іменників І і ІІ відміни)); – відмінок. 3. Синтаксична роль. В піснях і […]...
- Граматична категорія відмінка – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ІМЕННИКА ІМЕННИК 3. ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ІМЕННИКА Граматична категорія відмінка Серед категорій відмінка, роду і числа іменника провідна роль належить категорії відмінка, особливе місце якого вмотивоване кількома причинами. Відмінок охоплює усю систему номінацій, тому кожна його словоформа є носієм якогось значення, а отже, наділена відповідною функцією. Повна семантична навантаженість відмінка відрізняє його від категорії роду, де семантика […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. КОМИ ПРИ ДІЄПРИСЛІВНИКОВОМУ ЗВОРОТІ ТА ОДИНИЧНОМУ ДІЄПРИСЛІВНИКОВІ § 28. ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ. КОМИ ПРИ ДІЄПРИСЛІВНИКОВОМУ ЗВОРОТІ ТА ОДИНИЧНОМУ ДІЄПРИСЛІВНИКОВІ Вправа 279 Вправа 280 І. Стиль: художній. Тип: розповідь. Заголовок: Здобич Вправа 281 Обережно ступаючи, зігнувши довге тіло, затаївши подих, наставивши її над линком, вхопивши за зябра, розглядаючи здобич. Вправа 282 1. Соняшники повиходили до самої дороги, ростуть на вільному місці, і, дивлячись на […]...
- ВІДОКРЕМЛЕННЯ ШКОЛИ ВІД ЦЕРКВИ Культурологічний словник ВІДОКРЕМЛЕННЯ ШКОЛИ ВІД ЦЕРКВИ – конституційно-правовий принцип, що стверджує світський характер державної системи освіти та виховання, незалежність її від релігійних організацій. У державних навчально-виховних закладах не дозволяється викладання будь-яких релігійних віровчень, активна участь священнослужителів у навчально-виховному процесі. У державних навчальних закладах може здійснюватися лише релігієзнавча освіта без цільового формування певного ставлення до релігії. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ВІДМІНКАМИ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника у реченні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось дзвінок сигнал нам дав – Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо, Урок мови починаймо. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа […]...
- Дієприслівниковий зворот – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Дієприслівниковий зворот Дієприслівник, як і інші форми дієслова, може мати залежні від нього слова: Вихопившись (куди?) на узвишшя, кінь розкотисто заіржав, радіючи (чому?) молодій Своїй силі (В. Чемерис). Дієприслівник разом із залежними від нього словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні виконує роль поширеної обставини. В усному мовленні […]...
- Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 38 Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів Запам’ятаймо! Після букв ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів пишемо и: жити, прочитати, широкий, щирий, кислий, хитрий, гинути, розхитати, вищипати, кидати. Букву і пишемо в словах, де відбувається чергування […]...
- Чергування [и]-[і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [и]-[і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів У коренях українських слів після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] вимовляємо [и] або [і]. На письмі їх передаємо відповідно буквами и (життя, чистота, щирий) або / […]...