ФАЛЬСИФІКАЦІЯ МЕДУ
ФАЛЬСИФІКАЦІЯ МЕДУ – полягає в підмішуванні до натурального меду крохмальної патоки, клейстеру, борошна, солоду, штучного меду тощо.
Порошкоподібні домішки (борошно, крохмаль) визначають розчиненням меду в 3-5-кратних обсягах води, при цьому домішки осядуть на дно. При наявності в меді борошна та крохмалю 1- 2 краплі йоду забарвлять розчин у синій колір.
Мед, у якому є домішка цукрової (бурякової) патоки, утворює жовтуватий осад при додаванні до 5 мл 20% – вого розчину меду 2,5 г оцту й 22,5 мл метилового спирту.
Крохмальну патоку в меді
Визначити домішку патоки й цукрового сиропу можна експресним методом
“Цукровий мед” – ще один продукт фальсифікації, що вивозиться на ринки та продається там як натуральний. Такий мед виходить у результаті переробки бджолами цукрового сиропу. З усіх фальсифікацій натурального бджолиного меду цю підробку найважче визначити. Складність виявлення цукрового меду полягає в тому, що склад натуральних медів мінливий і показники якості меду можуть помилково бути прийняті за показники, що відповідають цукровому меду. Тому працівниками Інституту бджільництва була проведена робота з виявлення розходжень між натуральним і цукровим медом шляхом порівняння їхніх показників.
Аналіз меду на натуральність містить у собі визначення таких показників: сума простих цукрів, кількість сахарози, оптична активність (кут обертання), вміст декстриноподібних речовин, наявність оксиметилфурфуролу, водність, смак й аромат. З’ясувалося, що за такими показниками, як діастазне число, зольність і водність визначати натуральність меду не можна. Частково можна визначати за пилковим складом, консистенцією, загальним кислотним складом, кристалізацією й кольором. Найточніше визначити фальсифікат можна за сумою простих цукрів, кількістю сахарози й декстриноподібних речовин, за оптичною активністю, ароматом і смаком.
Розроблена методика визначення натуральності меду досить кропітка, вимагає її проведення в оснащених лабораторіях, але результат виправдує себе, він дає повну впевненість у якості меду.