Функції
Урок № 68
Тема. Функції
Мета: виявити рівень засвоєння обов’язкових знань та вмінь з теми “Функція”, передбачених програмою з математики та ступінь сформованості навичок.
Тип уроку: контроль знань та вмінь.
Форма проведення: тематична контрольна робота.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
II. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1 | Варіант 2 |
1?. Функцію задано формулою У = -2х + 7. Визначте: 1) значення функції, якщо значення 2) значення аргументу, при якому значення функції дорівнює -9; 3) чи проходить графік функції через точку А (-4; 15). 2°. Побудуйте графік функції У = 3х – 2. Користуючись графіком, знайдіть: 1) значення функції, що відповідає аргументу 2; 2) значення аргументу, при якому значення функції дорівнює -5; 3) при яких значеннях аргументу функція набуває додатних значень? 3*. Знайдіть координати точок перетину графіків функцій У = -38х +15 та у = -21х – 36. 4*. Знайдіть область визначення функції . 5*. Не виконуючи побудови, знайдіть координати точок перетину У = 0,5х – 3 з осями координат. 6**. Задайте формулою лінійну функцію, графік якої паралельний до графіка функції у = 3х – 7 і проходить-через точку А(3; 6). | 1?. Функцію задано формулою У = 8х – 3. Визначте: 1) значення функції, якщо значення аргументу дорівнює 2; 2) значення аргументу, при якому значення функції дорівнює -19; 3) чи проходить графік функції через точку В (-2; -13)? 2°. Побудуйте графік функції У = -2х + 5. Користуючись графіком, знайдіть: 1) значення функції, що відповідає аргументу 2; 2) значення аргументу, при якому значення функції дорівнює -1; 3) при яких значеннях аргументу функція набуває від’ємних значень? 3*. Знайдіть координати точок перетину графіків функцій У = 47х – 9 та у = -13х + 231. 4*. Знайдіть область визначення функції . 5*. Не виконуючи побудови, знайдіть координати точок перетину графіка функції У = -0,8х + 4 з осями координат. 6**. Задайте формулою лінійну функцію, графік якої паралельний до прямої У = -5х + 8 і проходить через точку B(-2; 8). |
III. Розв’язання та відповіді на завдання тематичної контрольної роботи
Варіант 1 | Варіант 2 | |||||||
1°. 1) х = 6; у = -2 – 6 + 7 = -5; 2) у = -9; -2х + 7 = -9; -2х = -16; х = 8; | 1?. 1) х = 2; у = 8 – 2 – 3 = 13; 2) у = -19; 8х – 3 = -19; 8х = -16; х = -2; | |||||||
3) А(-4; 15): 15 = -2 – (-4) + 7; 15 = 15 – правильна, отже, графік проходить через т. А. | 3) В(-2; -13): -13 = 8 – (-2) – 3 – неправильна рівність, отже, т. В не належить графіку. | |||||||
2°. у = 3х – 2 у > 0, якщо х >. | 2°. у = -2x + 5 у < 0, якщо х >2,5. | |||||||
Х | 0 | 2 | -1 | Х | 0 | 1 | 2 | 3 |
У | -2 | 4 | -5 | У | 5 | 3 | 1 | -1 |
3*. у = -38х + 15, у = -21х – 36 -38х + 15 = -21х – 36; -17х = -51; ; х = 3 У = -21 – 3 – 36 = -63 – 36 = -99 А(3; -99) | 3*. у = 47х – 9; у = -13х + 231 47х – 9 = -13х + 231; 60х = 240, х = 4 У = 47 – 4 – 9 = 188 – 9 = 179 В(4; 179) | |||||||
4*. Х2 + 2х? 0 Х(х + 2) ? 0
Область визначення функції х? 0; х? -2. | 4*. Х2 – 3х? 0 Х(х – 3) ? 0
Область визначення функції х? 0; х? 3. | |||||||
5*. у = 0,5х – 3. Вісь Ох: у = 0; 0,5х – 3 = 0; В(6; 0). Вісь Оу: х = 0; у = – 3; А(0; – 3). | 5*. Вісь Оу: х =0; у = 4; А(0; 4); Вісь Ох: у = 0; -0,8х + 4 = 0; х = 5; В (5; 0). | |||||||
6**. Пряма у = 3х – 7 паралельна до у = kх + b, тому k = 3. Оскільки A(3; 6) належить графіку у = 3х + b, то 6 = 3 – 3 + b; b = 6 – 9; b = -3. Отже, шукана функція у = 3х – 3 | 6**. Пряма у = -5х + 8 і пряма у = kх + b паралельні, тому k = -5. Оскільки B(-2; 8) належить графіку у = -5х + b, то 8 = -5(-2) + b; b = 8 – 10; b = -2. Отже, шукана функція у = -5х – 2 |
IV. Підсумки уроку
Учні отримують матеріали для самоперевірки.
V. Домашнє завдання
№ 1. Корекція завдань тематичної контрольної роботи: складіть завдання, подібні до тих, в яких були допущені помилки.
№ 2. 1) Повторіть означення рівняння та супутніх понять.
2) Обчисліть значення виразу при даному значенні змінних:
А) х2 + у2, якщо у = 3; х = -4; б) х + у, якщо х = ; у = ;
В) х2 – у + 3, якщо х = -3; у = 12.