ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ
УРОК 12. ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ
Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про особливості природи Індійського океану; продовжити вдосконалення практичних умінь характеризувати кліматичні умови океану, властивості водних мас, природні багатства, наводити приклади представників органічного світу, встановлювати джерела забруднення вод океану, порівнювати з аналогічними характеристиками інших океанів.
Основні поняття: пасат, мусон, водна маса,
Обладнання: фізична карта світу, ілюстративні (відео)матеріали природи Індійського океану, підручники, атласи.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
1. Завдання на порівняння
– Який з океанів має більш крутий материковий схил – Атлантичний чи Індійський? В якому з океанів більше морів – в Тихому чи Індійському?
– Який з океанів утворився раніше – Тихий чи Атлантичний? Який із океанів розташований майже повністю у межах однієї літосферної плити – Тихий чи Індійський?
–
– Природа якого з океанів зазнала більшого впливу від господарської діяльності людини – Атлантичного чи Індійського?
– Який з океанів дає майже половину світового вилову риби – Атлантичний чи Тихий?
2. Запитання
– В яких кліматичних поясах розташований Індійський океан?
– Що таке мусон? Де і як утворюються мусонні вітри?
– Від чого залежать температура та солоність водних мас океану?
– Які загальні закономірності змін кліматичних умов характерні для Тихого та Атлантичного океанів?
– Яка течія проходить через Тихий, Атлантичний та Індійський океани?
– Які це має наслідки для природи названих океанів?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Порівнюючи географічне положення та рельєф дна Індійського океану з Тихим та Атлантичним, ви з’ясували схожі ознаки, але є також багато розбіжностей. Постає питання: якими чинниками зумовлені своєрідні ознаки природи Індійського океану? Досвід вивчення океанів підказує вам, що визначальним чинником у формуванні природи океану є його географічне положення. Але це тільки теоретичне припущення. Доведемо це за допомогою конкретних фактів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Клімат і водні маси
Особливості кліматичних умов Індійського океану визначаються положенням його переважної частини в екваторіальних і тропічних широтах, а також впливом величезного масиву суходолу, який оточує океан із півночі. Клімат північної та південної частин суттєво відрізняється. Північній частині властива мусонна циркуляція, для якої характерні два сезони – тепла, тиха суха сонячна зима і спекотливе, хмарно-дощове штормове літо. У періоди міжсезоння, на півночі океану зароджуються тропічні циклони, під час яких формуються ураганні вітри, які, рухаючись до азійських берегів, спричинюють значні руйнування і людські жертви. На південь від 10° пд. ш. панує південно-східний пасат. У помірних широтах дмуть сильні та стійкі західні вітри у середньому зі швидкістю 8-14 м/с. Найхолодніше у високих широтах поблизу Антарктиди.
Середня температура поверхневих вод океану +17 °С. Найтепліша частина океану – північна. Середня солоність вод 35-36,8 %, найбільша в північно-західній частині (Червоне море – 42 %, Перська затока – 40 %).
Мусонна течія, течія Західних вітрів, Мадагаскарська течія.
2. Своєрідність органічного світу
Органічний світ Індійського океану має ознаки подібності з органічним світом Тихого й Атлантичного океанів. Найбагатший органічний світ – на півночі. Високі температури води сприяють розвитку багатьох теплолюбних морських організмів.
3. Використання ресурсів океану
Заповнити таблицю “Ресурси Індійського океану”.
Мінеральні | Біологічні | Кліматичні | Транспортні |
Океан багатий на природні ресурси. Але природні багатства океану недостатньо досліджені та використовуються менше, ніж в інших океанах. Найбільше значення має видобування нафти та природного газу, рибальство і туризм.
4. Екологічні проблеми океану
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Географічний практикум (робота в групах)
Порівняйте клімат та властивості водних мас Індійського, Тихого й Атлантичного океанів. Із яким з океанів – Тихим чи Атлантичним – Індійський океан має більше ознак подібності? Чому?
2. Запитання
– У чому полягають особливості клімату Індійського океану? Який із материків має найбільший вплив на клімат океану?
– Чому течії в північній частині Індійського океану змінюють свій напрямок двічі на рік?
– У яких районах Індійського океану спостерігаються найвищі температури повітря та води? Які причини зумовлюють високу температуру та солоність вод Червоного моря?
– Які райони Індійського океану мають найбагатший органічний світ? Чому в океані багато коралових рифів та атолів? Із видобуванням яких мінеральних ресурсів може бути пов’язано подальше освоєння Індійського океану?
– Які проблеми виникають у басейні Індійського океану у зв’язку з інтенсивною господарською діяльністю людей? Чому, на вашу думку, рівень освоєння Індійського океану нижчий від інших?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Визначити чинники, що обумовлюють високу температуру і солоність вод Червоного моря.