Кодування інформації. Програма “Курчата”
Урок 12
Тема. Кодування інформації. Програма “Курчата”
Мета.
1. Ознайомити з різними способами кодування інформації.
2. Формувати уміння розгадувати інформацію, подану в шарадах, ребусах.
3. Виховувати інформаційну культуру молодших школярів.
Хід уроку
І. Організаційний момент та повторення правил техніки безпеки.
1. Повторення правил поводження з комп’ютером.
Гра “Так чи ні”.
– Чи можна включати комп’ютер без дозволу вчителя?
– Чи можна торкатися до тильної сторони клавіатури?
–
ІІ. Повторення домашнього завдання.
1. Бесіда.
– Пригадайте, о котрій годині ви лягли вчора спати і о котрій сьогодні встали.
– Скільки годин ви проспали?
– А скільки годин проспала Ганнуся? (13)
– Скільки годин повинна спати дитина вашого віку? (9)
– Сума яких чисел дорівнює 50? (17+ 3 +30)
2. Розминка.
Впорядкуй дані числа, створи з них свій логічний “ланцюжок”.
12, 9, 3, 6, 15, _____, 17, 2, 7, 12, 22_______________
3. Розв’яжи задачу.
На подвір’ї бігають кури і поросята. Усіх разом 8 голів і 22 ноги. Скільки курей і поросят бігають на подвір’ї?
ІІІ. Актуалізація знань.
1. Гра “Шифрувальники”.
Прочитай прислів’я.
АкЯ паще, ката, й няяблу
Ний Кож райк єма ійсв чай зви
З мки шсяведепо, гото й шсяберена
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу.
Вам відомо, що для позначення кількості, ми користуємося цифрами, для позначення звуків на письмі – буквами. Можна сказати, що цифри і букви – це коди. Одна й та сама інформація може бути закодована по-різному.
2. Робота з підручником.
– Дізнайтеся з тексту, як можна закодувати інформацію.
Відповіді учнів:
– тексти за допомогою букв та розділових знаків;
– одна й та сама інформація може бути закодована по різному: українською, англійською, російською мовами;
– китайські та японські ієрогліфи є символами, якими кодується буква або слово;
– у вигляді ребусу, шаради.
Запитання вчителя:
– Як ви прочитали ребуси? (Сума, точка)
– Яке слово закодовано в шараді? (Задача)
3. Фізкультхвилинка.
Ось ведмедиця іде,
Ведмежат купать веде.
“Раз, два” – нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
“Три, чотири” – походили,
Лапки у воді помили.
Похитали головою
Ще й притупнули ногою.
На “п’ять” – усі дружно встали
І назад помандрували.
V. Робота з комп’ютером.
Робота з програмою “Курчата”.
Мета цієї програми – покращення навичок усної лічби учнів, а також розвиток уваги, координації рухів, просторового мислення, логіки. В ігровій формі учневі пропонується 12 арифметичних прикладів на 2 дії. За допомогою клавіші управління курсором (клавіші зі стрілками) він керує квочкою. Навколо квочки розташовано яйця, на кожному з них написано число. Коли квочка натикається на яйце, вона розколює його, і з нього вилуплюється курча. Завдання учня – знайти яйце, яке містить відповідь на запропонований приклад. Якщо приклад розв’язано правильно, курча, що вилупилось, приєднається до квочки і буде рухатися за нею. Якщо ж учень розбив яйце з неправильною відповіддю, то курча буде хаотично рухатися по галявині.
Релаксація.
Уявити перед собою колесо велосипеда, яке обертається, та, помітивши на ньому певну точку, слідкувати за обертом цієї точки. Спочатку в один бік, а потім в інший. Повторити двічі.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
– Що таке інформація?
– Як можна закодувати інформацію?
1. Розгадування шарад, ребусів.
(навчання)
(граб)
(нерв)
(ослін)
(халупа)
(марево)
(кавун)
VІІ. Домашнє завдання.
Підручник с. 26. Виконати завдання “Для розумників і розумниць” с.27
VІІІ. Підсумок уроку.
– Що сподобалося робити на уроці?
– Де ми можемо використати ці знання?