Музичні картинки
Урок 14.
Музичні картинки
Мета уроку: показати зв’язок музики із життям. Познайомити учнів із прикладами відтворення в музиці образів природи. Підкреслити роль засобів виразності у створенні музичних образів. Розвивати в школярів емоційність, художньо-образне мислення, творчу уяву, вдосконалювати співацькі та слухацькі навички. Виховувати любов до природи, до мистецтва, учити розуміти його мову.
Очікувані результати: учні наводять приклади відображення в музиці картин природи, пояснюють, якими музичними засобами можна передати
Обладнання: _________________________________________
Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.
Домінанти уроку:
– музичний образ;
– засоби музичної виразності.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком ___,
Кількість присутніх на уроці ___,
Відсутніх ___.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під музику українського народного танцю “Метелиця”.
2.2. Розспівування. Українська народна пісня “Метелиця” (вірші В. Верховинця, 1-й куплет).
2.3. Продовження роботи над піснею “Зимонька” (муз. К. Мяскова).
2.4. Розучування пісні “Під Новий рік” (муз. Б. Фільц) або “А ми усі радіємо” (муз. Т. Димань).
2.5. Виконання знайомих учням пісень про зиму і Новий рік.
2.6. Проведення музичної гри “Дід Мороз і діти” (муз. І. Кишка).
2.7. Слухання п’єс М. Сільванського “Світанок” і “Ніч на річці”.
2.8. Узагальнення матеріалу.
2.9. Вихід із класу під мелодію пісні-гри “Дід Мороз і діти” (або за вибором учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Розспівування.
3.2. Продовження роботи над піснею “Зимонька” (муз. К. Мяскова).
3.3. Виконання вивчених пісень про зиму й Новий рік.
3.4. Проведення музичної гри “Дід Мороз і діти” (муз. І. Кишка).
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда з учнями.
– Які види мистецтва ви знаєте?
Різні види мистецтва (живопис, поезія, музика тощо) кожне по-своєму відображують життя. Своїми засобами виразності вони створюють живописні, поетичні або музичні образи. На прикладі зображення в музиці картин природи учні з’ясують роль її засобів виразності, навчаться краще розуміти музичну мову.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда за темою уроку.
5.2. Розучування пісні “Під Новий рік” (муз. Б. Фільц) або “А ми усі радіємо” (муз. Т. Димань).
5.3. Слухання п’єс М. Сільванського “Світанок” і “Ніч на річці”.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Яке враження справила на учнів музика, що звучала на уроці?
– Якими засобами музики можна передати світлі чи темні барви?
Споглядання картин природи викликає у людини певні почуття і настрої, і саме їх композитор прагне виразити в музиці. Мова музики, як і мова живопису, дуже виразна, вона може передавати “барви” – світлі, яскраві або темні, приглушені, може “малювати” картини природи. Виражальне і зображальне в музиці взаємопов’язані.
6.2. За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Учні вчаться розуміти мову мистецтва, щоб стати його шанувальниками.
8. Вихід із класу
Під мелодію пісні-гри “Дід Мороз і діти” (муз. І. Кишка) (або за вибором учителя).