НАГОЛОС В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ, ЙОГО ВИДИ. РОЛЬ НАГОЛОСУ В РОЗРІЗНЕННІ СЛІВ І ЇХНІХ ФОРМ
Українська орфоепія як учення про систему загальноприйнятих правил української літературної вимова
§ 24. НАГОЛОС В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ, ЙОГО ВИДИ. РОЛЬ НАГОЛОСУ В РОЗРІЗНЕННІ СЛІВ І ЇХНІХ ФОРМ
Мовознавчі студії
258. І. Прочитайте текст. Пригадайте, яка роль наголосу в слові. Які ознаки наголосу виділяють учені? Поясніть такі характеристики наголосу, як: вільний, рухливий, головний, побічний, смисловий (або фразовий, логічний).
Іноді про наголос говорять, що це паспорт слова. Справді. За допомогою наголосу можна розрізняти слова, що складаються
ІІ. Опрацюйте теоретичний матеріал на с. 116. Який вид читання ви обрали? Чому?
В українській мові наголос вільний (різномісний), бо він позиційно не закріплюється за певним складом, а може падати в різних словах на будь-який склад. Наприклад: один, добре, боротьба.
Динамічним (силовим) наголос є тому, що наголошений звук вимовляється з більшою напруженістю артикуляції і більшим напором видихуваного повітря.
Рухливим
Деякі слова мають два наголоси: помилка – помилка, усмішка – усмішка. А окремі, крім головного, мають ще побічний наголос: сільськогосподарський.
У межах фрази може виділятися одне або кілька слів. Таке виділення називається смисловим, або фразовим чи логічним, наголосом.
За допомогою наголосу здійснюється семантико-граматична диференціація слів, оскільки він може виступати засобом вираження різних лексико-граматичних значень. Наприклад: виносити (процес) – виносити (закінчення процесу); дружка (Р. в. ім. дружок) – дружка (свідок на весіллі у молодої); вікна (мн., Н. в.) – вікна (одн., Р. в.).
Порушення місця наголосу може призвести до зміни лексичного (коса (ім., знаряддя) – коса (яка? прикм.), гори (географ. термін) – гори, (дієсл. наказ. сп.), плакати (дієсл.) – плакати (ім.) чи граматичного значення (забігати (що робити? – недок. вид) – забігати (що зробити? док. вид), гаряче (як? присл.) – гаряче (я к е? прикм.)
Слова, у яких зміна форми не веде до зміни наголосу, називаються словами з постійним наголосом (відмова, відмови, відмов).
Слова, у яких зміна форми супроводжується зміною наголосу, називаються словами з рухливим наголосом (глядач, глядачі).
Практикум
259. Прочитайте слова вголос: спочатку з наголосом на першому складі, а потім – на другому. Вкажіть відмінність у значенні слів. Складіть і запишіть словосполучення з цими словами.
Зразок. Надворі тепло; тепло дружніх сердець.
Батьків, заклад, води, брати, ніяк, бігом, білка, атлас, сушу, гірка, обід, ніде.
260. З’ясуйте лексичне значення слів іншомовного походження. Запам’ятайте наголос у словах. З п’ятьма з них складіть і запишіть речення (на вибір).
1. Момент, експеримент, медикамент, документ, постамент, інструмент, цемент, аплодисменти, апартаменти.
2. Вимова, вимога, ознака, оцінка, завдання, читання, обруч, корисний, зупинка, сім’я, предмет, російський, дефіс.
3. Однина, множина, кілометр, урочистий, черговий, український, листопад, запитання, міліметр, течія.
261. Прочитайте дієслова з наголосом на різних складах. Яка
Роль наголосу? Складіть із ними речення на тему “Народні прикмети”.
Розсипати – розсипати; насипати – насипати; відрізати – відрізати; розкидати – розкидати.
262. Виправте помилки у наголошуванні слів. Чим вони спричинені?
Слабий, старий, черкати, черствий, сімдесят, пурхати, сердити, кропива, котрий, курятина, кухонний, товпйтися, колесо, Коваль, кидати, обруч, параліч, щипці.
Перлини фразеології
Розподіліть фразеологізми за темами. Поясніть їхні значення. Розставте наголоси. Складіть твір-мініатюру за однією з тем.
Як хлющ; і світу не видно; зуб на зуб не попадає; залитися рум’янцем; сухого рубця не лишилося; мороз проймає; пекти раків; ллє як з відра; пробирають дрижаки; червоніти по самі вуха.
263. І. Прочитайте. Які засоби ритміки тексту вам відомі з літератури? Поміркуйте, який зв’язок алітерації й асонансу з ритмікою тексту. Яку роль у ритмізації тексту відіграє наголос?
Ритміка найчастіше виявляється у фонетичній організації тексту, розташуванні наголошених і ненаголошених складів, пауз, інтонаційному оформленні речень. Сприйняття ритміки тексту залежить від його виразного читання.
ІІ. Виразно прочитайте вірш Івана Драча. З’ясуйте, як розташовані наголошені й ненаголошені склади, паузи у творі. Як це впливає на ритміку вірша? Який звукопис використав автор? З якою метою? Чи впливає він на ритміку твору?
Квітка з кактуса –
Вогонь з кам’яних
Тріпоче скронь.
Чом же випало мені
По ці квіти кам’яні
Йти?
Спілкування
264. Зайдіть на сайт http: // www. al-lib. org. ua/ і проведіть філологічне дослідження: проаналізуйте додаткові матеріали з питань
Орфоепії, підготуйте повідомлення і виголосіть його в класі.
265. Розгляньте репродукцію картини Юрія Камишного “Голос трави”. Прочитайте виразно однойменний вірш Лариси Антоненко.
Доведіть твердження Леонардо да Вінчі: “Живопис – це поезія, яку бачать, а поезія – це живопис, який чують”.
Шепоче й голосить травиночка й квіточка кожна.
У Господа просить: “Хоч трішечки дощику можна?”
Він променем сонячним лагідно пестить билинку, Ромашку безпомічну й кожну пожовклу травинку.
Ю. Камишний. Голос трави
Стилістика і культура мовлення
Орфоепічна норма. Орфоепічний словник як кодекс орфоепічної норми. Мовні недоліки у вимові й наголошуванні та шляхи їх усунення
266. Прочитайте. З якими правилами, що регулюють орфоепічні норми, ви ознайомилися раніше? Наведіть приклади до них.
Орфоепічні норми – це правила вимови голосних і приголосних звуків у різних позиціях, сполучень звуків у словах, словосполученнях і реченнях, правила вимови окремих граматичних форм, особливості вимови іншомовних слів, норми наголошування та інтонації.
Орфоепічний словник є довідником правильної нормативної вимови і нормативного наголосу. В цьому словнику слова або їхні частини, вимова яких не збігається з написанням, подаються в транскрипції: граєшся [грайеіс:а].
Вашими помічниками у виробленні нормативної вимови стануть такі видання: Українська літературна вимова і наголос. – К., 1973.; Погрібний М. І. Орфоепічний словник. – К., 1984.; Головащук С. І. Складні випадки наголошення: словник-довідник. – К., 1995.
Однією з умов досягнення милозвучності української мови є усунення фонетичних та фонологічних помилок.
267. Виправте помилки у вимові окремих носіїв мови. (Записано в театрі.) Поясніть, які це помилки (фонологічні чи фонетичні), з’ясуйте причини їх. Правильну вимову слів запишіть фонетичною транскрипцією.
“Танцую”, “гець”, “чюю” “двенадцять”, “шепоче”, “дзя – кую”, “досиць”, “біжиць”, “кабінет”, “рідна страна”, “Бацьківщина”, “чяс”, “чясто”, “черевики”, “виручяю”, “цівілізоване суспільство”, “митрополіт”, “афорізм”, “кроф”, “любоф”, “діфка”, “Боровік”, “він правильно робит”, “сьвато”, “треба перевірати”, “техничні можливості”, “пісьня”, “смішат”, “делегуют”, “робе”, “осьвячений”, “базарь”, “кобзарь”, “роблю”, “було”, “пйшу”, “буде”.
268. Прочитайте вголос. З’ясуйте вимову звуків, позначених літерою в. Перевірте за лінгвістичною довідкою.
Робив, любов, давно, вовк, був, вітер, вчора, вага, вата, вечір, ввесь, смакував, вуз, взув, вийшов, увійшов, вовна.
Увага! Приголосний [в], ніколи не оглушуючись, може переходити в нескладовий [у]. Він виступає як голосний на початку слова перед приголосним: [удвох] або в кінці складу чи слова: [д’іуча], [л’убоу].
Приголосний [й] виступає тільки у сполученні [йо], в усіх інших випадках – як нескладовий голосний [ї]: [да і], Ш [в’іїс’ко], [імен’: а].
269. Прочитайте слова на с. 120, а потім запишіть їх у два стовпчики: а) з літерою г; б) з літерою г. Поясніть лексичне значення виділених слів. Яким словником ви скористалися?
Гавань, гадюка, гелгіт, гирлига, гетто, гешефт, газета, газель, гонтар, гноття, грасувати, гаївка, гайворон, гайдук, гаяти, глей, гніт, гречний, грунт, гудзик, галактика, галас, гальмувати, гаманець, гума, гава, гвалт, Ганнуся, гарбуз, гармонія, ганок, гедзь, гандж, гавеня, гелготіти, генерал, гирло, гиля, гяур, гринджоли, грунтовний, гуля, гінкий, гожий, горщик, горня.
270. Користуючись орфоепічним словником, прочитайте вголос слова, правильно наголошуючи. Поясніть значення виділених слів.
Абихто, абичий, абияк, авіапошта, авторка, адже, адрес, адреса, адресат, аерограф, азбест, атлас, акомпанемент, агрус, агукати, адамашковий, атлет, атракціон, аура, аутсайдер, афікс, афіксальний, Африка, африканець, ацетон, ацетат, афоризм, ачей, аякже, аятола, виконання, завдання, прохання, читання, сімдесят, одинадцять, чотирнадцятий.
271. І. Прочитайте уривки з поезій. Зверніть увагу на вимову [й], [р] та шиплячих.
1. …Плекаймо в серці ватру мрій!
Нехай вона горить, не гасне.
Є у житті велике щастя –
Згоряти в полум’ї надій,
Надій і віри у прекрасне… (Г. Коваль).
2. Так і станем просто неба в полі,
Просто прірви, просто зірки втрьох,
Вічність нам розкриється поволі,
Повна тайн, і марень, і тривог (М. Бажан).
II. Випишіть з улюблених поезій приклади вживання шиплячих та свистячих приголосних, зробіть висновки.
272. І. Усно розподіліть слова на дві групи: правильно/неправильно. Перевірте за орфоепічним словником і запишіть правильний варіант.
Беремо, беремо, бовтати, бовтати, босий, босйй, валовий, ва ловий, верба, верба, везти, везтй, випадок, випадок, вйразний, виразний, вільха, вільха, вісімдесят, вісімдесят, вітчим, вітчим, граблі, граблі, дошка, дошка, дрова, дрова, Кваша, Кваша, кидати, кидати, смаку, смаку, товстий, товстий, Покрова, Покрова, Полтавщина, Полтавщина, порядковий, порядковий.
ІІ. Із виділеними словами складіть і запишіть речення.
273. Складіть по два речення з іменниками, які мають подвійний наголос у непрямих відмінках. Перевірте наголос за орфоепічним словником.
Біль, жаль, вид, лад, простір, розмах, човен, спокій.
274. І. Виразно прочитайте текст, звертаючи увагу на ритм речень. Якого стилістичного ефекту досягає автор тим, що кожне речення закінчує словом із відкритим складом? Спишіть. Позначте в тексті паузи, наголошені склади. Як вони впливають на ритміку тексту?
Перед галявиною плакуча береза сипнула сльозами, як мати, за нею схлипнуло невидиме джерельце і скинуло з себе клубочок туману. І чогось такий жаль охопив мене за цими лісами, за таємничими просіками в них, за перестріг і золотарник, і за отими красноголовцями, які будуть тебе виглядати в жнива, що я зовсім розтривожився, а далі повернув здивовану Обмінну на дорогу, яка вела до Якимівської загорожі.
У загорожі за воринням ще дрімало в тінях, у росі і метеликах високе різнотрав’я. Над ним бджоли перебирали невидимі струни, при його корінні темніла волога суниця. А вітерець усе увивася біля трави, усе будив її й отих лінивих метеликів, що понакривали крилом крило і не журяться (М. Стельмах).
ІІ. Знайдіть у творах Івана Франка засоби ритмізації тексту.
275. Обговоріть у родинному колі проблему “Питання культури мови – справа державна чи особиста?”.
276. Складіть і розіграйте діалог на тему “Наші відкриття в українській орфоепії”.
277. Підготуйте тести за розділом “Орфоепія”. Проведіть конкурс на кращі тести.
Related posts:
- Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів Урок 87 Тема. Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів Мета: поглиблювати знання про наголос і його роль у мовленні; добирати слова, протилежні за значенням, слова, однакові за звучанням і написанням; виховувати любов до природи, до її краси. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 114) – […]...
- Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Урок 12 Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Мета: продемонструвати учням, що мова – живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути […]...
- СКЛАДОПОДІЛ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів § 30. СКЛАДОПОДІЛ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ Мовознавчі студії 329. Прочитайте текст. Доведіть правильність висловленої думки, проілюструвавши її власними прикладами. Склад може представляти тільки голосний звук: о-сінь. Але частіше голосний тримає на своїх “плечах” один, два (а то і більше) приголосні звуки… Голосний звук […]...
- СКЛАД. ПРАВИЛА ПЕРЕНОСУ СЛІВ. НАГОЛОС ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §24. СКЛАД. ПРАВИЛА ПЕРЕНОСУ СЛІВ. НАГОЛОС 247. Прочитайте чистомовки. Чи змінюється значення слова від перестановки складів? Що таке склад? Кошеня навкруг дивана Ходить рано-рано-рано. Сонні очі продира: – Де нора-нора-нора? А. Камінчук. Ми боролись дружно з грипом, Ми його перемогли, Бо ми з липи-липи-липи Чай пили-пили-пили. Г. Чубач. Склад – це […]...
- Наголос. Наголошені й ненаголошені голосні, їх вимова, позначення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 27. Наголос. Наголошені й ненаголошені голосні, їх вимова, позначення на письмі 1. Яка функція наголосу в мові? 2. Чи всі слова наголошуються? 3. Чи в усіх словах наголос падає на той самий склад, наприклад, на перший чи другий? Вимовляння одного складу в слові з більшою силою голосу називається наголосом (рос. […]...
- Наголос УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Наголос У процесі мовлення не всі приголосні вимовляються з однаковою звуковою інтенсивністю. Наголос – це виділення одного зі складів слова за допомогою додаткового посилення голосу. Склад, на який припадає наголос, називається наголошеним (сильним). Усі інші склади в слові – ненаголошеними (слабкими). Наголос у складі надає йому більшої інтенсивності […]...
- Наголошені та ненаголошені голосні. Визначення наголосу в словах. Добір спільнокореневих слів. Складання розповіді за малюнками Урок 86 Тема. Наголошені та ненаголошені голосні. Визначення наголосу в словах. Добір спільнокореневих слів. Складання розповіді за малюнками Мета: уточнити знання про особливості наголошеного складу і роль наголосу в мовленні; розвивати вміння знаходити у слові наголошений склад; ознайомити зі схемою звуко-буквеного аналізу слів; виховувати працелюбність, чемність, повагу до українських традицій. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- СКЛАД. НАГОЛОС Мета: повторити вивчений матеріал про склад, наголос; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Добери склад”. – Доберіть склад, щоб утворилося […]...
- Порядок слів у реченні. Логічний наголос – Речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Порядок слів у реченні. Логічний наголос Розрізняються два типи порядку слів у реченні: прямий (звичайний) і зворотний (інверсія). При Прямому порядку слів підмет стоїть перед присудком, узгоджене означення – перед означуваним словом, неузгоджене – після нього, додаток – після слова, яке ним керує, а обставини – перед присудком (найчастіше на початку […]...
- Порядок слів у реченні. Логічний наголос УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Порядок слів у реченні. Логічний наголос Значення речення залежить не тільки від набору слів та їхніх форм, але й від порядку їхнього розташування. Порівняйте: Від села до залізничної станції п’ять кілометрів – точний вимір відстані; Від села до залізничної станції кілометрів п’ять – приблизна оцінка відстані. […]...
- Наголос. Наголошений склад. Складотворна роль голосних звуків Урок 85 Тема. Наголос. Наголошений склад. Складотворна роль голосних звуків Мета: поглибити знання учнів про наголос і склад; виділити складотворну роль голосних; удосконалювати вміння учнів розпізнавати наголошені й ненаголошені склади; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 92) – Як говорить поетеса про зимовий день, […]...
- СКЛАД. НАГОЛОС ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 26. СКЛАД. НАГОЛОС Про те, із чого утворюються склади, які з них відкриті, а які закриті, а також про наголошування окремих слів Пригадаймо Що таке склад слова? 199 Прочитайте слова, які поділено на склади. Простежте, чи збігається в словах кількість голосних з кількістю складів Чи є склади без голосного? А […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- РОЛЬ СЛІВ У ПОБУДОВІ ТЕКСТУ Мета: вчити учнів використовувати лексичні засоби для зв’язку речень у тексті; розвивати вміння зв’язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, той, цей), слів (тоді, спочатку, потім); збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Він дзвенить, немов намисто. Намистинки розсипає Й весело нас всіх скликає. […]...
- Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях. Складання діалогу на тему “У бібліотеці” Урок 29 Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях. Складання діалогу на тему “У бібліотеці” Мета: продовжувати знайомити з типами речень за метою висловлювання; знайомити з питальними реченнями, їх оформленням інтонаційно і на письмі; розвивати комунікативні вміння дітей, уміння складати діалоги; виховувати інтерес до вивчення мови. Обладнання: малюнок […]...
- Склад. Наголос. Фонетичний розбір слова ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 42 Тема. Склад. Наголос. Фонетичний розбір слова Мета: поглибити знання учнів про склад і наголос, познайомити їх з основними правилами переносу; виробляти вміння правильно ділити слова на склади, правильно наголошувати слова; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, тексти диктантів. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої […]...
- Типи фразеологічних одиниць в українській мові Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові План: 1. Типи фразеологічних одиниць в українській мові. Джерела української фразеології. Наукова та професійна фразеологія, її місце у діловій документації. 2. Українська лексикографія. Типи словників. Роль словників у складанні ділових паперів. 3. Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів […]...
- Складання слів, основ і їхніх частин УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Складання слів, основ і їхніх частин Поширеним способом словотвору є складання двох і більше слів, основ або їхніх частин. Різновиди способу складання: А) Складання слів: Школа, інтернат -> школа-інтернат; кіно, театр -> кінотеатр; Б) Складання основи слова зі словом: Жовтий і гарячий -> жовтогарячий; В) Складання основ: […]...
- Службові слова. Роль службових слів у реченні Тема: Службові слова. Роль службових слів у реченні Мета: ознайомити з поняттям “службові слова”; вчити будувати речення, використовуючи службові слова; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати наполегливість у праці, бажання вчитися. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32 Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Запам’ятаймо! Написання слів, які не можна перевірити наголосом, треба перевіряти за орфографічним словником. Такі слова потрібно запам’ятовувати. Наприклад: апельсин, чемодан, календар. 294 Запишіть слова з ненаголошеними голосними, які не можна перевірити наголосом. Запам’ятайте їх правопис. Абрикоса, апетит, бензин, бузина, кишеня, вінегрет, кермо, левада, […]...
- СТИЛІСТИЧНА РОЛЬ ДІАЛЕКТИЗМІВ, ПРОФЕСІЙНИХ СЛІВ, ТЕРМІНІВ, ПРОСТОРІЧНИХ СЛІВ Мета: навчальна: навчати розуміти роль незагальновживаної лексики в системі української літературної мови; розвивальна: розвивати художні смаки учнів засобами мови; виховна: виховувати прагнення до відповідного стилістичного оформлення свого мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, стилістика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...
- Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Урок 96 Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Урок 45 Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Мета: ознайомити учнів з числом іменника (без уживання термінів); вправляти у змінюванні слів – назв предметів за числами, визначенні числа наведених слів; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати інтерес до […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §4 Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади 58.1. Прочитай уривок із тексту. Наголос живе у слові. Він оформлює звучання слова, відмежовує його від інших слів у реченні. Правильне наголошування слів створює красу рідної мови (За Іваном Вихованцем). 2. Спиши останнє речення. Постав наголос у словах. Слово про слово Наголос […]...
- Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Урок 19 Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити […]...
- Роль слів у побудові тексту ТЕКСТ & 2. Роль слів у побудові тексту 27. П о м і р к у й т е р а з о м! 1. Прочитайте текст. Замість яких слів у ньому вжито виділені? Чому? БІЛЧИНІ ТУРБОТИ Чи знайдеться у нашій милій Україні ліс, в якому б не зустрілася вам білка? Певне, нема такого лісу, […]...
- Написання слів з пів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 24 Написання слів з пів- Запам’ятаймо! Слова з пів-, напів-, полу – пишуться разом: півкроку, півкілометра, піваркуша, напівморок, напівпустеля, полумисок, полуденок, полустанок. Якщо частина слова, яка стоїть після пів-, починається буквами я, ю, є, ї, то після пів – потрібно ставити апостроф: пів’ящика, пів’юрти, пів’євро, пів’їдальні. Із власними назвами пів – пишеться […]...
- Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Урок 66 Тема. Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Мета: закріпити знання про слова, які називають дії предметів; навчитися правильно вимовляти і писати слова килим, парасолька; розвивати спостережливість, працелюбність, повагу до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Урок 113 Тема. Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Мета: повторити й закріпити в учнів поняття про текст як зв’язне висловлення певної думки, повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова і порядок розбору слів за будовою; розвивати вміння підбирати заголовок до тексту, який би виражав […]...
- Наголос – Фонетика Українська мова Фонетика Наголос Наголос – це виділення одного зі складів за допомогою посилення голосу....
- Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Урок 91 Тема. Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Мета: вчити правильно визначити, які слова треба перевіряти за орфографічним словником; формувати навичку правильного ним користування; збагачувати активний словниковий запас учнів; вчити складати розповідь за […]...
- Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Урок 9 Тема. Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі. Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Наголос. Словник наголосів. Орфоепічний словник ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 29 Наголос. Словник наголосів. Орфоепічний словник Запам’ятаймо! Наголос – виділення одного зі складів у слові посиленим голосом. Такий склад називається наголошеним, решта складів у слові – ненаголошені. В українській мові наголос вільний. Наголошеним може бути будь-який склад у слові: книжка, пергамент, олівець. Наголос розрізняє: значення слів форми слів Засипати – […]...
- Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Урок 107 Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Мета: удосконалити знання учнів про позначення м’якості приголосних знаком м’якшення; закріпити знання учнів про перенос слів зі знаком м’якшення (ь); поглибити знання учнів про звуко-буквений аналіз слів; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати кмітливість та увагу дітей; виховувати повагу до […]...
- Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Урок 118 Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Мета: повторити вивчене про слово; систематизувати знання про речення, його види за метою висловлювання та інтонацією; закріпити знання учнів про корінь слова, удосконалювати вміння добирати споріднені слова; виховувати повагу до людей робітничих професій, любов […]...
- Речення. Види речень за метою висловлювання. Звуко-буквений аналіз слів Тема. Речення. Види речень за метою висловлювання. Звуко-буквений аналіз слів. (Вправи 426-430). Мета. Узагальнити вивчене про речення, повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова, правила перенесення слів із рядка в рядок. Розвивати навички інтонування розповідних, питальних і спонукальних речень (окличних і неокличних), речень з однорідними членами. Виховувати пошану до рідної мови. Обладнання: таблиця “Види речень за метою […]...