НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ. ПРАВОПИС
Морфологія. Орфографія. Дієслово
& 12. НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ. ПРАВОПИС – ТЬСЯ, – ШСЯ В КІНЦІ ДІЄСЛІВ
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово?
Д. Білоус
ПАМ’ЯТАЙМО
Не з дієсловами пишемо окремо. Разом не з дієсловами пишемо, коли дієслово без не не вживається; якщо дієслово має складний префікс недо-, який надає йому значення неповної дії; коли дієслово з не можна замінити іншим дієсловом-синонімом без не. Дієслів, які пишуться з не разом, небагато.
ОРФОГРАМА
НЕ
104. І. Уважно прочитайте текст. Напишіть план. Перекажіть зміст тексту. Які настанови є актуальними й сьогодні? Чим можна доповнити “Повчання…” з огляду на сучасність? Доведіть свою думку.
ПОВЧАННЯ ВОЛОДИМИРА МОНОМАХА
У своєму домі не віддавайтеся лінощам, але на все майте око.
Куди б ви не йшли походом по своїх землях, не давайте отрокам, ні своїм, ні чужим, завдавати шкоди ні житлу, ні посівам, щоб не стали проклинати. А найбільше шануйте гостя, звідки б він до вас не прийшов, чи простий, чи знатний, чи посол. Якщо не можете вшанувати його подарунками, то стравою
Що вмієте добре, того не забувайте, а чого не вмієте, того вчіться, як батько мій, що сидячи вдома, навчився п’ятьох мов; бо звідси шана від інших країн. Адже лінощі – мати всього зла: що хто вміє, те забуде, а чого не вміє, того не навчиться.
А ось вам і кінець усьому: майте страх Божий понад усе (3 “Повчання Володимира Мономаха дітям”).
І. Білібін. “Святий рівноапостольний великий князь Володимир (Мономах)”
II. Випишіть речення з орфограмою “не з дієсловами”. Зробіть синтаксичний розбір виписаних речень.
III. Виділіть орфограми. Поясніть правопис.
105. І. Спишіть, розкриваючи дужки.
1. Запоріжжя споконвіку було серцем українським. На Запоріжжі воля ніколи (не)вмирала, давні звичаї ніколи (не)забувались, козацькі предковічні пісні до посліду днів (не)замовкали, і було те Запоріжжя як у горні іскра: який хоч, такий і роздуми з неї вогонь (П. Куліш). 2. В чужому оці й порошинку бачить, а в своєму й сучка (не)добачає (Нар. тв.). 3. Я (не)навиджу брехню у всякій одежі (М. Рильський).
II. Поясніть правопис дієслів з не.
ПАМ’ЯТАЙМО
Написання не з дієсловами
Разом з функцією префікса | Окремо з функцією заперечної частки | ||
Визначення | Приклади | Визначення | Приклади |
В усіх випадках, коли дієслова без не не вживаються | Неволити, незчутися, ненавидіти, нестямитися | Від дієслів, дієслівних форм на – но,-то | Праця не закінчена. Праці не закінчено. Підлога не вимита. Підлогу не вимито |
У дієсловах зі складним префіксом недо-, вжитому в значенні неповноти дії | Недобачати, недовиконувати, недодержати, недооцінювати, недоплатити, недочувати | Від дієслів з префіксом до-, коли дієслова вказуй ють на закінчення дії або додатковий процес | Не дочути, не дописати, не доїсти, не донести. Він не дочув моїх слів. Ця робота не доведена до кінця |
У дієсловах з відповідним значенням | Нездужати (хворіти), неславити (ганьбити) | Залежно від значення дієслів | Не здужати (не змогти), не славити (не прославляти) |
106. І. Уважно прочитайте текст. Як, на вашу думку, має поводитись вихована людина? За допомогою антонімів, а також шляхом додавання або відкидання “не” переформулюйте “поради навпаки”. Озвучте свої висновки.
ДИВНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
“Ніколи нікого не слухайте, говоріть без упину і тільки про себе. Якщо у вас раптом з’явилася якась думка в той час коли інша людина щось розповідає,- сміливо перебивайте, не чекайте, поки хтось закінчить виклад своєї думки. Хіба він такий розумний, як ви?! Переривайте його посеред фрази! А перебивши, розповідайте про свій зубний біль або, ще краще, покажіть усім, який саме зуб потребує пломби…” Чи не правда, досить дивні рекомендації?
Здавалося б, усім зрозуміло, що це – поради навпаки, і людина культурна так ніколи не вчинить. Помиляєтесь! У тому-то й жах, що сама за собою людина часто не стежить і не помічає, що діє саме таким чином, який ми щойно спародіювали (3 кн. “Чим хата багата”).
II. Випишіть речення, у яких “не” виконує функцію заперечної частки.
Поясніть правопис.
III. Напишіть невеликий твір на тему “Я спілкуюсь у товаристві”.
ПАМ’ЯТАЙМО
Афіксом називається частина слова, що змінює його зміст, значення, або роль у реченні. Слово походить з латинської мови, де дослівно означає “прикріплений”. Синонімом до афіксу є слово “формант”, який виконує ті ж самі функції.
Афікс – ся (-сь) може вживатися з більшістю дієслів у всіх формах, крім дієприкметників. Стоїть він після інфінітивного суфікса – ти (-ть) або закінчення в особових формах дієслова. Наприклад: грати – гратися, граються, граюся.
Сучасний дієслівний афікс – ся (-сь) – це давня коротка форма зворотного займенника себе у знахідному відмінку однини. Вона завжди виступала при дієсловах. Коли перестали вживатися короткі форми займенників (мя, тя, ся, мі, ті, сі), форма – ся (-сь) втратила значення займенника і стала частиною дієслова, виконуючи ряд функцій.
За допомогою афікса – ся (-сь) від перехідних дієслів утворюються неперехідні: бити (що?) – битися (чим?), купати (кого?) – купатися. (в чому?), лікувати (кого?) – лікуватися (від чого?), переконувати (кого?) – переконуватися (в чому?), вмивати (кого?) – вмиватися, (чим.?).
Якщо афікс – ся (-сь) поєднується з неперехідними дієсловами, то утворюються безособові дієслова: спиться, сіється, ореться, ходиться. Наприклад: Ой не спиться й не лежиться, і сон мене не бере. (Нар. тв.).
За допомогою афікса – ся ( сь) утворюються різні зворотні й пасивні дієслова: вмиватися, одягатися, взуватися, листуватися, будуватися.
В окремих випадках афікс – ся (-сь) разом із префіксами виконує словотворчі функції, тобто надає словам нового лексичного значення: бігати – набігатися, сидіти – насидітися, жити – зжитися.
Ряд дієслів без афікса – ся (-сь) не вживаються: боятися, сміятися, пишатися, намагатися.
107. Від наведених слів утворіть дієслова з афіксом – ся. Визначте його функції.
Думати, будувати, молотити, виготовляти, зустрічати, вчити, ловити, розвивати, збирати, прийняти, робити, починати, дивувати, вибирати, збільшувати, порушити, обсівати.
ПАМ’ЯТАЙМО
Дієслова на – ться завжди пишуть з м’яким знаком. Після шиплячих в українській мові м’який знак ніколи не ставиться, тому – шся в дієсловах вживається без м’якого знака.
ОРФОГРАМА
Написання – ТЬСЯ, – ШСЯ в кінці дієслів
108. Спишіть. Виділіть орфограми. Поясніть правопис дієслів на – ться, – шся.
1. Як вода в Чорному морі не переведеться, поки світ-сонця, так і в Січі до віку вічного не переведуться лицарі. З усього світу злітаються вони туди, як орли на недоступну скелю (П. Куліш). 2. Стоїш посеред городу, задумався. А коли підносиш ногу, щоб вийти з городу, то пильно дивишся вниз, щоб не наступити на живу рослину. Поволеньки ступаєш по стежці, а тобі здається, що всі вони за тобою дивляться, підглядають: і соняшники, й гарбузи. Боїшся необережно зачепити їх, боїшся тих поглядів, бо не розумієш. О, нарешті вже вискочив на подвір’я! А потім ще довго стоїш і дивишся на барвисту повінь городню (Є. Гуцало).
109. І. Пригадайте зміст жартівливої української пісні “Ходить гарбуз по городу…”. Які ще овочі ростуть на вашому городі або їх купують на ринку? З’ясуйте, чи вони “гарбузові родичі”. Усно перекажіть текст.
“ХОДИТЬ ГАРБУЗ ПО ГОРОДУ…”
“Ходить гарбуз по городу, питається свого роду…” – співається в жартівливій українській пісні, яка розповідає про родичів гарбуза: диню, огірочки, бараболю, квасолю, буряки, морковицю, боби.
А чи й справді вони родичі? Наука ботаніка об’єднує найбільш близькі рослини у роди та види. Вид – це сім’я рослини. Рід – її прізвище.
Прізвище та ім’я рослинам дають латинські, бо латинська мова у вчених вважається міжнародною. Жовта диня, наприклад, зветься “кукуміс мело”. А найближчий родич дині – огірок, теж “кукуміс”, але вже “сатівус”.
М. Тимченко. “Ходить гарбуз по городу”
Є родини рослин, що складаються з найбільш близьких родів. До родини гарбузів, таким чином, справді належить диня – “гарбузова господиня”, а також огірочки та кавун.
А от бараболя, тобто картопля, зовсім не причетна до родини гарбузів. Її родичі – помідор і паслін. Родич морковиці – звичайний буряк, а родичі квасолі – боби та горох. їхня родина так і зветься – бобові (За В. Уткіним).
II. Випишіть речення з дієсловами на – ться (-шся). Підкресліть орфограми. Поясніть правопис.
ПАМ’ЯТАЙМО
Складовою частиною багатьох дієслів є частка-суфікс – ся, вживана як для утворення нових лексичних одиниць, так і для вираження граматичної співвідносності активності або пасивності дії. – Ся можна назвати часткою, тому що вона має спосіб утворення похідних дієслів і граматичних форм приєднання до кореня афіксів – частин слова, які змінюють його смисл, значення або роль у реченні. Приєднуючись до будь-якого дієслівного утворення (крім дієприкметника), у будь – якій формі, – ся виступає в кінці дієслова:
А) після особових змін у закінченнях (смі-ю-ся, смі-є-ш-ся);
Б) після форм змін минулого часу (смі-я-в-ся, смі-я-ла-ся);
В) після суфіксів інфінітива (смі-я-ти-ся);
Г) після суфіксів дієприслівника (смі-ю-чи-ся).
Разом з тим – ся виконує і суфіксальну роль як один із показників стану й засіб дієслівного словотвору.
Частка – ся (-сь) у зворотних дієсловах, де вона виступає в ролі афікса, пишеться разом: будується, одягається, сміється, наївся (наївсь), напився (напивсь).
У 3-й особі однини перед – ся з’являється – ть-, – ш-: сміюся, смієшся, сміється.
Сполучення – шся, – ться у дієслівних формах вимовляються як [с’: а], [ц’: а].
Вимова й правопис – шся, – ться в дієслівних формах
Категорія | Правильна вимова | Правильне написання |
-ться У дієслівних формах | [бйец’:а], [носиец’ :а], [смійуц’:а],[вчитимеиц’:а], [братиемуц’ :а], [береж’ іц’ :а] | Б’ється, носиться, сміються, вчитиметься, братимуться, бережіться |
-шся В дієслівних формах | [радиес : а], [братиемеис’ :а], [грайес’ : а], [миенуйес’ :а], [змагайес’ :а], [облиевайес’ :а] | Радишся, братимешся, граєшся, милуєшся, змагаєшся, обливаєшся |
110. І. Виразно прочитайте текст. Чи погоджуєтесь ви з думкою автора про те, що без рідного слова “людина стає без роду племені, котиться перекотиполем у безодню бездуховності”? Обгрунтуйте свою відповідь.
РІДНЕ СЛОВО
Любов до Батьківщини виявляється в любові до рідного слова. Словом рідним треба дорожити, як честю матері, як совістю. Якщо людина байдужіє до рідної мови, то в її душі вмирає краса рідної землі. Людина стає без роду й племені, котиться перекотиполем у безодню бездуховності.
Ми милуємося картинами природи. Слухаємо шепіт саду, спів птахів. Бачимо, як журно хилиться колос пшениці на ниві. Квіти вибігають на берег річки й зачудовано дивляться на її швидкоплин. Замріяно стоять верби над водою. Зелена краса завжди линула у натхненне слово багатющої скарбниці української пісні, казки, легенди, поезії.
Хай же вічно звучить музика народного слова. Нехай неповторні його пахощі стануть для кожного з нас найдорожчим і найріднішим (За І. Вихованцем).
II. Випишіть з тексту дієслова з орфограмами – ться (-шся). Зробіть фонетичний розбір виписаних слів.
Related posts:
- НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 50. НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ Про те, коли не з дієсловами пишемо разом, а коли – окремо 438 Порівняйте написання виділених слів. Поміркуйте та зробіть висновок, чому ці слова пишемо по-різному. 1. Він не дочув моїх слів. 2. Старенький недочував. Пишемо окремо З усіма формами дієслова (крім дієприкметника) не […]...
- Правопис не з дієсловами Тема. Правопис не з дієсловами. (Вправи 330-333). Мета. Повторити правило правопису частки не з дієсловами, вправляти учнів у практичному застосуванні цього правила. Розвивати вміння спостерігати за мовними явищами, аналізувати й узагальнювати свої спостереження. Виховувати почуття доброти. Обладнання: зображення лелеки, роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ § 6. НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄСЛОВАМИ Вправа 58 1. Смутки і турботи непокоїли (слово без не не вживається) людей ночами і на самоті (Ю. Тис). 2. Як не казав (не з дієсловами пишеться окремо) ти правду вчора, то не повірять і сьогодні (Д. Білоус). 3. Я ненавиджу (слово без не не вживається) рабства кайдани (П. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови Урок 85 Тема. Аналіз контрольної роботи. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Написання не з дієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови Мета: провести аналіз і підбити підсумки контрольної роботи; актуалізувати знання дітей про дієслово, його граматичні ознаки, правопис його з часткою не; розвивати вміння розрізняти дієслова серед інших частин […]...
- НЕ з дієсловами – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово НЕ з дієсловами Не з дієсловами здебільшого пишеться окремо: не прийшов, не виконуй, не читав. Разом не пишеться у таких випадках: – коли слово без не не вживається: Ненавидіти, нехтувати; – коли дієслово означає неповноту дії, що виражається префіксом Недо-: Недочувати, недогледіти. Щоб вирішити, як писати не з […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- Правопис – ться, – шся в кінці дієслів – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Правопис – ться, – шся в кінці дієслів У дієсловах на – ться вимовляється звук і завжди пишеться м’який знак: Вернеться, Дивляться. У дієсловах на – шся вимовляється звук і м’який знак не пишеться: Вернешся, Задивишся....
- ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §6. ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС – ться, шся В КІНЦІ ДІЄСЛІВ. ГОЛОСНІ В ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ 50. Прочитайте. Визначте дієслова, поставте до кожного питання. Дозволь дати тобі деякі поради щодо спілкування. Частіше посміхайся. Посмішка нічого не коштує, але багато дає. Частіше вимовляй ім’я свого співрозмовника. Для нього воно звучить, як найсолодша музика. Не […]...
- Побудова речень із дієсловами теперішнього й майбутнього часу ДІЄСЛОВО Побудова речень із дієсловами теперішнього й майбутнього часу 349. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. На узліссі горять, палають, аж світяться своїм якимось казковим світлом незліченні квіти іван-чаю, найцікавішої тайгової рослини. (Рости) іван-чай великими купинами, (займати) цілі галявини. Особливо любить обгорілі місця. Скільки то бджоли з нього меду (наносити)! Та цікавить він ще й своєю […]...
- ПРАВОПИС Мета: – навчальна: повторити й закріпити знання семикласників про дієслово, його морфологічні ознаки; сприяти зміцненню навичок змінювати дієслова теперішнього часу, правопису дієслів, що закінчуються на – ться, – шся, знаходити й пояснювати орфограми; – розвивальна: розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати, конструювати мовні явища, відтворювати деформоване висловлювання, що містить дієслова на – ться, – шся; […]...
- Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу ДІЄСЛОВО & 47. Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Я розумію вас, звірята і рослини Богдан-Ігор Антонич 380. 1. Прочитайте поетичні рядки. Який настрій вони створюють? Пробіг зайчик. Див..ться – світанок! Сид..ть, грі..ться, Ромашкам очі розтуляє… Павло Тичина 2. Спишіть, уставляючи пропущені букви. Визначте час, особу і число цих дієслів. Виділіть у […]...
- Зв’язок прислівників із дієсловами ПРИСЛІВНИК Зв’язок прислівників із дієсловами 383. Прочитайте вірш Лариси Лужецької. Вивчіть напам’ять. На запитання як? коли? Готова всім відповісти. Сади цвітуть коли? навесні, Улітку трав поля шовкові, А восени врожай збирають, Узимку снігу всі чекають. Прислівників багато має мова – Усі яскраві, всі чудові! – Спишіть вірш із пам’яті. Підкресліть словосполучення прислівника з дієсловом. Визначте […]...
- НЕ З ДІЄСЛОВАМИ. МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ДІЄСЛІВ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання семикласників про способи творення дієслів, зокрема про префіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису дієслів з часткою не разом і окремо та позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієслова з вивченою орфограмою; – розвивальна: розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й […]...
- Не з дієсловами (повторення) МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 13 Не з дієсловами (повторення) 1. З усіма формами дієслова (крім дієприкметника) не звичайно пишеться окремо: не помічати, не помічав, не помічала, не помічають, не помітять, не помічатимуть, не помічатиму, не помітили б, не помітив би, не помітивши, не помічаючи. 2. Разом не пишеться з усіма формами дев’яти дієслів, які без […]...
- ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ З ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ ОСОБОВИХ ФОРМ ТЕПЕРІШНЬОГО І МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ Мета: вчити учнів вживати дієслівні форми теперішнього і майбутнього часу в реченнях і зв’язних висловлюваннях; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Дієслова підкресліть, визначте їх особу, час, число. Закінчення виділіть, поясніть написання. 1) У сусіда ума не позичиш. […]...
- НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів § 28. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Мовознавчі студії 308. Розгляньте таблиці. У наведених нижче реченнях (с. 138) запишіть разом, окремо або через дефіс слова, розділені рискою. Свій вибір обгрунтуйте. […]...
- ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 20. ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ – Н – У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА – НН – У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Я знаю: мова мамина – свята. В ній вічний, незнищенний дух свободи. Ті плекали душі і вуста мільярдів. Це – жива вода народу. М. Адаменко ПРИГАДАЙМО Пасивні дієприкметники минулого часу утворюються за допомогою суфіксів: […]...
- НЕ З ДІЄСЛОВАМИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 5. НЕ З ДІЄСЛОВАМИ 89. Прочитайте козацькі прислів’я. Обгрунтуйте написання не з дієсловами. Звіртеся з таблицею. 1. Козача потилиця ворогам не хилиться. 2. Козак журби не має, з біди не заплаче. 3. Козацькому роду немає переводу. 4. Щирий козак ззаду не нападає. 5. Заради волі козак нехтує небезпекою. 6. Незчувся козак, як […]...
- Правопис особових закінчень дієслів Урок 94 Тема. Правопис особових закінчень дієслів Мета: закріплювати вміння визначати дієвідміну дієслів, вчити розпізнавати дієслова 1-ї особи, правильно писати і вживати у мовленні; розвивати мислення дітей, вміння виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до праці. Обладнання: Конституція України. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Відновлення алгоритму – Як визначити дієвідміну дієслова? 1) Поставити… 2) […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ І РОЗШИРЕННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ДІЄСЛІВ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ СЕМАНТИЧНИХ ГРУП Мета: вчити учнів пояснювати лексичні значення дієслів, добирати дієслова до груп з різними лексичними значеннями (руху, праці, спілкування, сприймання, явищ природи тощо); повторити правопис частки не з дієсловами; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, […]...
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....
- Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Урок 91 Тема. Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Мета: вчити правильно визначити, які слова треба перевіряти за орфографічним словником; формувати навичку правильного ним користування; збагачувати активний словниковий запас учнів; вчити складати розповідь за […]...
- Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи Урок 96 Тема. Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи Мета: познайомити учнів з системою закінчень дієслів 3-ї особи однини і множини, вчити розпізнавати дієслова 3-ї особи, правильно писати й вживати їх у мовленні, підготувати дітей до знайомства з орфограмою “Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів”; розвивати культуру письмового спілкування; виховувати почуття патріотизму, інтерес до історії країни. […]...
- Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація ОРФОГРАФІЧНО – ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ § 20. Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація Пригадайте – Які слова називаються складними? Як вони пишуться? – У чому полягає відмінність у написанні прислівників та співзвучних з ними слів інших частин мови? – Які основні правила написання прийменників, часток, сполучників? 237. Спишіть власні назви, виправляючи […]...
- Вимова і правопис дієслів на Тема. Вимова і правопис дієслів на – ся (-сь). (Вправи 390-395). Мета. Ознайомити учнів із особливостями дієслів на – ся (-сь). Розвивати навички вимови і правопису дієслів на – ся (-сь) Виховувати дбайливе ставлення до менших. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми […]...
- ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 42 ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ Що треба знати про написання закінчень дієслів 1 – ої особи теперішнього і майбутнього часу? 299. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю. Особа, число Питання Теперішній Майбутній Теперішній Майбутній 1-ша Що роблю? Веду, Вестиму, Раджу, Радитиму, Особа Сію Сіятиму Стою Стоятиму Однини […]...
- ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ. НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ РАЗОМ І ОКРЕМО Службові частини мови. Сполучник & 35. ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ. НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ РАЗОМ І ОКРЕМО Ту мову, як музику, в хвилях лелію, Вона мені сниться іще крізь роки: Доноситься з вітром слова Гамалії И пісні, що співали колись козаки. Є. Лещук ПАМ’ЯТАЙМО Написання сполучників разом Правила Приклади Складні сполучники, які не мають однозвучних з ними слів, а […]...
- Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Урок 98 Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправи 133 2. Відновлення таблиці Дієслова теперішнього […]...
- Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 38 Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів 303 Розгадайте ребуси й головоломку-ребус (числа в ній означають порядковий номер букви в алфавіті). Запишіть розгадки. Які службові частини мови є в записаних висловлюваннях? Разом Окремо – складні сполучники: адже, аніж, отже, отож, також, втім, зате, проте, причім, […]...
- Контрольна робота: письмовий твір. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322) Тема. Контрольна робота: письмовий твір. Мета. Перевірити вміння самостійно складати письмове висловлювання з використанням виражальних засобів та висловленням власної думки. УРОК 97 Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322). Мета. Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички правопису не з дієсловами та особових закінчень; удосконалювати вміння розпізнавати часи дієслів […]...
- ПРАВОПИС ПРИСЛІВНИКІВ НАПИСАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ ЧЕРЕЗ ДЕФІС І РАЗОМ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 32. ПРАВОПИС ПРИСЛІВНИКІВ НАПИСАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ ЧЕРЕЗ ДЕФІС І РАЗОМ ДЕФІС У ПРИСЛІВНИКАХ СТАВЛЯТЬ: Після префікса по-, якщо прислівник має суфікс – є, – и, – ому. – ему (-ему) У складних прислівниках після будь-, казна-, хтозна-, перед – небудь, – таки, – то При складанні однакових чи близьких за значенням слів По-перше, […]...
- Написання закінчень у дієсловах другої особи Урок 95 Тема. Написання закінчень у дієсловах другої особи Мета: познайомити дітей з системою закінчень дієслів різних дієвідмін в однині та множині 2-ї особи, вчити розпізнавати дієслова 2-ї особи, правильно писати і вживати їх у мовленні; розвивати уважність, зібраність і спостережливість; виховувати самостійність у навчанні. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання […]...
- ПРИСЛІВНИК. ПРАВОПИС ВИВЧЕНИХ ПРИСЛІВНИКІВ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ § 7. ПРИСЛІВНИК. ПРАВОПИС ВИВЧЕНИХ ПРИСЛІВНИКІВ 59. Прочитайте. Поставте питання до виділених слів. Що вони означають? Які це частини мови? Удосвіта дві хмароньки зустрілися вгорі І мовчки зупинилися, як Божих дві зорі. Хотілось їм зостатися, удвох прожити вік, А вітер злий сміявся вже десь збоку біля них. І стали тихо […]...
- Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 99 Тема. Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі – Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про префікси як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їхнього виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їхню роль у словах, удосконалювати навички правопису; – розвивальна: […]...
- Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація § 20. Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація 237. Петро Гулак-Артемовський, збірка Івана Франка “Зів’яле листя”, спорткомплекс “Олімпійський”, Бахчисарайський район, сузір’я Велика Ведмедиця, капела бандуристів “Дніпрянка”, станція метро “Хрещатик”, проспект Миру, місто Біла Церква, свято 8 Березня, Богоматір, Міжнародний день рідної мови, Луганський національний університет. Президент України, Кабінет Міністрів України, […]...
- Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Тема. Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 380 – 384.) Мета. Узагальнити труднощі написання ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу, провести дослідження закономірностей правопису наголошених закінчень і вивести правило правопису. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. […]...
- Правопис часток. Написання часток МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЧАСТКА & 40 Правопис часток. Написання часток – бо, – но, – то, – от, – таки Частки з різними частинами мови можуть писатися разом, окремо і через дефіс. Разом Окремо 1. Словотворчі частки аби-, де-, – сь, що-, Чи-(чим-): абищо, абияк, дехто, якось, хтось, щодня, щомиті, чимало, чимдуж, але дарма що, поки […]...
- Значення ДІЄСЛОВО & 49. Значення – ся (-сь). Вимова і правопис дієслів на – ся (-сь) День турботою почнеться Микола Сингаївський 390. 1. Прочитайте вірш. Який настрій він створює? Птахи прилетіли! Птахи прилетіли! На вулицях міста рух зупинили! Завмерли трамваї, тролейбуси стали, Автомобілі загальмували… Не їде ніхто, не йде, не біжить – Рух зупинився навколо умить. […]...
- Спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру. (Вправи 275-278) Тема. Спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру. (Вправи 275-278). Мета. Провести спостереження за роллю дієслів у текстах розповідного та описового характеру; звернути увагу на їх виражальні можливості; вчити добирати найбільш влучні дієслова відповідно до ситуації мовлення. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (аудіювання). III. Перевірка […]...
- Gebrauch der hilfsverben haben und sein (Вживання допоміжних дієслів haben та sein) – Perfekt. Складний минулий розмовний час – Das verb. Дієслово Німецька мова Das verb. Дієслово Perfekt. Складний минулий розмовний час Gebrauch der hilfsverben haben und sein (Вживання допоміжних дієслів haben та sein) Допоміжне дієслово haben вживається: 1. Із перехідними дієсловами. Er hat ein Buch gelesen. (Він прочитав книгу.) 2. Зі зворотними дієсловами. Sie hat sich auf der Krim erholt. (Вона відпочивала в Криму.) 3. Із […]...