ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ. РІК, МІСЯЦЬ. ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗА ГОДИННИКОМ. СПІВВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ ЧАСУ
Мета: формувати в учнів уміння користуватися годинником; продовжити вивчення співвідношень між одиницями часу; розвивати пізнавальну активність, логічне мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 127, завдання 780; 781)
Завдання 780
– Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 781
– Який час показує кожний годинник?
2. Гра “Котра година?”
Повторення таблиці множення і ділення чисел 4; 5; 6.
На дошці –
Числа в середині годинника міняються на 4 і 6.
Учень-консультант (біля дошки з указкою) показує на числа навколо циферблату, учні виконують множення і називають відповідь. Якщо відповідь дано правильно, “годиннички цокають” далі за годинниковою стрілкою, якщо неправильно – учень показує на число повторно.
3. Розв’язування задач
– Урок триває 40 хвилин, а перерва-10. На скільки довше триває урок, ніж перерва?
– Дітей запросили на день народження на 2 години дня. Сергій прийшов о 13 годині 55 хвилин, Олена прийшла через 10 хвилин після Сергія, а
4. Математичний диктант
– Скільки місяців у році?
– Скільки днів складає 1 тиждень?
– Скільки годин у добі?
– Скільки хвилин у годині?
– Скільки секунд у хвилині?
– Скільки годин складають дві доби?
– Скільки хвилин складають чотири години?
– Скільки секунд складають 3 хвилини 40 секунд?
5. Хвилинка каліграфії
– Запишіть відповіді математичного диктанту в порядку зростання.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над одиницями часу, закріпимо вміння визначати час за годинником.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 127-128)
Завдання 739
Учні визначають час за годинником.
Завдання 783
Учні пояснюють, скільки повних обертів зробить секундна стрілка за 6 хв; скільки часу показує кожний годинник.
Завдання 784; 785. Колективне розв’язування задач
Завдання 786. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають про Сонце, запам’ятовують нові одиниці часу.
1 рік = 365 діб (366 діб – у високосний рік)
1 рік = 12 місяців 1 місяць = 30 (31) діб
Слід пам’ятати, що у лютому 28 діб (29 – у високосний рік).
Завдання 787
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі, учні складають коротку умову, пояснюють, про що дізналися кожною дією.
Після цього визначають, скільки всього кілограмів овочів витратив кухар.
Завдання 743. Усне виконання завдання
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Режим дня”
Учитель розповідає дітям режим дня другокласника, вони показують названий час на циферблаті.
2. Усне розв’язування задач
1) У 3 коробках було по 6 тістечок. 4 тістечка з’їли. Скільки тістечок залишилося?
2) У саду посадили 2 ряди смородини, по 6 кущів у кожному. Скільки всього кущів смородини посадили в саду?
3) Оля вимила чашки і розставила їх на трьох полицях, по 6 чашок на кожній. Скільки чашок вимила Оля?
4) На уроці фізкультури всі учні вишикувалися в 4 ряди, по 6 учнів у кожному. Скільки учнів було на уроці фізкультури?
3. Обчислення значень виразів
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 128, завдання 788; 789.