ПЕРЕСТАВНИЙ ЗАКОН МНОЖЕННЯ
Мета: ознайомити учнів з переставним законом дії множення; закріплювати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Число 36 зменшити у 9 разів;
– знайти дев’яту частину від 45 кг;
– знайти, у скільки разів 9 менше від 72;
– розв’язати рівняння х • 9 = 72.
Відповіді: 4; 5 кг; у 8 разів; х = 8.
3. Гра
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим законом дії множення, продовжимо роботу над задачами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота
– Обчисліть рівність 5 + 23.
– Як ви обчислювали? (23 + 5)
– Яким законом додавання користувалися? (Переставним законом додавання)
– Як звучить цей закон? (Від перестановки доданків сума не змінюється.)
– Для чого потрібно знати цей закон? (Щоб швидко і зручно обчислювати.)
2. Пояснення нового матеріалу
1) Бесіда за завданням 331 (с. 46).
– Що купила мама?
–
– Поясніть розв’язання та зробіть висновки.
На дошці – вираз: 5 • 6 = 6 • 5 = 30
– Що спільного? (Спільні множники і відповідь.)
– Чим відрізняються? (Перший і другий множники міняються місцями.)
2) Ознайомлення з правилом (с. 47).
3. Первинне закріплення (с. 47)
1) Завдання 333.
– Обчисліть, використовуючи за потреби переставний закон множення.
2) Завдання 332.
– Усно розв’яжіть рівняння, не виконуючи обчислень.
Фізкультхвилинка
Промайнула лише мить –
Дощик з неба крапотить.
Ми присіли під кущем,
Щоб не змокнуть під дощем.
Мить – і сонце засіяло,
Все навколо чисте стало.
Тягнем руки до небес:
Нас зігрій і світ увесь.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 47, завдання 334)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
Було – ? по 9 м
Витратили – 45 м
Залишилось – 27 м
Розв’язання
1) 45 + 27 = 72 (м) – завезли тканини
2) 72 : 9 м = 8 (с.)
Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.
– Розв’яжіть задачу іншим способом.
2-й спосіб
1) 45 : 9 = 5 (с) – витратили
2) 27 : 9 = 3 (с.) – залишилось
3) 5 + 3 = 8 (с.)
Відповідь: завезли 8 сувоїв тканини.
2. Робота над задачею з буквеними даними (с. 45, завдання 324)
– Запишіть за допомогою виразів відповіді на запитання.
– Скільки окунів упіймали хлопчики разом? (а + b)
– На скільки більше окунів упіймав Тарас? (а – b)
– У скільки більше окунів упіймав Тарас? (а : b)
А) а + b, b + а;
Б) а – b, b – а;
В) а : b, b : а.
Учні обирають правильний вираз та обгрунтовують свій вибір.
3. Завдання з логічним навантаженням (c. 47, завдання 335)
Відповідь: 8 + 6 = 14; 32 – 14 = 18. Через вісімнадцять років.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яке завдання на уроці було найцікавішим, на ваш погляд?
– Чому?
Жартівливі задачі
– 7 котів, між ними – цап.
Порахуй-но, скільки лап? (28, у цапа – ноги, а не лапи.)
– На березі три гілки, на кожній по три яблука. Скільки всього яблук на березі? (Жодного, на березах яблука не ростуть.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 47, завдання 336; 337.