ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН

Мета:

– сформувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; продовжити вдосконалення умінь та навичок характеризувати географічне положення океану та його природні компоненти за тематичними картами атласу;

– розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;

– формувати ціннісне ставлення до природних багатств Світового океану, екологічну свідомість.

Обладнання: фізична

карта світу, підручники, атласи, контурні карти, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть учні називати характерні ознаки географічного положення і природи Північного Льодовитого океану, відомі географічні об’єкти; наводити приклади форм рельєфу дна, течій, представників органічного світу; представників органічного світу; характеризувати особливості клімату, природні багатства та проблеми їх освоєння; порівнювати географічне положення та природні компоненти Північного Льодовитого та інших океанів.

ХІД

УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом “Бліцопитування”

– 3 природними особливостями яких океанів ви вже ознайомилися?

– Який океан Землі найбільший за площею? найменший?

– Чим відрізняється географічне положення Індійського океану порівняно з географічним положенням Тихого та Атлантичного океанів? Чим зумовлені ознаки схожості та відмінності природи вивчених океанів?

– Що називають Арктикою?

– Що вам відомо про дослідження Арктики?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Проблемне питання”

Північний Льодовитий океан – найменший та найхолодніший з усіх океанів. Між ученими навіть і в наші часи точаться суперечки: вважати його океаном чи великою затокою Атлантичного океану? Проте, незважаючи на його невеликі розміри, знання про природні таємниці Північного Льодовитого океану давалися дуже важко та накопичувалися тривалий час завдяки героїчній праці багатьох поколінь дослідників. Як ви гадаєте, чим це обумовлено?

(Відповіді учнів.)

У наші часи завдяки аерокосмічним дослідженням проводять дистанційні спостереження за станом льодового покриву, водних мас, органічного світу, активно освоюють природні багатства шельфу.

Виявляється, що роль північної полярної верхівки нашої планети у формуванні природних особливостей Землі не менша, ніж роль Антарктиди.

Тому, щоб скласти остаточну систему знань про Світовий океан, ми вирушаємо в подорож водами Північного Льодовитого океану.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Формування поняття Арктика, географічне положення Північного Льодовитого океану

Арктика – північно-полярна область, яка займає великі простори навколо Північного полюса, куди входить Північний Льодовитий океан із його морями та островами та північні окраїни прилеглих материків. Зазвичай кордонами Арктики вважається нульова середньорічна ізотерма.

Робота з картою “Світовий океан”, фізичною картою Атлантичного океану, планом характеристики географічного положення океану, мультимедійною презентацією

Завдання

1) За картами атласу визначте особливості географічного положення Північного Льодовитого океану.

2) Порівняйте географічне положення Північного Льодовитого з іншими океанами.

Географічне положення Північного Льодовитого океану

План характеристики

Особливості географічного положення

Площа, млн км2

14,7 (4 % від площі Світового океану, майже в 13 разів менший за Тихий океан)

Положення щодо екватора, нульового меридіана, материків та інших океанів

Займає центральну частину Арктики, розташований на крайній півночі Землі, обмежений берегами Євразії та Північної Америки, широко сполучається з Атлантичним океаном; через Берінгову протоку – з Тихим океаном

Особливості берегової лінії: моря, затоки, протоки, острови

Берегова лінія сильно порізана, моря Північного Льодовитого океану займають майже половину його площі: Гренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптєвих, Східно-Сибірське, Чукотське, Бофорта. За кількістю островів та архіпелагів Північний Льодовитий океан посідає друге місце після Тихого океану. Найбільші: Гренландія, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Північна Земля, острів Врангеля, Канадський Арктичний архіпелаг. Більшість островів океану мають покривні льодовики

Висновок 1. Географічне положення Північного Льодовитого океану відрізняється від інших океанів Землі. Він розташований на крайній півночі Землі, широко сполучається з Атлантичним океаном, вузькою протокою – з Тихим; не має безпосереднього зв’язку з Індійським океаном. Вірогідніше, схожі ознаки природи спостерігатимуться між Північним Льодовитим океаном та північною частиною Атлантичного.

2. Особливості рельєфу дна

Робота з картою “Будова дна Північного Льодовитого океану”

Завдання.

1) З’ясуйте закономірності розташування основних форм рельєфу дна Північного Льодовитого океану.

2) Порівняйте рельєф дна з іншими океанами.

Западина Північного Льодовитого океану почала формуватися в другій половині мезозойської ери. У рельєфі дна чітко вирізняються шельф, материковий схил і ложе. Характерною ознакою рельєфу океану є велика площа шельфу (на нього припадає майже половина площі океану), який місцями сягає до 1,3 тис. км завширшки. Материковий схил набагато ширший, ніж в інших океанах, має східчасту будову. На дні океану здіймаються три основні хребти: Серединно-Арктичний, що є продовженням Серединно-Атлантичного, хребет Ломоносова – брилова структура континентального типу, та старий, нині неактивний серединно-океанічний хребет Менделєєва. Хребти поділяють океанічну западину на вісім улоговин, глибини яких коливаються в межах 2200-5500 м. Найбільша глибина Північного Льодовитого океану – 5527 м у Гренландському морі.

Висновок 2. Північний Льодовитий океан є наймілкішим серед інших океанів. Особливою ознакою рельєфу дна є великі розміри шельфу, наявність багатьох ділянок із земною корою континентального типу.

3. Клімат та води. Льодовий режим

Робота з кліматичною картою та картою кліматичних поясів

Завдання. Установіть:

1) у яких кліматичних поясах розташований Північний Льодовитий океан;

2) які ознаки клімату йому властиві;

3) порівняйте кліматичні умови і водні маси Північного Льодовитого та інших океанів.

Особливості клімату океану визначаються положенням у центрі Арктики, де протягом року панують холодні повітряні маси. Північний Льодовитий океан отримує значно менше сонячної енергії, ніж інші океани. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -30 °С…-40 °С, а влітку близькі до 0 °С.

Поверхневі води океану теж холодні. Більшу частину року їхні температури не перевищують -1 °С…-2 °С, і лише в приатлантичній зоні трохи тепліше. Солоність поверхневих вод, порівняно з іншими океанами, найменша (30,6-30,9 ‰), що пояснюється великим річковим стоком із материків.

Низькі температури та відносно низька солоність поверхневих вод зумовлюють утворення льоду. Крига в океані завдяки течіям постійно дрейфує зі швидкістю 2-4 км на добу.

Крім морської криги, в океані трапляються айсберги, більша частина яких утворюється з льодовиків Гренландії.

Висновок 3. На кліматичні умови та особливості водних мас Північ ного Льодовитого океану найбільший вплив справляє Атлантичний океан. Тому кліматичні умови Арктики суворі, але не настільки, як в Антарктиці. Особлива ознака природи Північного Льодовитого океану – наявність льоду.

4. Своєрідність органічного світу

Робота з мультимедійною презентацією

Найбільше живих організмів у приатлантичних районах та водах шельфу поблизу гирла річок. Основну масу організмів в океані утворюють водорості, здатні жити в холодній воді. В океані налічується 150 видів риб, серед яких є цінні промислові: оселедець, скумбрія, лососеві, камбала, морський окунь. В океані мешкають і такі великі тварини, як кити, моржі, тюлені, білий ведмідь. На узбережжях материків і островах багато птахів. На високих скелястих берегах чайки, фульмари, кайри, топірці, баклани утворюють масові гніздівлі – “пташині базари”.

Висновок 4. Суворі кліматичні умови Північного Льодовитого океану зумовлюють бідність та своєрідність його органічного світу порівняно з іншими океанами,

5. Природні ресурси океану та їх використання

Від найдавніших часів в океані ведуть вилов риби, китобійний промисел. Через Північний Льодовитий океан проходять важливі транспортні шляхи. На шельфі Північного Льодовитого океану видобувають нафту та інші корисні копалини. Здійснюють наукові, туристичні та спортивні експедиції до Північного полюса. Розвиток науки й техніки поступово розширює господарське значення океану, особливо для країн, що виходять до нього на великій протяжності,- Росії та Канади.

Висновок 5. Використання природних ресурсів океану поки обмежено через його суворі кліматичні умови та недостатню вивченість. Господарська діяльність в Арктиці негативно позначається на стані природних компонентів океану.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота 11

Позначте на контурній карті моря: Гренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптєвих, Східно-Сибірське, Чукотське, Бофорта; острови: Гренландія, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Північна Земля, острів Врангеля, Канадський Арктичний архіпелаг; півострови: Скандинавський, Таймир; улоговини: Канадська, Нансена; підводні хребти: Ломоносова, Менделєєва; Трансарктичну течію;

Прийом “Проблемне питання”

Тепер вам відомо про ознаки природи двох полярних областей Землі – Арктики та Антарктики. Чи правильно стверджувати, що їхня природа подібна?

Прийом “Експрес-тест”, “Самоперевірка”

1. Укажіть море, де глибина Північного Льодовитого океану сягає максимального значення:

А Гренландське;

Б Чукотське;

В Баренцове;

Г Норвезьке.

2. Укажіть географічний об’єкт, площа якого майже дорівнює площі Північного Льодовитого океану:

А Австралія;

Б Гренландія;

В Антарктида;

Г Індостан.

3. Укажіть причину зниженої солоності вод Північного Льодовитого океану:

А велика кількість опадів;

Б великий річковий стік із материків;

В активна господарська діяльність;

Г малий річковий стік із материків.

4. Яка особливість будови дна характерна для Північного Льодовитого океану?

А Наявність численних глибоководних жолобів;

Б складна система серединно-океанічних хребтів;

В крутий материковий схил;

Г велика площа шельфу.

5. Який географічний об’єкт омивають води Північного Льодовитого та Атлантичного океанів?

А Острів Ісландія;

Б Архіпелаг Шпіцберген;

В Півострів Таймир;

Г Архіпелаг Нова Земля.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Учитель пропонує учням сформулювати головні відмінності природи Північного Льодовитого океану від інших океанів Землі. Чим обумовлені названі особливості Північного Льодовитого океану?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Випереджальне (групам). Завершити підготовку до Турніру юних географів за темами “Тихий океан”, “Атлантичний океан”, “Індійський океан”, “Північний Льодовитий океан”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН