ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ ЧИСЕЛ НА 5. ВИКОРИСТАННЯ ТАБЛИЦІ ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: закріпити навички табличного множення і ділення на 5; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач, знаходження значень виразів; вдосконалювати вміння творчо працювати над умовою задачі; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Допоможіть Незнайкові”
– Відшукайте числа і поставте потрібні знаки арифметичних дій: “:”
3. Математичний диктант
– Перший множник – 2, другий – 9. Знайдіть добуток.
– Добуток чисел 3 і 6 збільшити на 27.
– Добуток чисел 2 і 9 зменшити на 11.
– Число 50 зменшити на добуток чисел 2 і 4.
– Число 3 помножити на суму чисел 1 і 8.
– Число 4 помножити на різницю чисел 81 і 72.
– Знайдіть суму різниці та добутку чисел 4 і 2.
Відповіді: 18; 45; 7; 42; 27; 36; 10.
4. Фронтальне опитування
Розв’язування простих задач, складання обернених до них
– За 3 дні майстер виготовив 15 ваз. Скільки ваз виготовляв майстер за 1 день?
15 : 3 = 5 (в.)
–
3 • 5 = 15 (в.); 15 : 5 = 3 (дні)
– У трьох дівчат 18 олівців, порівну в кожної. Скільки олівців у кожної дівчинки?
18 : 3 = 6 (ол.)
– Складіть обернені задачі. Запишіть їх розв’язання.
6 • 3 = 18 (ол.); 18 : 6 = 3 (д.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення числа 5 і ділення на 5; навчимося застосовувати знання таблиць на практиці; будемо складати і розв’язувати задачі.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота за таблицями множення і ділення чисел на 5 (с. 24, завдання 148)
– Поясніть, як склали таблицю множення числа 5 і таблицю ділення числа 5.
– Розкажіть таблиці з пам’яті.
– Перевірте правильність рівності 5 • 7 = 35.
2. Тренувальна вправа
– Розв’яжіть приклади з коментуванням, користуючись таблицями (с. 24).
3. Робота над задачею (с. 24, завдання 149)
Аналіз задачі, складання короткої умови.
– Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі? Чому?
– Що для цього треба дізнатися? Якою дією?
– Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні складають вираз (25 + 5) : 5 = 6 (кг).
Усі решта розв’язують по діях (слабшим учням роздають картки – підказки).
Розв’язання
1) [ ] + [ ] = [ ]
2) [ ] : [ ] = [ ]
Відповідь: 6 кг моркви витратили.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 24, завдання 150)
Аналіз задачі за короткою умовою. Самостійне розв’язування задачі.
Розв’язання
1) 4 • 5 = 20 (грн) – коштує книжка
2) 20 + 4 = 24 (грн)
Відповідь: 24 гривні вартість зошита і книжки разом.
2. Знаходження частини числа (с. 25, завдання 152)
– Знайдіть чверть числа 24; п’яту частину числа 40.
– Якою дією знаходимо частину від числа?
3. Складання і розв’язування задачі за малюнком (с. 25, завдання 151)
1) 16 – 4 = 12 (л) – у відрі.
2) 29 – 15 = 14 – різниця чисел 29 і 15.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 25, завдання 153)
– Складіть вираз до завдання. Перевірте розв’язання на практиці.
(13 – 3) : 2 = 5 (см)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які таблиці множення, ділення повторили на уроці?
– Пригадайте таблицю множення на 5.
– Як не обчислюючи визначити, чи належать відповіді до пригаданої таблиці? (Відповідь має закінчуватися на 0 або на 5.)
– Які з чисел не будуть відповідями таблиці множення на 5?
10; 15; 23; 45; 25; 37; 40; 46; 30; 21; 20.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 25, завдання 154; 155.