ПРАВОПИС І ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ ТА ЗАЙМЕННИКІВ
Мета:
– навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології та орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в числівниках і займенниках;
– розвивальна: розвивати творчі вміння доречно й правильно використовувати числівники й займенники в монологічному та діалогічному мовленні;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за братів наших менших; знайомити з представниками тваринного
Соціокультурна лінія: історія України.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання кількісних числівників з іменниками у всіх відмінках; уживання числівників для позначення дат.
– Текст (риторичний аспект): використання числівників з метою надання текстові переконливості, точності.
Міжпредметні зв’язки: правильне використання форм числівників під час читання й усного пояснення прикладів; використання числівників у відповідях на уроках.
Тип уроку: урок повторення набутих знань.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДЫЛЬЯНОСТІ
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
> Сформулюйте мету уроку (3-4 позиції) відповідно до теми.
IV. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання теоретичного матеріалу про складні випадки правопису числівників та займенників
Правопис складних числівників
Разом пишуться
1) складні кількісні числівники: одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам);
2) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний.
Окремо пишуться
1) складені кількісні та порядкові числівники: тисяча п’ятсот тридцять вісім, тисяча дев’ятсот вісімдесят восьмий;
2) порядкові числівники, до складу яких входять слова з половиною й под., теж пишуться окремо: три з половиною тисячний загін.
Через дефіс пишуться
1) порядкові числівники, написані цифрами й літерами: 7-й, 10-ї, 11-го, 35-мільйонний, 3-тисячний;
2) складні займенники з компонентами – будь, – небудь, казна-, хтозна-: хтозна – скільки, скільки-небудь тощо.
IV. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ТВОРЧИХ ЗАВДАНЬ НА ОСНОВІ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
> Випишіть числівники словами, розподіливши їх на групи: прості, складні, складені.
На Русі існувала система літочислення від “Сотворення світу”, а еру від “Різдва Христового” запроваджено в Україні, як і в Російській імперії, після Указу Петра I – лише 1699 р. Це за давньоукраїнським літочисленням був 7208 р. Отже, різниця між цими календарями становить 5508 років. Складність розрахунків історичних дат для України полягає ще й у тому, що з 988 р. Новий рік починався в березні, а з 1492 р.- з 1 вересня. Ці дві системи існували паралельно. Лише 1582 р. почали Новий рік вважати тільки з 1 вересня… Після християнізації Русь-Україна взяла календар з Візантії. Він прийнятий Юлієм Цезарем 46 р. до н. ч., тому й зветься юліанським. У ньому рік складається з 365 днів і 6 годин. Це перевершує астрономічний рік на 11 хвилин і 14 секунд. 1582 р. Папа Григорій XIII реформував цей календар, і новий стиль дістав назву григоріанського.
> Прочитайте текст, доберіть заголовок. Поставте до тексту кілька запитань і запишіть їх. Усно відтворіть текст, відповідаючи на запитання.
> Випишіть займенники, визначте їх розряд за значенням.
Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками.
В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом.
Ми, українці, нація дуже стара, і свою духовну культуру наші пращури почали творити далеко до християнського періоду на Україні. Разом із християнством Візантія принесла нам свою культуру, але саме свою культуру, а не культуру взагалі. У нас в Україні вже була національна культура, і Володимир Великий тільки додав християнську культуру до своєї рідної, батьківської культури (О. Воропай).
> Із наведених словосполучень випишіть правильні. Поясніть свій вибір. Половина працівників, одна друга працівників; троє фірм, троє установ, три фірми, три установи; шістдесятирічний громадянин, шестидесятирічний громадянин; майже сто фахівців, біля ста фахівців; три лікаря, три лікарі, троє лікарів; чотири верстата, чотири верстати; два крана, два крани.
> Запишіть словами числівники на позначення часу, ураховуючи всі можливі варіанти. Уведіть їх до питальних речень, де мова йшла б про початок чи закінчення якогось заходу, події тощо.
8.15; 00.00; 12.00; 17.45; 20.30; 16.15; 13.35.
> Запишіть слова, замінюючи цифри літерами. Визначте, до якої частини мови вони належать. Поясніть правила написання таких слів.
4-котушковий, 3-мільйонний, 4-акордний, 2-вимірний, 4-місячний, 2-хромово-кислий, 3-процентний, 2-ярусний, 4-поверховий, 2-хлористий, 4-відсотковий, 3-канальний, 3-тисячний, 2-валентний, 2-полярний, 3-променевий, 2-мільярдний, 4-ступеневий.
> Складіть речення з наведеними займенниками у формах непрямих відмінків із прийменниками. Поясніть правопис займенників.
Ніхто, ніякий, абищо, будь-хто, абиякий, нічий, будь-що, абихто, ніщо, ніскільки, будь-котрий.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Підготуйтеся до контрольного диктанту.
Related posts:
- Правопис складних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Правопис складних числівників Разом пишуться: А) складні кількісні числівники: Одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам); Б) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: Дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний. Окремо пишуться: А) складені кількісні та порядкові числівники: […]...
- Групи числівників за будовою – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Групи числівників за будовою За будовою числівники поділяються на прості, складні та складені. Прості Числівники складаються з однієї кореневої основи. До них належать: – назви чисел першого десятка (Один – десять), числівники Сто, тисяча, мільйон, мільярд, нуль; – числівники, утворені за допомогою суфікса – дцять: Одинадцять, двадцять, тридцять; […]...
- Правопис та відмінювання числівників Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 4. Правопис та відмінювання числівників Відмінювання числівників – Числівник один відмінюється за родами, числами та відмінками, як займенник той (подібно до прикметників): один, одного, одному, Н/Р. в., одним, на одному/на однім. – 3, 4, кілька, багато та всі збірні відмінюються за зразком відмінювання числівника 2 […]...
- Розряди числівників за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Розряди числівників за значенням За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на Кількісні (відповідають на питання Скільки?) і Порядкові (відповідають на питання Котрий?). Кількісні числівники змінюються тільки за відмінками, але не мають роду й числа, крім числівників Один (який має форми родів – одна, одне і числа множини […]...
- Будова числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що вказує на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? Числівники поділяють на дві групи: кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають кількість предметів, відповідають на питання скільки? й можуть бути: – власне кількісними (два, п’ять, вісім, тридцять шість); […]...
- Відмінювання і правопис порядкових числівників ЧИСЛІВНИК § 57 Відмінювання і правопис порядкових числівників Запам’ятаймо! Порядкові числівники мають форми роду й змінюються як прикметники твердої групи, а числівник третій – як прикметник м’якої групи. Відмінкові закінчення порядкових числівників чоловічого й середнього роду збігаються, за винятком форм називного і знахідного відмінків. Відмінок Число Однина Множина Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід Н. […]...
- Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників ЧИСЛІВНИК Вимова та правопис найуживаніших у мовленні числівників 258. Прочитайте й відгадайте загадки. 1. Дві дощечки, дві сестрички несуть мене з гори. 2. Однією ручкою всіх зустрічає, а другою проводжає. 3. Має сім шкір, витискає сльози всім. 4. Що за птах, що на вісьмох ногах? – Випишіть числівники, що відповідають на питання скільки? Змініть їх […]...
- Вимова і правопис числівників Тема. Вимова і правопис числівників. (Вправи 272-277). Мета. Вчити правильно вживати числівники у мовленні, записувати числівники п’ятдесят, п’ятсот, шістнадцять, шістдесят, шістсот, мільйон, спостерігати за змінюванням числівників за відмінками. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати мовні явища. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного під час групової роботи. Обладнання: диск до підручника, таблиця відмінювання числівників, збірка українських прислів’їв […]...
- Порядкові числівники – Числівник Самостійні частини мови Числівник Порядкові числівники Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання котрий? котра? котре? котрі? Порядкові числівники (крім перший і другий) утворилися від основ кількісних числівників: три – третій, двадцять – двадцятий. Усі порядкові числівники мають ті самі закінчення, що й прикметники твердої групи. Виняток: числівник третій має закінчення […]...
- Числівники прості, складні й складені – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Числівники прості, складні й складені За будовою числівники поділяються на Прості, складні й складені. Простими є числівники, що в сучасній мові мають один корінь. До них належать такі групи числівників: 1) Власне-кількісні числівники: Один – десять; одинадцять – дев’ятнадцять; двадцять, тридцять, сорок, сто; 2) Збірні числівники: Двоє – двадцятеро; тридцятеро; обоє, а […]...
- Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226) Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226). Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, […]...
- Зразок розбору числівника – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Зразок розбору числівника Один у другого питає: Нащо нас мати привела? Т. Шевченко 1. Один – числівник, відповідає на питання Скільки?, означає кількість предметів. 2. Початкова форма – оДин. 3. Кількісний, означає ціле число. 4. Простий, чоловічий рід, однина, називний відмінок. 5. У реченні виступає підметом. Питання для […]...
- Відмінювання числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Відмінювання числівників Кількісні числівники, що означають цілі числа, змінюються за відмінками так: Р. Д. Зн. Ор. М. Два двох двом два, двох двома на двох П’ять п’яти, п’ятьох п’яти, п’ятьом п’ять, п’ятьох п’ятьма, п’ятьома па п’яти, на п’ятьох Р. Д. Зн. Ор. М. П’ятдесят п’ятдесяти, – ьох п’ятдесяти, – ьом […]...
- Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Урок 75 Тема. Закріплення та узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з уживанням числівників Мета: систематизувати, закріпити й узагальнити знання учнів про числівники; розвивати мовні вміння; виховувати інтерес до вивчення природи, шанобливе ставлення до неї. Обладнання: картки із словниковими словами, словники синонімів та антонімів. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Фронтальна перевірка вправи 23. – Виберіть кількісні […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Відмінювання порядкових числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання порядкових числівників 1. Числівники, що мають закінчення – ий, відмінюються як прикметники твердої групи: Перший (перша, перше), другий, четвертий, п’ятий, шостий, сьомий, восьмий, дев’ятий, десятий, одинадцятий, двадцятий, сотий, тисячний, мільйонний; числівник Третій (третя, третє) відмінюється як прикметник м’якої групи. 2. У складених порядкових числівниках відмінюється остання складова […]...
- Відмінювання і правопис кількісних (власне кількісних, збірних і неозначено-кількісних) числівників ЧИСЛІВНИК § 56 Відмінювання і правопис кількісних (власне кількісних, збірних і неозначено-кількісних) числівників Запам’ятаймо! У сучасній українській мові кількісні числівники мають різні типи відмінювання. Типи відмінювання кількісних числівників І тип відмінювання Числівник один має форму чиста й змінюється за родами. Числівники один, одна, одно (одне), одні відмінюються як прикметники твердої групи. Відмінок Число Однина Множина […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- Стилістичне використання числівників і займенників Стилістика української мови Стилістичне використання числівників і займенників Усі поняття, що піддаються обчисленню (найчастіше це іменники), потребують позначення свого кількісного вияву. Для цього використовують числівники, які становлять лексико – термінологічну основу математики. Числівники – слова із значенням певної, чітко визначеної кількості. Кожний власне числівник точно вказує на кількість або порядок при лічбі: п’ятдесят (50) – […]...
- Вимова та правопис числівників ЧИСЛІВНИК & 32. Вимова та правопис числівників Та прийдуть до тебе три празники в гості З народного 273. 1. Прочитай (проспівай) колядку. Та прийдуть до тебе Три празники в гості. Радуйся! А що перший празник – То Різдво Христове. Радуйся! А що другий празник – Святого Василя. Радуйся! А що третій празник – Святе Водохреща. […]...
- Правопис, вживання та утворення графічних скорочень, абревіатур і складноскорочених слів Тема 3. Особливості лексичного складу української літературної мови у професійному мовленні 2. Правопис, вживання та утворення графічних скорочень, абревіатур і складноскорочених слів Абревіатури фахових термінів у певній професійно-орієнтованій галузі Скорочення для зорового сприйняття називають графічними скороченнями. Вони не мають граматичного оформлення, позначаються малими літерами. Наприклад: і т. д., р-н, м-ць, тов.; повторення початкових літер: тт., […]...
- ПИТАННЯ ДО КІЛЬКІСНИХ І ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Мета: навчати учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Запишіть прислів’я, поясніть їх значення. – От погода: один день блисне, […]...
- Правопис прийменників – Прийменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прийменник Правопис прийменників Похідні прийменники пишуться разом, окремо й через дефіс. Разом Пишуться: А) складні прийменники, утворені сполученням одного або двох (іноді – трьох) прийменників із будь-якою частиною мови: внаслідок (унаслідок), впродовж (упродовж), замість, навколо, напередодні, наприкінці, щодо; Б) складні прийменники, утворені з двох простих прийменників: Задля, заради, навпроти, […]...
- Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80 Урок 74 Тема. Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80 Мета: ознайомити з утворенням і написанням форми родового відмінка числівників, вчити правильно вживати їх у мовленні; розвивати навички правильного вживання числівників у мовленні; виховувати інтерес до вивчення наук природознавчого циклу. Обладнання: орфографічні словнички. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправ 15 та […]...
- Морфологічні особливості кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Морфологічні особливості кількісних числівників 1. Кількіснічислівники не мають категорії роду, числа, крім числівників Один, два, обидва, півтора, тисяча, мільярд, нуль. 2. Числівник один має ознаки прикметника: змінюється за родами й числами (Одна, одне, одні), відмінками (Одного, одної). 3. Числівники Два, обидва мають ознаки роду тільки в сполученні з […]...
- Правопис займенників ЗАЙМЕННИК § 61 Правопис займенників Запам’ятаймо! Займенники пишемо Разом Окремо Через дефіс Із частками ні-, аби-, де-, – сь: Ніхто, ніякий, щось, хтось, абищо, абискільки, дечий, декотрий Якщо між частками і займенником уживається прийменник: ні до кого, ні з чим, де у кого, будь з ким, аби в якому, будь за ким Із частками будь-, […]...
- Вживання числівників з іменниками МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК §34. Вживання числівників з іменниками В українській мові при числівниках два, три, чотири в називному відмінку іменники чоловічого роду вживаються у формі називного відмінка множини (три олівці, чотири уроки), а іменники жіночого і середнього роду – у формі родового відмінка однини (дві газети, три слова). Числівники від п’яти й далі в […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 56. ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про відмінкові форми порядкових числівників, залежність їх від іменників, а також про позначення дат і годин ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 473 Розгляньте зразок відмінювання словосполучення з порядковим числівником. Зробіть висновок, чи всі слова відмінюємо в складеному порядковому числівнику та чи залежить рід і […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 55. ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про те, як відмінюємо чисельник і знаменник дробового числівника та про особливості відмінювання збірних числівників ПРИГАДАЙМО. Як відмінюємо порядкові числівники? 464 Розгляньте зразки відмінювання дробових числівників. Визначте, яку частину в них відмінюємо як відповідний кількісний числівник, а яку – як порядковий. Зробіть висновок про […]...
- Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки. Числівник Один у сполученні […]...
- Особливості відмінювання числівників ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Особливості відмінювання числівників Числівник характеризується великою системою відмінкових парадигм. Кількісні числівники змінюються за відмінками, а порядкові – за відмінками, родами і числами. У системі кількісних числівників можна виділити групу числівників, що мають особливі форми тільки називного – знахідного відмінків: збірні, […]...
- Відмінювання кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Відмінювання кількісних числівників Числівник Один, одно (одне), одна відмінюється так: Чол. і середн. рід Жін. рід Множина Н. Один, одне (одно) ОднА ОднІ Р. ОднОго ОдніЄї (одної) ОднИх Д. ОдноМу ОднІй ОднИм Зн. Одне (одно) ОднУ = Н. або Р. Ор. ОднИм ОдніЄю (одною) ОднИми М. …одноМу (однІм) […]...
- Особливості запису цифрової інформації. Узгодження числівників з іменниками Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 3. Особливості запису цифрової інформації. Узгодження числівників з іменниками При оформленні ділової документації щодо запису числівників слід керуватися такими правилами: 1. Прості кількісні числівники, які називають однозначне число (без вказівки на одиниці виміру) в запису відтворюються словом, а не цифрою (таких виробів повинно бути не […]...
- СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 4. СТРУКТУРНІ РОЗРЯДИ ЧИСЛІВНИКІВ Числівники української мови з-поміж інших класів слів виділяються своєю специфічною структурою. Вони являють собою приклад системи, закритої для поповнення новими утвореннями. Продуктивний словотвір у звичайному розумінні числівникам не властивий. Сучасні числівники – це результат різних історичних процесів і змін, яких зазнали окремі корені іменникового, прикметникового, займенникового та прислівникового походження. Тому […]...
- ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ЧИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ. ВИМОВА І ПРАВОПИС НАЙУЖИВАНІШИХ ЧИСЛІВНИКІВ, УЖИВАННЯ ЇХ У МОВЛЕННІ Мета: ознайомити учнів з частиною мови – числівником; дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий? котра? котре? котрі? правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів; викликати інтерес до занять фізичною культурою, ХІД […]...
- Сполучення числівників з іменниками ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Сполучення числівників з іменниками Правило Приклад Один узгоджується з іменником у роді, числі, відмінку Один рік, одна година, одне правило Кількісний іменник раз у сполученні з числівником та іменником половина має форму рази Якщо цей дробовий числівник виражений десятковим дробом, […]...
- Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Урок 82 Тема. Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота на вживання займенників Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник, провести підготовку до контрольної роботи; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні; виховувати працелюбність, бажання допомагати. Обладнання: таблиця із кросвордом із вправи 75, опорна схема “Займенник”. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Вислухати декілька творів, […]...
- Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 278-282). Мета. Закріпити отримані знання про числівник, вчити визначати роль числівника у реченні, вживати числівники 50-80 у родовому відмінку. Розвивати вміння раціонально використовувати час. Виховувати почуття цінності часу, інтерес до дослідницької роботи. Обладнання: пісочний годинник на 1 хвилину, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- Уживання числівників з іменниками – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Уживання числівників з іменниками 1. Числівники Два, три, чотири вживаються з іменниками чоловічого роду у формі називного відмінка множини та іменниками жіночого і середнього роду у формі родового відмінка однини: Два учні, дві газети, два озера; три стільці, три школи, три поля; чотири уроки, чотири книги, чотири слова. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Урок 73 Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати […]...