ПРО ПОСТАВУ. ПЛОСКОСТОПІСТЬ
Урок 7. ПРО ПОСТАВУ. ПЛОСКОСТОПІСТЬ
Мета: розширити знання учнів про поставу, розкрити значення постави для здоров’я людини; пояснити, що таке плоскостопість; розучити вправи для запобігання плоскостопості; виховувати бажання стежити за своєю поставою, дбайливо ставитися до свого організму.
Обладнання: предмети для гри, плакати (малюнки або слайди) “Правильна і неправильна постава”, “Плоскостопість”, порожні стаканчики з-під йогурту (або інший предмет – за вибором учителя).
Попередня робота.
– На дошці записати
– Принести квіти, кошик з фруктами, дзвіночок, щітку для одягу (або інше – за вибором учителя).
– Підготувати плакати (малюнки або слайди) “Правильна і неправильна постава”, “Плоскостопість”.
– Підготувати порожні стаканчики з-під йогурту кожному учневі (або інший предмет – за вибором учителя).
– Підготувати вірш Валентини Бутрім про поставу і роздати слова 4-м учням для вивчення напам’ять.
Ключові поняття: постава, правильна постава, плоскостопість.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Гра “Назвіть органи чуття”.
– Прочитайте тему
– Який орган допомагає дізнатися, які на смак фрукти? (Язик).
– За допомогою якого органа ви відчуваєте запах квітів? (Органа нюху).
– За допомогою якого органа ви чуєте звуки дзвіночка? (Органа слуху).
Учитель викликає одного з учнів і дає в руки щіточку (або щось інше).
– Доторкнися до щіточки. Що ти відчуваєш? Яка вона – м’яка чи жорстка? Який орган допоміг тобі дізнатися про це? (Шкіра).
2. Бесіда.
– Яке значення мають органи чуття людини?
– Розкажіть правила “Як слід берегти очі, вуха”.
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про поставу, ознаки правильної і неправильної постави. А також ви дізнаєтеся, що таке плоскостопість, що слід робити для формування правильної форми стопи й запобігання плоскостопості. Розучимо вправи для запобігання плоскостопості.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про поставу і плоскостопість.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда про поставу з проведенням словникової і практичної роботи, демонстрацією малюнків або слайдів.
– Що таке постава? (Постава – це звична поза тіла людини у спокої та в русі. Вона визначається під час стояння, сидіння, ходьби та виконання інших видів рухової діяльності).
Учитель демонструє плакат “Правильна і неправильна постава”.
– Що означає вислів “правильна постава”? (Уміння рівно тримати своє тіло, не сутулитися).
– Як потрібно стояти, тримаючи правильну поставу? (Тулуб випрямити, але при цьому слід пам’ятати, що хребет має невеликі вигини в шийному та поперековому відділах; плечі опустити і трохи відвести назад, голову тримати прямо, живіт підтягнути, ноги випрямити).
– Покажіть, яка має бути постава в положенні стоячи. (Учні встають і показують правильну поставу в положенні стоячи. Учитель дивиться і в разі потреби виправляє помилки).
– Як треба правильно сидіти за партою чи столом під час читання чи виконання письмових робіт? (Потрібно сидіти рівно, не згинаючи хребта; не спиратися і не лягати на стіл. Плечі мають бути на одному рівні, голова – трохи нахилена. Між краєм столу й тулубом повинна проходити долоня. Стегна мають знаходитись під прямим кутом до хребта і гомілок. Ноги всією ступнею мають стояти на підлозі або підставці).
– Покажіть, як треба правильно сидіти за партою. (Учні показують).
– Як слід ходити, тримаючи правильну поставу? Як краще нести речі в руках? (Ходити потрібно рівно, не сутулячись, голову тримати прямо. Якщо доводиться нести в руках якісь речі, їх слід розподілити за вагою рівномірно в обидві руки).
– Що слід робити для формування правильної постави? (Для формування правильної постави слід робити фізичні вправи, а також стежити за поставою під час стояння, сидіння, при ходьбі, під час фізичної роботи, гри тощо).
– Які вправи найбільш корисні для хребта? (Спеціальні фізичні вправи на гнучкість хребта і зміцнення м’язів спини).
– Що значить неправильна постава? (Це коли людина сутула, голова опущена, живіт випнутий).
– Чому потрібно стежити за поставою? (Правильна постава – запорука здоров’я. Вона впливає не тільки на зовнішність, але й на розташування і роботу внутрішніх органів. Порушення постави може призвести до змін у скелеті, погіршення роботи систем кровообігу, дихання, травлення тощо. До того ж неправильна постава – це некрасиво і шкідливо для здоров’я).
– Пригадайте і покажіть, як ми з вами перевіряли правильність постави в попередніх класах. (Для цього слід притулитися спиною до стіни. Якщо потилиця, лопатки, сідниці, литки і п’яти торкаються стіни, то постава правильна).
Декілька учнів показують.
2. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
Виконання вправ
1) Учні встають з-за парт. У кожного в руках порожній стаканчик з-під йогурту (або щось інше – за вибором учителя). Діти ставлять стаканчик на голову, тримаючи руки на поясі, і повільно піднімаються навшпиньки, потім опускаються на всю стопу.
2) Зі стаканчиком на голові, не підтримуючи його руками, слід зробити декілька кроків, утримуючи рівновагу.
– Уявіть, що вам потрібно пронести глечик з водою на голові, щоб він не впав і вода не розлилася.
3) Учні прибирають стаканчики, але продовжують ходити так, ніби стаканчики ще залишилися на голові.
Учитель звертає увагу на те, яка в них зараз постава: спина пряма, голова піднята, плечі трохи відведені назад, груди розправлені.
4) Учні кладуть книжку на голову і намагаються ходити з нею.
Учитель наголошує на користі виконання цих вправ.
3. Розповідь учителя про плоскостопість з проведенням словникової роботи і демонстрацією малюнків або слайдів.
– Плоскостопість – опущення склепінь стопи.
Учитель демонструє малюнки або слайди правильної форми стопи і стопи з плоскостопістю.
– Для формування правильної форми стопи й запобігання плоскостопості потрібно носити взуття за розміром. Воно не повинно бути з пласкою підошвою, завузьким і стискати ноги. Взуття має бути з невеликим каблуком.
Для стоп корисно ходити босоніж вдома по спеціальному (ортопедичному) килимку, а влітку – по траві, піску, гальці. Для запобігання плоскостопості потрібно робити спеціальні вправи.
4. Робота за підручником на с. 38-41.
– Опрацювання тексту й бесіда за малюнками.
– Ознайомлення з текстом Роберта Ротенберга “Чи гарна в тебе постава?”.
– Проведення словникової роботи.
5. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
Розучування комплексу вправ для запобігання плоскостопості (с. 42, 43 підручника).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 41, 42.
– Розгадування ребусів.
– Відповідь на запитання 1.
– Робота в парах (завдання 2).
– Відповідь на запитання 3.
– Робота в групах (завдання 4).
– Відповідь на запитання 5 і виконання завдання 6.
2. Робота в зошиті на с. 13-15.
– Обговорення і виконання завдань 1, 2.
– Самостійне виконання завдання 3 з подальшою перевіркою.
3. Робота над літературними творами.
– Робота над віршем Валентини Бутрім про поставу.
– Прослухайте вірш і розкажіть, які поради дає автор. Заздалегідь підготовлені учні розповідають вірш.
Учень 1:
Розкажу вам зараз, діти,
Дуже правила прості.
Як за партою сидіти –
Це потрібно у житті.
Як іде урок читання,
Книжку рівно покладіть,
Не сидіть, як знак питання,
Гарно плечі розведіть.
Спинку рівною тримайте,
Рук на книжку не кладіть.
Голову не нахиляйте.
Як окличний знак сидіть.
Учень 2:
Будуть у вас здорові очі,
Швидко будете рости.
Хто здоровим хоче бути –
Вмій здоров’я берегти!
Зараз буде малювання.
Дуже любите? Авжеж!
Малювати є бажання,
Але правила є теж.
Сісти треба тут красиво,
Можна й стати за мольберт.
Не як-небудь – косо-криво,
Не складайтесь, як конверт.
Ніг не треба закладати,
Опустіть їх до землі.
Про здоров’я треба дбати,
Поки, діточки, малі.
Учень 3:
На письмі сидіти важко,
Правил тут чимало є.
Хтось зігнувся, бідолашка,
Мало носом не клює.
І забув про все, до речі.
Животом на парту ліг.
І зібгав докупи плечі,
Ще й зсутулився, як міг.
А тим часом все страждає:
Шлунок стиснувся й болить,
Ще й печінка набрякає,
Селезінка аж пищить,
І не бачать добре очі,
Серце дрібно стукотить.
Кожен орган волі хоче,
У здоров’ї хоче жить.
Учень 4:
А тому запам’ятайте
Дуже правила прості:
Спинку рівною тримайте –
Це потрібно у житті.
Буде гарною постава
І красивою хода.
Будь, дитино, вправна, жвава,
Не спітка тебе біда.
Бережіть здоров’я власне,
Поки є на це ще час,
Бо життя у нас прекрасне
І одне ж воно у нас!
Валентина Бутрім
– Як потрібно сидіти за партою?
– Слухання й обговорення тексту Олексія Дорохова “Молодий дідусь”.
– Чому хлопчика назвали молодим дідусем?
– Як він ходив по квартирі?
– Чому хлопчик не міг сидіти за столом?
– Що ви йому порадите?
4. Робота в парах.
Учні показують один одному, як слід стояти, сидіти, тримаючи правильну поставу (виправляючи сусіда по парті за потреби).
5. Гра “Блискавка”.
Учитель ставить запитання, а учні мають швидко відповісти “так” або “ні”.
1) Стежити за поставою потрібно лише в дитячому віці? (Ні).
2) Чи потрібно стежити за поставою під час ходьби? (Так).
3) Чи корисно виконувати вправи, що розвивають гнучкість хребта? (Так).
4) Чи корисно для формування правильної постави ходити з якимось предметом на голові, наприклад з книжкою? (Так).
5) Чи корисно для хребта носити шкільну сумку на одному плечі? (Ні).
6) Чи допомагають фізичні вправи формуванню правильної постави? (Так).
7) Чи залежить постава дитини від того, як вона сидить за партою? (Так).
6. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
– Ходьба на носках, на п’ятах, на внутрішній і зовнішній стороні ступні.
– Гра “Подіум”.
– Покажіть, як ходять моделі на подіумі.
VI. Підсумок уроку.
– Що таке постава?
– Що таке правильна постава?
– Як виглядає людина з неправильною поставою?
– Яке значення для здоров’я людини має правильна постава?
– Що таке плоскостопість?
– Що потрібно робити для формування правильної форми стопи і запобігання плоскостопості?
Завдання: ознайомтеся з вправами для запобігання плоскостопості (с. 42, 43 підручника) і виконуйте їх удома щодня.