Прості речовини. Кисень. Залізо
Тема 2
ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ Й НЕМЕТАЛИ
Урок 33
Тема. Прості речовини. Кисень. Залізо
Цілі: узагальнити й систематизувати знання учнів про прості речовини метали й неметали; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про метали й неметали на прикладі властивостей кисню і заліза; повторити основні правила складання хімічних формул і хімічних рівнянь, правила обчислень за хімічними формулами; підготувати учнів до тематичного оцінювання.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
Форми роботи:
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Учні в класі об’єднуються в чотири команди для спільної роботи, кожна команда обирає капітана.
Сьогодні урок проводиться у формі гри-аукціону з теми “Прості речовини метали й неметали”. Кожне завдання сьогоднішньої гри оцінюється різною кількістю аурумчиків. Завдання будуть як групові (для всієї команди), так і індивідуальні (для кожного члена команди). Відповіді кожного учня заноситимуться до протоколу і додаватимуться до загального банку команди. Команда,
Наприкінці уроку ми підрахуємо банк кожного учня і переведемо в оцінку. Гра складається з п’яти лотів.
Ціна відповідей у лотах:
Лот 1 “Бліц-турнір”: кожне питання – 1 Au.
Лот 2 “Сім бід – один одвіт”: повна відповідь – 7 Au.
Лот 3 “У гостях у Барона Мюнхаузена”: повна відповідь – 5 Au.
Лот 4 “один за всіх”: кожна схема – 2 Au.
Лот 5 “Гонка за лідером”: кожне рівняння – 2 Au.
II. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок
Лот 1 “Бліц-турнір”
Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. За правильну відповідь гравець одержує 1 Au. Якщо відповідь неправильна, право відповіді переходить до іншої команди. Асистент веде особистий залік відповідей гравців. Кількість питань повинна відповідати кількості гравців.
Питання “Бліц-турніру”
– В якому періоді знаходиться хімічний елемент Оксиген? (У ІІ періоді)
– Відносна атомна маса Феруму? (56)
– Яку молекулярну формулу має проста речовина кисень? (O2)
– В якій групі знаходиться хімічний елемент Ферум? (У VIII побічній)
– До елементів якого типу належить Оксиген? (До неметалів)
– Як називаються продукти взаємодії простих речовин з киснем? (Оксиди)
– Назвіть формулу ферум(ІІІ) оксиду. (Fe2O3)
– Іржавіння заліза – це явище фізичне чи хімічне? (Хімічне)
– Який природний процес сприяє збільшенню кисню в повітрі? (Фотосинтез)
– До якого типу належать реакції одержання кисню в лабораторії? (Розкладу)
– Чому дорівнює відносна молекулярна маса кисню? (32)
– Як називаються реакції за участі кисню? (Горіння, окиснення)
– В якій групі періодичної системи знаходиться Оксиген? (У VI групі, головній підгрупі)
– Яку валентність може виявляти Ферум у сполуках із киснем? (ІІ, ІІІ)
– Назвіть порядковий номер Феруму. (26)
– Заряд ядра атома Оксигену. (+8)
– До якого типу належать реакції горіння? (Сполучення)
– Кількість атомів у молекулі простої речовини залізо. (Один)
– До елементів якого типу належить залізо? (До металів)
– Назвіть формулу ферум(ІІ) оксиду. (FeO)
– Проста речовина кисень важча чи легша за повітря? (Важча)
– Назвіть формулу води. (H2O)
Асистент роздає по одному аурумчику за кожну правильну відповідь і виставляє оцінку в протоколі гри.
Лот 2 “Сім бід – один одвіт”
Кожна команда одержує аркуш формату А3 з назвами простих речовин “Кисень” і “Залізо”. За три хвилини гравці команди записують на аркуші сім властивостей (фізичних або хімічних) цієї речовини, вивішують на дошці, захищають свої відповіді. Кожна правильна властивість – 1 Au.
Сумарна кількість правильних відповідей зараховується до банку команди й особистого заліку кожного гравця. Заповнюється протокол.
Лот 3 “У гостях у Барона Мюнхаузена”
Кожна команда одержує завдання.
Барон Мюнхаузен одержав листа від свого юного друга, в якому знайшов багато помилок. Допоможіть баронові виправити ці помилки.
Лист 1
Кисень – це хімічно активна речовина, що складається з двох атомів Гідрогену. Він широко розповсюджений у земній корі, де зустрічається у вільному стані. У вигляді простої речовини кисень входить до складу морської води.
Лист 2
Залізо – газоподібна речовина, що добре проводить електричний струм, взаємодіє з неметалами, добре розчиняється у воді, у земній корі зустрічається в сполуках з киснем і сіркою.
Лист 3
Оксиген – хімічний елемент, метал, з відносною атомною масою 36, у сполуках виявляє змінну валентність, з хімічними елементами металами й неметалами утворює сполуки – оксиди.
Лист 4
Ферум – хімічний елемент, що має постійну валентність ІІ, з відносною атомною масою 56, входить до складу гемоглобіну крові, найпоширеніший елемент на Землі.
Команди обговорюють листа, потім представник кожної команди зачитує його, виправляє помилки. Повна правильна відповідь – 5 аурумчиків.
За кожну помилку віднімається 1 аурумчик, право виправити помилку переходить до іншої команди. Сума зараховується до банку команди й особистого заліку кожного гравця. Результат заноситься до протоколу.
Лот 4 “один за всіх”
Остання спроба виправити особистий залік надається учням під час заповнення схем і пірамід. Кожен учень одержує картку-завдання і працює індивідуально. У кожній картці – три завдання.
Завдання 1
Упишіть у вершині піраміди відсутню речовину.
Завдання 2
Запишіть суму молекулярних мас усіх речовин у піраміді.
Завдання 3
Заповніть таблицю формулами складних речовин.
Правильне виконання кожного завдання оцінюється у 2 Au. Разом за всю роботу – 6 Au.
Учитель і асистент перевіряють виконання індивідуальних завдань, у цей час розігрується лот 5.
Лот 5 “Гонка за лідером”
На дошці вивішуються незакінчені рівняння реакції. Гравці команди по черзі виходять до дошки, дописують рівняння і розставляють коефіцієнти. Кожне правильно записане рівняння приносить 2 Au у банк команди й особистий залік кожного гравця. (Кількість рівнянь відповідає кількості гравців.)
Команда 1
Команда 2
Команда 3
Команда 4
Записані на дошці рівняння перевіряють капітани команд-суперниць. Кожне виправлене рівняння може принести 1 Au у банк команди. Команда допомагає (за необхідності) своєму капітану.
Учитель повідомляє результати четвертого лоту, індивідуальні рейтинги кожного учня заносяться до протоколу й банку команди.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку
Індивідуальний рейтинг кожного учня переводимо в оцінки за схемою:
I-4 Au – 3 бали.
5-7 Au – 4 бали.
8-10 Au – 5 балів.
11-12 Au – 6 балів.
13-14 Au – 7 балів.
15-16 Au – 8 балів.
17-18 Au – 9 балів.
19 Au – 10 балів.
Понад 19 Au – 11-12 балів.
Тепер підіб’ємо особисті підсумки. Повідомляємо переможця (максимальний банк) і присвоюємо звання “Кращий знавець теми”, “Знавець теми”, “Кандидат у знавці теми”. Далі повідомляємо командний результат. Гравцям команди-переможця додаємо 1 бал до рейтингу. Виставляємо оцінки за урок.
IV. Домашнє завдання
Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання з теми “Прості речовини метали й неметали”.