ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ
ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
§ 3. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ
35. Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте пряму мову і слова автора.
1. Гостям українці кажуть: “Ласкаво просимо!” 2. “Я хочу Вас зрозуміти”, – промовляють люди, коли хочуть порозумітися. 3. “Добрий день! Здрастуйте!” – вітаються школярі з учителем. 4. При прощанні дорослі й діти кажуть: “До побачення!”
– На що вказують слова автора, якими супроводжується пряма мова?
36. Прочитайте, визначте пряму мову і слова автора.
1. Мені шепоче рідна Україна: “Ти до землі всім серцем прихились” (І. Гончар). 2. “Козацькому роду нема переводу!” – співають в народі давно (Б. Дворецька). 3. Козаки часто повторювали: “Над усе бережи честь!” (З журналу “Культура та життя”). 4. “Чи ж буває Вкраїна без верби і калини?” – дивуються наші земляки (Б. Супруненко).
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В РЕЧЕННЯХ ІЗ ПРЯМОЮ МОВОЮ
А: “П”. | Осінь каже: “Я все розфарбую” (Народна творчість). |
А: “П!” | А |
А: “П?” | Питають друзі: “Що шукаєш ти?” (А. Малишко). |
“П”, – а. | “Беріть черешні”, – звернувся хлопчик до Богдана (М. Стельмах). |
“П? (!)” – а. | “Куди ти йдеш?” – журилась мати (А. Семенюк). |
37. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
1. А мати кличе нас Дивіться діти он воду із Дніпра веселка позича (А. Малишко). 2. Я тобі і небо сину прихилила б каже мати (М. Познанська). 3. Приїжджай Михайлику і книжку гарну привозь попрохала дівчина (М. Стельмах). 4. Здорові були пробасив Василь (О. Миронюк).
– Визначте в реченнях звертання. Поясніть, чому вони часто вживаються в реченнях із прямою мовою.
– Як ви розумієте вислів прихилити небо?
– У виділених словах позначте орфограми.
38. Прочитайте речення. Усно перебудуйте їх на речення з прямою мовою. Новостворені речення вимовте з належною інтонацією.
1. Мати каже, що найбільше див у світі робиться на світанні (М. Стельмах). 2. І сонечко тихенько запитало, чи тепло у душі моїй сьогодні (О. Омельченко). 3. Колись люди говорили, що наша земля наповнена молоком і медом (І. Захарченко). 4. Із гордістю сина кажу я про те, що мати моя – Україна (М. Луків).
– Які слова вам довелося пропустити?
– Витлумачте суть почуття гордість. Доберіть до цього слова синонім. Звіртеся зі Словничком назв почуттів.
Уявіть собі, що комп’ютер і книжка засперечалися: хто з них потрібні ший людям? Складіть і розіграйте діалог між ними.
Уживайте репліки, побудовані у формі роздуму: теза – доказ – висновок.
39. Прочитайте мовчки. Визначте, скільки осіб бере участь у спілкуванні. Як називається спілкування двох або більше осіб? Як називається висловлювання кожного співрозмовника?
I. – Що в тебе болить, яблунько?
– А… нічого… Тільки ось цей листочок, що не хоче падати (Г. Кирпа).
II. – Хлопчику, що ти робиш на дереві?
– Та одне яблуко впало, я хочу повісити його на місце (Народна творчість).
– Поміркуйте, чи є діалог різновидом прямої мови. Обгрунтуйте свою думку.
– Визначте речення, ускладнені звертаннями, поясніть у них розділові знаки.
40. Речення з прямою мовою запишіть у вигляді діалогів.
1. “Чим ви, хлопці, дома втираєтеся?” – “Батько – рукавом, мати – подолом, а я на печі так сохну!” 2. “Хто винен?” – “Невістка”. – “Так її вдома нема!” – “Так он її плахта висить!” (Народна творчість). 3. “Де голки твої розкішні?” – запитали їжака. Каже той: “Служу у Вовка на посаді колобка” (За Г. Єлишевичем).
– Відшукайте в Тлумачному словничку лексичне значення виділеного слова.
41. До поданих етикетних формул доберіть із довідки синонімічні. Складіть і розіграйте попарно діалог “В універмазі” (або “У поїзді”). Використайте утворені синонімічні ряди.
Спасибі, будь ласка, прощавайте, вибачте.
ДОВІДКА
Дякую (дуже вдячний). Прошу вас. Бувайте, до побачення (до зустрічі, на все добре, бувайте здорові, ходіть здорові, з Богом). Перепрошую (прошу вибачити, даруйте).
42. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
1. Свиня говорила Коли б мені крила то я б полетіла в блакить (Г. Бойко). 2. 3 кутка Павук до Мухи шепотів Я так тебе обняти би хотів (Д. Молякевич). 3. З трибуни присягалася Лисиця Нехай з курей ніхто більш не боїться (П. Красюк). 4. Вовки в нас цілі Вівці ситі Ведмідь зазначив у річному звіті. 5. Ми в колективі дружнім жить не проти перемовлялись між собою Шпроти (С. Коваль).
– Поясніть уживання великої літери.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
ХОЧУ І МОЖУ! ЗНАЮ І РОЗПОВІДАЮ!
Запитання і завдання для самоперевірки
♦ Що називається словосполученням?
♦ Як визначити у словосполученні головне і залежне слова?
♦ Чому словосполучення не утворюють підмет і присудок? Однорідні члени речення?
♦ Що називається реченням? Наведіть приклади речень.
♦ Які є речення за метою висловлювання, емоційним забарвленням та будовою? Накресліть і заповніть у зошитах таблиці, аналогічні тим, що їх подано в підручнику. Приклади видів речень за метою висловлювання доберіть із художньої літератури, за емоційним забарвленням – із газетиих тексті в, а за будовою – складіть самостійно.
♦ Які розділові знаки ставлять у кінці речень? Від чого залежить вибір розділового знака?
♦ Що становить граматичну основу речення? Наведіть приклади.
♦ Які члени речення називають однорідними? Складіть і запишіть кілька речень з однорідними членами про ваші враження від літніх канікул. Поясніть розділові знаки в кожному з них.
♦ Яка роль у мовленні звертань? Наведіть приклади речень зі звертаннями.
♦ Роздивіться репродукцію картини Н. Старовойтової. Уявіть, що її героїня ожила. Якби ви звернулися до неї? Доберіть кілька варіантів звертання.
♦ Для чого в мовленні вживають вставні слова? Наведіть приклади.
♦ Складіть монолог про улюблену книжку, використовуючи вставні слова. У монолозі поясніть, чому саме ця книжка вам подобається, як ви вибираєте книжки для читання.
♦ Складіть і розіграйте діалог між однокласниками, які зустрілися після літніх канікул. Використовуйте в репліках звертання та вставні слова.
Надія Старовойтова. Гуцульська осінь
Related posts:
- Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 46 Тема: Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) Мета: закріпити знання учнів про пряму мову й діалог, вміння вживати розділові знаки у реченнях з прямою мовою та текстах, що містять діалог; з’ясувати рівень знань та сформованості вмінь з теми “Пряма мова та діалог”; […]...
- Діалог – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Діалог Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Пряма мова, що передає розмову більше ніж двох осіб, називається полілогом. Граматично полілог оформляється так само, як і діалог. Діалог складається з реплік (власне прямої мови – слів, звернених до співрозмовника). Кожна репліка пишеться з нового рядка і починається з тире. […]...
- СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 3. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ ПРИГАДАЙМО. 1. Яке речення називають складним? 2. Що таке пряма мова й діалог? 17 І. Прочитайте текст. Розкажіть, з якою метою створюють ботанічні сади. НІКІТСЬКИЙ БОТАНІЧНИЙ САД Нікітський ботанічний сад розташований неподалік від Ялти. У ньому висаджено сто сімдесят п’ять тисяч рослин різних […]...
- Діалог. Розділові знаки в діалозі – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Діалог. Розділові знаки в діалозі Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Діалог складається з реплік – слів, звернених до співрозмовника. Коли виправиш? – Сину, коли ж ти двійку виправиш? – Та ніяк учитель журналу в класі не залишає… От тільки залишить – так […]...
- ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ Й ДІАЛОЗІ Мета: навчальна: систематизувати, узагальнити та поглибити знання, вміння і навички з теми уроку; розвивальна: розвивати культуру діалогічного мовлення; виховна: виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис і пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мови, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- Синтаксичний розбір речення з прямою мовою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Синтаксичний розбір речення з прямою мовою Послідовність розбору 1. Указати, що дане речення є реченням із прямою мовою. 2. Виділити слова автора і пряму мову. 3. Розібрати слова автора і пряму мову як відповідні прості речення. 4. Пояснити розділові знаки. “Назбирай, Петрику, Жменю малини!”- Гойкнув Василь Услід […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 5 Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі Пряма мова – точно відтворене висловлювання певної особи, передане від її імені. Пряма мова пишеться в лапках і супроводжується словами автора, які вказують, кому належить пряма мова. Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення до схем П – […]...
- Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови Для передачі чужого мовлення в тексті вживаються речення з прямою або непрямою мовою, а також прості речення з додатком, що називає тему чужого мовлення, або зі вставними словами чи реченнями, що вказують на джерело повідомлення. “Я хочу грати […]...
- Розділові знаки при цитаті – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при цитаті Цитати виділяються лапками. Якщо вони супроводжуються словами автора, розділові знаки ставляться так, як при прямій мові. “Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду”,- відзначав І. Франко в післямові до збірки власних казок […]...
- Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Урок № 38 Тема. Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Мета: закріпити вивчене про пряму мову та діалог; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ […]...
- Діалог – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Діалог Діалог – це пряма мова, яка передає розмову двох або кількох осіб. Слова кожної особи, що бере участь у розмові, називаються репліками. Репліку супроводжують слова автора, якщо бажано уточнити, кому вона належить. Кожна репліка діалогу здебільшого починається з нового рядка, на початку […]...
- Питання для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Питання для самоконтролю 1. Що називається прямою мовою? 2. Чим пряма мова відрізняється від непрямої? 3. Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора? 4. Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора? \ 5. Які розділові […]...
- Розділові знаки при цитатах – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Розділові знаки при цитатах 1. Цитати з вказівкою, кому вони належать, виділяються лапками. Інші розділові знаки ставляться так, як при прямій мові: “Шевченко, Пушкін, Міцкевич – люди, що втілюють дух народу з найбільшою красою, силою й повнотою”,- відзначив Максим Горький. 2. Якщо цитата наводиться з пропуском, […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 32 Тема. Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: повторити вивчене про пряму мову, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів стосовно конструкцій із прямою мовою та діалогів. Тип уроку: комбінований урок (повторення, закріплення та систематизація вивченого). Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Робота біля дошки з роздавальним […]...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Заміна прямої мови непрямою Пряму мову можна замінити на непряму. Для цього треба: 1) перетворити слова автора в головну частину, а пряму мову в підрядну частину складнопідрядного речення, поєднавши їх сполучниками Що, ніби (пряма мова – розповідне речення), Щоб (пряма мова – спонукальне речення), сполучними словами Хто, […]...
- Розділові знаки при прямій мові – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при прямій мові 1. Пряма мова після слів автора: А: “П”. Старий Франчукраптом схопив порожне відро, відімкнув його від криничного цепу і наче аж урочисто сказав: “Ти ось хвилину зажди, сину. Я од журавля принесу. Там вода м’яка і рутою пахне” (І. Григурко). А: “П!” […]...
- ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §18. ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ 207. Прочитайте вірш мовчки. Визначте слова особи, які передані дослівно, та слова, які вказують, кому вони належать. Солов’ї розливаються ніжно Посміхається мати до сина: У зеленім веснянім гаю. “Пам’ятай, моє миле дитя, Син до матері каже: ” Ця пісня Рідна мова завжди […]...
- Цитата як спосіб передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Цитата як спосіб передачі чужої мови Цитата – це дослівний витяг із якогось тексту або точно передані чиїсь слова. Цитати використовуються для підкріплення або пояснення якихось думок. Цитати оформлюються реченнями з прямою або непрямою мовою, а також реченнями зі вставними словами або реченнями. “Найперша і найголовніша ознака […]...
- Послідовність розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Послідовність розбору конструкції з прямою мовою 1. Навести аналізовану конструкцію. 2. Вказати пряму мову і слова автора, інтонаційний та змістовий зв’язки. між ними. 3. Визначити місце прямої мови щодо слів автора. 4. Пояснити розділові знаки. 5. Проаналізувати окремо пряму мову і слова автора, […]...
- ДІАЛОГ. ТИРЕ ПРИ ДІАЛОЗІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §19. ДІАЛОГ. ТИРЕ ПРИ ДІАЛОЗІ 213. Прочитайте вірш мовчки. Скільки осіб бере участь у спілкуванні? Як ви це визначили? Прочитайте вірш уголос за особами. – Скажи мені, мати, де йде сонце спати? – За високу гору, в золоту комору. – Хто ж його колише усе тихше й тихше? – Соловей […]...
- Пряма мова СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 21 Тема. Пряма мова Мета: поглибити відомості про пряму мову та правила її написання; формувати в учнів уміння правильно складати і записувати речення з прямою мовою; виховувати любов до прекрасного. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Бесіда з учнями. – Яке […]...
- ДІАЛОГ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ §21. ДІАЛОГ Про те, із чого складається діалог, та про вживання розділових знаків при діалозі 164 Прочитайте текст Хто бере участь у розмові? Простежте як передано на письмі слова кожного учасника спілкування, які розділові знаки вжито. ТІКАЄ Прогулюючись біля річки, Гриць із Галинкою, мабуть, уперше побачили тренувальний катер зі спортсменом […]...
- Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 44 Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора Мета: закріпити знання учнів про пряму мову, закріплювати вміння й навички правильного вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою, повправляти у дотриманні правильної інтонації в реченнях із прямою мовою; розвивати логічне […]...
- Пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова В українській мові є три способи передачі чужої мови: пряма, непряма і невласне-пряма. Пряма мова Прямою називають точно передану чиюсь мову, тобто таку, що повністю зберігає лексику, синтаксис та інтонацію висловлення мовця. Пряма мова характеризується завершеністю своєї структури і обов’язково має при собі слова автора, їх […]...
- Цитати – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Цитати Слова або цілі речення, які наводяться буквально з чийогось висловлювання, з якогось твору чи документа, називаються цитатою. Цитата на письмі зазвичай виділяється лапками. Якщо цитата супроводжується словами автора, то використовуються ті самі розділові знаки, що й у прямій мові: Видатний український живописець […]...
- ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ДІАЛОГ Мета: закріплювати знання учнів про підмет, присудок як граматичну основу речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу та встановлювати зв’язок слів між словами в реченні; здійснити перевірку діалогічного мовлення; виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Вправа “Знаки загубилися” – Прочитайте текст, розставляючи потрібні розділові знаки […]...
- Пряма мова і розділові знаки при ній Тема 7. Особливості української пунктуації у ділових паперах 5. Пряма мова і розділові знаки при ній Чужа мова, передана дослівно від імені того, кому вона належить, називається прямою мовою. Слова, що вказують, кому належить пряма мова і як вона висловлена, називаються слова автора. 1. Пряма мова береться з обох боків у лапки. Причому в лапки […]...
- Діалог СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 22 Тема. Діалог Мета: дати учням уявлення про діалог; формувати в них уміння правильно записувати діалог; виховувати щедрість, сприяти розвитку дружніх стосунків. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Робота біля дошки. Завдання: записати речення, поставити розділові знаки й лапки. Не проводжайте […]...
- Пряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Пряма мова – це чуже мовлення, передане дослівно, без змін: Хтось із дитям удвох бродить різдвяним садком. Каже дитятко: “Я – Бог”, трусить сніжком (І. Малкович). Пряма мова супроводжується словами автора, що вказують, кому належить пряма мова, за яких обставин вона висловлена тощо. […]...
- Розділові знаки при прямій мові – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення: – слова автора; – власне пряма мова. У котре доводиться переконуватися в слушності мудрості Андре Моруа, який зауважував: “Розкриваючи співрозмовнику душу, ми раптом виявляємо, що зовсім нічого про себе не знаємо” (За О. Корніякою). “Патріотизм цієї визнаної людини сягав не лише глибини душі, але й […]...
- Непряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Непряма мова Чиюсь мову, передану не дослівно, називають непрямою. Вона передає лише загальний (основний) зміст, не зберігаючи індивідуальних рис мовлення. У порівнянні з прямою мовою непряма має свої граматичні ознаки: 1. Не є окремим висловленням чи реченням. 2. Як правило, входить у складне речення його підрядною […]...
- Пряма мова Словосполучення Пряма мова Пряма мова – дослівна передача чужого висловлювання. Пряма мова утворює особливе складне речення, яке складається із двох частин: слів автора (вказівки на те, кому належить висловлювання) та власне прямої мови (чужого висловлювання): Божий чоловік положив Петрусеві на голову руку та й каже: “Добрий козак; по батькові пішов…” (П. Куліш) Слова автора можуть […]...
- Мова як особлива система знаків. Її місце з-поміж інших знакових систем МОВА, ІНДИВІД, СУСПІЛЬСТВО § 1. Мова як особлива система знаків. Її місце з-поміж інших знакових систем 1. Слово – слова-образи, слова-символи, слова-звуки, слова-значення, слова поняття. 4. Типи зв’язку слів у словосполученні Узгодження керування прилягання Скандинавське місто організовано диспут виявився на висоті Науковий диспут форма жестів дуже зручно Кисле життя члени журі сильно натякнув Пряма мова […]...
- Зразок розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Зразок розбору конструкції з прямою мовою 1. “У вигляді мови,- сказав Олесь Гончар, – дано людині великий дар”. 2. Пряма мова: У вигляді мови дано людині великий дар; слова автора: Сказав Олесь Гончар. 3. Слова автора переривають пряму мову. 4. Слова автора стоять […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Завдання та вправи для самоконтролю 1. Проаналізуйте розділові знаки у реченнях із прямою мовою. 1. Чи далеко до Києва? Питаються якось хлопця Подорожні люди: “Чи багато верстов, сину, До Києва буде?” “А не знаю, ;- хлопець каже, – Було вісімнадцять, Тепер менше, либонь, […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Невласне-пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Невласне-пряма мова Цей вид мови зустрічається тільки у художній літературі, де з волі й естетичного задуму автора відбувається взаємопроникнення авторської і прямої мови: Он йде Маланка. Мала, суха, чорна, у чистій сорочці, в старенькій світці. Андрій не бачить її обличчя, але знає, що у неї спущені […]...
- Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Урок 115 Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Мета: узагальнити знання учнів про речення, закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами; розвивати уміння інтонаційного читання окличних речень, пунктуаційні навички; виховувати бажання працювати колективно, у парах. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Питання для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Питання для самоконтролю 1. Назвіть типи односкладних речень, наведіть приклади. 2. Чим виражений присудок у неозначено-особових реченнях? 3. Які речення називають безособовими? 4. Що таке називні речення? 5. Чим характеризуються неповні речення? 6. Які розділові знаки ставляться на місці пропусків?...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Заміна прямої мови непрямою Непряма мова – це складнопідрядні речення, головна частина яких містить слова автора, а підрядна – чуже висловлювання. Непряма мова завжди стоїть після слів автора і приєднується до них сполучниками та сполучними словами що, ніби, щоб, чи, хто, що, який, чий, де та ін. Непряма мова в лапки не […]...