ТАБЛИЦЯ ДІЛЕННЯ НА 3. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 72. ТАБЛИЦЯ ДІЛЕННЯ НА 3. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: скласти і вивчити таблицю ділення на 3; працювати над засвоєнням змісту множення і ділення та взаємозв’язку між ними; формувати вміння застосовувати випадки табличного ділення на 3 під час розв’язування прикладів і задач; розвивати мислення, пам’ять, мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 88, завдання
Завдання 563
– Скільки кабачків поклали в кожний кошик?
Завдання 564
– Прочитайте записаний вираз та його значення.
2.Гра “перевір себе!”
Учні лічать від 1 до 40 по одному. Замість чисел, які діляться, наприклад, на 2, вони говорять: “Не скажу!”
3. Математичний диктант
– Перед будинком стоїть 12 машин, а мотоциклів – на 9 менше. Скільки мотоциклів стоїть перед будинком? (3)
– У театральному гуртку займається 23 дівчинки. Це на 8 більше, ніж хлопчиків. Скільки хлопчиків у театральному гуртку? (15)
– У бідоні 3 л молока. Скільки молока в двох таких бідонах? (6)
– На
– В альбомі 15 листівок з кімнатними рослинами. Це на 6 більше, ніж з деревами. Скільки листівок з деревами в альбомі? (9)
– Прочитайте відповіді. (3; 15; 6; 12; 9)
– Запишіть їх у порядку зростання. (3; 6; 9; 12; 15)
– Що цікавого помітили? (Числа збільшуються на 3)
– Назвіть серед них парні числа. (6; 9)
– “Ланцюжком” додаватимемо до 15 по 3, поки не вийде 30.
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Запишіть числа 2-го і 3-го десятків, яких немає в таблиці множення чисел 2 і 3.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складемо таблицю ділення на 3.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 88-89)
Завдання 565. Письмове виконання завдання з коментуванням Учні складають та обчислюють вирази на множення числа 3. З кожного добутку складають вираз на ділення на 3.
Завдання 566. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають таблицю множення числа 3 і таблицю ділення на 3.
Завдання 567
Учні “ланцюжком” обчислюють, користуючись таблицею ділення на 3. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 568. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
По 3 л? б. 18 л
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою. Завдання 569
Учні розв’язують задачі усно.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Добери відповідний знак”
2. Робота над задачею
У 3 рядах розташували 15 кружечків, у кожному ряду – порівну. Скільки кружечків вийшло в ряду?
3. Творча робота над задачею
– Розв’яжіть задачу та складіть до неї дві обернені.
Михайлик приніс 17 білих грибів, 9 із них мама засмажила. Скільки грибів залишилося?
4. Обчислення значень виразів із наступною перевіркою
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічних задач
1) На двох полицях стояло 19 книг. На кожну полицю поставили ще стільки книг, скільки було на ній. Скільки книг стало на двох полицях після цього? (19 + 19 = 38)
2) Тетянка, Оленка й Іринка за контрольну роботу отримали різні оцінки: 10; 9; 8. З’ясуйте, яку оцінку отримала кожна з дівчаток, якщо у Тетянки не 8, а в Іринки – не 8 і не 10.
Відповідь:
Тетянка | Оленка | Іринка | |
8 | – | + | – |
9 | – | – | + |
10 | + | – | – |
3) Пес Тузик на 6 кг важчий за кота Барсика, а Барсик утричі легше за Тузика. Скільки важить Барсик?
(1 і 7 – хибне; 2 і 8 – хибне; 3 і 9 – істинне.)
Відповідь: 3 кг.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 89, завдання 570; 571.