Текст-розповідь

Урок 10

Тема. Текст-розповідь

Мета: розширювати уявлення про текст, ознайомити із ознаками тексту-розповіді, вчити вирізняти з ряду текстів інших видів; дати уявлення про діалог; вчити оформлювати діалог на письмі; розвивати навички виразного читання, вміння розставляти смислові наголоси, інтонаційно виділяти основну думку твору; виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Індивідуальне опитування

Один учень зачитує свій план, решта вносять доповнення й уточнення. Другий

учень зачитує складену розповідь. Учні слухають розповідь і, стукаючи олівцем по столу, подають знак, що закінчився абзац. Оповідач стежить за інтонаційним виділенням абзаців.

2. Робота з картками

Картка 1

Знайди у тексті недоліки і виправ їх. Запиши виправлений текст.

Моя сестра – лікар. Сестра любить свою професію. До сестри часто звертаються по допомогу. Сестра чуйно ставиться до хворих. Люди завжди вдячні сестрі за добре серце.

Картка 2

Склади й запиши текст з поданих речень. Добери назву.

З надламаної гілки сльозиться сік. Ласкаво пригріває сонечко у лісі. Однак чує вона кожен шерех,

кожен тривожний звук. Вже набубнявіли бруньки на деревах. Вийшла на узлісся стара лосиха з довгоногим лосеням. Задрімала проти сонця.

Картка 3

Зі слів кожного рядка склади й запиши речення. Дай назву складеному тексту.

Півночі, з, різкий, для, вітер.

Дерев, з, жовте, листя, падає.

Вдень, дрібний, і, вночі, дощ, мрячить.

З, минуть, неба, крики, прощальні, журавлів.

Іній, деревах, вранці, на, з’явився.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Вчитель пропонує одному з учнів, які працюють з картками, оприлюднити складений текст.

– Яка тема цього тексту?

– Чи відповідає дібрана назва темі тексту?

– А яка мета цього тексту? (Учні висловлюють різні припущення.)

III. Оголошення теми й мети уроку

– Отож, сьогодні на уроці ми почнемо розмову про те, яку мету може ставити автор при складанні того чи іншого тексту, які існують типи текстів за метою.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Визначення закономірності групи

Америка – тютюн, помідор, картопля.

Китай – фарфор, порох.

– Як ви думаєте, що з’єднує ці слова у групи?

– Зробіть припущення стосовно відсутнього слова.

2. Усне колективне виконання вправи 35

– Дізнайтеся про це зі вправи 35 (1, 2).

– Що ж іще подарували світові китайці?

– Визначити мету цього тексту.

3. Аналітична робота

– Порівняйте текст, складений вашим товаришем, і текст із вправи 35.

– Чи можна сказати, що вони однакові за темою? А за метою? Поясніть.

– Зробіть висновок, дізнайтеся із правила на с. 20, як називаються такі тексти.

– Внесіть уточнення до теми нашого уроку.

4. Самостійне опрацювання вправи 35(4)

V. Закріплення та систематизація знань

1. Змагання між хлопцями та дівчатами (за вправою 36)

Провести роботу з визначення головної думки твору, знайти слова, які передають головну думку, позмагатися у виразному читанні.

– Тож які слова треба було виділити голосом?

– А для чого це робити?

2. Вправляння у діалогічному мовленні (за вправою 37, с. 21)

Завдання 1, 2 опрацювати колективно. Потім надати час для опрацювання діалогу у парі. Вислухати пари, які бажають оприлюднити результати своєї роботи.

3. Коментар до домашнього завдання

VI. Підсумок уроку

Вчитель пропонує ще одному учневі, який працював з індивідуальною карткою, оприлюднити складений текст.

– Чи можна вважати цей текст розповіддю? Доведіть.

VII. Домашнє завдання

С. 20, 21, правила; вправа 38.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Текст-розповідь