ТИХИЙ ОКЕАН. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. РЕЛЬЄФ ДНА. КЛІМАТ І ВОДИ
Мета:
– поглибити та систематизувати знання учнів про особливості природи. Світового океану; формувати вміння визначати географічне положення Тихого океану, пояснювати особливості його природи; вдосконалювати навички роботи з тематичними картами атласу;
– розвивати вміння виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;
– виховувати пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми, самостійність; формувати ціннісне ставлення до природних багатств
Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, контурні карти, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Очікувані результати: учні зможуть називати характерні ознаки географічного положення та природи Тихого океану; знаходити та показувати на карті відомі географічні об’єкти – моря, затоки, протоки, течії; наводити приклади форм рельєфу дна, течій, островів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ
Прийом “Бліцопитування”
– На які складові
– Яке співвідношення мають площі океанів між собою?
– Який океан найбільший?
– Які особливості будови земної кори та рельєфу дна властиві всім океанам?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом “Проблемне питання”
Незважаючи на єдність вод Світового океану, його складові мають певні природні особливості, які ви маєте з’ясувати на наступних уроках.
Першим об’єктом нашого дослідження є Тихий океан.
Серед усіх океанів Землі цей океан має повне право на звання унікального географічного об’єкта.
Як ви гадаєте, у чому полягає унікальність Тихого океану?
(Відповіді учнів.)
Справді, це унікальний географічний об’єкт нашої планети. На його площі – 178,7 млн км2 – вільно б розмістилися всі материки, і при цьому залишилося б місце ще для однієї Африки! Це найбільший, найглибший та найдавніший серед океанів Землі.
Однак на цьому перелік фактів про його природні особливості не закінчується.
Сьогодні наша робота буде спрямована на дослідження географічного положення, особливостей рельєфу дна, клімату та вод найвеличнішого океану Землі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з планом вивчення океанів
(Див. в Додаткових матеріалах до уроку.)
2. Географічне положення та розміри
Робота з картою “Світовий океан”, фізичною картою Тихого океану, планом характеристики географічного положення океану, мультимедійною презентацією.
Завдання
1) За картами атласу визначте особливості географічного положення Тихого океану.
2) Зробіть припущення щодо особливостей природи океану.
Географічне положення Тихого океану | |
План характеристики | Особливості географічного положення |
Площа, млн км2 | 178,7 |
Положення щодо екватора, нульового меридіана, материків та інших океанів | Розташований в усіх чотирьох півкулях Землі. Екватор поділяє Тихий океан приблизно на дві рівні частини, природа яких подібна. Найширша частина розташована між тропіками. Простягається із заходу на схід на 19 тис. км (майже половина земного екватора!), а з півночі на південь – на 16 тис. км. Омиває береги Північної та Південної Америки, Антарктиди, Австралії та Євразії. Межа з Північним Льодовитим океаном проходить через Берінгову протоку. Межі з Атлантичним та Індійським океанами проведені за умовними меридіанами |
Особливості берегової лінії: моря, затоки, протоки, острови | Берегова лінія Північної та Південної Америки відносно вирівняна, поблизу берегів Євразії сильно порізана. Тут лежить багато окраїнних морів. В океані значна кількість архіпелагів та окремих островів. На півночі й заході вони утворюють острівні дуги. Найбільше у світі скупчення островів – Океанія – зосереджено в центральній і східній частинах океану |
Висновок 1. Положення океану майже в усіх географічних поясах Землі, за винятком найпівнічнішого, зумовлює надзвичайну різноманітність його природи.
3. Рельєф дна
Робота з фізичною картою Тихого океану, картою “Будова дна Тихого океану”
Завдання. Зіставте карти та виявіть закономірності розташування основних форм рельєфу дна Тихого океану.
Значна частина Тихого океану лежить на одній літосферній плиті, яка взаємодіє з іншими плитами. До зон їхньої взаємодії прилягають глибоководні жолоби (найглибший Маріанський, 11022 м) та острівні дуги. Із системою глибоководних жолобів і гірських споруд на материках і островах, які оточують океан, пов’язаний майже безперервний ланцюг активних вулканів, які утворюють Тихоокеанське “Вогняне кільце”. У цій зоні часто відбуваються наземні та підводні землетруси, що спричиняють цунамі.
Рельєф дна Тихого океану складний. Материковий шельф в океані становить близько 10 % від його загальної площі, найбільший він у західній частині, материковий схил крутий, розчленований каньйонами. Ложе океану становить понад 65 % площі дна. Його перетинають численні підводні гірські хребти (Східнотихоокеанське, Південнотихоокеанське підняття), які розподіляють ложе на кілька улоговин (найбільша Північно-Східна). На дні улоговин багато гір вулканічного походження.
Висновок 2. Рельєф дна Тихого океану складний: на дні океану розташовані великі улоговини, розділені океанічними підняттями. Характерною ознакою є надзвичайно інтенсивні сейсмічні явища та вулканізм.
4. Клімат і води
Робота з тематичними картами
Завдання
1) За кліматичною картою та картою кліматичних поясів установіть показники температури повітря, типи циркуляції атмосфери, кліматичні пояси, у яких розташований Тихий океан.
2) За картами “Температура вод” та “Солоність вод” установіть показники температур та солоності поверхневих вод Тихого океану. Поясніть причини розподілу даних показників.
Переважна частина Тихого океану лежить в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних поясах. Температура повітря в цих районах коливається від +16 °С до +24 °С. На півночі океану взимку вона опускається нижче за 0 °С, а поблизу берегів Антарктиди майже цілий рік переважать від’ємні температури. У тропічних широтах над океаном панують пасати, у помірних – західні вітри, а біля берегів Євразії утворюються мусони.
У помірних широтах часто трапляються шторми, спричинені сильними західними вітрами.
Розташування Тихого океану в майже всіх кліматичних поясах Землі є причиною утворення всіх типів поверхневих водних мас, крім арктичних. Через велику площу океану між тропіками середні температури його поверхневих вод вищі, ніж в інших океанах (+19,1 °С). Солоність поверхневих вод коливається в межах від 30 до 35 ‰. На півночі Тихого океану плавучої криги мало, на відміну від південної частини, де поблизу берегів Антарктиди утворюються айсберги.
Системи течій утворюють два кільця. Північне: Північна Пасатна, Куросіо, Північно-Тихоокеанська, Каліфорнійська; Південне – Південно-Пасатна, Східно-Австралійська, Перуанська, течія Західних Вітрів.
Висновок 3. Величезні розміри Тихого океану спричинили значні відмінності в його кліматі. Це зумовило наявність у ньому майже всіх типів водних мас. Показники температури та солоності поверхневих вод мають переважно зональний характер розподілу.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота 12
Завдання. Позначити на контурній карті моря: Берингове, Охотське, Японське, Жовте,< Східнокитайське, Південнокитайське, Філіппінське, Коралове, Фіджі, Тасманове; затоки: Аляска, Каліфорнійська; острови: Алеутські, Курильські, Японські, Філіппінські, Нова Гвінея, Нова Зеландія, Гавайські, Соломонові, Тонга; півострови: Аляска, Камчатка, Каліфорнія; жолоби: Маріанський, Алеутський, Чілійський; улоговини: Східна, Південна.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Учитель нагадує учням їхні припущення щодо унікальності Тихого океану. Чи можете ви додати до переліку нові докази?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Випереджальне (окремим учням): скласти повідомлення про екологічні проблеми Тихого океану, прибережні та водні природоохоронні території.
ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ
Типовий план характеристики океанів
1. Географічне положення океану.
1) Положення щодо екватора, нульового меридіана, материків та інших океанів.
2) Особливості берегової лінії: моря, затоки, протоки, острови.
2. Рельєф дна океану.
3. Клімат і води.
1) Кліматичні пояси.
2) Основні типи клімату.
3) Температурний режим поверхневих вод.
4) Солоність поверхневих вод та її розподіл.
5) океанічні течії
4. Органічний світ
5. Ресурси океану, їхнє використання та збереження
6. Охорона природи океану