Характерні хімічні властивості металів
ІІ семестр
Тема 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ (13 годин)
УРОК 24
Тема уроку. Характерні хімічні властивості металів
Цілі уроку: ознайомити учнів із загальними хімічними властивостями металів, рядом активності металів; показати взаємозв’язок між хімічними властивостями металів та будовою їхніх атомів; розвивати навички складання рівнянь окисно-відновних реакцій і реакцій іонного обміну на прикладі хімічних властивостей металів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: фронтальна робота, робота з дидактичною
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Демонстрація 2. Горіння магнію.
Лабораторний дослід 1. Порівняння хімічної активності металів.
Лабораторний дослід 2. Взаємодія металів з розчинами кислот.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
1. Хімічний калейдоскоп
– Найтвердіший метал – Cr.
– Метал з найвищою електропровідністю – Ag.
– Найважчий метал – Os.
– Найм’якіший – Na.
– Радіоактивний, що був відкритий
– Найактивніший у періодичній системі – Fr.
– Найпластичніший – Au.
– Найлегший – Li.
– Найбільш легкоплавкий – Hg.
– Метал найяскравішого червоного кольору – Cu.
– “Найчорніший” метал – Fe.
– Найбільш тугоплавкий – W.
– Найпоширеніший у природі – Al.
2. Які фізичні властивості проявляють метали завдяки металевим кристалічним граткам?
3. Чи можна стверджувати, що метали мають однакову хімічну активність? Наведіть приклади з життя.
4. Чи однаково поводяться різні метали у воді?
5. Чи можна стверджувати, що метали не взаємодіють з водою? Наведіть приклади.
6. Які метали найбільше використовує людина?
7. Які фізичні й хімічні властивості цих металів сприяють їх широкому застосуванню?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Проведення експерименту
Демонстрація 1. Взаємодія натрію з водою
У три кристалізатори з водою під витяжкою обережно занурюємо: у перший – шматочок заліза, у другий – шматочок кальцію, у третій – шматочок натрію.
Що спостерігаємо?
Чому метали поводяться по-різному?
Висновок: метали мають різну хімічну активність.
Звертаємося до ряду активності металів М. М. Бекетова.
2. Порівняння хімічної активності металів
1) Найбільш енергійно метали реагують з неметалами:
А) з галогенами:
Ca + Cl2 = CaCl2
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Б) із сіркою:
Fe + S = FeS
2Al + 3S = Al2S3
В) з киснем:
2Mg + O2 = 2MgO
4Li + O2 = 2Li2O
Умовно розіб’ємо ряд активності металів на чотири частини:
Li Ca Na Mg | Al Zn Fe Sn Pb | H Cu Hg | Ag Pt Au |
I | II | III | IV |
Метали, що знаходяться в ряду активності до Al, швидко й мимовільно окислюються киснем:
2Ca + О2 = 2CaО
Метали від Al до Н окислюються повільно або в разі нагрівання:
2Zn + О2 = 2ZnО
Метали від Н до Pt окислюються за високої температури:
2Cu + О2 = 2CuО
Такі метали, як платина й золото, не окислюються киснем повітря.
Завдання 1. Троє учнів біля дошки записують ОВР, указують окисник і відновник.
2) З водою метали також реагують неоднаково.
Метали до Al активно реагують з водою без нагрівання:
2Na + 2Н2О = 2NaОH + Н2
Метали до Н реагують з водою в разі нагрівання:
Zn + Н2О = ZnO + H2
Метали, розташовані в ряду активності після водню, з водою не реагують.
Завдання 2. Двоє учнів біля дошки записують ОВР, указують окисник і відновник.
3) лабораторний дослід 2. Взаємодія металів з розчинами кислот
Взаємодія металів з кислотами також відбувається відповідно до їх положення в ряду активності металів.
Згадаємо закономірності взаємодії металів з кислотами.
Проведемо експеримент.
У чотири пробірки з розчином хлоридної кислоти занурюємо гранули міді, цинку, магнію й алюмінію.
Завдання 3. Запишіть рівняння ОВР, укажіть окисник і відновник.
Запишіть рівняння реакцій у іонно-молекулярній формі.
Відновник:
Окисник:
Різниця в активності дозволяє одним металам витісняти інші з розчинів їх солей.
Лабораторний дослід 1. Порівняння активності металів У першу пробірку наливаємо розчин купрум(ІІ) хлориду й опускаємо туди гранулу цинку; у другу пробірку наливаємо розчин цинк хлориду й опускаємо гранулу міді; у третю – розчин купрум(ІІ) хлориду й гранулу магнію; у четверту – розчин цинк хлориду й магній; у п’яту – розчин магній хлориду й цинк.
Що спостерігаємо? (Учні записують рівняння окисно-відновних реакцій, що протікають, указують окисник і відновник; записують скорочене іонне рівняння.)
Окисник:
Відновник:
Висновок: ці метали можна розташувати в ряд за зниженням їх активності: Mg, Zn, Cu.
IV. Узагальнення й систематизація
1. Розглядаємо схему хімічних властивостей металів та її зв’язок з рядом активності, пропонуємо учням зробити узагальнюючий висновок про хімічні властивості металів:
– У реакціях метали проявляють відновні властивості.
– Активність металу можна оцінити за його положенням у ряду активності.
– Застосування металу визначається як його фізичними, так і хімічними властивостями.
2. Робота в групах
Групові завдання
Скласти рівняння реакцій за схемою:
Метал
Група 1: Са.
Група 2: К.
Група 3: Zn.
Група 4: Na.
Група 5: Mg.
Група 6: Al.
Групи виконують завдання та здають на перевірку вчителю.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання. Групи обмінюються схемами-завданнями для виконання вдома.