ЗАГАЛЬНІ ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ. ПОШИРЕНІСТЬ МЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ ТА ЇХНІХ СПОЛУК У ПРИРОДІ. МЕТАЛІЧНІ РУДИ. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ ДОБУВАННЯ МЕТАЛІВ
ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ
УРОК 2. ЗАГАЛЬНІ ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ. ПОШИРЕНІСТЬ МЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ ТА ЇХНІХ СПОЛУК У ПРИРОДІ.
МЕТАЛІЧНІ РУДИ. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ ДОБУВАННЯ МЕТАЛІВ
Цілі: вивчити загальні фізичні властивості металів; поширеність металічних елементів та їхніх сполук у природі; металічні руди й загальні методи добування металів; уміти пояснювати фізичні властивості металів з точки зору будови металічного зв’язку, металічної кристалічної гратки, навчитися складати рівняння хімічних реакцій,
Обладнання: ПСХЕ, таблиці “Види хімічного зв’язку”, “Типи кристалічних граток”, реактиви для проведення лабораторного досліду, мідь, залізо, сірники, парафін, спиртівка.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (основний об’єм).
Форми роботи: лекція, бесіда, складання опорних схем, таблиць, робота з підручником, лабораторний дослід 9, інтерактивний прийом “Мозковий штурм”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
“Мозковий штурм”
Основні питання теми.
– Металічні елементи.
–
– Особливості будови атомів металів.
– Зміна металічних властивостей у періодах.
– Зміна металічних властивостей у групах.
– Металічний зв’язок.
– Металічна кристалічна гратка.
Додаємо нові питання.
– Фізичні властивості металів.
– Руди.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Для потреб людства потрібні метали, які в природі в чистому вигляді майже не трапляються. Отже, щоб навчитися добувати метали, потрібно знати, де вони поширені в природі та як їх звідти добути. А щоб застосовувати метали, потрібно знати їх фізичні властивості.
Сьогодні на уроці ми розширимо наші знання про метали, а саме: згадаємо їх фізичні властивості та з’ясуємо їх залежність від будови металічного зв’язку й металічної кристалічної гратки, ознайомимося з поширенням металів у природі й основними способами добування металів, навчимося складати рівняння хімічних реакцій, які є основою цих способів.
V. Вивчення нового матеріалу
Спочатку з’ясовуємо, які фізичні властивості металів учні вже знають з курсу фізики, а які – з повсякденного життя.
Лабораторний дослід № 9 “Ознайомлення зі зразками металів”
1. Роздивіться видані вам зразки металів (мідь і залізо).
2. Знайдіть за довідником їх температури плавлення.
3. Для порівняння теплопровідності помістіть на один бік залізної та мідної пластинок по шматочку парафіну, а потім одночасно протилежні сторони цих пластинок нагрійте.
4. Зробіть висновки про твердість, температуру плавлення та теплопровідність міді й заліза.
Пояснюємо фізичні властивості металів. Складаємо схему або проектуємо її на екран з допомогою комп’ютера.
Робота з підручником
За текстом підручника пропонуємо учням знайти й виписати приклади металів:
– легкі;
– важкі;
– тверді;
– м’які;
– легкоплавкі;
– тугоплавкі.
Пояснюємо поняття “руда”. Наводимо види руд:
– оксидні;
– сульфідні;
– карбонатні;
– хлоридні;
– нітратні та ін.
Підводимо учнів до розуміння, що метали треба добувати з їх оксидів або солей.
Складання таблиці добування металів з руд
Учитель пояснює, що метали з оксидних руд можна відновити, і наводить приклади речовин, які можна застосувати в якості відновників. Акцентує увагу учнів, що сульфідні руди спочатку випалюють з метою отримання оксидів, і тільки потім знову застосовується відновлення металів. Рівняння реакцій складають учні з допомогою вчителя й використовуючи підручник.
Вид руди | Спосіб добування | Рівняння реакції |
Оксидна | Відновлення: – воднем (H2); – коксом (C); – карбон(ІІ) оксидом (CO); – іншим металом (Аl – алюмінотермія) | – CuO + H2 Cu + H2O – __________________ – __________________ – __________________ |
Сульфідна | I стадія – випалювання (+O2) з метою добування оксидів. II стадія – відновлення (будь-яким із відновників) | 2ZnS + 3O2 2SO2 + 2ZnO ZnO +… … +… |
VI. Засвоєння одержаних знань
Бесіда
1. Назвіть основні фізичні властивості металів.
2. Назвіть сполуки, у вигляді яких метали існують у природі.
3. Назвіть основні способи добування металів.
4. Назвіть речовини, які можна застосовувати як відновники.
VII. Підбиття підсумків уроку
VIII. Домашнє завдання