ЗАКРІПЛЕННЯ ОБЧИСЛЕНЬ ВИДУ 40
УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 42. ЗАКРІПЛЕННЯ ОБЧИСЛЕНЬ ВИДУ 40 – 8. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗУ І ЧИСЛА. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧ ЗА ВИРАЗОМ
Мета: вдосконалювати обчислювальні навички, вміння порівнювати вираз і число, складати задачі за поданим виразом; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття колективізму, відповідальності.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 56, завдання 337; 338)
Завдання 337
– За скільки днів
Завдання 338
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
2. Усна лічба
Магічна рамка
3. Гра “Віконечка”
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
95; 90; 85; ?; ?; ?.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви вдосконалюватимете навички обчислень, складатимете та розв’язуватимете задачі за виразом.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 56)
Завдання 339
Один учень біля дошки розв’язує і
Завдання 340. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані нерівності (40 – 8 > 31; 60 – 3 > 47; 80 – 8 < 81) і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 341
Учні коментують, як виконали обчислення.
Завдання 342. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Було – 24 і 16
Не грало – 4
Грало – ?
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою. Учні пропонують ще два способи розв’язування задачі:
(24 + 16) – 4 = 36; (24 – 4) + 16 = 36; (16 – 4) + 24 = 36.
Завдання 343
Учні “ланцюжком” читають вирази та обчислюють їх значення.
Завдання 344*
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
– Скільки двоцифрових чисел можна записати за допомогою цифр 1; 4; 6; якщо цифри в запису можуть повторюватися? (11; 44; 66; 14; 41; 16; 61; 46; 64 – 9 чисел.)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
Для шкільного Свята врожаю учням потрібно виготовити із пап’є-маше 40 муляжів овочів і фруктів. Скільки муляжів учні вже виготовили, якщо їм залишилося виготовити ще 6?
2. Обчислення значень виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Зоя несла від колодязя важке відро з водою. Ззаду неї йшли хлопчики: Петрик, Павлик і Тарасик. Вона хлопчиків не бачила. Не дійшовши до будинку, дівчинка поставила відро і побігла додому, щоб покликати когось на допомогу. Поки Зоя бігала, один з хлопчиків заніс відро в двір. Коли дівчинка вийшла з хати, то побачила відро з водою і трьох товаришів.
– Хто з вас приніс відро? Кому я маю віддячити? – запитала вона.
Петрик сказав:
– Я приніс відро.
Павлик:
– Я не приносив відра.
Тоді Зоя звернулася до Тарасика, знаючи, що він завжди говорить тільки правду:
– Правду сказали хлопчики?
Тарасик відповів:
– Я не приносив. А кожен з них сказав неправду.
Тоді Зоя здогадалася, хто приніс відро, і подякувала. Кому з хлопчиків подякувала Зоя? (Павлику)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Як оцінюєте свою роботу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 56, завдання 345; 346.