ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2 ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ДІЛЕННЯ НА РІВНІ ЧАСТИНИ І ДІЛЕННЯ НА ВМІЩЕННЯ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 61. ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2 ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ДІЛЕННЯ НА РІВНІ ЧАСТИНИ І ДІЛЕННЯ НА ВМІЩЕННЯ
Мета: формувати вміння застосовувати таблиці ділення на 2 для розв’язування задач на ділення на рівні частини і ділення на вміщення; навчити дітей записувати розв’язання задач на ділення, порівнювати їх розв’язання; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього
Завдання 481
– Яка довжина кожної з частин?
Завдання 482
– Прочитайте вирази, у яких остання дія – додавання; віднімання.
2. Усна лічба
1) Гра “Ромашка”.
2) Гра “Чи знаєш ти?..”.
– Що таке множення?
– Як називаються компоненти дії множення?
– Яку математичну дію можна назвати оберненою до дії множення?
– Як називаються компоненти дії ділення?
3. Гра “Заміни”
– Обчисліть, замінивши множення додаванням.
Зразок: 5 – 3 = 5 + 5 + 5 = 15
6 – 4 =
11 – 3 =
15 – 4 =
4. Гра “Обери
18 кілограмів яблук розклали в два пакети порівну. Скільки кілограмів яблук у кожному пакеті? а) 6; б) 3; в) 9; г) 8.
5. Складання прикладів на ділення за прикладами на множення
6. Хвилинка каліграфії
– Випишіть числа, які діляться на 2.
2 3 4 5 6 7 8 9 10
12 13 14 15 16 17 18 19 20
7. Математичний диктант
– 1-й доданок 16, 2-й доданок – 14. Знайдіть суму.
– Зменшуване – 84, від’ємник – 15. Знайдіть різницю.
– 1-й множник – 3, 2-й множник – 2. Знайдіть добуток.
– Число 10 розділіть на 2.
– Знайдіть периметр квадрата зі стороною 5 см.
– Я задумала число, коли я відняла від нього 7, то дістала 23. Яке число я задумала?
– Добуток чисел 2 і 4 збільшіть на 42.
– Результат виразу 14 : 2 зменшіть на 7.
Відповіді: 30; 69; 6; 5; 20 см; 30; 50; 0.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю ділення на 2.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 77-78)
Завдання 483
Перший стовпчик з коментуванням, решта прикладів – самостійно.
Завдання 484. Колективне опрацювання матеріалу Учні порівнюють розв’язання і відповіді задач.
Завдання 485. Колективне опрацювання матеріалу
– Розв’яжіть і порівняйте задачі.
– Зверніть увагу! Розкласти порівну – означає поділити на рівні частини.
Завдання 486
Завдання виконується біля дошки з поясненням.
Завдання 487*
1) 18 : 2 = 9 (п.) – купили 18 кг по 2 кг;
2) 11 – 9 = 2 (п.) – не вистачило черешень.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
На уроках по вивченню множення і ділення широко використовується метод розв’язання взаємообернених задач.
– На дослідній ділянці 4 класи посадили по 3 грядки моркви. Скільки всього грядок посадили?
Короткий запис: по 3 гр. 4 кл., ? гр.
Розв’язання: 3 – 4 = 12 (гр.)
– Скільки даних в задачі?
– Скільки чисел знайдено?
– Складіть обернену задачу.
– 12 грядок моркви посаджено декількома класами. Кожен клас посадив по 3 грядки. Скільки класів брало участь у посадці?
Короткий запис: по 3 гр. ? кл., 12 гр.
Розв’язання: 12 : 3 = 4 (кл.)
Можна дати назву виду задач: “на множення”, “на ділення”, “на вміщення”.
– Складіть 2-гу обернену задачу.
12 грядок моркви посадили порівну 4 класи. По скільки грядок посаджено кожним класом?
Короткий запис: по? гр. 4 кл., 12 гр.
Розв’язання: 12 : 4 = 3 (гр.) (Задача на “ділення на рівні частини”)
Далі обов’язково порівнюємо задачі.
2. Офтальмологічна пауза
3. Самостійна робота
Двоє учнів працюють біля дошки.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 78, завдання 488; 489.