ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО МНОЖНИКА. ЗАДАНІ НА ТРИ ДІЇ. САМОСТІЙНА РОБОТА
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 107. ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО МНОЖНИКА. ЗАДАНІ НА ТРИ ДІЇ. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета: навчати учнів знаходити невідомий множник, розв’язувати задачі на три дії; вдосконалювати навички обчислення табличних випадків множення і ділення; розвивати самостійність, навички самоконтролю, математичне мовлення; виховувати інтерес до точних наук.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 126, завдання 841; 842)
Завдання
– Прочитайте розв’язання задачі числовим виразом.
Завдання 842
– Прочитайте вирази та їх значення.
2. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
11; 22; 33; ..; …; ….; 77; …; 99.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо знаходити невідомі множники, ознайомимося з розв’язуванням задач на три дії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 126-127)
Завдання 843. Колективне опрацювання матеріалу
– Що дістаємо, коли добуток ділимо на множник?
Учні пояснюють, як закінчити обчислення,
Висловлювання супроводжуються записом буквеної рівності: якщо а • b = с, то с : а = b; с : b = а.
Завдання 844. Робота в парах (усно)
Учні по черзі пояснюють одне одному, як знайти невідомий множник.
Висновок: для того, щоб знайти невідомий множник, необхідно добуток поділити на відомий множник.
Завдання 845. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Після цього складаються обернені задачі.
Завдання 846. Колективне розв’язування задачі
Аналіз умови задачі, складання малюнка.
– Яка ширина річки до розливу?
– Коли розливаються річки? З якої причини?
– Із скількох умовних частин складається річка під час розливу? (З трьох: річка і два затоплені береги.)
– Що необхідно зробити з цими частинами, щоб дізнатися ширину річки під час розливу? (Додати)
– Скільки доданків у нашому завданні? (Три)
– Назвіть перший доданок. (20)
– Назвіть другий доданок. (6)
– Чи відомий третій доданок? Що про нього сказано? (У три рази більше, ніж 6.)
– Чи можна знайти третій доданок? (Так)
– Якою дією? (Множенням)
Запис розв’язання задачі.
20 + 6 + 6 • 3 = [ ]
– Поясніть, що означають доданки 20; 6 і 6 • 3 у складеному виразі, та закінчіть розв’язання задачі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота. Тестування
1 варіант
1) Познач правильний варіант значення виразу: 25 : 5 + 19.
А) 5;
Б) 24;
В) 23.
2) Устав пропущене число: 7 + 7 + 7 = 7 • [ ].
А) 3;
Б) 4;
В) 7.
3) Знайди і підкресли “зайве” число.
7; 14; 21; 28; 35; 38; 42; 49; 56; 63.
4) У якому прикладі припустилися помилки?
А) 65 – 40 : 5 = 5;
Б) (80 – 66) : 2 = 7;
В) 70 – 24 : 6 = 66.
5) Розв’яжи приклад, в якому невідомий множник.
А) [ ] + 7 = 28
Б) 7 • [ ] = 28
В) 35 – [ ] = 28
6) Не обчислюючи, порівняй вирази.
7 • 4 [ ] 4 • 8
А) >;
Б) = ;
В) <.
7) Братові 7 років, а сестра в три рази старша. Скільки років сестрі?
А) 21;
Б) 10;
В) 17.
8) Щоб перестилати підлогу, привезли 42 соснових дошки, а дубових – у 7 разів менше. Скільки всього дощок привезли?
А) 42 : 7;
Б) 42 : 7 + 42;
В) 42 : 7 + 7.
9) Маса капусти 3 кг, а маса гарбуза – у 5 разів більша. На скільки кілограмів капуста легша за гарбуз?
А) 3 • 5;
Б) 3 + 5;
В) 3 • 5 – 3.
10) Котру годину показує годинник?
А) 9 год 55 хв;
Б) 8 год 55 хв;
В) 9 год 05 хв.
11) Маса відра з сіллю 27 кг, а маса відра зі снігом – 3 кг. У скільки разів маса відра із сіллю більша, ніж маса відра зі снігом?
А) у 24;
Б) у 9;
В) у 30.
12) На спортмайданчику було 7 хлопчиків, а дівчаток – на 7 більше. У скільки разів дівчаток було більше?
А) (7 + 7) : 7;
Б) 7 + 7 : 7;
В) 7 • 7 – 7.
2 варіант
1) Познач правильний варіант значення виразу: (32 – 20) : 6.
А) 2;
Б) 4;
В) 6.
2) Встав пропущене число: 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 • [ ]
А) 5;
Б) 6;
В) 7.
3) Знайди і підкресли “зайве” число.
7; 14; 21; 28; 35; 42; 49; 54; 56; 63.
4) У якому прикладі припустилися помилки?
А) 17 + 3 • 6 = 35;
Б) 54 + 4 • 9 = 100;
В) 80 – 16 : 4 = 76.
5) Розв’яжи приклад, в якому невідомий від’ємник.
А) [ ] + 7 = 28
Б) 7 • = 28
В) 35 – [ ] = 28
6) Не обчислюючи, порівняй вирази.
7 • 8 [ ] 8 • 6
А) >;
Б) = ;
В) <.
7) На лугу паслися 7 корів, а овець – у 5 разів більше. Скільки овець паслися на лугу?
А) 35;
Б) 12;
В) 42.
8) У саду росте 48 яблунь, а груш – у 6 разів менше. Скільки всього дерев у саду?
А) 48 : 6 + 6;
Б) 48 : 6;
В) 48 : 6 + 48.
9) З автобуса вийшли 27 пасажирів, а залишилося – в 3 рази менше. На скільки більше пасажирів вийшло, ніж залишилося?
А) 27 – 27 : 3;
Б) 27 : 3;
В) 27 – 3.
10) Котру годину показує годинник?
А) 10 год 10 хв;
Б) 10 год 50 хв;
В) 11 год 50 хв.
11) Батькові 36 років, а синові – 6 років. У скільки разів син молодший за батька?
А) у 30;
Б) у 6;
В) у 42.
12) Мама спекла 28 пиріжків. Під час сніданку сім’я з’їла 7 пиріжків. У скільки разів менше пиріжків з’їли, ніж залишилося?
А) 28 – (28 – 7);
Б) (28 – 7) : 7;
В) 28 – 28 : 7.
2. Самоперевірка
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Завдання 847*
18 л томатного соку розлили в дволітрові банки, і таку саму кількість соку розлили в трилітрові банки. Скільки всього вийшло банок із соком? Розв’язування задачі з опорою на план.
План
1) Скільки дволітрових банок вийшло?
2) Скільки трилітрових банок вийшло?
3) Скільки всього банок з соком вийшло?
18 : 2 + 18 : 3 = 9 + 6 = 15 (б.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 127, завдання 848; 849.