ЕКСКУРСІЯ В ПРИРОДУ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ РІЗНОМАНІТТЯМ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ РІДНОГО КРАЮ

Мета: ознайомити учнів з розмаїттям рослинного і тваринного світу рідного краю; навчати школярів правильно поводитись у природі, спостерігати за змінами в довкіллі, охороняти природу; виховувати доброзичливе ставлення до тваринного і рослинного світу.

Хід уроку

І. ВСТУПНА БЕСІДА

– Діти! Зараз ви пройдете навчальною природничою стежиною. Ви дізнаєтесь багато цікавого про природу рідного краю – про дерева, кущі, трави. Дізнаєтесь, що природа дарує людині для життя, і як людина повинна охороняти все живе.

Будемо в довкілля

мандрувати,

Будемо рідну природу вивчати!

II. ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСИ

Завдання 1

Чи ти вмієш:

– розрізняти в природі рослини?

– найпоширеніші дерева, кущі й трави своєї місцевості?

– розпізнавати квіткові, хвойні та інші групи рослин?

– сортувати культурні рослини за призначенням?

– знаходити в природі рослини, які потребують охорони.

Робота над загадками

– Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски,

Звуть тих подружок… (берізки).

– Влітку рясним цвітом укриваюсь я.

Пахощі солодкі чути вже здаля.

Але поки квітну,

часу не втрачай –

З моїх квіток узимку зможеш пити чай. (Липа)

– Стовбур жовтий, мов янтар,

Досягає крона хмар,

Колючі, довгі і тонкі

Зелені на гілках голки.

Безліч шишечок маленьких,

І не довгих, а кругленьких. (Сосна)

– Кучерявий кущ на кручі

Має пазурі дряпучі.

Хто по квіти потовпиться,

За того він ухопиться.

Як дряпоне: – “Ані руш!”

Угадайте, що за кущ! (Шипшина)

– Літом – ой яка гірка,

А в мороз – солодка дуже.

Як ця зветься ягідка,

Здогадайся, милий друже. (Горобина)

Гра “Розпізнай дерево”

Під час гри дитину із зав’язаними очима підводять до рослини і пропонують на дотик визначити, яка це рослина. Рослини діти вгадують за формою листків, ароматом, плодами.

Завдання 2

Чи ти вмієш розрізняти в природі тварин?

Робота над загадками

– Цінь-ці-фа – в зимову днину

Клює пташка горобину.

Горобців весела зграя

Її щебетом вітає.

Жовтогруда, невеличка,

Звуть цю подружку… (синичка).

– 3 гілки стриб на іншу гілку,

Рудохвоста скаче бджілка.

На сосні збирає шишки,

Смачні кедрові горішки.

У дупло в казковий вечір

Стука, грюка холоднеча.

Там лузає шишку бджілка…

Хто впізна руденьку… (білку)?

– Сам вечірньої години

Заховався в кущ калини,-

Та на дудочку одну

Грає пісню чарівну. (Соловей)

– Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

– Назад вилиця, спереду шильце,

Спереду чорне сукенце, під сподом – полотенце. (Ластівка)

– Уночі гуляє, а вдень спочиває.

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)

– Летить – виє,

Сіло – землю риє,

Чорне тіло, чорний вус.

Ніби справжній сажотрус. (Жук)

– Не ходжу я, а скакаю,

Бо нерівні ноги маю.

Через поле навмання,

Перегнав би я коня.

Я страшенний боягуз,

Всіх на світі я боюсь.

В полі, в лісі – навкруги,

Скрізь у мене вороги.

Часом лізу я у шкоду,

Їм капусту на городах,

Моркву, ріпу, буряки.

Відгадайте – хто такий? (Заєць)

Завдання 3

Пригадай правила поведінки серед природи та дотримуй їх.

Повторення правил поведінки в лісі

– Діти, подивіться, яка гарна природа навколо нас! Але люди часто завдають шкоди природі. Ця шкода така значна, що рослини і тварини можуть зникнути. Чому, як ви гадаєте? (Бо якщо воду й повітря забруднювати, вони стануть отруйними, ніщо живе не зможе існувати в такому середовищі. Тоді й людина не матиме змоги милуватися природою, слухати пташиний спів.)

– Для того, щоб зовсім не знищити природу, існують правила поводження із нею.

Учні заздалегідь малюють піктограми-малюнки і розвішують їх у лісі:

– “Не рубай дерев”.

– “Не вмикай голосно музику в лісі”.

– “Не топчи грибів”.

– “Не рви рослини”.

– “Не руйнуй мурашники”.

III. ПІДСУМОК ЕКСКУРСІЇ

Завдання 4

Сфотографуйте те, що викликало у вас найбільший інтерес під час екскурсії в природу.

Після екскурсії підготуйте виставку “Наша подорож у природу”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЕКСКУРСІЯ В ПРИРОДУ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ РІЗНОМАНІТТЯМ РОСЛИННОГО І ТВАРИННОГО СВІТУ РІДНОГО КРАЮ